Ranczopedia
Advertisement

Stali bywalcy sklepowej ławeczki

Ławeczka (Ławeczkowicze – miejscowi myśliciele, bywalcy sklepowej ławeczki) – miejsce, gdzie Pietrek, Solejuk, Hadziuk, Jan Japycz[1] oraz Stach Japycz[2] piją alkohol (zazwyczaj wino Mamrot, wino Kozioł Mocny i piwo Tur) oraz próbują znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań związanych najczęściej z miejscowymi i innymi bieżącymi wydarzeniami.

Ławka

Ławka, na której siedzą „myśliciele”, znajduje się około dwa metry od ściany sklepu Krystyny Więcławskiej. W czasie remontu budynku stoi po drugiej stronie rynku, w pobliżu salki parafialnej. Przed remontem była zbudowana z betonowej podstawy złączonej zniszczonymi deskami. Po renowacji Więcławski postawił nową, drewnianą, na metalowych nogach. Przed serią czwartą ławka zostaje przemalowana z koloru brązowego na barwy unijne (niebieska z żółtymi gwiazdkami), podobnie jak cały sklep.

Miejsca zajmowane na ławeczce z biegiem czasu stały się zwyczajowe. I tak pierwszy od prawej siedzi zwykle Stach Japycz, Pietrek po lewej, a pośrodku Solejuk i Hadziuk.

W odcinku 79 Wielbicielka z Warszawy Solejuk, Hadziuk i Japycz, chcąc zrobić niespodziankę Pietrkowi, przenoszą ławeczkę pod drzwi jego domu, by ten mógł wypić w ich towarzystwie nie ruszając się z miejsca zamieszkania (musiał zostać z dziećmi pod nieobecność żony).

Gościnnie na ławeczce siedzieli

07-9.jpg
S2 DVD2 (13).png
S3 DVD4 (40).png
44-13.jpg
56-4.jpg
6302 586330754719077 447443613 n.jpg
76-3.jpg
87-8.jpg
97-1.jpg

Cytaty o Ławeczce

Laweczka4.jpg

 • „Jak świat światem ławki na miejscu maluje się, a ta kurna do lakierni poszła?” – Solejuk
 • „A jak siedzim tu i prowadzim rozmowy, to nie jest hobby?” – Solejuk o „zajęciach na ławeczce” (odc. 22 Diler pierogów)
 • „Jak w biznesie powiedzie się to nowo ławkę wam ufunduję, tapicerowano.” – Solejuk do kolegów (odc. 22)
 • „Z ławeczką zadzierasz ciulu niemyty?” – Solejuk do Hryćki
 • „Nasza ławeczka – można powiedzieć – ostatni bastion narodowej zgody.” – Stach Japycz
 • „Jedyny pewny punkt we wszechświecie” – Hadziuk (odc. 68 Przewroty kopernikańskie)
 • „Urzędujący wójt jeszcze nigdy w historii na tej ławeczce nie siedział.” – Stach Japycz do Lucy
 • „Zakon Rycerzy Mamrota” – ks. Piotr Kozioł o Ławeczkowiczach

Ciekawostki

15-12.jpg
16-6.jpg

 • W I serii Ławeczkowicze ani razu nie zasiadają na ławeczce w pełnym składzie (wtedy: Jan Japycz, Solejuk, Hadziuk, Pietrek). Jeśli akurat przebywają tam cztery osoby, to jedna z nich jest gościem (na przykład Kusy w odcinku 7.).
 • Po raz pierwszy (i ostatni) pełny, pięcioosobowy skład Ławeczki zasiada w odcinku 20 Diabelskie porachunki (od prawej: na wózku Jan Japycz, na ławce: Stach Japycz, Maciej Solejuk, Tadeusz Hadziuk, Patryk Pietrek).
 • Odcinek 21 Jesienna burza jest ostatnim, w którym wystąpił Jan Japycz. W tym odcinku przyjaciele zasiadają na ławeczce w swoim pierwotnym, czteroosobowym składzie. Stach jest nieobecny, ponieważ w tym czasie zaleca się do Michałowej.
 • Po śmierci Jana Ławeczkowicze zbierają się na ławeczce w swoim pełnym, ostatecznym składzie (Stach, Solejuk, Hadziuk, Pietrek) po raz pierwszy w odcinku 27 Płomień duży i mały.
 • Ławeczka, w sensie mebla, znika w odcinkach od 15. do 17. po tym, gdy w odcinku 14. ulega zniszczeniu. Są to jedyne trzy odcinki serialu, w którym ławeczka, jako obiekt, „nie występuje”. W tym czasie jej użytkownicy zmuszeni są do przesiadywania na mało wygodnej, prowizorycznej ławce pod kościołem, albo wręcz do siedzenia czy leżenia na trawniku przed nim. Po remoncie sklepu Więcławski początkowo nie zamierza ustawić przed nim ławeczki, ale pod naciskiem „opinii publicznej” ugina się i ostatecznie odnowiona ławka powraca na swoje miejsce.
 • Ławeczka (jako „klub dyskusyjny”) nie występuje w odcinkach 65 Pakt z czartem oraz 74 Sztuka translacji. W odc. 74 nie pojawia się też na ekranie żaden z jej bywalców.
 • Ławeczka wystąpiła na 51. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Hadziuk, Pietrek i Solejuk pojawiali się w kilku krótkich scenkach w koncercie Folkowo i Kabaretowo. Podczas festiwalu Ławeczkowicze napisali piosenkę Tabun dzikich koni, którą pod koniec odśpiewał Pietrek.
 • Przed generalnym remontem sklepu w tle na deskach można zauważyć ponaklejane ulotki i plakaty. Na jednym z nich można zauważyć, że znajduje się logo TVP. Jest to prawdopodobnie ulotka, która została rozprowadzona przez Telewizję Polską.

Ławeczka jako bohater miniserialu

Szkolenia zawodowe.JPG

W dniach 3-12 maja 2014 r. TVP1 nadała miniserial pt. Ławeczka w Unii. Serial jest spotem promocyjnym związanym z 10-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Akcja każdego odcinka rozgrywa się w całości lub w części przy ławeczce, a głównymi bohaterami każdorazowo są Hadziuk, Pietrek i Solejuk.

Przypisy

 1. tylko w serii I i II, ponieważ postać umiera między II a III serią serialu
 2. od 16 odcinka Lokalna rewolucja
Ławeczka
Stali bywalcy Ławeczki Jan JapyczStach JapyczMaciej SolejukTadeusz HadziukPatryk Pietrek
Powiązane Sklep Krystyny WięcławskiejWino MamrotKozioł MocnyPiwo TurPiwo Wilkowyjskie PełneŁaweczka w UniiŁaweczka (utwór)
Advertisement