Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 42 - Śluby i rozstania - czterdziesty drugi odcinek serialu Ranczo, został wyemitowany po raz pierwszy 15.03.2009 w TVP1.

Opis[]

Lucy próbuje zasnąć, ale jest w podłym nastroju. Kusemu, którego martwi jej stan mówi, że nie chce wychodzić za kogoś, kto trzęsie się po nocach nad każdym oddechem dziecka i dostaje histerii z powodu pyłka kurzu. Nie za takiego człowieka chciała kiedyś wyjść. Jednego głupiego męża już miała i kolejny jej niepotrzebny.

Pod domem Wójta w ciemności objawia się znienacka Czerepach. Wygląda jak siedem nieszczęść, ale nie przyszedł bynajmniej prosić Kozioła o pomoc. Przeciwnie – sam tej pomocy chce mu udzielić, bowiem jego zdaniem wójt na kolejną kadencję żadnych szans nie ma. Kozioł, po otrzymaniu 15 mln euro dotacji z UE, jest nazbyt spokojny o swoją karierę, więc wyrzuca kartkę z numerem telefonu Czerepacha w krzaki, a jego samego wyprasza z ogrodu. Tymczasem rankiem okazuje się, że sondaż przeprowadzony na zamówienie Urzędu przez Witebskiego, daje Wójtowi zaledwie 10% szans w kolejnych wyborach. Wójt jest oburzony, że po takich inwestycjach, jakie poczynił za unijne pieniądze, naród tak mu się odpłaca

Michałowa jest od rana w tak doskonałym nastroju, że tańczy po kuchni z miotłą, zapominając o śniadaniu dla księży. Można się domyślić, że podłożem tej radości są noce poślubne spędzone ze Stachem.

Kusy, poruszony wczorajszymi słowami Lucy, udaje się do knajpy U Japycza, gdzie zamawia wódkę, bo bez wódki nie umie myśleć. Widząc przerażony wzrok Wioletki, bierze stojący opodal wazon i wylewa w niego kieliszek po kieliszku.

Solejuk samotnie siedzi na ławeczce przy Mamrocie i dziwi się, że wszystkich kolegów dokądś wywiało. Gdy nadchodzi Pietrek, próbuje go namówić do przyłączenia się, ale Pietrek ma próbę i nie w głowie mu teraz picie. Tymczasem Solejukowa, ciągnąc ciężki wózek z produktami na pierogi, widzi z daleka Marianka całującego się z dziewczyną. Uznaje, że przyszła pora, aby ojciec uświadomił syna w sprawach męsko-damskich. Udaje się więc na ławeczkę, gdzie zastaje męża znudzonego brakiem towarzystwa i przedstawia mu te wnioski. Solejuk początkowo lekceważy problem, ale zmienia zdanie, gdy żona przypomina mu, że ich syn ma obecnie tyle lat, ile miała Solejukowa, gdy zaszła w pierwszą ciążę.

Do dworku przychodzi Więcławska, która jakoś nie uwierzyła, że Lucy istotnie nie zamierza wyjść za Kusego. Martwi się, gdy Lucy potwierdza, że jednak podjęła taką decyzję. Po wyjściu Więcławskiej z restauracji wraca Kusy. Wręcza przyszłej żonie kwiaty i obiecuje, że od tej pory będzie znów taki, jak kiedyś.

Duda z Wójtem zastanawiają się nad nowym programem wyborczym, bo mimo lepszego stanu gminy (dzięki dotacjom), wyborcy i tak wójta nie chcą. Gdy tak dyskutują o różnych beznadziejnych pomysłach, Wójtowi przypomina się niedawna rozmowa z Czerepachem. Biegnie czym prędzej do domu odnaleźć wyrzuconą gdzieś w ogrodzie jego wizytówkę. Ponieważ nie pamięta, w którym kierunku wyrzucił zwitek, wykonuje coś w rodzaju wizji lokalnej, odtwarzając sobie wczorajszy wieczór, co wzbudza niemałe zdziwienie jego żony, która na tę osobliwą pantomimę patrzy z okna. W końcu Wójtowi udaje się natrafić na pomięty skrawek papieru.

Wioletka u Lucy planuje ślubną uroczystość, opowiadając przy okazji o Kusym, jak siedział w jej restauracji i przez pół dnia wódkę do wazonu wylewał. Do pań dołącza się Więcławska i usłyszawszy, że jednak Lucy zmieniła zdanie co do swojego zamążpójścia, wspólnie uzgadniają szczegóły potrójnego ślubu. Z tym wiąże się konieczność zapewnienia opieki nad córeczkami dwóch par, o co poproszony zostaje Doktor Wezół, bowiem tylko jemu Kusy ufa w wystarczającym stopniu. Szczęśliwie okazuje się, że doktor sto razy bardziej woli zostać niańką, niż tańczyć na weselu, bowiem nie przepada za takimi uroczystościami, tym samym będzie miał dobry pretekst, aby nie brać w nich udziału. Przy okazji doktor ma prośbę – do wsi przyjedzie niebawem mammobus i dobrze byłoby, gdyby Lucy namówiła inne kobiety do poddania się stosownym badaniom.

Solejuk uświadamia Marianka, a ściślej biorąc miota się po kuchni, krzycząc i plącząc się w słowach. Gdy widzi, że mu to uświadamianie nieszczególnie wychodzi, informuje syna krótko i dosadnie, co mu zrobi, gdy ten go przedwcześnie uczyni dziadkiem.

Czerepach w gabinecie wójta przedstawia mu swoje kwalifikacje, dzięki którym tak będzie umiał wyborcami zakręcić, że ci sami będą prosili, aby ten raczył kandydować na kolejną kadencję. Warunkiem przyłączenia się do kampanii wyborczej jest powołanie Czerepacha na stanowisko zastępcy wójta, z gwarancją zatrudnienia tak długo, jak długo Kozioł będzie sprawował urząd. Wójt się zgadza, ale zastrzega, że nominację podpisze dopiero po wyborach. Po tej rozmowie Kozioł oddaje Czerepachowi tupecik, który ten zgubił, gdy onegdaj salwował się ucieczką przed przybyłą z Belgii Carol.

Solejuk po meczącej rozmowie z synem powraca na sklepową ławeczkę, na której – o zgrozo! – siedzą jakieś małolaty. Przegania ich czym prędzej z należnego sobie miejsca. Na ławeczce jednak wciąż pusto. Gdy do sklepu po wodę po goleniu przychodzi Hadziuk, Solejuk zaprasza go na ławeczkę, ale ten nie ma czasu bowiem wyjeżdża „w interesach”. Solejuk zarzuca mu, że na rzecz swojej żony zdradził kolegów, na co Hadziuk oczywiście nie pozostaje mu dłużny w słowach. Ostatecznie obrażają się nawzajem na siebie.

Lucy w Urzędzie Gminy robi awanturę najpierw Dudzie, a później Wójtowi, o to że do tej pory nie rozpatrzono jej wniosku w sprawie popularyzacji we wsi internetu, który złożyła jeszcze przed porodem. Świadkiem tego zajścia jest Czerepach, który przedstawia się Lucy jako zastępca wójta. Natychmiast popiera pomysł Lucy i obiecuje w imieniu całego Urzędu, że niezwłocznie zajmą się sprawą. Wójt, postawiony wobec faktów dokonanych, niemrawo przytakuje. Oczywiście po wyjściu Lucy sprzecza się o to z Czerepachem, ten jednak wyjaśnia mu, jaką wagę w dzisiejszym świecie ma internet i że taka inicjatywa z pewnością zostanie odczytana jako wielki sukces obecnej władzy, co może mieć niebagatelny wpływ na wynik wyborów.

S4 DVD1 (23).png

Na plebanii księża zastanawiają się nad logistyczną stroną mającej niebawem nastąpić uroczystości. Słuchająca tego Michałowa, która nie tak dawno temu ćwierkała jak wróbelek, nagle wybucha płaczem, twierdząc, że małżeństwo niczego nie rozwiązuje, a gdyby wiedziała, z czym się wiąże najpewniej zostałaby zakonnicą. Na szczęście nastroje Michałowej nie są w stanie zatrzymać biegu zdarzeń.

Potrójny ślub z udziałem Amerykanki i Chińczyka przyciąga niemal całą wieś, bo takiego wydarzenia jeszcze w Wilkowyjach nie było. Lucy jednak nie od razu dopuszcza księży do ołtarza, bowiem uprzednio wykorzystuje okazję do wyższych celów i spełniając prośbę doktora Wezóła, apeluje do pań, aby te skorzystały z obecnego we wsi mammobusa. Gdy obywatelskiemu obowiązkowi staje się zadość, liczni państwo młodzi mogą nareszcie złożyć sobie przysięgi małżeńskie. Podczas składania własnej Lucy dowiaduje się, jak jej mąż ma właściwie na imię (Jakub).

Tak liczne śluby muszą się zakończyć hucznym weselem, jednak nie wszyscy biorą w nim udział przez cały czas. Doktorowi, opiekującemu się dziećmi dwóch młodych par, przychodzi w sukurs Wójtowa, która wymknęła się z wesela. Gdy zaś opiekunowie stwierdzają, że niemowlęta spokojnie śpią, oddają się przyjemniejszym czynnościom. Z kolei Wójt, zorientowawszy się, że jego małżonka gdzieś znikła, chwilowo opuszcza zabawę razem z Doktorową i jak zwykle za alkowę służy im samochód. W tej samej chwili ze służbowego wyjazdu powraca swoim dostawczakiem Hadziuk, któremu akurat spadł na kolana papieros. Zajęty zapobieganiem poparzeniu, wpada z całym impetem na stojący na poboczu pod lasem samochód Wójta, z którego wyślizguje się niekompletnie ubrana Doktorowa.

S4 DVD3 (24).png

Wójt szybko załatwia z Hadziukiem sprawę, odstępując od wszelkich roszczeń, niemniej w tych okolicznościach randka musi ulec zakończeniu. Tymczasem Doktora z posterunku postanawia uwolnić Więcławska, która zastaje go w jednoznacznej sytuacji w ramionach Haliny. Obie pary, wobec zyskania niespodziewanych i niepożądanych świadków swoich romansów, postanawiają zakończyć te grzeszne związki.

Wystąpili[]

Cytaty[]

 • "Poznał się świat na twoich talentach" - Wójt do Czerepacha
 • "Ot, znalazł się ratownik, słoneczny patrol" - Wójt o Czerepachu
 • "Z takim wynikiem to my w Wilkowyjach drugą Białoruś możemy zbudować" - Wójt o wynikach sondażu
 • "Jak się naoliwisz, będziesz lepiej śpiewał" - Solejuk do Pietrka
 • Duda:"To może walkę z korupcją ogłosimy? Bezpardonową. Niejeden już na tym wybory wygrał"
  Paweł Kozioł:"Nie, bo to przecież trzeba swoich potem zamykać. Co ty chcesz, żebym ja ciebie po wyborach musiał dla przykładu zamknąć?"
  Duda:"Wezóła można, społeczeństwo lubi, jak się lekarzy zamyka"
  Paweł Kozioł:"Jedynego lekarza we wsi?"
 • "To ja cię teraz uświadamiam. Marianek, jak mi bachora przyniesiesz do domu, to ja ci nogi z dupy powyrywam!" – Solejuk do Marianka
 • "Zapobiegłem ciąży naturalną metodą" - Solejuk do żony, gdy ta pyta, co mąż synowi nagadał w sprawie uświadomienia
 • "To ty teraz taki Harry Potter jesteś" - Wójt do Czerepacha
 • "Kolegę zdradzić to pięć razy gorzej niż żonę." - Solejuk
 • "U nas średniowiecze to przed wojną było." - Wójt
 • "Tu się nie da uciec Halina, wszędzie blisko" - Wójt do żony

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement