Ranczopedia
Advertisement

Więcławski.jpg

Andrzej Więcławski (Grzegorz Wons) – pierwszoplanowa postać serialu Ranczo i filmu Ranczo Wilkowyje, biznesmen, inżynier budownictwa, właściciel firmy budowlano-remontowej. Mąż Krystyny Więcławskiej – sklepowej, ma córkę Weronikę i wnuczkę Zosię.

Więcławskiego poznajemy jako człowieka oddanego zarówno Księdzu, jak Wójtowi. Boi się sprzeciwić któremukolwiek z nich. Dopóki wójtem jest Paweł Kozioł, Więcławski wygrywa wszystkie przetargi w gminie, gdyż jest z nim w zmowie. Odkąd Lucy obejmuje urząd, pod presją z jej strony Andrzej zmienia się w uczciwego biznesmena.

Przed akcją serialu[]

Więcławski urodził się w Radzyniu. Studiował budownictwo, najprawdopodobniej na politechnice w Lublinie. Ukończył studia z tytułem inżyniera. Nie wiadomo dokładnie kiedy założył swoją firmę budowlaną i przez jak długi czas był w korupcyjnej zmowie z wójtem. W Wilkowyjach pojawił się jako osoba dorosła i początkowo chciał od razu uciekać z powrotem do miasta[3].

Kilka lat przed rozpoczęciem akcji serialu[4] córka Więcławskiego bardzo ciężko zachorowała, a sam Andrzej ślubował w kościele, że jeżeli córka wyzdrowieje, to on wyremontuje wszystkie kapliczki w okolicy. Zawsze kiedy myślał, że już skończył, Ksiądz wskazywał mu kilka nowych do wyremontowania – ten stan rzeczy trwał do V serii serialu, kiedy to Lucy dowiaduje się o funduszu unijnym na konserwację lokalnych pomników historii.

Seria 1[]

Na zlecenie Wójta prowadzi u Lucy remont dworku za niską cenę po to, by zamontować pod dachem głośnik. Za sprawą Więcławskiego i Wójta w nocy z głośnika wydobywają się przeraźliwe dźwięki. Po nieudanej akcji mąjącej na celu „wykurzenie” nowej lokatorki budowlaniec przerywa remont. Wznawia go dopiero gdy Ksiądz podsuwa mu pomysł jak wyciągnąć pieniądze od Wójta, by dokończyć renowację budynku.

Seria 2[]

Gdy okazuje się, że Czerepach przed odejściem z pracy zostawił w urzędzie wielki bałagan, Więcławski na prośbę Wójta udaje, że wstawił się za byłym sekretarzem, by ten powrócił do pracy. Przeprasza Czerepacha w imieniu Wójta za wszystkie jego złośliwości względem Arka. Po wyborach jak każdy przykładny „człowiek Wójta” przynosi Koziołowi prezenty z zagranicy: szkocką whisky oraz cygara kubańskie. Gdy Wójtowa wygania ich z domu, przenoszą świętowanie wygranych wyborów do Gospody. Wójt, widząc zupełny brak kultury u klientów knajpy, postanawia założyć na jej miejscu placówkę kulturalną o nazwie Country Club. Zleca Więcławskiemu remont budynku. Budowlaniec zatrudnia ludzi z pośredniaka, m.in. Pietrka, który donosi swoim kolegom o zmianach wprowadzanych do gospody. Okazuje się jednak, że plan Wójta nie wypala.

Więcławski razem z żoną postanawiają rozwieść się, by uchronić majątek rodzinny przed fiskusem. Żona podejrzewa go o romans z Wioletką, którą na jej oczach zaprasza do samochodu. Andrzej zostaje zmuszony do złożenia przysięgi w kościele o dochowaniu wierności swojej żonie. Później okazuje się, że to Więcławska flirtuje, z policjantem. Więcławski przyłapuje ich całujących się w sklepie. Tym samym małżonkowie wybaczają sobie i żyją już w zgodzie.

Więcławski zostaje wcielony do komisji w konkursie na nowego sekretarza gminy, którym w końcu zostaje Fabian Duda. Dostaje nowe zlecenie – remont biblioteki gminnej pod Uniwersytet Ludowy. Zatrudnia trójkę mężczyzn z pośredniaka, którzy jednak rezygnują z pracy po zapowiedzi Lucy, że będzie im płacone „od wykonania” zamiast „za dniówkę”. Pietrek po przyjeździe z Londynu sam remontuje budynek.

Seria 3[]

Po tym jak doszczętnie spłonął Country Club i po początkowych komplikacjach Wójt podejmuje decyzję o odbudowie knajpy – Więcławski oczywiście zostaje wykonawcą zlecenia. Ma jednak problem ze znalezieniem robotników budowlanych, gdyż wszyscy najlepsi wyjechali za granicę, a ci co zostali nie przykładają się do pracy. Z pomocą przychodzi policjant Stasiek, który namawia czwórkę bywalców przysklepowej ławeczki do pracy „w czynie społecznym” (nieoficjalnie – w cenie dwóch mamrotów dziennie) na rzecz odbudowy restauracji.

Więcławski dowiaduje się, że jego córka Weronika jest w ciąży z Chińczykiem Kao. Postanawia wraz z żoną ukryć jakoś ciążę latorośli, jednak z tych prób nic nie wychodzi. W ostatnim odcinku zostaje dziadkiem – rodzi mu się wnuczka Zosia.

Gdy gmina dostaje zapomogę unijną w wysokości 15 mln euro na różne inwestycje, Wójt ma kłopot – z jednej strony chce na tych inwestycjach, jak zawsze, ugrać coś dla siebie, z drugiej strony zaś jest świadomy, że zlecając wszystkie prace jednemu wykonawcy – Więcławskiemu – naraża się na podejrzenia ze strony władz. Biznesmen podsuwa wójtowi pomysł, żeby założyć firmę-słup, która wygrywałaby przetargi na przemian z firmą Więcławskiego, a jej podstawionym właścicielem byłby Patryk Pietrek.

Seria 4[]

Od czwartego sezonu Więcławski występuje zauważalnie rzadziej. W tej serii jego rola ogranicza się do epizodów, m.in. wynagradza Pietrka za zgodę na bycie prezesem fikcyjnej firmy budowlanej, przeżywa ślub córki Weroniki z Kao, a także bierze czynny udział w obronie wsi przeciwko mafii.

Seria 5[]

Odkąd Paweł Kozioł stracił posadę wójta Więcławski nie ma łatwego życia. Wszyscy, na czele z nową wójt, doskonale pamiętają jego korupcyjne układy z poprzednią władzą – niechęć Lucy doprowadza do tego, że Więcławski od początku jej kadencji nie wygrywa ani jednego przetargu. Załamany brakiem zleceń przysiada się nawet do przysklepowej ławeczki, szukając pocieszenia przy puszce piwa – jednak gdy widzi to jego żona, robi mu awanturę.

Dostaje jedno zlecenie prywatne, od byłego wójta – choć nie ma zbytniej chęci współpracować z dawnym „wspólnikiem”, z racji problemów finansowych godzi się na wyremontowanie budynku pod pierwszą aptekę w Wilkowyjach, pomysł biznesowy Kozioła.

Przetargi zaczyna wygrywać dopiero, gdy składa uroczystą przysięgę w kościele że nigdy nie da łapówki. Po pierwszym wygranym przetargu z wdzięczności chce dać Lucy w prezencie perfumy, jednak ta stanowczo odmawia, gdyż dla niej nawet taka forma podziękowania jest rodzajem łapówki. Pani wójt każe mu w zamian zorganizować mecz koszykówki z udziałem wilkowyjskich chłopów. Więcławski z trudem namawia mężczyzn do wzięcia udziału w meczu, przekonuje ich dopiero obiecana nagroda dla zwycięzcy – skrzynka Mamrota, która zresztą była pomysłem Więcławskiego.

Seria 6[]

Więcławski pomaga Lucy w zwalczaniu bezrobocia w Wilkowyjach. Przychodzi na spotkania z bezrobotnymi kobietami i próbuje pomóc. Bezrobotne zakładają spółdzielnię, w której Więcławski zostaje prezesem. Kiedy Polakowski rzuca pracę u Kozioła Kusy obmyśla plan, gdzie zadaniem Więcławskiego jest zbudowanie nowej apteki w Wilkowyjach.

Więcławska z uwagi na swój stan zdrowia chce wyjechać z mężem na urlop. Więcławski początkowo niechętnie podchodzi do pomysłu żony, lecz w końcu zgadza się jechać z nią do Hiszpanii – jednak obmyśla plan, w który angażuje Hadziukową aby ta przekonała Więcławską, by zamiast niego zabrała ze sobą właśnie Celinę.

Seria 7[]

Do firmy budowlanej Więcławskiego, z powodu kryzysu finansowego w rodzinie, postanawia wrócić Pietrek. Za namową żony biznesmen zgadza się przyjąć swojego dawnego pomocnika. Szybko jednak okazuje się, że Patryk wyszedł z wprawy – już podczas pierwszej roboty zmęczenie daje mu znać o sobie i składa wypowiedzenie.

Po aresztowaniu Lucy Więcławski staje się jednym z celów prokuratury. Będąc już w prokuraturze odmawia zeznawania w sprawie Lucy dodając, że Wilska jest uczciwym człowiekiem. Po powrocie do domu zastaje puste mieszkanie. Jak się później okazuje, Więcławska ukryła się u Hadziukowej z całym dobytkiem.

Seria 8[]

Odpowiedzialny jest za stronę techniczną nowej wilkowyjskiej atrakcji – tramwaju konnego.

Klaudia zauważa, że małżeństwo Więcławskich najwyraźniej się wypaliło. O swoich spostrzeżeniach mówi Krystynie, usilnie namawiając ją do rozpoczęcia wspólnie z mężem terapii. Więcławska nakłania męża, aby wziął udział w tym przedsięwzięciu, a gdy ten się opiera, najpierw próbuje wymóc na nim zgodę krzykiem, a gdy to nie działa – łzami. Więcławski zgadza się pójść na terapię. Nazajutrz małżonkowie spotykają się z Klaudią na zapleczu sklepu, bowiem Więcławski uznał, że to będzie najodpowiedniejsze miejsce. Klaudia tłumaczy mu różnice między psychiką kobiety i mężczyzny, a następnie pisze wytyczne na kartce i każe wieczorem punkt po punkcie je wypełnić. Więcławski wieczorem ściśle wypełnia przygotowane przez Klaudię wytyczne. Wszystko zapowiada się świetnie – po szampanie Więcławski prosi żonę do tańca, ta zrzuca z ramion peniuar, aby prezentować się bardziej seksownie. Niestety peniuar ów ląduje wprost na jednej z palących się świec, które Andrzej poustawiał nawet na krzesłach. I tak, zamiast płomieni uczuć, Więcławscy muszą gasić pożar w sypialni. Okazuje się jednak, że mimo tego incydentu, wzbudzona wcześniej namiętność nie zgasła i randka małżonków ostatecznie ma finał tam, gdzie powinna. Nazajutrz Więcławscy zachowują się jak para zakochanych nastolatków.

Więcławski dostaje od Senatora propozycję kandydowania do sejmu. Po namyśle i rozmowie z żoną przyjmuje propozycję Kozioła. Razem z innymi kandydatami oczekuje na wynik wyborów i kiedy PPU odnosi w wyborach duży sukces Więcławski dostaje od Pawła Kozioła propozycję objęcia rządowego stanowiska w „budowlance”.

Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi pod dworek, gdzie prosi Lucy aby nie opuszczała kraju.

Seria 9[]

Więcławski razem z innymi członkami PPU bierze udział w zaprzysiężeniu na posłów. Jest niezadowolony, że objął stanowisko wiceministra infrastruktury zamiast „pełnego” ministra. Więcławski, jak inni wiceministrowie, dostaje od Pawła Kozioła tajne zadanie specjalne do wykonania. Razem z innymi wiceministrami z ramienia PPU uczestniczy w potajemnym spotkaniu z Arkadiuszem Czerepachem, na którym Arkadiusz przedstawia swój szokujący plan usunięcia Kozioła z funkcji prezesa. Więcławski jest temu przeciwny, ale zapewnia Czerepacha, że się wstrzyma od głosu.

Pomaga żonie w kampanii wyborczej na wójta gminy Wilkowyje obiecując jej, że nie dopuści do jej kompromitacji na debacie wyborczej z Fabianem Dudą. Posuwa się jednak do aktu sabotażu, wyłączając prąd gdy ma mówić Duda. Jego żona jest mu za to wdzięczna, ale Więcławskim interesuje się lokalna policja i straż gminna. Więcławski spowiada się z tego biskupowi pomocniczemu Piotrowi Koziołowi, który wyznacza mu jako pokutę leżenie krzyżem – obok Klaudii która również decyduje się na taką pokutę, mimo iż nie została jej zadana. Cieszy się razem z żoną gdy ta wygrywa wybory na wójta gminy Wilkowyje.

Seria 10[]

Na początku sezonu widzimy, że Więcławski martwi się o przerażoną nową pracą żonę. W pierwszym odcinku podwozi ją do pracy i pociesza zapłakaną Więcławską. Pomiędzy małżeństwem dochodzi do kłótni, bo Więcławska zarzuca mu ze ważniejsze jest jego spotkanie w Lublinie od żony.

W następnych odcinkach widzimy go tylko sporadycznie naczęściej na naradach i zbiórkach PPU. Później wraz z żoną dochodzą do wniosku, że jego firma stoi w miejscu (z powodu jego posady wiceministra) i nie funkcjonuje, więc musi coś z tym zrobić. Po długich namysłach postanawia przekazać firmę Pietrkowi, pod warunkiem, że przestanie pić i będzie mówić poprawnie min. „dziewięć” a nie „dziewińć” jak wymawia Pietrek.

W późniejszych odcinkach występuje już sporadycznie w biurze senatora i kościele.

Ranczo Wilkowyje[]

Na planie filmowym

Więcławski ma problem – do urzędu gminy wkracza kontrola z izby obrachunkowej w osobie Czerepacha, a dawny sekretarz uwziął się, by skompromitować Wójta i żadna łapówka nie wchodzi w grę. A jak wiadomo, Więcławski miał tajny układ z Wójtem i w najgorszym razie obaj mogą trafić za kratki. Kozioł zaprowadza biznesmena do lasu i przedstawia mu swój zbrodniczy plan – zabić Czerepacha poprzez przejechanie starym polonezem. Więcławski miałby za zadanie zadzwonić do kontrolera i donieść mu, że ukrył w lesie dokumenty obciążające zarządcę gminy. Jednak ten nie chce mieć udziału w morderstwie i potajemnie donosi Księdzu o tych zamiarach. Proboszcz przybywa na miejsce i swoją obecnością udaremnia zabójczy plan, przez co Wójt wścieka się na nich obu i chce ich w zamian przejechać polonezem. Więcławski z Księdzem ledwo uciekają spod kół, by chwilę później ratować niedoszłego mordercę przed utopieniem się w bagnie.

Ciekawostki[]

 • Znany jest numer telefonu (503 405 567) do firmy Więcławskiego, który widnieje na jego pomarańczowym volkswagenie.
 • Ma pistolet Vis niemieckiej produkcji.
 • Przez pewien czas Więcławski jeździł samochodem na numerach rejestracyjnych zaczynających się od liter LBI, przypisanych do Białej Podlaskiej[5] (większość bohaterów jeździ na radzyńskich rejestracjach LRA).

Drzewo genealogiczne postaci[]

Wieclawscy pietrkowie.png

Cytaty[]

 • „Kusy, gadaj gdzie betoniara, bo jak cię pieprznę, to się w kartoflach obudzisz!”
 • „O cholerka, taką w nocy zobaczyć to i zawału można dostać.” – o Klaudii do wójta
 • „Takie nogi wozić autobusem to jest wykroczenie drogowe.” – o Wioletce
 • Weronika: „Jestem w ciąży.”
  Więcławski: „W czym?”
 • „Ja zawsze mówiłem, że pan doktor może i nie wygląda, ale mądry człowiek jest.” – do Wezóła
 • „W głowie się nie mieści, żeby łapówki nie chciał. Przecież człowiek nie może tak zmienić się nagle na niekorzyść!” – o Czerepachu (Ranczo Wilkowyje)

Cytaty o Więcławskim[]

 • „Serce? Taki biznesmen to serce w banku pod pierwszy kredyt zastawia i po odbiór się nie zgłasza.” – Kusy
 • „Więcławski, ty to czasem jesteś gramotny jak ten Pietrek, co u ciebie robi.” – Proboszcz
 • „Nie dziwne, że dochód narodowy nie rośnie, jak przedsiębiorcy tępi jak obuch od siekiery!” – Wójt (Ranczo Wilkowyje)


Samochody Więcławskiego[]

 • Citroen Jumper
 • Żuk A111
 • Volvo V40
 • VW Transporter Pick-up T4
 • Toyota RAV4
 • Fiat Ducato III

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

 1. odc. 76 Tchnienie Las Vegas
 2. używane przez Patryka Pietrka
 3. opowiada o tym Marysi w odc. 76 Tchnienie Las Vegas
 4. wynika to z wypowiedzi Kusego w odc. 3 Ksiądz z inicjatywą
 5. odc. 19 Rozwód z miłości
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement