Ranczopedia
Advertisement

Biskup Wacław Sądecki (Wiktor Zborowski) – początkowo epizodyczna, później (od serii VII) drugoplanowa postać serialu Ranczo, biskup ordynariusz[1] archidiecezji lubelskiej[2]. Zaprzyjaźniony z księdzem Koziołem. Uprawia jogging i preferuje zdrowy styl życia. Bardzo poważnie traktuje swoją funkcję w kurii.

Jest osobą wielce szanowaną, szczególnie przez księży – Piotra, Roberta i Macieja oraz Michałową. Ma bardzo duże wpływy i koneksje, czego dowodem jest na przykład znajomość z mecenasem Gabrielskim.

Przed akcją serialu

Biskup jest dobrym przyjacielem księdza Kozioła, chociaż nie zostało dokładnie wyjaśnione, skąd mężczyźni się znają – można się domyślać, że jeszcze z czasów seminarium duchownego. Sam wilkowyjski proboszcz wyraża się o biskupie, że jest on jego „przewodnikiem duchowym”[3].

Według słów Michałowej[4] Sądecki studiował przez jakiś czas w Rzymie, czemu sam Wacław nie zaprzeczył.

Seria 1

Postać nie występuje.

Seria 2

Przyjeżdża do Wilkowyj aby odpocząć i chce, żeby traktowano go jako zwykłego księdza, a nie biskupa. Jednak wszyscy w wiosce wiedzą o jego wizycie i starają się przy nim zachować powagę. Biskup jest z tego niezadowolony, jednak najbardziej irytuje go policjant Stasiek, który chodzi za nim krok w krok i go obserwuje. W końcu hierarcha traci cierpliwość i postanawia opuścić Wilkowyje, wcześniej wraz z księdzem paląc sporządzone przez Czerepacha teczki osobowe mieszkańców gminy, które Wójt przyniósł na plebanię w celu ich ukrycia.

Seria 3

Postać nie występuje, ale jest wspomniana przy kilku okazjach – kiedy proboszcz postanawia wyjechać na misję do Afryki, biskup nie udziela mu zgody, ale w zamian przysyła mu do pomocy księdza Roberta, swojego osobistego sekretarza. Jak się okazuje, decyzja biskupa miała głębszy sens, gdyż młody i niedoświadczony ksiądz Robert ewidentnie potrzebuje pomocy ze strony starszego kapłana.

Seria 4-5

Postać nie występuje.

Seria 6

Przyjeżdża do Wilkowyj na plebanię wraz z księdzem Maciejem, który został przez niego wyznaczony na następcę księdza Roberta. Ma jednocześnie prośbę do proboszcza, by wskazał właściwą drogę młodemu wikaremu, który – zdaniem biskupa – poprzez zbytnie zgłębianie wiedzy religijnej mógł utracić prawdziwą wiarę.

Seria 7

W drugim odcinku VII serii przyjeżdża do niedomagającego księdza proboszcza. W tym samym dniu wyjeżdża i – jak sądzi Michałowa – szykuje awans księdzu proboszczowi.

Dzięki jego interwencji proboszcz i Kusy zostają zwolnieni z aresztu. Ma do proboszcza ogromne pretensje za wywołanie skandalu – jednak ku jego zdziwieniu, po powrocie do Wilkowyj parafianie witają księdza Piotra jak bohatera. Biskup załatwia Lucy zaprzyjaźnionego i bardzo dobrego adwokata.

W ostatnim odcinku chce namówić Michałową do pracy w kurii w roli jego osobistej gospodyni i powierniczki, jednak kobieta po namyśle odmawia.

Seria 8

Na plebanii

Przyjeżdża do Wilkowyj z niespodzianką, którą okazuje się być powrót księdza Roberta do Wilkowyj. Po raz kolejny przyjeżdża do wilkowyjskiej parafii, aby porozmawiać z Proboszczem na temat eksperymentu księdza Piotra odnośnie nauczania religii. Podczas rozmowy biskupa z proboszczem do akcji wkracza Michałowa. W sobie właściwy sposób naskakuje na biskupa i tonem nie znoszącym sprzeciwu wyjaśnia iż to, że innym proboszczom się nie chce angażować w sprawy parafian nie może powodować związania rąk tym, którym się chce. W tej sytuacji biskup chce pozostać z Michałową sam na sam w jadalni, aby przedyskutować z nią ten problem. Biskup po rozmowie z gospodynią zmienia zdanie i pozwala księdzu Piotrowi kontynuować „rewolucję chrześcijańską”, ale wyłącznie jako eksperyment w zakresie nauczania religii. Zapowiada, że pod koniec roku szkolnego przyjedzie z wizytacją i oceni efekty.

Wzywa do kurii Proboszcza na tajemniczą rozmowę. Przyjeżdża w ostatnim odcinku serii, aby podzielić się wspaniałą nowiną, jaką jest awans księdza proboszcza na biskupa pomocniczego.

Seria 9

Oprowadza nowo wyświęconego bpa Kozioła po kurii oraz przedstawia go z najbliższymi współpracownikami.

Kiedy dowiaduje się o internetowej stronie Michałowej przyjeżdża do Wilkowyj, aby poznać bliżej tajniki tego internetowego forum. Po rozmowie z Piotrem Koziołem dochodzi do wniosku, że strona Michałowej będzie pod jego nadzorem i nie zostanie zamknięta.

Kiedy Piotr Kozioł przychodzi do niego z zamiarem zrezygnowania z funkcji biskupa wobec wątpliwości, czy się do tego na pewno nadaje, Wacław nie zgadza się na to, a nawet utwierdza się w przekonaniu, że dokonał dobrego wyboru, gdy mianował wilkowyjskiego proboszcza na biskupa pomocniczego.

Seria 10

W trakcie oglądania debaty

Pojawia się, kiedy Paweł Kozioł wraz z Czerepachem proszą go zachowanie neutralności w zbliżających się wyborach prezydenckich, na co Sądecki przystaje, a swoją decyzję ogłasza bp. Piotrowi Koziołowi. Gdy ks. Maciej i ks. Robert proszą go na kolanach aby cofnął swe słowo jest nieugięty, jednak ugina się po interwencji Michałowej. Po medialnej wymianie zdań miedzy braćmi Koziołami zakazuje Piotrowi wypowiadania się publicznie w sprawie jego brata.

Kiedy z telewizji dowiaduje się o proteście bp. Kozioła, który leży całymi dniami krzyżem w kościele, przyjeżdża do Wilkowyj gdzie przeprowadza ostrą rozmowę z mieszkańcami plebanii i Michałową. Podczas tej wizyty ma miejsce transmisja debaty między aktualnym prezydentem a prezesem PPU. po jej obejrzeniu biskup Sądecki udaje się do kościoła i wraz z Piotrem oddaje się modlitwie, leżąc krzyżem przed ołtarzem.

Cytaty

 • „Mater Dei” (łac. „Matko Boska”) – nawykowo powtarzany okrzyk
 • „W zdrowym ciele zdrowy duch.”
 • „Podsłuchuje? Moja też podsłuchuje.” – do proboszcza o swojej gospodyni
 • „A może Michałowa zechciałaby mi zaparzyć zielonej herbaty?” – do Michałowej po obiedzie powitalnym
 • „Rozpanoszyły się te służby, nos wszędzie wtykają, a poskromić trudno.”
 • „Młoda ta nasza demokracja jeszcze, młoda, niedojrzała.”
 • „A na serach to ja się znam.” – do Hadziukowej
 • „Oj, porwę Michałową księdzu, porwę i wywiozę, bo takiej kucharki to naprawdę ze świecą szukać!”
 • „Przedtem KGB, teraz CIA, teraz wam wszystko wolno, ale pamiętajcie, tutaj jest suwerenny, niepodległy kraj, a nie wasza kolonia!” – do Lucy
 • „Jak w stanie wojennym, wypisz, wymaluj!”
 • „Taka wiedza, z której nic dobrego wyniknąć by nie mogło, a pokusa, aby zło czynić ogromna.” – do Wójta o teczkach osobowych
 • „Strachem szatan rządzi, a Pan Bóg – miłością.”
 • „Zdolny, bestia.” – o wikarym Macieju
 • „Szlifierz diamentów, istny szlifierz diamentów, a ta parafia – szlifiernia twoja.” – do Proboszcza
 • „Aberracji ksiądz dostał? Czy jakiejś innej pomroczności jasnej?!” – do proboszcza po wizycie w prokuraturze
 • „No i Michałowa dała mi kosza.”
 • „Nareszcie w mojej ulubionej parafii!” – o wilkowyjskiej parafii
 • „W Watykanie tak trzeba politykę uprawiać, żeby nikt nie mógł zarzucić, że się uprawia.”
 • „Święty Franciszek sam przez armię pogan nie wahał się przejść, to ja się też Michałowej nie przestraszę. Chociaż Michałowa może i gorsza.”
 • „Wiedza rzecz chwalebna, ale kiedy i jak jej użyć rzecz jeszcze chwalebniejsza.”
 • „Niech mi tu ksiądz biskup papieża nie udaje.” – do bp Kozioła
 • „Czy wy chcecie mnie do furii doprowadzić?!” – do ks. Macieja i ks. Roberta gdy ci przed nim klękają

Ciekawostki

 • W serialu kuria, w której biskup posługuje, znajduje się w Lublinie. W rzeczywistości zaś dekanat radzyński, do którego należy wilkowyjska parafia, jest częścią diecezji siedleckiej.
 • Mimo iż diecezja lubelska ma od 1992 r. status archidiecezji, jej ordynariusz Wacław Sądecki ani razu w serialu nie jest określany arcybiskupem, a tylko i wyłącznie biskupem.
 • Michałowa wielokrotnie niepoprawnie zwraca się do hierarchy tytułem „eminencja” zarezerwowanym wyłącznie dla kardynałów.
 • Imię biskupa (Wacław) poznajemy w odc. 108. Gambit geniusza.

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. w odc. 105. Nowe wyzwania biskup Sądecki daje do zrozumienia Piotrowi Koziołowi, że wszyscy biskupi pomocniczy są pod jego jurysdykcją
 2. w odc. 91. Droga przez stos Sądecki wspomina, że Michałowa będzie pracować u niego w Lublinie
 3. odc. 17. Honor parafii
 4. odc. 123. Depresja biskupa
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement