Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 87 Ciężka ręka prawa - osiemdziesiąty siódmy odcinek serialu Ranczo, po raz pierwszy wyemitowany 28.04.2013r. w TVP1.

Ranczo_-_Przyczółek_medialny_-_scena_z_odc._87

Ranczo - Przyczółek medialny - scena z odc. 87

Ranczo_-_Masło_maślane_-_scena_z_odc._87

Ranczo - Masło maślane - scena z odc. 87

Ranczo_-_Nalot_na_dworek_-_odc._87

Ranczo - Nalot na dworek - odc. 87

Opis[]

W dworku panuje niezbyt przyjemna atmosfera. Lucy jest obrażona na Kusego, którego wcześniej w galerii w Warszawie namiętnie pocałowała Monika. Mąż nie zdaje sobie sprawy, o co wścieka się żona, ale nie ma teraz czasu się nad tym zastanawiać. Wystawa jego obrazów odniosła sukces, od rana telefon Kusego nie przestaje dzwonić. Wszystkie media chciałyby porozmawiać z dopiero co odkrytym talentem malarskim. Natomiast w domu senator dziwi się, że Klaudia sama wróciła z Lublina. Córka tłumaczy, że jej chłopak musiał pojechać w sprawach zawodowych do Warszawy. Razem z żoną zastanawiają się, czy Łukasz już na dobre wyniósł się z ich domu. Wtem wpada Czerepach przynoszący bardzo dobre wieści. Promocja partii na butelkach piwa przyniosła bardzo dobry efekt - poparcie dla PPU wzrosło do 9%.

Czerepach zaczepia na ulicy Witebskiego. Pisarz zmuszony jest do wyjazdu do Włoch. Rodzina Francesci chciałaby, aby dziecko urodziło się na włoskiej ziemi. Tomasz nie ma innego wyjścia, jak towarzyszyć Francesce w podróży. Jednak przed wyjazdem Czerepach wraz z senatorem mają dla niego nie lada propozycję. Pod nieobecność profesora, za oczywiście skromną zapłatą, szefowie partii chętnie przejmą na ten czas jego telewizję internetową. Witebski jest zaskoczony takim układem, prosi o czas na zastanowienie się.

Wioletka jest wdzięczna Hadziukowej, Solejukowej i Więcławskiej za pomoc w prowadzeniu lokalu, ale ma dla nich złą nowinę. Klientów z dnia na dzień ubywa, a przyszłej mamy na to nie stać. Postanawia więc, że dalej sama będzie prowadzić restaurację, a kobietom ostatecznie dziękuje za współpracę. W tym samym czasie na ławeczce Hadziuk rozmawia z Pietrkiem. Okazuje się, że organizmowi artysty nie służy powrót do budowlanki u Więcławskiego. Patryk musiał się więc zwolnić.

Senator wraz z Czerepachem zastanawiają się za ile odkupić telewizję Witebskiego. Dzięki mediom, ich partia jeszcze bardziej zyska na rozgłosie. Senator ma plan, aby do współpracy zaprosić jeszcze jego brata. Wtem zjawia się Duda, który właśnie wrócił z Brukseli. Czerepach jest załamany, gdyż teraz nie ma nikogo, kto śledziłby jego żonę.

Z Lucy telefonicznie kontaktuje się prokuratura, zapraszając ją na rozmowę. Pani wójt, zaniepokojona, zwierza się Halinie, która również wietrzy w tym jakieś niebezpieczeństwo. Tymczasem na plebani Michałowa rozmawia z proboszczem o Stachu. Żonie nie podoba się, że jej mąż wciąż przesiaduje na ławeczce ze swoimi niewydarzonymi kolegami. Niespodziewanie, podczas tych zwierzeń, na plebanię wpada Pietrek, mający interes do księdza wikarego, który część rozmowy słyszy i nie ukrywa swojego niezadowolenia z faktu, iż Michałowa obgaduje m.in. jego za plecami.

Czerepach przepytuje Dudę na temat Lodzi. Okazuje się, że żona tak samo mocno tęskni za mężem, jak on za nią. Wyjazd do Brukseli posłużył i Fabianowi. Podniesiony na duchu przez Lodzię, postanawia walczyć o uczucia Klaudii. Na plebani Michałowa rozprawia na temat przyczyny wizyty Pietrka u księdza Macieja. Wtem zza drzwi wydobywają się odgłosy muzyki. Zszokowany proboszcz natychmiast idzie sprawdzić, o co chodzi. Okazuje się, że wikary świetnie gra na gitarze, dlatego Pietrek chciałby, aby ułożył do jego piosenek jakąś melodię, aby na całych utworach mógł nieco zarobić.

Lucy wraca do domu. Zaniepokojona telefonem z prokuratury chciałby porozmawiać o tym z mężem. Ten jednak jest zbyt zajęty swoją rozwijającą się karierą i bagatelizuje problemy żony. Lucy zostaje z nimi sama.

Do Witebskiego przychodzą Solejukowa, Hadziukowa i Więcławska. One również wiedzą, że pisarz wyjeżdża i nie będzie mógł zająć się telewizją. Wymyśliły sobie zatem, że one ją przejmą, za konsolą posadzą Marianka, a pomiędzy kolejnymi piosenkami będą puszczać reklamy swojej firmy. Po raz drugi w tym dniu profesor doznaje szoku i musi się znów zastanowić.

Wioletka jest przerażona tym, że frekwencja klientów w knajpie jest prawie równa zeru. Zwierza się z tego Staśkowi, któremu sugeruje, że należałoby wywiesić stosowny transparent, informujący o zmianach osobowych w obsłudze lokalu. Policjant obiecuje pomóc żonie w realizacji tego pomysłu.

Na plebani do układania melodii do piosenek Pietrka włączył się także ksiądz proboszcz. Michałowej wybitnie się to nie podoba. Jest tym bardziej niezadowolona, gdyż od godziny woła księży na kolację, a ci nie przychodzą i wszystko zdążyło wystygnąć. Pleban zbytnio się tym nie przejmuje i wraca do pracy z tekstem i gitarą.

W salonie Lucy wertuje stosy papierów. Wtem zjawia się Kusy z dobrymi nowinami. Do Moniki zgłaszają się kolejne galerie, które chciałyby wystawić obrazy artysty, których to artysta nie ma. Musi więc natychmiast brać się do wytężonej pracy, zatem zamiast do łóżka pędzi do pracowni malować. Lucy cieszy się z sukcesu męża, ale jednocześnie wciąż jest zaniepokojona jutrzejszym spotkaniem z prokuratorem.

Stasiek przygotowuje niespodziankę dla Wioletki. Przygotowany, wielki transparent z napisem „Wróciła stara obsługa”, wywieszony ścianie lokalu, z dumą okazuje żonie. Ta zaś, pokrzykując: Stara?, wpada we wściekłość i drze napis. Policjant nie bardzo rozumie dlaczego. Tymczasemprokurator przesłuchuje Lucy. Wypytuje ją m.in. o Halinę i kwestię wywozu śmieci, sugerując, że gminą od wielu lat rządzi ten sam układ. Pani wójt jest coraz bardziej poirytowana, bo przesłuchanie zaczyna się przedłużać. A gdy Lucy się denerwuje, nie mówi już tak płynnie po polsku, co daje prokuratorowi powód do drwin.

Witebski radzi się Kusego, co ma zrobić ze studiem. Gdy mija ich Solejukowa z księdzem Maciejem, którzy jak zwykle w lesie szukają spokoju do rozstrzygania sporów filozoficznych, Witebski nagle wpada na genialny pomysł. Proponuje Kusemu, aby to on przejął media na czas nieobecności Tomasza, ale artysta zdecydowanie odmawia, zasłaniając się brakiem czasu.

Duda wprowadza w życie dość oryginalny plan odzyskania Klaudii. Prosi Jagnę, aby ta udawała, iż została jego dziewczyną. Ma nadzieję, że dzięki temu Klaudia pod wpływem zazdrości ponownie przeanalizuje swoją decyzję i wróci do niego. Pielęgniarka kategorycznie odmawia. Całej rozmowie przysłuchuje się Wezółowa, która po swojemu przekonuje Jagnę do zmiany decyzji. Tymczasem Stasiek naprawia wcześniej popełnioną gafę. Zamiast napisu „Wróciła stara obsługa”, wiesza plakat z tekstem „Obsługuje Violetka!”. Żonie ten napis bardziej odpowiada.

Witebski w studiu organizuje spotkanie potencjalnych nabywców swojej telewizji. Zarówno Hadziukową z Więcławską jak i senator z Czerepachem, są zdziwieni widokiem przeciwników. Pary są jeszcze bardziej zszokowane, gdy dowiadują się o co chodzi. Tomasz, nie mogąc się zdecydować, komu sprzedać stację, wymyśla licytację. Telewizję sprzeda temu, kto zaoferuje większe pieniądze. Profesor nie spodziewa się jednak, że gra będzie się toczyła o śmiesznie niskie kwoty. Wściekły wyrzuci całe towarzystwo za drzwi.

Duda wpada do gabinetu Wezóła bez pytania, zakłócając badanie niekompletnie ubranej pacjentki. Oburzony doktor wyprasza go, a Jagna wychodzi zaraz za nim. Fabian chce przeprosić pielęgniarkę za to, że prawdopodobnie wcześniej ją uraził swoimi słowami. Jagna ma dla niego miłą niespodziankę – zgadza się pomóc mu w odzyskaniu ukochanej Klaudii.

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami proboszcza, Michałowa zaczyna docinać księżom. Muzyka może i jej nie przeszkadza, ale autor tekstów to już na pewno. Protesty proboszcza nic nie dają, gospodyni wścieka się coraz bardziej. Pleban też nie bardzo wie o co, ale domyśla się, że za homorami gospodyni stoi osoba Stacha Japycza i jego hobby przesiadywania na ławeczce, razem z kolegami, w tym i z Pietrkiem. Dla księdza Macieja cała ta sytuacje wydaje się mocno niezrozumiała.

Lucy wraca do gminy. Zaniepokojona Halina czeka na nią w jej biurze. Widząc stan pani wójt sięga po koniaczek. Przy kieliszku Lucy wygaduje się, że pytali ją także o jej zastępczynię. Halina wpada w konsternację. Pietrek natomiast pracuje nad tekstem piosenki na ławeczce. O pomoc prosi kolegów od butelki, ale ci mają już dosyć w kółko powtarzanej zwrotki, na której Pietrek się "zawiesił". Na horyzoncie pojawia się proboszcz. Pietrek prosi go o pomoc. Pleban zgadza się i przysiada się na ławeczkę.

Zmęczonej Lucy, która po ciężkim dniu wreszcie dotarła do domu, niestety nie jest dane odpocząć, ponieważ Kusy jest w trakcie udzielania wywiadu. Kinga jeszcze nie wróciła ze szkoły i nie ma się kto zająć Dorotką. Z kolei na ulicy Magister mija się z Haliną. Ukochana informuje go, że muszą zmienić miejsce spotkań, gdyż ich sprawie prawdopodobnie zaczęła przyglądać się prokuratura.

Proboszcz próbuje pomóc Pietrkowi z tekstem piosenki, ale naukowych słów księdza bywalcy ławeczki nie rozumieją. Wtem pojawia się Michałowa, którą widok proboszcza na ławeczce przyprawia o jeszcze szybsze bicie serca. Pleban próbuje się tłumaczyć, oczywiście bezskutecznie. Mimo to rozumie obawy gospodyni i posłusznie opuszcza grono ławeczkowiczów.

Jagna z Dudą wprowadzają w życie plan rozbudzenia w Klaudii poczucia zazdrości. Na każdym kroku, gdy tylko widzą, że córka senatora się zbliża, bez pardonu obściskują się i namiętnie całują. Klaudia udaje, że jej ten widok nie wzrusza.

Część mieszkańców wsi przychodzi pożegnać wyjeżdżających do Włoch Witebskiego i Francescę. Nie mogło zabraknąć Solejukowej, jako jedynej tłumaczki języka włoskiego w okolicy. Pierwszą osobą, której Włoszka rzuca się na szyję z podziękowaniami jest Lucy, którą zaprasza do siebie. Wykorzystując sytuację Solejukowa z Hadziukową oraz Czerepach wciąż próbują przekupić profesora nowymi, wyższymi ofertami. Nagle zgromadzeni zaczynają panicznie krzyczeć. Okazuje się, że Francesca bez ostrzeżenia wyciągnęła swój pistolet i celuje nim w Staśka. Ale podopieczna nie chce go ustrzelić, tylko przekazać mu broń na pochowanie, dopóki nie wróci. Tymczasem Witebski na pożegnanie ogłasza swoją decyzję w sprawie przekazania mediów. Telewizją pod jego nieobecność zarządzać będą Jola i Pietrek. Ucieszona Jola chowa klucze za dekolt i rzuca się z radości na szyję profesorowi.

Halina zwierza się mężowi, że prokuratura podczas przesłuchania Lucy pytała także o nią. Kozioł uspokaja ją twierdząc, że najpewniej nie pytali, a pani wójt chciała tylko w ten sposób wywrzeć presję na swojej zastępczyni. Rozmowę przerywa wtargnięcie Klaudii, wkurzonej zachowaniem się Jagny i Dudy.

Późnym wieczorem do siedzącej w kuchni Kingi przysiada się Kusy, który nareszcie zakończył udzielanie wywiadów i przypomniał sobie o żonie. Dziewczyna wyjaśnia mu, że Lucy poszła spać, wykończona pięciogodzinnym przesłuchaniem, o którym Kusy zapomniał. Kinga jest oburzona jego zachowaniem i oskarża go o to, że sława uderzyła mu do głowy. Kusy rozumie swój błąd, ale jednocześnie zwraca uwagę, że i on teraz będzie potrzebował nieco zaangażowania żony w domowe obowiązki. Dodatkowo sądzi, że Lucy zbytnio wyolbrzymia problemy z prokuraturą. Niestety, już następnego dnia o świcie przekonuje się, iż obawy żony nie były bezpodstawne. Panią wójt w kajdankach z dworku siłą wyprowadzają antyterroryści przy obecności prokuratora, czemu z oddali przyglądają się przerażeni Senator i Czerepach.

Wystąpili[]

Cytaty[]

 • "Pani mąż jest teraz jednym z najważniejszych ludzi w państwie. Każdy, prezydent, premier, szef opozycji, nawet nuncjusz apostolski musi się z nim liczyć" - Czerepach do Haliny o Senatorze
 • "No i co ty się patrzysz na mnie? Męża stanu nie widziałaś?" - Paweł Kozioł do żony
 • "Z rodziną się nie wygra, zwłaszcza włoską" - Czerepach do Witebskiego
 • "Jak klienci uciekają to to nie jest kłopot, to jest handlowa katastrofa" - Wioletka
 • "Taki naród trzeba obsługiwać, jaki jest" - Wioletka
 • "Jak raz artystą zostaniesz to potem do niczego innego się nie nadasz" - Pietrek do Hadziuka
 • "Można powiedzieć nasz pierwszy przyczółek medialny" - Czerepach do senatora o reklamie na butelkach
 • Lucy:"Niewinny nie ma co się bać"
  Halina:"No tak Lucy, tylko że to oni decydują, kto jest niewinny, niestety"
 • "Na starość mężczyzna taki uparty się robi, że po prostu wytrzymać nie idzie" - Michałowa
 • "Co to za towarzystwo. Solejuk - kryminalista, Hadziuk - głupszy od tych kóz co je hodują i ten niewydarzony Pietrek, co to mógłby być jego wnukiem" - Michałowa o kolegach Stacha z ławeczki
 • Pietrek:"Księdza wikarego szukam, bo interes mam. Je u siebie?"
  Proboszcz:"Nie, chyba teraz nie je, czyta jak zwykle"
 • "Wydarzony czy niewydarzony, ale za plecyma obgadywać nieładnie" - Pietrek do Michałowej
 • "Przy kieliszku to wszyscy równi, a uczonemu jeszcze trudniej, bo nie ma wprawy" - Michałowa
 • "Odkąd tą filozofię studiuje to tylko na każdym kroku się mądrzy" - Hadziukowa o Solejukowej
 • "Stara?! Wróciła?! I to takimi wołami na całą wieś?!" - o plakacie zrobionym przez Staśka z napisem "Wróciła stara obsługa"
 • "Twój radiowóz ma więcej rozumu niż ty" - Wioletka do Staśka
 • "Bracie, to jest dopiero para. Oni są jak żywcem wyjęci z Aten i to tych starożytnych" - Kusy o Solejukowej i księdzu Macieju
 • "Miłość to zawsze teatr, prawda?" - Wezółowa
 • "Skoro się księża na estradę wybierają to może powinnam od rana koniak podać" - Michałowa do księży
 • "Ja temu mojemu zawsze mówiłam, żeby na stanowisku nie pił, a tymczasem okazuje się, że czasami się po prostu nie da" - Halina do Lucy
 • "Tacy wilkowyjscy Beatlesi można powiedzieć" - Proboszcz o ławeczkowiczach
 • Proboszcz:"To tak, jakby pan powiedział, że picie sprawia, że piję"
  Solejuk:"W sumie to tak trochę jest. Z tym piciem"
 • "Prędzej bym się śmierci spodziewała, niż takiego widoku" - Michałowa o siedzącym na ławeczce proboszczu
 • "Małżonce mojej podpadł. Mogę przysiąc - to przyjemne nie jest" - Stach o Proboszczu
 • "Najpierw menel, potem tata na wychowawczym, jakoś mi tak trudno uwierzyć w to co się zdarzyło" - Kusy

Zobacz też[]

Galeria[]

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement