Ranczopedia
Advertisement

Dorota Wezół, Wezółowa, Pani Doktorowa (Beata Olga Kowalska) – drugoplanowa postać serialu Ranczo i filmu Ranczo Wilkowyje, żona doktora Mieczysława Wezóła. Kobieta w średnim wieku, zadbana, pewna siebie i bezkompromisowa.

Jest chorobliwie zazdrosna o swojego męża i trzyma go krótko – jednocześnie sama nie ma oporów przed zdradzaniem go.

S2 DVD4 (60).png
25-12.jpg

Przed akcją serialu[]

O przeszłości Doroty wiadomo niewiele. Na pewno nie jest ona rodowitą wilkowyjanką, ponieważ przybyła na wieś jako osoba dorosła, wraz ze swoim mężem. Według jej własnych słów była w młodości świetnie zapowiadającą się śpiewaczką operową, ale porzuciła tę ścieżkę kariery po poznaniu Mieczysława i zgodziła się wyjechać z nim na głęboką prowincję. Prawdopodobnie miała wpływ na wybór specjalizacji, jakiego musiał dokonać doktor Wezół – przez jej naciski porzucił seksuologię i patologię i został internistą.

Seria 1[]

Poznajemy ją gdy przychodzi do Lucy z pretensjami dotyczącymi spotkań Amerykanki z jej mężem podczas lekcji angielskiego.

Lucy prosi ją, by wzięła czynny udział w pogadance o antykoncepcji. Po chwili namysłu doktorowa zgadza się, ciesząc się że jako jedna z nielicznych kobiet w gminie ma pojęcie w tych sprawach. Po udanej konferencji w budynku szkoły udziela wywiadu Witebskiemu do nowej gazety – Głosu Wilkowyjskiego. Podobno wyznaje mężowi, że Lucy jest jedyną przyzwoitą kobietą w Wilkowyjach.

Seria 2[]

Po spotkaniu ze znajomymi, którzy pracują na ogół w szkockim szpitalu postanawia wysłać męża do pracy za granicę. Michałowa, Więcławska i Wójtowa opowiadają jej o różnych przypadkach zdrad małżeńskich podczas pracy za granicą, spełniając tym samym plan Wójta i Księdza. Wezółowa zmusza więc męża do podpisania weksla na sto tysięcy złotych, które Wezół byłby winny jej w przypadku wzięcia rozwodu. Po wyjściu męża na lekcję angielskiego do ich mieszkania przychodzi Witebski i proponuje doktorowej pozowanie w skąpym stroju do zdjęć do działu „Najpiękniejsze kobiety w naszej gminie” w gazecie Głos Wilkowyjski. Dorota zgadza się, lecz sesję zdjęciową przerywa jej mąż. Wściekły doktor widząc Witebskiego i prawie rozebraną żonę uderza polonistę w nos i niszczy jego aparat cyfrowy. Wezółowa poddaje się karze – klapsom męża.

Seria 3[]

Tym razem poznajemy ją jako kobietę uwiedzioną przez Tomasza Witebskiego i jego program radiowy „Zrozumieć kobietę”.

Pojawia się też w kilku epizodach, m.in. ostrzega Lucy przed kłopotami, gdy na jaw wychodzi jej związek z Kusym, wypomina Księdzu jego staroświeckie poglądy, gdy ten wyrzucił Amerykankę z lekcji angielskiego na plebanii za nieprzyzwoity tryb życia – później jednak, gdy proboszcz ogłosił zamiar wyjazdu do Afryki, doktorowa staje na czele kobiet chcących zatrzymać Księdza w Wilkowyjach za pomocą petycji do kurii.

Seria 4[]

W tej serii prowadzi poważny romans z Wójtem nie wiedząc, że jej mąż również ma romans – z Wójtową. Doktorowa i Wójt jeżdżą do lasu, gdzie w ukryciu przed swoimi małżonkami prowadzą namiętny romans.

Poza tym występuje epizodycznie, np. jest przepytywana na ulicy przez Wikarego z prawd wiary.

Seria 5[]

Gdy jej mąż dostaje do pomocy młodą i piękną pielęgniarkę – Jagnę, od razu wzbudza ona zazdrość doktorowej. Postanawia interweniować u wójta – Lucy – ale ta niewiele może zrobić w tej sprawie, poza uświadomieniem Doroty, że w przychodni nie ma nocnych dyżurów. Kiedy jej mąż skręcił kostkę biegnąc do Wójta wmawia mu, że jest doktorem House’em ze znanego serialu. Zakazuje mu się golić i ubiera go podobnie do House’a, a kiedy ten myśli nad problemem Wójta, daje mu do koncentracji piłeczkę i zaleca słuchać muzyki.

Seria 6[]

536462 400164703335684 267710937 n.jpg
529156 384894844862670 1648794043 n.jpg

Wezół otrzymuje propozycję nowej, atrakcyjnej pracy w Lublinie, jednak po namyśle rezygnuje z jej podjęcia. Dorota nie może zrozumieć, dlaczego mąż odmówił i ma do niego pretensje. W obliczu kłótni małżeńskiej Klaudia decyduje się na interwencję psychologiczną i uświadamia Wezółowej, że tylko w Wilkowyjach może być z mężem szczęśliwa. Dorota niechętnie przebacza mężowi odmowę i godzi się z nim.

Seria 7[]

Wezółowa, Wezół i Jędruś

553721 608605985824887 1969911465 n.jpg

Wezółowa dowiadując się, że Proboszcz szuka wtyczki w prokuraturze natychmiast zjawia się na plebanii wraz z małżonkiem. Okazuje się, że w prokuraturze pracuje chrześniak Doroty, Jędruś. Za namową ciotki przyjeżdża do Wilkowyj i opowiada o zaistniałej sytuacji. Wezółowa wymusza także na Senatorze, że jak jego partii powiedzie się w wyborach to nie zapomni o wkładzie Jędrusia.

Seria 8[]

Kiedy przypadkiem dowiaduje się, że ksiądz Maciej próbuje założyć przykościelny chór, jest wściekła na księży że nie zgłosili się do niej, jako jedynej kompetentnej w tej dziedzinie osoby w gminie. Odwiedza proboszcza, gdzie przysięga mu, że założy taki chór, że ksiądz będzie musiał ją publicznie przepraszać. W tym celu udaje się do sklepu, gdzie przeprowadza wstępne przesłuchania. Kolejne przesłuchania, już większą liczbą kobiet przeprowadza u siebie w domu. Kobiety okazują się nie mieć zielonego pojęcia o śpiewie. Wtedy z pomocą przychodzi ksiądz Maciej, który proponuje, aby panie spróbowały śpiewać utwory z nurtu gospel. Dopiero po spożyciu koniaczku paniom udaje się nie doprowadzić Wezółowej do łez. Kiedy chór jest już skompletowany a odpowiednie stroje gotowe, Dorota razem z innymi członkami chóru występuje w kościele podczas mszy świętej z udziałem Biskupa Sądeckiego.

Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi do Lucy i prosi ją, żeby nie opuszczała Wilkowyj.

Seria 9[]

Z wielką uwagą przygląda się politycznej karierze męża, który pewnego dnia udziela wywiadu w telewizji. Widząc to Wezółowa ma wielką chęć „pójścia do sypialni”. Dorota prosi męża, aby ten częściej występował w telewizji. Wezół zostaje rzecznikiem prasowym PPU, co zaspokaja ambicje i inne potrzeby żony. Po omdleniu i pobycie w szpitalu mąż Doroty zdaniem Kozioła nie może już sprawować funkcji rzecznika partii. Dorota prosi Pawła, aby ten znalazł korzystne wyjście z sytuacji. Ostatecznie Kozioł oddelegowuje doktora, by został stałym bywalcem programu telewizyjnego „Dywagacje na kolację”.

Seria 10[]

do uzupełnienia

Ranczo Wilkowyje[]

Wezółowa spotyka się z Hadziukową, Solejukową i dyrektorką szkoły w sklepie Więcławskiej, a tematem ich rozmowy jest przystojny były mąż Lucy – Louis, który przybył do Wilkowyj zza oceanu. Podczas tego spotkania Solejukowa wpada w depresję z powodu zaniedbywania jej przez własnego męża. Doktorowa wpada na pomysł by jej pomóc – razem z Hadziukową odmieniają jej wizerunek przy pomocy kilku „zabiegów” kosmetycznych.

Cytaty[]

 • „A jak jeszcze raz tu się ze swoją depresją pokaże, to wezmę parasolkę i sama ją wyleczę!” – do męża o Lucy
 • „Nigdy nie wiedziałam, że jesteś taki samczy, Mieciu.” – do dra Wezóła
 • „Mój ty niedźwiedziu dziki!” – do wójta
 • „Och, ty zbóju!” – do wójta
 • „Jeśli się tradycji nie rozwija, to ona się tylko do muzeum nadaje.” – do księdza
 • „I pamiętaj… ja cię obserwuję!” – do dr. Wezóła
 • „Boi się pani takiego młodzika, pani Więcławska?” – do Więcławskiej i dyrektorki o wikarym Robercie
 • „Gdybyśmy wszystko mężom mówiły, nasze życie byłoby nie do zniesienia.”
 • „Miłość to zawsze teatr, prawda?” – do Jagny
 • „Po prostu celebryta.” – do męża
 • „Przez takiego małżonka to chyba szczęście.” – do Hadziukowej o Solejuku, gdy Solejukowa poskarżyła się, że jest przez niego zaniedbywana (Ranczo Wilkowyje)

Ciekawostki[]

 • Wezółowa ma operowy głos, jej marzeniem było śpiewać w chórze, jednak nie zrealizowała tego pragnienia.
 • Dorota jest wielbicielką serialu Dr House, prawdziwego amerykańskiego serialu medycznego, emitowanego m.in. w TVP 2 i AXN.
 • Na stronie internetowej Rancza widniała informacja[1], że Wezółowa jest rzekomo mikrobiologiem i pracuje w miejscowej mleczarni, jednak jest to informacja nieprawdziwa – prawdopodobnie taki był pierwotny zamysł scenarzystów.
 • W odcinku 128 Klauzula sumienia Dorota w emocjonalnej rozmowie z Michałową po raz pierwszy oficjalnie wyjawia, że wraz z mężem nie mogą mieć dzieci.

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement