Ranczopedia
Advertisement

Dorota Sokołowska, Dorotka (IV – Gabriela Ziembicka i Dominik Lewandowski, od V – Wiktoria Kunka i Weronika Kunka) – postać epizodyczna serialu Ranczo, jedyne dziecko Lucy i Kusego.

Seria 1-3

Postać nie występuje.

Seria 3

Pod koniec serii dowiadujemy się, że Lucy jest w ciąży.

Seria 4

Dorotka rodzi się w pierwszym odcinku 4 sezonu. Kusy na wieść o tym mdleje. Będąc już w domu Lucy zauważa, że wszystkie jej ubrania są wygotowane, a meble stoją na podwórku. Kusy chorobliwie boi się wszelkich zarazków. Dowiadujemy się, że Dorotka zaraz po narodzinach waży 3400 gramów i ma 49 centymetrów wzrostu.

Jej rodzicami chrzestnymi są Klaudia Kozioł i Szymek Solejuk. Przed chrzcinami córki Kusy wraz z księdzem wikarym czyści kościół.

Seria 5

Dorotka jako niemowlę śpiące w kołysce

Dorotka jest dwuletnią dziewczynką i potrafi mówić. W tej serii poznaje Kingę – nastolatkę spowinowaconą z Kusym przez pierwsze małżeństwo, która staje się jej opiekunką w czasie nieobecności rodziców.

Seria 6

Dorotka jest postacią tła, nie ma wątków skupiających się bezpośrednio na niej.

Seria 7

Lodzia pomaga opiekować się Dorotką

Lucy często zabiera Dorotkę do pracy, by nie przeszkadzać Kusemu i Monice. W urzędzie opiekować się Dorotką pomaga też Lodzia.

Seria 8

Ponieważ Lucy i Kusy mają mało czasu, Dorotką opiekuje się Jola. Pewnego dnia Pietrkowa przez szczepienie swoich dzieci nie może zająć się dziewczynką. Dorotką postanawia zająć się Monika, która jednak nie ma pojęcia o opiece nad małymi dziećmi i doprowadza córeczkę swojego przełożonego do płaczu.

Seria 9

Dorotka w porównaniu z poprzednimi seriami w tej serii mówi bardzo dużo. Chodzi do przedszkola. W jednej ze scen Kusy prowadzi córkę do przedszkola, gdzie po drodze Dorotka prowadzi ciekawą rozmowę ze swoim tatą.

W tej serii Kusy z powodu kryzysu kilka razy zapomina odebrać Dorotkę z przedszkola, co denerwuje Lucy.

Dzięki interwencji i prośbie małej dziewczynki Marek Karat godzi się zostać w Wilkowyjach przez kilka dni, dzięki czemu jej tata, Witebski i dyrektorka organizują mu pracę w charakterze nauczyciela historii.

W ostatnim odcinku serii 9 Lucy mówi mężowi o wyjeździe do USA i zabraniu Dorotki ze sobą. Tłumaczy, że córeczka będzie miała okazję nauczyć się angielskiego i poznać inne miejsca niż Wilkowyje.

Seria 10

odc. 130 Cuda, cuda ogłaszają

Dorotka razem z Lucy wyjechały do USA pomiędzy serią 9 a 10. Mieszka razem z mamą prawdopodobnie w dawnym mieszkaniu Lucy w Nowym Jorku.

Dorotka po powrocie z USA

Wyjazd żony i córeczki pociąga za sobą depresję Kusego, który często wspomina o rodzinie.

W ostatnim odcinku Lucy i Dorotka wracają do Wilkowyj. Podczas powitania żony i męża przed dworkiem Dorotka śpi w samochodzie. Potem wszyscy razem wchodzą do środka. Dziewczynka pyta o choinkę, jednak Kusy wyznaje, że się nie spisał. Córeczka przystraja więc ozdobami choinkowymi roślinę doniczkową, po czym woła tatę. Widząc to artysta jest wzruszony. Później rodzina w komplecie siada do stołu wigilijnego i cieszą się ze swojej obecności. Wkrótce Lucy, Kusy i Dorotka udają się do kościoła na pasterkę.

Drzewo genealogiczne postaci

Sokołowscy.png

Cytaty

 • „Siku!”
 • Lucy (o bajce): „Fajne, co? Przeczytać następną?”
  Dorotka: „Nie.”
  Kusy: „A może tatuś jakąś baję opowie, jakąś fajną wymyślimy?”
  Dorotka: „Nie…”
  Lucy: „A co byś kochanie chciała?”
  Dorotka: „Spać.”
  Kusy: „Kurczę, wpół do dwunastej.”
 • „Ale ja nie umiem czytać.” – do Moniki
 • „Dlaczego ciocia na wujka krzyczy?” – o Monice
 • „Dlaczego tata nie je?” – o Kusym
 • „A gdzie choinka?”
 • „Mama tatę wyleczyła?”

Cytaty o Dorotce

 • „Powiedziała, że idzie bawić się w tatusia.” – Lucy
 • „Dorotka już nie nosi pieluch.” – Kusy do Moniki
 • Pietrek: „Taki mały człowiek, a już można powiedzieć katolik.”
  Solejuk: „Chyba katoliczka, bo to dziewucha.”
 • „Dwie kobiety mojego życia” – Kusy o Lucy i Dorotce

Zobacz też

Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement