Ranczopedia
Advertisement

MapaPolskiSokule

Sokule na mapie. Kliknij, aby powiększyć

SokuleSat

Sokule z satelity. Kliknij, aby powiększyć

2515454

Dworek Lucy - okazały dom z dużym ogrodem i sadem w typie XIX-wiecznego dworku szlacheckiego[1], który Lucy Wilska dostała w spadku po swojej babci. To właśnie w nim postanowiła osiedlić się na stałe.

Stali lokatorzy[]

Byli lokatorzy[]

Historia dworku[]

Przed akcją serialu[]

Dworek ten zamieszkiwała powszechnie szanowana prababcia Lucy wraz ze swoim małżonkiem, który zmarł 20 lat przed nią[2]. Natomiast po śmierci prababci Lucy agencja nieruchomości szukała Amerykanki przez 3 lata w sprawie spadku[2]. Dziadek Amerykanki zbudował na terenie ogrodu przyległego do dworku solidną ziemiankę, w której podczas II wojny światowej ukrywała się z powodzeniem cała żydowska rodzina[3].

Podczas akcji serialu[]

Chętnym na zakup dworku od przyjezdnej dziedziczki był wójt Kozioł, ponieważ jego żona - Halina upatrzyła sobie właśnie ten dom jako idealny dla córki - Klaudii. Lucy, ostrzeżona w porę przez Więcławską, Mroczka i Kusego, ale także oczarowana pięknem domostwa, postanowiła nie sprzedawać dworku i zamieszkać w nim na stałe.

Remontu dworku podjął się Andrzej Więcławski wraz z ekipą remontową, w której udział miał m.in. Patryk Pietrek.

Pomieszczenia widoczne w serialu[]

Niedawno na youtube zamieszczono wizualizację wnętrz wraz z wirtualnym spacerem. Linki przy niektórych pomieszczeniach poniżej kierują do właściwych części filmu.

Postacie odwiedzające dworek[]

W serialu Ranczo[]

W filmie Ranczo Wilkowyje[]

Postacie nocujące lub mieszkające krótkotrwale w dworku[]

W serialu Ranczo[]

W filmie Ranczo Wilkowyje[]

Ciekawostki[]

  • W realiach serialowych najpewniej jednym z najbliżej sąsiadujących z dworkiem domostw jest chałupa Solejuków. Widać to dobrze w odc. 47 W samo popołudnie, kiedy do sypialni Lucy i Kusego dochodzi bardzo wyraźny odgłos wybuchu, który został spowodowany podpaleniem samochodu dostawczego u Solejuków.
  • W rzeczywistości Sokule - czyli miejscowość, w której jest położony dworek - jest oddalona o około 130 kilometrów od Jeruzala, czyli trzonu serialowych Wilkowyj.

W rzeczywistości[]

Historia i stan obecny[]

Dwór w Sokulach wybudowany został w pierwszej połowie XVIII wieku. W XIX wieku był własnością rodziny Lubieńskich, a następnie Sobańskich. Od 1930 roku należał do Józefa Gutkowskiego. W czasie II wojny światowej ukrywali się w nim żołnierze Armii Krajowej.

Wczytywanie mapy…


W roku 1988, od córki ostatniego właściciela, rezydencję odkupił Jerzy Petelicki. Do niedawna dworek posiadał nowsze dobudówki i wysunięty przedsionek umieszczony w elewacji frontowej. Dobudówki zostały jednak usunięte, a przedsionek zamieniono na portyk z pękatymi kolumnami toskańskimi.

Jest to budowla murowana z cegły i otynkowana, parterowa, wzniesiona na planie prostokąta, z mieszkalnym poddaszem, pokryta wysokim dachem czterospadowym z symetrycznie rozmieszczonymi oknami. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa z jednoosiowym nowszym portykiem, który umieszczony jest w miejscu wcześniejszego zabudowanego przedsionka. Portyk wsparty jest na dwóch kolumnach toskańskich, zwieńczony półszczytem z zakopiańskim motywem promieniście rozchodzących się listew. Cały budynek skomponowany jest w duchu klasycyzmu z elementami stylu zakopiańskiego. Do dworu wiedzie stara aleja kasztanowa.

Dwór oraz jego wnętrza posłużyły za scenerię między innymi do filmu “Noce i dnie” (jako dom Niechciców w Krępie), oraz popularnego serialu “Ranczo”. W 2010 r. kręcono tam sceny do spektaklu "Przerwanie działań wojennych" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Budynek grał dwór w Ożarowie, gdzie podpisano akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. Obiekt jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Dojazd[]

Sokule, to wieś położona na terenie powiatu żyrardowskiego, na zachód od miasta. Można dojechać bezpośrednio z Żyrardowa (wyjazd ulicą Żeromskiego), bądź od drogi nr 50 (Żyrardów -Sochaczew). W Wiskitkach należy kierować się na Sokule.[4]

Przypisy

Advertisement