Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 51 - Fałszerze uczuć - pięćdziesiąty pierwszy odcinek serialu Ranczo, został wyemitowany po raz pierwszy 17.05.2009 w TVP1.

Opis[]

Pod sklepem Więcławskiej czeka długa kolejka, bowiem mimo późnej już pory, placówka nadal jest zamknięta. Z nieznanych przyczyn Jola nie pojawiła się w pracy. Nie ma jej również w domu i nikt nie wie, gdzie mogła się podziać. O nieobecności Joli Pietrek zawiadamia właścicielkę, sam zaś jest bardzo zaniepokojony tym tajemniczym zniknięciem.

Policjant nie ma łatwego dnia.

51-1.jpg

Najpierw Kusy składa doniesienie na własną żonę w sprawie wpłat za komputery, aby w ten sposób zmusić Staśka do podjęcia czynności wyjaśniających. Gdy Stasiek wykręca się naciskami ze strony wójta, Lucy odbija piłeczkę i mówi, jak ona go potraktuje, jeśli wygra wybory. Następnie Pietrek zgłasza mu zaginięcie Joli i nie rozumie, że ten nic nie może zrobić przed upływem 24 godzin.

51-9.jpg

Kiedy Stasiek udaje się do Urzędu Gminy, aby wszcząć śledztwo w sprawie rzekomo zaginionych pieniędzy, wójt bierze go na dywanik i jednoznacznie sugeruje, że policjant w dobrze pojętym własnym interesie, nie powinien się z wyjaśnianiem tej sprawy śpieszyć, w każdym razie nie przed wyborami. Zapewnia go przy tym, że wybory wygra.

Lodzia bierze dwa dni urlopu aby móc zajmować się Arkadiuszem, chorym jakoby na serce. Ten zaś okazuje wielką niemoc tylko w jej obecności, zaś kiedy omawia z Wójtem wyborcze spoty, wykazuje pełnię sił. Natomiast gdy Lodzia, która niedawno w sklepie bała się spojrzeć Lucy w oczy, zaczyna mieć wyrzuty sumienia odnośnie tego, jak obaj politycy postąpili z kontrkandydatką, Czerepach natychmiast ma "bóle za mostkiem".

Zrozpaczony Pietrek, któremu policjant odmówił pomocy, zwraca się do Lucy, która komentuje to z sarkazmem, że na nie-robienie to policja przepisy ma, ale na robienie to już nie. Woła Kusego i wspólnie postanawiają wszcząć poszukiwania Joli. Udają się razem do restauracji u Wioletki i tam zwołują wszystkich obecnych do włączenia się w poszukiwania. Goście restauracji nie bardzo palą się do uczestnictwa, ale gdy Wioletka stwierdza, że w związku z poszukiwaniami restauracja chwilowo będzie zamknięta, nie mają wyjścia. Niestety, przeczesywanie lasu i okolic nic nie daje, Jola wsiąkła jak kamień w wodę.

51-3.jpg

Hadziukowa z Solejukową pracują nad korespondencją z Włochami, którzy są bardzo zadowoleni, że mogą porozumiewać się z firmą we własnym języku. Przy okazji Soejukowa przyznaje się, że nie wie, gdzie ma bezpiecznie przechowywać zarobione pieniądze. Koleżanka na to przypomina jej, jak jeszcze za komuny niejakiemu Romaniukowi myszy dolary zjadły, bo je trzymał pod podłogą i stanowczo zaleca natychmiast wpłacić je do banku. Ponieważ Solejukowa nie bardzo wie, jakimi kryteriami powinna się kierować przy wyborze banku, najpierw ogląda wszystkie reklamy, a następnie prosi o pomoc syna Marianka. Ten stwierdza, że reklama nie jest żadnym miarodajnym źródłem informacji i lepiej zajrzeć do Internetu, gdzie zapewne można się czegoś więcej dowiedzieć o członkach zarządów tych instytucji. Po dokonaniu wyboru Solejukowa wraz Mariankiem i Zbyszkiem jedzie do Radzynia, aby wpłacić pieniądze z zysków. Po powrocie opowiada o tym Hadziukowej, a gdy ta pyta, w jaki sposób wybrała bank, Solejukowa mówi, że po prostu jeden z prezesów wydał jej się podobny do zmarłego stryja, który był bardzo uczciwym człowiekiem. Hadziukowa nieco kpiąco komentuje ten wybór, ale zapytana, czy ona sama miała jakieś lepsze kryterium, przyznaje, że nie.

51-7.jpg

W kuchni na plebanii Michałowa przy herbatce gawędzi sobie z Ciotką Proboszcza. Ta wyznaje, że jej celem pobytu w Wilkowyjach jest uporządkowanie spraw rodzinnych. Niedługo później wzywa do siebie obu braci i postawiwszy ich do pionu w sensie jak najbardziej dosłownym, oznajmia im swoje warunki. Bracia mają się nareszcie pogodzić, w przeciwnym razie Ciotka będzie mieszkała na przemian to u jednego, to u drugiego, a każdemu zrobi w tym czasie takie piekło, do jakiego tylko ona jest zdolna. Jeśli natomiast dojdzie do szczerego pojednania, wówczas Ciotka wróci do domu. Zaraz po tym Wójt udaje się do domu Lodzi, gdzie przebywa "chory" Czerepach, aby omówić z nim ostatnie wyniki sondażowe. Te nie są specjalnie zachwycające, bo wciąż szanse obojga kandydatów są równe. Przy okazji zwierza się Arkowi z problemów z Ciotką, na to ten wpada na sprytny pomysł załatwienia dwóch spraw za jednym zamachem i wykorzystania "aktu pojednania" dla celów wyborczych.

S4 DVD2 (2).png

U Więcławskiej Michałowa kupuje ogórki kiszone. Gdy Krystyna miesza w beczce drewnianymi szczypcami, nagle wyławia z zalewy kartkę, która musiała przypadkiem tam spaść z lady. Po rozprostowaniu mokrego zwitka widać na nim tylko dwa ostatnie słowa: wrócę i Jola. Reszta niestety uległa zmazaniu w trakcie kąpieli w ogórkowej zalewie. Wydawałoby się, że ta wiadomość powinna Pietrka uspokoić, tymczasem dzieje się wręcz odwrotnie. Na ławeczce koledzy mają z nim istny krzyż pański, bowiem ten w ogóle nie przyjmuje do wiadomości, że Jola mogła się gdzieś z własnej woli oddalić. Snuje katastroficzne wizje o porwaniu, martwiąc się, że okup może być wyższy niż jego oszczędności. Wymusza na kompanach obietnicę, że pożyczą mu pieniądze, jakby co. Na rozsądne argumenty Hadziuka i Solejuka odpowiada, że kiedyś przecież uprowadzono w Wilkowyjach panią Lucy, a sprawcy dotąd nie wykryto, więc wszystko jest możliwe. Na te rewelacje koledzy popatrują porozumiewawczo po sobie, ale przecież nie mogą się Pietrkowi przyznać, jak z tym porwaniem naprawdę było. Zrozpaczony Pietrek nie daje się namówić bodaj na piwo i pije w zamian wodę mineralną, w obawie że po piwku mógłby nie zapamiętać, gdzie okup zanieść. W końcu wpada w taką desperację, że zaczyna się zastanawiać, czy Jola w ogóle istniała i czy to aby nie był sen.

Kusego i Lucy odwiedza Stasiek. Kusy jest nieszczególnie przychylnie do niego nastawiony i radzi policjantowi, aby bez postępów w śledztwie raczej ich nie odwiedzał. Lucy jednak uspokaja męża, a Stasiek opowiada im o swojej wizycie w Urzędzie. Oświadcza, że jest przekonany o niewinności Lucy i bez względu na ewentualny wynik wyborów, znajdzie na to dowody, choćby miał później przypłacić to karierą.

Pod koniec mszy, na której obecna jest Ciotka, Paweł Kozioł zabiera publicznie głos. Oświadcza wszem i wobec, że oto postanowił pojednać się z bratem. Wybacza mu wszystkie winy, których wymieniał nie będzie, a także przeprasza za własne. Zaskoczony tym Proboszcz pada bratu w ramiona, na co zgromadzeni reagują gromkimi oklaskami, a wzruszona Ciotka, zgodnie z obietnicą, opuszcza plebanię. Ledwo po jej wyjeździe Paweł cynicznie oznajmia Piotrowi, że całe to pojednanie to tylko pokaz dla ciotki i wyborców i niech się nie spodziewa, że ten mu kiedykolwiek wybaczy. To załamuje księdza, który zamyka się na wiele godzin w sobie i nawet herbaty z rąk Michałowej nie chce przyjąć.
Wójt ma natomiast tym większą satysfakcję i biegnie podzielić się nowinami z Czerepachem. Panowie wypijają sporą ilość whisky, a gdy Kozioł opuszcza dom, rozbudzonemu alkoholem Arkadiuszowi zbiera się nagle na amory. Niestety, jak na ciężko chorego na serce człowieka Arkadiusz w erotycznych ekscesach jest stanowczo zbyt sprawny,

51-13.jpg

wskutek czego Lodzia orientuje się, że przez cały czas ukochany robił ją w trąbę.
Późnym wieczorem do dworku gwałtownie ktoś puka. Gdy Kusy wpuszcza gościa, w drzwiach staje wyglądająca jak obraz nędzy i rozpaczy Lodzia

Wystąpili[]

Cytaty[]

 • "Nie gniewaj się Pietrek, ale twoja głowa nie przedstawia dla mnie żadnej wartości" - Więcławska
 • "No żeby taki kawał pięknej, dobrej kobity zaginął i nikt nie wie jak i gdzie?" - Pietrek o Joli
 • "Ja to jak raz w cug poszedłem i mnie tydzień nie było, to sam nie wiedziałem gdzie jestem" - Hadziuk
 • "A bo oni co zrobio, te muły?" - Pietrek o policji
 • "Ta pani Lucy to jeździ po tej policji jak po łysej kobyle ostatnio" - Stasiek do Pietrka
 • "Polityka to jest taka gra" - Czerepach
 • Ciotka:"Jak mnie Stwórca zapyta, jak to jest, że w mojej rodzinie najbliżsi krewni żrą się jak pies z kotem, to co ja mu powiem?"
  Wójt:"Może nie spyta"
 • "Przepisy do nierobienia to mają, a do szukania to nie mają" - Lucy o policji
 • "Jeszcze trochę to zupę przez smoczek będzie podawać" - Wójt do Czerepacha o Lodzi
 • Czerepach:"Wójt się z bratem pogodzi"
  Wójt:"Czyś ty zdurniał? Co, ja z katabasem?"
 • "Lepszego świństwa od ciebie to nikt nie potrafi wymyślić" - Wójt do Czerepacha
 • "Czasem brak wiadomości to jest dobra wiadomość" - Kusy
 • "Kobieta to nawet jak jej nie ma, to tez unieszczęśliwić może" - Stach Japycz
 • "A jak oni będą chcieli więcej niż ja mam? Pożyczyta mnie?" - Pietrek do bywalców ławeczki, będąc w rozpaczy po zaginięciu Joli
 • "Te twoje dzieci co jedno to jak z pewexu" - Hadziukowa o dzieciach Solejukowej
 • "Sercem z nami, ale reszta Staśka na służbie." - Kusy
 • "Ta mina twoja wszystkie pieniądze dla mnie warta" - Wójt do brata po fałszywym pojednaniu w kościele
 • "Nie pozwólcie, żeby nami rządził biały dom" - Wójt w spocie wyborczym
 • "Wody się ożłopał to teraz bredzi. Mineralna... Diabli wiedzą jaką chemię w nią ładują" - Solejuk o Pietrku
 • "Władza bardziej twoja żona niż ja" - Halina do męża
 • "Takiej zgryzoty jak własna rodzina to nikt przysporzyć nie potrafi." - Michałowa

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement