Ranczopedia
Advertisement

Bez tytułuccc.png
Wójtowa1.JPG
15810 9.jpg
Odc54-02.jpg

Z Lodzią (załamanie psychiczne)

521869 590718174280335 996038156 n.jpg

Halina czyta hasła PPU na butelce

Halina Kozioł, Wójtowa, Senatorowa, Prezesowa (Violetta Arlak) – pierwszoplanowa postać serialu Ranczo i filmu Ranczo Wilkowyje, żona Pawła Kozioła i matka Klaudii. W początkowych seriach jest gospodynią domową, ale wraz z objęciem stanowiska wójta przez Lucy Wilską Halina angażuje się w politykę i od tamtej pory pełni funkcję zastępcy wójta gminy Wilkowyje.

Kobieta sprytna i energiczna – stara się hamować niektóre zapędy męża. Potrafi przełamać jego opór w wielu sprawach, np. serwując mu dietę bezmięsną, której Paweł nie znosi. W większym stopniu niż jej mąż znosi ciągłe przemiany swej córki.

Przed akcją serialu[]

Niewiele wiadomo o przeszłości Haliny. Od urodzenia mieszka w Wilkowyjach[6]. Wyszła za Pawła i urodziła Klaudię w młodym wieku. Prawdopodobnie ma wykształcenie średnie, o czym świadczy jej ogólne obycie, nigdy jednak nie było mowy o jej potencjalnych studiach. Wiadomo natomiast, że w młodości jej mąż był o nią chorobliwie zazdrosny i, jak sama twierdzi, pilnował ją „jak jakiś ubek”.

Seria 1[]

Nie może wybaczyć mężowi, że zaniedbał sprawę kupna dworku dla córki. Zagorzale modli się po tym jak w nocy usłyszała dzikie wrzaski, które na niej wypróbował Wójt. Często uspokaja Pawła przed wybuchami złości, najczęściej związanymi ze zmianami występującymi u Klaudii. Powiadamia męża, że to Witebski stoi za obiema wilkowyjskimi gazetami. Uczestniczy w pogadance o antykoncepcji, a później pod groźbą prokuratury zakazuje mężowi wysyłać donos do kurii na Proboszcza. Razem z Michałową, Dyrektorką Szkoły i Więcławską rozdaje obiady głodnym wilkowyjskim dzieciom.

Seria 2[]

Dalej znosi wybuchy wściekłości męża. Gdy pod ich domem zbierają się zgniewani chłopi żądający powrotu dawnych zwyczajów w knajpie prosi o pomoc Księdza. Przyłapuje męża w dwuznacznej sytuacji z Wioletką. Później dowiaduje się, że barmanka przyszła się tylko wypłakać. Razem z córką przemeblowuje sypialnię według zasad Feng Shui wprowadzając tam „lepszą harmonię”. Kontuzja Wójta spowodowana przemeblowaniem zbliża małżonków ku sobie. Wójtowa prosi Wioletkę by ta dała jej radę, jak ma zrobić większe wrażenie na mężu. Przed przyjęciem urodzinowym bliźniaków tłumaczy mężowi, by pogodził się wreszcie z bratem, bo może dzięki temu Ksiądz w spadku przekazałby Klaudii swoje oszczędności.

Seria 3[]

Jest przestraszona kiedy w ich sypialni, a następnego dnia rano w salonie, zostaje wybite okno kamieniem. Całą winę zwala na męża i na jego przekręty. Jest dumna z córki, że została spikerką w radiu. Kiedy w gazecie ukazują się zdjęcia wójta z księgową, Halina wyrzuca go z domu, ale po rozmowie z księdzem okazuje „miękkie serce” i pozwala mu wrócić. Kiedy do Wilkowyj przyjeżdża Carol twierdząc, że Paweł Kozioł ją wykorzystał i porzucił, robi mężowi karczemną awanturę. Kobieta zaczyna robić kurs na prawo jazdy, ale jedyne co z niego wynosi to martwe zwierzęta gospodarstwa domowego: kury, kaczki, kozę. W końcu jednak, po wielu próbach, uzyskuje uprawnienia.

Seria 4[]

Gdy mąż ją zaniedbuje, w ukryciu zdradzając ją z Wezółową, chcąc poczuć się dowartościowaną kobietą zdradza go z Wezółem. Panicznie boi się ciotki męża, która na każdym kroku ją wyśmiewa. Jest zła na męża jak dowiaduje się, że oszukał brata w kościele. Po wygranych wyborach przez Lucy Halina zostaje mianowana przez nią na zastępcę wójta.

Seria 5[]

Razem z Lucy i Lodzią rządzi gminą. Jej mąż – były wójt – nie może znieść tego, że Halina teraz trzyma władzę w gminie i postanawia wyprowadzić się do brata na plebanię. Po dwóch miesiącach, kiedy to Paweł zostaje przewodniczącym rady gminy, Koziołowie znowu mieszkają razem i trwają we względnej zgodzie – pomimo iż stoją po przeciwnych stronach sceny politycznej. 

Rola zastępcy wójta nie jest łatwa: Halina musi posłusznie wykonywać wszystkie zalecenia pani wójt – między innymi wraz z panią Lodzią i policjantem przeprowadza inspekcję we wsi, mającą na celu sprawdzenie, jak się traktuje zwierzęta w gospodarstwach. Podczas jednej z takich kontroli ze złości o mało nie zabija niejakiego Hryćkę, który znęcał się nad koniem.

Przez całą serię Halina podejrzewa męża, że knuje coś przeciwko niej i Lucy i chce z powrotem odzyskać władzę. W końcu przyparty do muru Paweł zapewnia ją, że nie stoi w opozycji i „nie interesuje go ta skala”. Wkrótce potem, podczas „mszy obywatelskiej” w kościele, dowiaduje się o faktycznych planach męża – zostaniu senatorem. Ma mu za złe, że jej tego nie powiedział, jednak wizja zostania panią senatorową sprawia, że złość jej przechodzi. Gdy zostają ogłoszone wyniki wyborów i mandat senatorski męża staje się faktem, Halina oświadcza mu, że jest z niego dumna.

Seria 6[]

Halina dalej sprawuje stanowisko zastępcy wójta. Po wystąpieniu będącego pod wpływem alkoholu męża w telewizji Halina chce się z nim rozstać. Razem z Lodzią śledzą swoich mężów, ponieważ podejrzewają że je zdradzają, wracając późno z Warszawy. Nagrywa swojego męża, kiedy ten opowiada jej o swoich „lewych interesach”, aby w razie czego mieć na niego haka. Następnie ma wyrzuty sumienia z tego powodu i niszczy kartę pamięci.

Seria 7[]

Do urzędu gminy przychodzi informacja o kursie w Brukseli. Lucy typuje do wyjazdu Halinę i Lodzię. Kobiety mają przystąpić do testu ze znajomości angielskiego – która napisze test lepiej, wyjedzie na kurs. Sprytna Koziołowa specjalnie zakreśla złe odpowiedzi, aby uniknąć niechcianego wyjazdu. Lodzia ma do niej za to ogromne pretensje.

Halina martwi się, że córka porzuca obecnego chłopaka, porządnego Fabiana Dudę dla ekscentrycznego Łukasza, reżysera teatru offowego. Wraz z mężem planuje obrzydzić Klaudii nową sympatię, podchlebiając chłopakowi. Niestety dla nich, dziewczyna domyśla się podstępu. Zmieszana Halina mówi mężowi o zaistniałej sytuacji, a ten wulgarnie wyzywa ją przed sklepem. Zrozpaczona senatorowa wdaje się w romans z aptekarzem Polakowskim. Ku uciesze kochanków – po aresztowaniu Lucy – Kozioł w obawie o własną wolność ukrywa Halinę w domu Polakowskiego. Gdy sprawy w gminie wracają do normy, Koziołowa jest zmuszona zakończyć romans i z wielkim żalem wraca do własnego domu.

Seria 8[]

Razem z Lodzią postanawia zapisać się do partii i kandydować w najbliższych wyborach do sejmu. Lodzia dostaje telefon od dziennikarza, który poprosił ją i Koziołową o spotkanie i udzielenie wywiadu do telewizji. Kobiety uświadamiają sobie, że tak naprawdę nic nie wiedzą o funkcjonowaniu rządu ani Unii Europejskiej. Załamane swoją niewiedzą raczą się alkoholem. Nazajutrz, w dzień wywiadu, wyglądają i czują się fatalnie. Kiedy wywiad okazuje się kompletną klapą, proszą swoich mężów, aby oni coś zaradzili. Senator płaci dziennikarzowi za kasetę z nagraniem i dzięki temu Kozioł ma znów u Haliny „czystą kartę”.

Odradza się jej romans z Ryszardem, ale zostaje przypadkiem odkryty przez Czerepacha. Prosi on o pomoc Michałową, która przychodzi do zastępczyni wójta i uświadamia jej, co się stanie, jeżeli natychmiast nie zakończy romansu z aptekarzem. Nazajutrz przychodzi do apteki, którą prowadzi Ryszard i oznajmia mu, że muszą zakończyć swój romans.

Paparazzi, którzy opanowali wieś monitorują każdy krok Haliny i Lodzi. Obie w pośpiechu uciekają do urzędu, gdzie raczą się alkoholem. Następnie ubliżają Lucy, przez co pani wójt czuje się obrażona. Wychodzą z urzędu pod osłoną nocy, lecz idąc przez wieś zostają zauważone przez fotografów, którzy w dalszym ciągu „patrolują” wieś. Obie próbują uciec przed mężczyznami. Na pomoc przychodzą im kursantki z Francescą na czele, które kładą kres całemu zajściu.

Kiedy Lucy chce wyjechać do Stanów i w urzędzie ma zwolnić się stanowisko wójta, Senator proponuje jej kandydowanie właśnie na to stanowisko twierdząc, że „oko na bazę trzeba mieć”. Razem z mężem udaje się na kolację do Czerepachów. Okazuje się, że Lodzia i Arkadiusz wpadli na analogiczny pomysł, wedle którego to Lodzia miałaby zostać wójtem gminy. Pomiędzy Koziołami i Czerepachami dochodzi do kłótni. Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi pod dworek, gdzie prosi Lucy, aby nie wyjeżdżała. Przy okazji godzi się z Lodzią. Następnie obie przychodzą do dworku, gdzie przepraszają Lucy za swoje zachowanie i godzą się z nią.

Seria 9[]

Halina z Lodzią bardzo denerwują się przed nominacją na posłanki PPU. Błagają biskupa Kozioła, aby je pobłogosławił. W końcu obie zgodnie stwierdzają, że jest to dla nich za duże napięcie i ukrywają się w toalecie sejmowej. Ostatecznie obie nie zostają zaprzysiężone na posłanki.

Znów zaczyna się spotykać z magistrem Polakowskim.

Na krótko kłóci się z Lodzią po tym, gdy ta razem z Więcławską w sklepie zwracają się do siebie „ministrowo” oraz „premierowo” – budzi się w niej zazdrość. Mści się na niej powiadamiając ją, że Kozioł „opierniczył” Arkadiusza.

Jest także na krótko skłócona z Lucy, gdy Amerykanka widzi, jak z Lodzią poszły do Więcławskiej – kandydatki na wójta konkurującej z Fabianem, którego popiera obecna wójt. W końcu wybory wygrywa Więcławska, a Halina pozostaje na stanowisku jej zastępczyni.

Seria 10[]

S10-Odc125 (15).jpg

Halina z trudem akceptuje pomysł męża, który postanowił kandydować na urząd prezydenta RP. Nowa sytuacja bardzo ją stresuje, niemniej podejmuje starania, by jak najlepiej przygotować się do roli Pierwszej Damy. Razem z Lodzią i Olą kupuje nowe, piękne ciuchy w Warszawie. Zrywa, a właściwie zawiesza, romans z aptekarzem, bowiem teraz musi być „jak żona Cezara” – poza wszelkimi skandalami. Postanawia, że jako przyszła prezydentowa nie zrezygnuje z pracy zawodowej, tym bardziej że żaden przepis prawny nie zabrania żonie głowy państwa pozostać aktywną zawodowo.

W ostatnim odcinku zostaje Pierwszą Damą RP po wyborze Pawła na prezydenta.

Ranczo Wilkowyje[]

Podobnie jak w serialu, także w filmie Halina sprzecza się z mężem, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy związane z Klaudią. Ma mu za złe, że nie interesuje się problemami własnej córki i ignoruje ją, gdy ta oświadczyła, że zaprosiła na obiad swojego nowo poznanego chłopaka – Emanuela. Jednocześnie jest świadoma kłopotów jakie Wójt ma w związku z kontrolą w gminie.

Ciekawostki[]

Drzewo genealogiczne postaci[]

Drzewo gen Kozioł-0.png

Cytaty[]

 • „I co znowu, kutwo jedna, za półdarmo chciałeś?!” – do męża na temat kupna dworku
 • „No co ty, polonistę poprawiasz, jak ty z polskiego poprawkę miałeś?” – do wójta, gdy ten wnosił „twórcze poprawki” do artykułu Witebskiego
 • „Całe szczęście że ja sobie grób i pomnik u Więcławskiego wybrałam, bo ten by mnie pod dyktą na polu z tej chytrości pochował.” – o mężu
 • „A proboszcz? Kto wie, czy sobie dworku na plebanię nie umyśli.” – do męża
 • „Kretyn…” – do męża, wielokrotnie
 • „No i widzisz co żeś narobił, no widzisz. Przez ciebie córka z Wilkowyj ucieka, bo tu średniowiecze.” – do męża
 • „Dwie kobiety w pół słowa się rozumieją” – do Wioletki
 • „Aleś ty głupi i… głupi.” – do męża
 • „Władza bardziej twoja żona niż ja!” – do męża
 • „Już ja się boję, co ty zrobisz, żeby czwartą dostać!” – o mężu i jego kampanii wyborczej na trzecią kadencję
 • „Zamknij się Kozioł! Jak krowa łazisz po jezdni!” – o mężu
 • „Zwariował od nadmiaru tej władzy w końcu.” – o mężu
 • „Tobie się już całkiem ta polityka na mózg rzuciła.” – o wójcie
 • „Mieciu, ty drżysz?” – do Wezóła
 • „Ragoût warzywne z ryżem albo ryż z ragoût, do wyboru.” – do wójta
 • „Ty świnio nienasycona, wszystkiego ci mało, wstyd mi robisz przed całą gminą!” – do wójta
 • „Pani Lucy, ja chciałabym się dowiedzieć jakie są perspektywy na posadzenie męża, bo chciałabym sobie życie ułożyć.” – do Lucy po wygraniu przez nią wyborów na wójta
 • „Panie władzo, ja tak niechcący ten gaz wcisnęłam…” – do policjanta Staśka, gdy jechała 110 km/h w terenie zabudowanym
 • „Nie no jak mi on do domu przyjdzie, to ja chyba będę musiała się na plebanię wyprowadzić.” – o ekswójcie
 • „Po pierwsze chłop na stare lata zmienia się tylko na gorsze, to sobie zapamiętaj. A po drugie mój mąż całe życie knuł żeby się władzy nachapać, to co, teraz przestanie? On nawet jak śpi to minę ma taką, jakby knuł.” – o Pawle
 • „Ależ ty kuty na cztery nogi jesteś!” – do męża
 • „Rusz się cholero!” – do krowy na drodze
 • „O matko kochana. Policja… Policjaaa!”
 • „A ty co się śmiejesz jak kobyła starego Więcka?” – do Wójta
 • „Ha, Kozioł, Kozioł, kluczyki… No!” – do Wójta
 • „Kozioł, bo jak ty dziób umoczysz, to ja ci dam poznać co to zawiedzione zaufanie.” – do męża
 • „Z niczym przesadzać nie należy.” – do Wójta podczas rozmowy
 • „Jak ty na brata to ja na męża.” – do Wójta gdy chciał napisać donos do kurii na proboszcza
 • „Otwartej butelce i skłonnej kobiecie on nie odmawia.” – o wójcie.
 • „Urząd też jest dla ludzi.” – do Polakowskiego
 • „Mój ty żbiku!” – do Polakowskiego
 • „A to bździągwa jedna!” – do Lodzi o Jagnie Nowak
 • „Jak w ogóle można powiedzieć o kobiecie «słup»?!” – do męża
 • „Do krainy wiecznej szczęśliwości razem z Partią Uczciwości!”

Relacje z innymi postaciami[]

Halina wyszła za mąż za Pawła, z którym ma córkę – Klaudię. Jej małżeństwo jest dosyć burzliwe, ze zdradami i wybuchami uniesień miłosnych. Koziołowa jest dobrą matką, która w dużym stopniu toleruje przemiany swojej córki i martwi się o jej przyszłość.

Jej najlepszą przyjaciółką jest Lodzia Czerepach. Halina jest w dobrych stosunkach również ze współpracownikami – Lucy i Fabianem. Pozytywne kontakty utrzymuje także z Więcławskimi i Olą – asystentką w biurze Czerepacha i Kozioła.

Ze swoim szwagrem – księdzem Piotrem – ma neutralne relacje. Nie pałają do siebie sympatią, ale potrafią działać we wspólnej sprawie. Nie przepada za Michałową, Wezółową oraz Wioletką. Bardzo nie lubi gminnych warchołów – m.in. Myćki, Solejuka i Wargacza. Boi się ciotki męża, która bardzo jej nie lubi.

Koziołowa wdała się w romans z doktorem Wezółem, a później z magistrem Polakowskim; niewiele brakowało by oddała się również Witebskiemu w siedzibie Radia Wilkowyje, jednak zapobiega temu interwencja proboszcza. Jej mąż łamał również wielokrotnie przysięgę wierności małżeńskiej, jednakże żaden romans nie wyszedł na jaw przed Haliną.

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

 1. używane przez jej męża
 2. używane przez Lucy
 3. serie 1-4
 4. używane przez Polakowskiego i Lodzię
 5. używane przez Polakowskiego kiedy Paweł Kozioł był prezesem apteki
 6. mówi o tym w odc. 103. Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement