Ranczopedia
Advertisement

Jędrzej Kowalski[1], Jędruś (Robert Majewski) – drugoplanowa postać serialu Ranczo. Jest chrześniakiem Wezółowej. Po raz pierwszy pojawia się w odcinku 87 Ciężka ręka prawa, jako pracownik prokuratury w Radzyniu Podlaskim.

Portrety członków PPU

Seria 7

Jest obecny podczas rozmowy Zielińskiego z Lucy. Na prośbę Wezółowej przyjeżdża do Wilkowyj na plebanię, gdzie spotyka się m.in. z Senatorem i Czerepachem. Jędruś mówi wszystkim zebranym kto chce zniszczyć polityczną karierę senatora Kozioła. Jak się później okazuje jego słowa zostały nagrane przez Czerepacha na dyktafon. Gdy okazuje się, że plebania jest szpiegowana przez tajniaków, Jędruś przy pomocy Stacha Japycza i proboszcza przemieszcza się tajemnym podziemnym przejściem do kościoła, aby stamtąd wymknąć się ze wsi niepostrzeżenie dla wysłanników prokuratury – pomagają mu w tym ludzie ze wsi zasłaniając widok z samochodu tajniaków.

Seria 8

Niespodziewanie odwiedza Lucy w urzędzie gminy informując ją o donosach przesyłanych na nią do prokuratury od anonimowych mieszkańców Wilkowyj, przez co musi zostać wszczęte śledztwo – uspokaja ją jednocześnie zapewniając, że to tylko dla formalności i zostanie ono jak najszybciej umorzone. Jednakże Lucy ma już mnóstwo swoich problemów i wizyta prokuratora tylko jeszcze bardziej ją dołuje.

Senator Kozioł dotrzymuje obietnicy złożonej w poprzedniej serii i po udanych dla PPU wyborach proponuje Jędrzejowi stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Prokurator przyjmuje propozycję.

Seria 9

Zostaje wiceministrem sprawiedliwości z ramienia PPU. Podczas telewizyjnego ogłoszenia zawiązania koalicji pomiędzy PPU a partią rządzącą Jędruś upija się. Następnego ranka leży mało przytomny na kanapie w domu Wezółów.

Kiedy Czerepach planuje rewolucję w partii wtajemnicza w to m.in. Jędrusia, który natychmiast po spotkaniu z wicepremierem informuje szefa partii o zamiarach Arkadiusza; jak się później okazuje jako jeden z wielu.

Seria 10

Jędruś nadal pełni obowiązki wiceministra sprawiedliwości i jest lojalnym członkiem PPU, jednak na jego działania wciąż rzutują nawyki nabyte za czasów pracy w prokuraturze. Gdy Paweł Kozioł znika i przez kilka dni ukrywa się w dworku i na plebanii Jędrzej, aktywnie uczestniczący w poszukiwaniach, jest gotów poddać Kusego krzyżowemu ogniowi pytań, zupełnie jakby to Kusy popełnił jakieś przestępstwo. Na szczęście Wezółowi udaje się ukrócić zapędy chrześniaka żony.

Cytaty

  • „To jest zawodowe harakiri!”
  • „Tak to już jest, że jak ktoś coś dobrego robi to potem ktoś na niego doniesie.” – do Lucy
  • „Bardzo bym panią prosił, żeby pani nic nie mówiła tej mojej ciotce Wezółowej, bo ona jak się dowie, to Boże uchowaj.” – do Lucy
  • „A to lis…” – o Pawle Koziole

Zobacz też

Przypisy

  1. nazwisko Jędrzeja widoczne jest na jednym z obrazków wiszącym w biurze Senatora
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement