Ranczopedia
Advertisement

Jan Solejuk (I - Sebastian Szmigiel, od II - Daniel Zawiska) - postać epizodyczna serialu Ranczo i filmu Ranczo Wilkowyje, występuje w niewielu odcinkach. Syn Kazimiery i Macieja Solejuków. Jego rodzeństwo to: Kasia Solejuk, Rysio Solejuk, Muniek Solejuk, Marianek Solejuk, Szymek Solejuk i Zbyszek Solejuk.

Seria 1[]

W tej serii Jan jest świadkiem dziwnych zjawisk nadprzyrodzonych, które terroryzują rodzinę Solejuków. Ma być jednym z głównych bohaterów fotoreportażu do pisma lokalnego autorstwa Witebskiego. Nie chce jednak zapłakać specjalnie na potrzeby prowokacji. Razem z rodzeństwem buduje modele latające.

Seria 2[]

Razem z braćmi składa model odrzutowca. Razem z rodzeństwem pomaga matce lepić pierogi.

Seria 3[]

Razem z rodzeństwem robi zdjęcia do gazety Czerepacha.

Seria 4[]

Jest obecny podczas ślubów w Wilkowyjach. To on jako pierwszy dostrzega podjeżdżające pod kościół pary młode. Jest ministrantem podczas chrztu córki Lucy i Kusego.

Seria 5[]

W tej serii Jan rzadko występuje. Pomaga przy wykańczaniu remontu nowego domu. Jest obecny na przywitaniu Francesci, kiedy ta wraz z całą rodziną przyjeżdża do Wilkowyj. W odcinku Przymus rekreacji wraz z siostrą są świadkami, jak Myćko kopie na ulicy szczenną sukę. Widząca całe zajście Kinga próbuje sama wymierzyć sprawiedliwość. W tym samym czasie Jasiek biegnie do urzędu po Lucy.

Seria 6[]

Jaś bierze udział w reformie oświatowej wymyślonej przez Kusego.

Seria 7[]

W tej serii postać rzadko występuje. Jest obecny na kolacji z okazji sukcesu politycznego swojego ojca.

Seria 8[]

Pomaga w realizacji programu "Wybacz mnie". Jak reszta rodzeństwa jest zdziwiony nietypową wymianą małżeńską swoich rodziców.

Seria 9[]

Razem z rodzeństwem pomaga w kampanii wyborczej Więcławskiej. Jest obecny w kościele podczas mszy św. gdzie jego rodzice oświadczają co zrobią z wygraną w Lotto.

Seria 10[]

Jasiek świętuje uzyskanie przez jego mamę licencjatu z filozofii. Dowiadujemy się również, że jako jedyny z rodzeństwa nie ma jeszcze ukończonych 18 lat[1], ale najpewniej jest już uczniem liceum, bo mieszka na co dzień poza Wilkowyjami - w internacie[2].

Chłopiec zostaje wynajęty przez Czerepacha i Kozioła do wystąpienia na nagraniu w roli pastuszka, którego prezes partii wyciąga z płonącej stodoły. Nie obywa się jednak bez kłopotów, ponieważ zostaje on rozpoznany w telewizji przez własnych rodziców. Kazimiera i Maciej idą z awanturą do biura poselskiego PPU mimo zapewnień Jasia, że był bezpieczny, a cała sytuacja tylko groźnie wyglądała.

Mały Solejuk jest ministrantem na pasterce w ostatnim odcinku serialu.

Ranczo Wilkowyje[]

Razem z bratem, Muńkiem, w ukryciu podsłuchuje rozmowę Czerepacha z Louisem. Pomimo iż panowie rozmawiają po angielsku, obaj chłopcy, dzięki naukom tego języka pobieranym u Lucy, rozumieją o czym jest rozmowa. Później zdradzają Kusemu, że Arkadiusz i były mąż Lucy są w zmowie oraz jaki jest faktyczny cel przyjazdu Amerykanina do wsi.

Cytaty[]

  • "Spoko, aby pan płacił" - do Czerepacha

Ciekawostki[]

  • Jasio i Marianek to jedyne dzieci Solejuków, które pojawiły się we wszystkich seriach Rancza[3]. Jasio wystąpił także w filmie Ranczo Wilkowyje, co czyni go jedynym dzieckiem Solejuków, które wystąpiło we wszystkich filmowo-telewizyjnych[4] produkcjach Rancza.
  • Jasiek jest ministrantem w wilkowyjskiej parafii, co dobrze widać m.in. przy okazji potrójnego ślubu, chrztu Dorotki, czy pasterki kończącej serial.

Zobacz też[]

Przypisy[]

  1. odcinek 118 Kto tu rządzi
  2. odcinek 120 Próba ognia
  3. stan na odc. 130 Cuda, cuda ogłaszają
  4. bez uwzględnienia przedstawień teatralnych
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement