Ranczopedia
Advertisement

Jerry Smith (ur. 14 października 1970[1]) (Jeff Butcher) – postać epizodyczna serialu Ranczo, pracownik ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Amerykanin od pierwszego odcinka był dobrym znajomym, a wręcz przyjacielem Lucy. Smith zalecał się do Wilskiej, jednak zrozumiał, że to Kusy jest jej pisany i pogodził się z tym faktem.

Nieoczekiwanie w serii VIII poznał agentkę Kusego – Monikę i zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Kobieta odwzajemniła to płomienne uczucie, w skutek czego ona i Jerry szybko stworzyli parę.

Seria 1

534653211.png

W Warszawie Jerry podwozi Lucy na dworzec autobusowy, z którego Amerykanka jedzie autobusem do Wilkowyj. Znając polskie realia daje kobiecie pistolet-straszak, aby ta była bezpieczniejsza.

Smith odwiedza Lucy w Wilkowyjach i namawia ją, aby sprzedała dworek i wróciła z nim do Warszawy. Dowiedziawszy się, że Amerykanka użyła pożyczonego straszaka, Jerry broni ją przed policjantem i wójtem, grożąc domniemaną wiszącą w powietrzu wojną dyplomatyczną pomiędzy USA a Polską.

W ostatnim odcinku jeszcze raz próbuje przekonać do siebie Wilską, jednak dociera do niego, że to między nią a Kusym kiełkuje prawdziwe uczucie. Wyjeżdża z Wilkowyj wiedząc, że on i Lucy pozostaną tylko przyjaciółmi.

Seria 2

Po bardzo zachęcającym telefonie od Kusego przyjeżdża do Wilkowyj. Jerry myśli, że Lucy zmieniła zdanie i chce, aby zostali parą. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Amerykanka wpada na pomysł, że Smith będzie udawał konesera sztuki i kupi kilka obrazów Kusego do ambasady. Mężczyzna ostatecznie godzi się na ten pomysł, jednak jest lekko rozczarowany swoim pobytem w Wilkowyjach.

Seria 3

Jerry podwozi Solejukową, która wraca z Warszawy z uroczystości wręczenia dyplomów i nagród dla Szymka. Smith jest oczarowany pięknie pomalowaną i ubraną kobietą, a kiedy dowiaduje się w rozmowie ile ta ma dzieci, myśli że to żart. Kazimiera gubi u niego w aucie rękawiczkę, więc Jerry chce ją oddać, a przy okazji ujrzeć jeszcze raz tę damę – przy małej pomocy Kusego jedzie więc pod chałupę Solejuków. Amerykanin dowiaduje się jednak brutalnej prawdy o codziennym wizerunku Solejukowej i zauroczenie bardzo szybko mu przechodzi.

Seria 4

Przyjeżdża do Wilkowyj na wesele Lucy i Kusego, jest świadkiem na ich ślubie w parze z babką.

Seria 5

Przywozi ze sobą do Wilkowyj dwóch amerykańskich wojskowych, z którymi zatrzymuje się u Lucy i oprowadza ich po wsi.

Seria 6-7

Postać nie występuje.

Seria 8

W odcinku 96 postać nie występuje osobiście, natomiast Lucy telefonuje do Jerry’ego z zamiarem poproszenia go o interwencję w sprawie wydania Kusemu wizy amerykańskiej. W ostatniej chwili jednak pani wójt zostaje powstrzymana przez Kingę, która uświadamia jej, jakie zagrożenia niesie za sobą ewentualny pobyt jej męża sam na sam z Moniką w Nowym Jorku.

Po dłuższej nieobecności w Wilkowyjach Jerry przyjeżdża do dworku na zaproszenie Lucy w odcinku 103. Kobieta ma nadzieję na to, że jej przyjaciel pomoże jej zdobyć wizy dla całej rodziny. Ku jej uciesze Smith zapewnia, że jest w stanie załatwić tą sprawę bez zbędnych formalności. Już ma wyjeżdżać do Warszawy, gdy do Wilkowyj wraca Monika. Amerykanin jest nią wyraźnie zauroczony i jego wizyta zdaje nieco się przedłużać. Kiedy w celach zawodowych musi wyjechać do USA prosi Monikę, aby z nim pojechała. Agentka zgadza się wyjechać do Stanów razem z nim.

Seria 9

Już w pierwszym odcinku Jerry przyjeżdża z Moniką do Wilkowyj bezpośrednio z lotniska Okęcie, po powrocie z USA. Zakochana para od początku się kłóci – Monika wypomina Amerykaninowi, że ten zanadto interesuje się innymi kobietami, co on neguje. Oprócz tego pojawia się problem jeszcze innej natury, ponieważ biskup Kozioł krytykuje Lucy za to, że ta pozwala żyć pod jednym dachem dwóm niezaślubionym parom, przez co obrywa się nie tylko agentce i jej partnerowi, ale też Kindze i Pawłowi. Spory te szybko się wyciszają, ponieważ Jerry zostaje kilka dni później ściągnięty w sprawach zawodowych do ambasady w Warszawie. Amerykanin wraca jakiś czas później do Wilkowyj i znów dochodzi między nim a jego ukochaną do ostrej kłótni, w wyniku której postanawia on opuścić wieś na długi czas. Zamiar ten nie zostaje jednak zrealizowany, ponieważ Jerry, targany rozpaczą po rozstaniu z Moniką, postanawia pod wpływem impulsu wynająć pokój w domu Hadziuków. Tam daje upust swoim emocjom i wdaje się w gorzką rozmowę z Tadeuszem, w której ujawnia, ze nie potrafi żyć ani bez ukochanej, ani razem z nią. Suto zakrapianą alkoholem konwersację przerywa Monika, która prosi Amerykanina o to, by jej przebaczył i by do niej wrócił, na co tamten przystaje, jednak pijany spada z balkonu Hadziuka i łamie nogę. Po tych wydarzeniach w związku Jerry’ego i Moniki zapanowuje spokój i zgoda.

Seria 10

Postać nie występuje. Biorąc pod uwagę zakończenie wątku Jerry’ego i Moniki w finale serii 9, krótki czas trwania przerwy pomiędzy seriami 9 a 10 oraz to, ile czasu agentka Kusego spędza w stolicy można podejrzewać, że para mieszka razem w Warszawie. Jednakże w serii 10 nie padają żadne precyzyjne informacje odnośnie postaci Jerry’ego.

Wystąpienia w odcinkach

Ciekawostki

 • Jeff Butcher, odtwórca roli Jerry’ego, zmarł niespodziewanie w swoim domu w Polsce 21 kwietnia 2018 roku. Miał 42 lata.
 • Jeff Butcher pochodził z Kanady.
 • Angielskie imię Jerry może być imieniem samym w sobie, ale pochodzi jako zdrobnienie od imion: Jeremy, Jeremiah, Jerrold, Gerald, Gerard[2].

Relacje z innymi postaciami

Jerry od początku był bliskim przyjacielem Lucy. Amerykanin miał przez pewien czas nadzieję, że Wilska zostanie jego partnerką, jednakże miłosne podchody nie dały pozytywnego rezultatu. Mimo to pozostali oni przyjaciółmi.

Smith polubił się również z Kusym, Kingą oraz niespodziewanie z Tadeuszem Hadziukiem.

Amerykanin był przez chwilę zauroczony wypielęgnowaną i pięknie ubraną Kazimierą Solejuk, jednak gdy spotkał ją powtórnie – zapracowaną i bez makijażu – fascynacja przeminęła.

Jerry zakochał się z wzajemnością w atrakcyjnej Monice – marszandce sprzedającej obrazy Kusego. Stworzyli razem bardzo burzliwy stały związek.

Cytaty

 • „Ten straszak jest mój własność, ja go tylko przyszyłem Lucy.”
 • Kusy: „Czeka na pana.”
  Jerry: „Niemożliwe, jestem niespodziankiem.”
 • „Lucy, tych kwiatów więdnieją przy tobie.”
 • „Ja nie jestem żaden agent.” – do Moniki

Zobacz też

Przypisy

 1. Jerry w odc. 1 Spadek pokazuje Staśkowi swoją legitymację, gdzie widnieje jego data urodzenia
 2. https://pl.wiktionary.org/wiki/Jerry
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement