Ranczopedia
Advertisement

Jolanta Pietrek, Jola (Elżbieta Romanowska) – drugoplanowa postać serialu Ranczo, występuje od III serii. Poznajemy ją jako niezdarną, niepewną siebie dziewczynę z rodziny Krystyny Więcławskiej. Jola zostaje zatrudniona przez swoją ciotkę w sklepie początkowo na stanowisku pomocy i ekspedientki, z czasem zostaje mianowana na kierowniczkę sklepu. Pomiędzy serią IV a V wychodzi za mąż za Patryka Pietrka i zostaje matką bliźniaków.

Przed akcją serialu

W zasadzie nic nie wiadomo o przeszłości Joli. Jest ona spokrewniona z Więcławską, ale nie wiadomo dokładnie w jakim stopniu. Do Więcławskiej zwraca się per „ciociu”. Przed pojawieniem się w serialu nie była wspominana przez nikogo z Więcławskich ani przez żadnego z pozostałych bohaterów. Jola prawdopodobnie uczęszczała do liceum bądź technikum, ponieważ, jak sama mówi, ma zdaną maturę. Do Wilkowyj przyjechała za pracą z nieznanej miejscowości. Jej wieloletnim marzeniem było zostanie prawdziwą piosenkarką.

Seria 1-2

Postać nie występuje.

Seria 3

Jola przyjeżdża do Wilkowyj za pracą, na stanowisko sprzedawczyni w sklepie swojej ciotki – Więcławskiej. Od razu wpada w oko Pietrkowi (można wręcz powiedzieć, że była to „miłość od pierwszego wejrzenia”), z odwzajemnieniem. Na początku pracy w sklepie nie radzi sobie zbyt dobrze, raz nawet mdleje włączając krajalnicę. Więcławska chce ją zwolnić za jej nieporadność, lecz wtedy Pietrek wstawia się za nią i deklaruje, że pokryje koszty wszystkich strat spowodowanych przez dziewczynę. Z czasem Jolka coraz lepiej sobie radzi i staje się pewniejsza siebie.

Okazuje się, że dziewczyna ma talent wokalny (m.in. śpiewa na weselu Michałowej i Stacha Japycza). Razem ze swoim ukochanym zakłada zespół Duo Spoko, w którym grają muzykę disco polo, wcześniej szlifując swój głos na próbach miejscowego chóru Koła Gospodyń Wiejskich.

Seria 4

Wam3hk.jpg

Ponieważ Więcławska wchodzi w spółkę z Solejukową i Hadziukową, Jola zostaje kierowniczką sklepu i przeprowadza jego przemeblowanie. Prawowita właścicielka jest zadowolona z pracy dziewczyny. Jola bardzo przeżywa krytykę jej wokalu przez jakiegoś dziennikarza – przypłaca to chwilową utratą głosu. Po uzdrowieniu jej przez babkę zakochana para nadal tworzy zespół i planuje wspólną przyszłość. Pod koniec serii Jola niespodziewanie znika – zostawia tylko, przypadkowo zniszczoną, kartkę. Rozpoczynają się poszukiwania. Dziewczyna odnajduje się w ostatnim odcinku – przebywa u babki zielarki i ma dla wszystkich interesującą wiadomość – jest w ciąży z Patrykiem Pietrkiem.

Seria 5

Jola i Patryk są już małżeństwem, mają dwójkę dzieci – bliźniaków. Kobieta zajmuje się domem, podczas gdy jej mąż występuje na scenie. Ma do niego żal, że przez to zbyt mało czasu poświęca jej i dzieciom. Pietrek próbuje jej wytłumaczyć, że nie może zaprzepaścić szansy na zrobienie kariery muzycznej („show musi iść go”), w końcu jednak zdaje sobie sprawę, że rodzina jest ważniejsza – postanawia nie występować bez Joli.

Jola w tej serii pracuje też chwilowo jako gospodyni na plebanii, zastępując chorą Michałową. Gotuje przepysznie, przez co wzbudza zazdrość Michałowej. Księża próbują podnieść na duchu swoją gospodynię, opowiadając jej kłamstwa, jakoby Jola kiepsko radziła sobie z obowiązkami na plebanii. Niestety, powoduje to jeszcze gorsze skutki – Michałowa dzwoni do Joli i beszta ją, a dziewczyna załamuje się. Potem księża przyznają się do kłamstwa i proszą o wybaczenie, jednak sprawy zaszły już zbyt daleko. Jolę podnosi na duchu dopiero wizyta samej Michałowej na plebanii i jej dobra opinia na temat dziewczyny.

W ostatnim odcinku, na zaręczynach Tomka i Franceski w knajpie, wraz z Patrykiem wykonuje nową piosenkę zespołu – Ty jesteś dla mnie jak sen.

Seria 6

Pietrek spełnia marzenie Joli: znajduje w Lublinie profesora śpiewu. Pierwsza wizyta jednak kończy się katastrofą. Profesor wyrzuca parę, sugerując, że oboje nie mają pojęcia o śpiewie i „z tej mąki chleba nie będzie”. Jola jest zrozpaczona. Pociesza ją Pietrek. Nie pozwalając na takie traktowanie żony Pietrek wraca do profesora i oferuje mu za lekcje śpiewu sześćset złotych na godzinę, za to profesor ma chwalić Jolę i jej umiejętności wokalne.

Jola, tak jak inne kobiety, jest oburzona zatrudnieniem nowej sprzedawczyni w sklepie Więcławskiej. Razem z innymi kobietami rozmawia z Więcławską, ażeby ta zastanowiła się i zwolniła nową ekspedientkę, ponieważ uroda sprzedawczyni źle działa na tutejszych mężczyzn.

Seria 7

58137 600450149973804 1382532554 n.jpg
15208 596495203702632 831319886 n.jpg

W siódmej serii Jola bardzo się zmienia. Daje mężowi ultimatum: albo ona, albo kariera. Pietrek po namyśle wybiera żonę i pozwala jej się realizować, zostając z dziećmi w domu. Jola regularnie uczęszcza na próby chóru. Pietrek nie pracując doprowadza swoje małżeństwo na skraj bankructwa. Jola szuka rozwiązania tego problemu i idzie do Urzędu Gminy na rozmowę z Lucy.

Tomasz Witebski niespodziewanie powierza jej i mężowi opiekę nad Telewizją Internetową Wilkowyje podczas swojej nieobecności. Podczas walki konspiracyjnej wilkowyjan z prokuraturą Pietrkowie nadają w telewizji zaszyfrowane komunikaty i śpiewają piosenki nawiązujące do przyśpiewek z czasów II wojny światowej.

Seria 8

Poproszona przez Lucy podejmuje się opieki nad Dorotką. Kiedy w radiu słyszy pijanych Ławeczkowiczów opowiadających dowcipy, razem z Hadziukową udaje się do studia, gdzie obie panie siłą kładą kres pijackiej audycji. Wściekła na męża daje mu „moralny wykład”, a następnie się na niego obraża. Wybacza Patrykowi, kiedy ten ją „okropnie” przeprasza.

Z racji powrotu do kraju Witebskiego Pietrek wymyśla nowy hitowy program. Jola, będąc na próbie chóru założonego przez księdza Macieja, wpada na pomysł publicznego pogodzenia Solejukowej i Wargaczowej. Program okazuje się być totalną klapą. Witebski oznajmia Joli i Patrykowi, że chciałby aby dalej prowadzili telewizję i radio, jednak bez programów o wybaczaniu, „bo to się w gminie nie przyjmie”.

Kiedy jej poprzedni chór rozpada się, uczęszcza na próby chóru założonego przez Wezółową, a następnie występuje podczas uroczystej mszy świętej z udziałem biskupa Sądeckiego.

Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi pod dworek i prosi Lucy, aby nie opuszczała kraju.

Seria 9

Jola jest w serii IX postacią raczej epizodyczną niż drugoplanową. Kiedy Pietrek postanawia otworzyć Akademię Disco Polo, jego żona jest bardzo negatywnie nastawiona do tego pomysłu, ponieważ uważa, że młode i atrakcyjne uczennice mogą zbałamucić jej męża. Jola zmienia jednak zdanie na temat Akademii, kiedy Pietrek pokazuje jej zyski z samego wpisowego i postanawia uczyć śpiewu razem z mężem. Kiedy na jednej z pierwszych lekcji pewna uczennica pozwala sobie na zanadto frywolne gesty wobec Patryka, Jola urządza awanturę i postanawia uczyć dziewczyny w pojedynkę. Później dowiadujemy się od siedzącego na ławeczce Pietrka, że uczennice zbuntowały się przeciwko Joli, ponieważ chciały, aby w nauce uczestniczył również sam pomysłodawca szkoły. Wtedy to Pietrkowa postanowiła definitywnie zamknąć działalność Akademii Disco Polo. Następnie kobieta pojawia się w ostatnim odcinku serii, gdzie razem z mężem pod szyldem Duo Spoko wykonuje piosenkę Tabun dzikich koni oraz Ty jesteś dla mnie jak sen na imprezie u Solejuków.

Seria 10

do uzupełnienia

Cytaty

 • „Może i country, ale dla mnie za wsiowe.” – do Patryka na temat piosenek Koła Gospodyń Wiejskich
 • „Matko Boska… Pan Kakao?” – na widok Kao
 • „A to też tak jak nasz ksiądz i wójt – Piotr i Paweł.” – do wikarego, gdy zapytał, które postacie biblijne były bliźniakami (Piotr i Paweł czy Jakub i Ezaw)
 • „Kolacja gorąca… Ale małżeństwo jakby wystygło.” – gdy Pietrek usnął podczas romantycznej kolacji
 • „Profesor jest jak doktor, musi czasem podotykać.”
 • Jola: „Dzieciaki się ganiały i wazon zrzuciły, ale i tak był stary.”
  Kusy: „Taką różową karafkę?”
  Jola: „No.”
  Kusy: „No to rzeczywiście stara, dziewiętnastowieczna”
  Jola: „Całe szczęście, że nie nowa.”

Relacje z innymi postaciami

Jola zakochuje się od pierwszego wejrzenia w Patryku Pietrku, z którym później tworzy szczęśliwe małżeństwo. Bardzo dba o ich wspólne dzieci – bliźniaki Piotrusia i Pawełka. Z Krystyną, którą nazywa ciotką, łączą ją więzy rodzinne i zawodowe (sklepowa jest jej szefową w pracy, a później wspólniczką w interesach). Z córką Więcławskich – Weroniką – Jola nie utrzymuje żadnych bliższych kontaktów, mimo że kobiety łączy pokrewieństwo nieznanego stopnia.

Jola lubi się z większością bohaterów, w szczególności z kobietami z Wilkowyj. Unika konfliktów, za to bardzo ceni sobie wiedzę i doświadczenie innych, w tym szczególnie Lucy, Michałowej, a przede wszystkim Babki zielarki, która wielokrotnie pomaga jej w kłopotach.

Drzewo genealogiczne postaci

do uzupełnienia

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. ślub pary ma miejsce pomiędzy serią IV a V i nie jest pokazany w serialu
 2. odc. 69. Wiatr w żaglach
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement