Ranczopedia
Advertisement

Kinga (ur. prawdopodobnie w 1991[2]) (Agnieszka Pawełkiewicz) – postać pierwszoplanowa serialu Ranczo, córka Grażyny – siostry pierwszej żony Kusego. Występuje od V serii.

Z przekonań i zachowania anarchistka, z postawy buntowniczka. Choć była wyrzucana z wielu szkół, zdążyła posiąść rozległą wiedzę nt. polityki, filozofii, historii czy prawa. Kinga to anarchopacyfistka i anarchoweganka; chociaż jest zdeklarowaną ateistką, jest jedyną osobą w Wilkowyjach, rzecz jasna nie licząc duchownych, która świetnie zna Pismo Święte. Jej ulubiona lektura to „Przegląd Anarchistyczny” a muzyka która koi jej uszy to heavy metal i punk rock.

Przed akcją serialu

Jest osobą, która ma w każdej sprawie własne zdanie, w dodatku nie waha się go wygłosić – wskutek tego ma nieustanne problemy szkolne; do tego stopnia, że trzecią klasę liceum musi powtarzać. Do Wilkowyj przywozi ją matka, ponieważ dziewczynę właśnie z trzeciej szkoły wyrzucono. W ostatniej z nich nie przetrzymała nawet dwóch miesięcy, a pod koniec nauki omal nie pobiła dyrektora. Z kolei w poprzedniej nauczycielka chemii zamknęła się przed nią w pracowni i stamtąd wezwała na ratunek straż miejską. Jej ojciec, rozwiedziony z matką Kingi, podobno jest równie krnąbrny. Kinga i jej matka nie utrzymują kontaktów ani z nim, ani z nikim z rodziny, ponieważ Grażyna zdążyła się ze wszystkimi pokłócić – pozostał jedynie Kusy. Sam malarz Kingę widział dwa razy w życiu – podczas jej chrztu, a później komunii.

Seria 1-4

Postać nie występuje.

Seria 5

Przyjeżdża niespodziewanie do Wilkowyj gdy matka, która dostała propozycję intratnego, półrocznego kontraktu w Niemczech, podrzuca ją Lucy i Kusemu. Na początku nie może znaleźć wspólnego języka z mieszkańcami dworku, jest zamknięta w sobie, a próby rozmowy z nią spełzają na niczym – nie udaje się to nawet Klaudii, studentce psychologii, której próba dogadania się z Kingą kończy się bójką. Dopiero z czasem Kusemu i Lucy udaje się dotrzeć do niej, gdy oboje są autentycznie zaciekawieni jej poglądami.

Jej znajomość prawa wychodzi na jaw, gdy po bójce z byłym radnym Myćko (gdy ten kopnął szczenną sukę) w argumencie przytacza paragrafy. Po tym zdarzeniu Klaudia przychodzi do niej i przeprasza ją za incydent podczas poprzedniego spotkania, jednocześnie chwaląc ją za bezkompromisową postawę. Dziewczyny godzą się.

Gdy ogłoszono referendum w sprawie odwołania pani wójt, Kinga angażuje się w różne akcje mające na celu uświadomienie ludziom, żeby nie głosowali przeciwko Lucy. Proponuje nawet Księdzu deal – że zacznie chodzić do kościoła, jeśli ten z ambony poprze Amerykankę. Podczas tej rozmowy wychodzi na jaw jej znajomość Biblii – ksiądz jest mocno zdziwiony i prosi wikarego, by ten spróbował z Kingą porozmawiać, gdyż „grzech byłoby taki potencjał zmarnować”. W ostatnim odcinku do Wilkowyj wraca Grażyna i chce zabrać Kingę z powrotem do domu. Dziewczyna chce zostać u nowych opiekunów, również oni pragną ją zatrzymać u siebie – jednak matka jest nieugięta. Zmienia decyzję za sprawą księdza Roberta, który odbył z nią długą rozmowę.

Seria 6

Kinga na początku ma problemy w szkole. Okazuje się, że pobiła skina. Wkrótce ten sam poszkodowany się w niej zakochuje i przez krótki czas przyjeżdża do niej do dworku. Związek jednak nie miał szans na przetrwanie z powodu głębokich różnic ideologicznych między nimi.

Krytykuje system szkolnictwa w telewizji internetowej Witebskiego, co wywołuje oburzenie dyrektorki, która uznała tę wypowiedź jako wymierzoną w jej osobę. Dzięki Kindze, Klaudii i przy pomocy dyrektorki Solejukowa decyduje się zdać maturę eksternistycznie i pójść na studia. Później z Klaudią i Kusym przygotowuje „oświatową rewolucję”, w którą angażują większość nauczycieli. Klaudia przyłapuje Kingę na całowaniu się z Fabianem i dochodzi do waśni, jednak później dziewczyny znowu się godzą.

Seria 7

Kinga decyduje się pójść na studia, lecz po dłuższym zastanowieniu ma wątpliwości co do dalszej nauki, ponieważ – jak sama twierdzi – „system ją wciągnie i strawi”. Lucy prosi ją, aby na spokojnie przemyślała swoją decyzję. Na drugi dzień Kinga oznajmia Lucy i Kusemu, że jednak pójdzie na studia.

Tak samo jak Lucy nie jest zadowolona z pojawienia się w dworku agentki sztuki – Moniki. Pomaga Amerykance w intrygach skierowanych przeciwko agentce.

Kiedy Lucy zostaje aresztowana, Kinga bardzo to przeżywa. Podczas nieobecności matki w domu opiekuje się Dorotką.

Seria 8

Kinga jest na pierwszym roku studiów. Podczas spaceru z Klaudią spotykają w lesie Pawła – stażystę w nadleśnictwie. Młody leśnik od początku zafascynowany jest Kingą; śledzi ją, a potem pyta, czy nie umówiłaby się z nim na kawę. Kinga, początkowo myśląc że Pawłowi spodobała się Klaudia, mówi mu, że nie może tego zrobić swojej przyjaciółce. Paweł nie daje za wygraną i przychodzi wieczorem do dworku. Wtedy Kinga nie ma już wątpliwości i postanawia związać się z leśnikiem.

Razem ze swoim chłopakiem doprowadza do zgody Klaudię i Fabiana zamykając ich w pokoju i nie pozwalając im wyjść, dopóki się nie pogodzą. Pomaga również Fabianowi pogodzić się z Lucy.

Seria 9

Kinga od początku serii kłóci się z Pawłem i twierdzi, że leśnik w ogóle jej nie rozumie. Do dużego wzburzenia doprowadza Kingę fakt, że biskup Kozioł wyraża swoją dezaprobatę i próbuje ingerować w życie dworku, ponieważ mieszkają w nim wspólnie dwie pary bez ślubu. Kłótnie między zakochanymi wyciszają się, gdy Kinga znajduje w rzeczach Pawła ciekawe teksty, które bierze za próby literackie jej chłopaka. Dziewczyna postanawia oddać je w tajemnicy pod ocenę miejscowego autorytetu w osobie Tomasza Witebskiego. Teksty porażają polonistę swoim artyzmem, jednak później okazuje się, że Kinga wzięła nie twórczość młodego leśniczego, tylko nieznane utwory pewnej zagranicznej noblistki. Być może właśnie ten fakt że anarchistka wzięła bez pytania rzeczy należące do Pawła poróżnił ostatecznie parę, ponieważ krótki czas potem dziewczyna przyznaje, że rozstała się ze swoim chłopakiem. Kinga poznaje następnie Jakuba, właściciela kawiarni artystycznej Kofi & Ti, któremu od razu wpada w oko. Dzięki niemu spotyka i sprowadza do Wilkowyj Marka Karata, byłego działacza Solidarności, a obecnie żebraka i bezdomnego. To właśnie z inicjatywy Kingi Karat godzi się pozostać na wsi i dostaje posadę nauczyciela historii w miejscowej szkole. Między innymi dzięki panu Markowi rozkwita uczucie między Kingą a Jakubem, a młodzi szybko zostają parą.

Młoda studentka prawa angażuje się również w kampanię wyborczą Fabiana Dudy, pomaga mu opracować program wyborczy i rozreklamować jego kandydaturę wśród wyborców. Plan nie przynosi jednak zamierzonych efektów i Duda przegrywa wybory na korzyść Więcławskiej.

Seria 10

Kinga mieszka w dworku z Kusym. Wspiera go po wyjeździe Lucy. Zakłada Kusemu skype’a aby mógł kontaktować się z żoną. Ten jednak ucieka z dworku a Kinga razem z Moniką szukają go po całych Wilkowyjach. Kiedy do dworku przyjeżdża jej matka i przedłuża pobyt, Kinga wyczuwa jej złe intencje. Skłóca się z Grażyną, która chce wykorzystać nieobecność Lucy i zająć jej miejsce przy Kusym. Wyrzuca matkę i informuje o tym Lucy.

Chce otworzyć kawiarnię artystyczną. W realizacji pomysłu wspiera ją jej chłopak Jakub oraz Kusy. Więcławska również pomaga dając od gminy lokal, natomiast nowa firma Pietrka przeprowadza remont. Po otwarciu kawiarni prowadzi ją razem z Kubą i Klaudią.

Kiedy Kusy po rozmowie z Lucy, która planuje dłuższy pobyt w Ameryce, wpada w depresję i chce napić się alkoholu Kinga robi mu karczemną awanturę. Dowiadując się jednak powodu załamania psychicznego Kusego natychmiast przeprowadza z Lucy poważną rozmowę. Skutkuje to przyjazdem Lucy do dworku w ostatnim odcinku.

Cytaty

 • „Wszyscy nawróceni alkoholicy muszą udawać, że są tacy pozytywnie nastawieni?” – do Kusego
 • „Pan jest pracownikiem aparatu ucisku.” – do Proboszcza
 • Klaudia: „Też pół roku byłam anarchistką.”
  Kinga: „A potem co, posmarowałaś maścią i przeszło?”
 • „Jakby wszyscy tacy realiści byli jak ty, to byśmy jeszcze na drzewach siedzieli.” – do Kusego
 • „Anarchiści mają jednak trochę racji. Ludzie są OK tylko system jest chory.”
 • „Nie wiem co żeście palili, ale dobrze to na was nie działa.” – do Lucy i Kusego
 • „Jak człowiek gimnazjum przeżyje to już się niczemu nie dziwi.”
 • „Sztuka antytezą normalności jest.”
 • „Chyba jestem bardziej drobnomieszczańska niż myślałam.”
 • „Jakiś mocniejszy joincik się trafił.” – do Moniki
 • „Faszyści cholerni!” – o prokuraturze
 • „Ja się zabiję… I ty się musiałeś dopiero napić, żeby trzeźwo na nią spojrzeć?” – do Kusego o Monice
 • „No no, duch inkwizycji wiecznie żywy!” – do Księdza z podziwem
 • „Dobrze, nie powiem, że mały Kubuś schował się w krzakach i boi się wyjść.” – do Kusego
 • „Jak się chce z normalnego domu dom wariatów zrobić to tak trzeba.” – do Lucy i Kusego
 • „Nie wiem co ty z tego kumasz, młoda, ale ja to bym się zabiła, żeby mieć takich starych.” – do Dorotki o Lucy i Kusym
 • „Ty jakiś delikatny bluszcz jesteś, żebyś wsparcia ciągle potrzebował?” – do Kusego
 • „Pokolenie Y, nie? Wszystko nagrywamy na komórki.” – do Moniki
 • „Student darmowego poczęstunku nie odmawia.” – o propozycji napicia się wina

Ciekawostki

 • W odc. 94. Kinga pokazuje Monice swój film nakręcony przy użyciu telefonu komórkowego, na którym uwiecznione zostało spalenie obrazów przez Kusego, co działo się w odc. 91. Jednakże w tym odcinku, podczas sceny palenia obrazów, Kinga nie ma w ręku telefonu, do tego jeszcze na rękach trzyma Dorotkę – nie jest więc możliwe, aby nakręciła wtedy film, który potem pokazywała Monice. Prawdopodobnie był to błąd w scenariuszu, choć niewykluczone że zamierzony w celu późniejszego rozwinięcia wątku.
 • Mimo że Kinga od momentu pojawienia się w serialu jest postacią pierwszoplanową, nigdy nie pada jej nazwisko[3]. Ujawnieniu nazwiska dziewczyny – nota bene – bardzo sprzyjałaby scena w odc. 66, kiedy anarchistka mówi o sobie (do Kusego) „Kinga, uczennica, klasa 3C”. Kinga jest więc jedyną postacią pierwszoplanową, której nie znamy z nazwiska do końca serialu[4].

Drzewo genealogiczne postaci

Sokołowscy.png

Relacje z innymi postaciami

Kinga miała złe relacje ze swoimi biologicznymi rodzicami. Ojca praktycznie nie znała, natomiast z matką była wiecznie pokłócona, co wynikało przede wszystkim z winy Grażyny. Z biegiem czasu bardzo zaprzyjaźniła się z Kusym i Lucy i zaczęła ich traktować jak prawdziwych rodziców, a Dorotkę – jak młodszą siostrę.

Mimo początkowych dużych trudności, Kinga zaprzyjaźniła się bardzo z Klaudią Kozioł, a potem z Fabianem. Była również bardzo serdeczna w stosunku do Marka Karata.

Anarchista miała trzech bliższych kolegów. Znajomość ze skinem Konradem zakończyła się, zanim zdążyła przerodzić się w związek, z powodu głębokich różnic ideologicznych. Pierwszym poważnym chłopakiem Kingi był leśnik Paweł, z którym dziewczyna rozstała się po burzliwym okresie kłótni. Kolejną – i prawdopodobnie docelową – sympatią był Jakub, właściciel kawiarni w Radzyniu.

Dziewczyna bardzo nie lubiła Moniki – marszandki zainteresowanej Kusym, ale stosunek do niej zmieniła w momencie, gdy artystka związała się z Jerrym. Kinga była nielubiana przez dyrektorkę szkoły, ponieważ skrytykowała reprezentowany m.in. przez Oleś system oświaty.

Kingę połączył bardzo krótkotrwały flirt z Dudą, na którym zostali przyłapani przez Klaudię, jednak później trio pogodziło się.

Sympatie Kingi

Zobacz też

Przypisy

 1. odc. 65 Pakt z czartem
 2. w odc. 58 Obcy krajowcy Grażyna mówi, że Kinga musi powtarzać drugi raz trzecią klasę liceum – co oznacza, że dziewczyna ma w tym momencie około 19-20 lat. Te dane w odniesieniu do czasu kręcenia serii V Rancza (2010) sugerują, że Kinga mogła urodzić się w 1991 roku.
 3. nigdy nie padło też nazwisko jej matki, Grażyny
 4. nie liczymy tutaj Wioletki Koteckiej, której widzowie nie znali z nazwiska panieńskiego, a od odc. 66 znamy barmankę z nazwiska po mężu
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement