Ranczopedia
Advertisement

Klaudia Kozioł (ur. w 1988[2]) (Marta Chodorowska) – jedna z pierwszoplanowych postaci serialu Ranczo i drugoplanowych filmu Ranczo Wilkowyje, córka byłego wójta, obecnie prezydenta i obecnej zastępczyni wójta.

Jako ucząca się w liceum nastolatka dostosowywała swoje przekonania i styl życia do swych kolejnych chłopaków. Studiowała psychologię na Uniwersytecie w Lublinie, gdzie bardzo dojrzała psychicznie. Klaudia jest otwartą, inteligentną i rozsądną dziewczyną, jednak po rodzicach odziedziczyła ognisty temperament i wybuchowość.

Jedną z ważniejszych sympatii Klaudii był Fabian Duda. Znanymi przez widzów przyjaciółkami Klaudii są: Kinga, Weronika Więcławska i studentka psychologii Marta.

Przed akcją serialu

O dzieciństwie Klaudii niewiele wiadomo. Jak mówi ona sama, już od przedszkola wykazywała buntowniczy stosunek do gminy, w której przyszło jej dorastać[3]. Przyjaźniła się z Weroniką Więcławską, były dla siebie niemal jak siostry. Można przypuszczać, że Klaudia dobrze się uczyła, ponieważ uczęszczała do liceum w Radzyniu, a potem dostała się na studia psychologiczne do Lublina.

Seria 1

Klaudia przed dworkiem Lucy

Klaudia jest uczennicą liceum w Radzyniu Podlaskim, gdzie mieszka na stancji. Do domu przyjeżdża tylko w soboty i niedziele. Ma 17 lat. W Wilkowyjach nie ma koleżanek w jej wieku, więc z samotności przystępuje, jako groupie, do różnych subkultur, do których należą jej nowi chłopcy. Najpierw jest punkiem, później staje się bardzo religijna, następnie jest gotem (czarny makijaż, ubrana na czarno), bizneswoman (ubrana poważnie – kok, okulary, spódnica, marynarka). Wszystkie jej zmiany poglądów wiążą się ze zmianą autorytetu (mężczyzny) i zakochując się w innym, próbuje zachowywać się jak on. Pomaga Hadziukowej założyć firmę i wystąpić o kredyt pod kozy.

Seria 2

Córka wójta ma już 18 lat i posiada prawo jazdy. Poznaje nowych mężczyzn, do których jak zwykle próbuje się upodabniać. Przez jakiś czas pracuje jako agentka sztuki Kusego. Zmienia tak często swój image, że staje się ledwie rozpoznawalna dla swojego otoczenia, zwłaszcza wójta. Jest również chwilowo dziewczyną Fabiana Dudy, który sam ma później problem z rozpoznaniem jej w roli agentki Kusego. Jedzie na obóz survivalowy i ostatecznie zrywa z Fabianem, zakochując się instruktorze Feng Shui. Odrzuca oświadczyny Pietrka.

Seria 3

Gdy Czerepach wraca z Brukseli do Wilkowyj i zakłada medialny koncern, Klaudia zatrudnia się u niego jako spikerka, nie zważając, że prezes koncernu jest jednocześnie największym wrogiem jej ojca. Rzuca jednak pracę, gdy Czerepach każe jej przeczytać informację o związku Lucy i Kusego. Kiedy do wsi przybywa Weronika Więcławska, Klaudia razem z nią oraz Lucy organizuje wykład na temat feminizmu. Jest zachwycona nowym wikarym, jako jedyna nie przyłącza się do buntu mieszkańców w kościele, kiedy to ksiądz Robert zbeształ Lucy za jej zachowanie.

Seria 4

Klaudia jest studentką psychologii na uniwersytecie w Lublinie. Pewnego dnia do domu przyjeżdża z nowym chłopakiem – pewnym powagi i wyższości swojej osoby, studentem 4. roku psychologii Zygmuntem. Wójtowi nie bardzo przypada do gustu tym bardziej, że interpretuje jego sny na niekorzyść. Później Klaudia przyprowadza jeszcze dwóch chłopaków: Zbyszka pracującego w CBA, którego Wójt się przestraszył, oraz Łukasza, behawiorystę, który z kolei ojcu Klaudii bardzo się spodobał. Nie podobają jej się wyborcze machinacje jej ojca i w staraniu o stanowisko nowego wójta popiera Lucy. W ostatnim odcinku, wspólnie z koleżanką ze studiów, doprowadza do zgody wójta z plebanem, która jak się później okazało, była eksperymentem psychologicznym. Klaudia zostaje matką chrzestną Dorotki.

Seria 5

536462 400164703335684 267710937 n.jpg

Klaudia bardzo ubolewa nad tym, że jej ojciec wyprowadził się z domu i mieszka teraz na plebanii. Pragnie doprowadzić do zgody rodziców i postanawia sama zamieszkać u stryja, aby być bliżej ojca i namówić go na powrót do domu. Klaudia przyprowadza do domu kolejnego chłopaka – sławnego prezentera pogody, Jarosława Rembika. Denerwuje ją jednak jego zachowanie na spacerze. Zrywa z nim, czym wywołuje rozpacz rodziców.

Pomaga Fabianowi namawiać ludzi do korzystania z dopłat unijnych. Razem z gminnym sekretarzem chodzi po chałupach. Okazuje się, że jej psychologiczne wykształcenie pomaga w namawianiu chłopów na unijne dopłaty.

Przez to, że dużo czasu przebywa z Dudą uświadamia sobie, że czuje coś jeszcze do Fabiana. Zaprasza go do siebie, gdzie para postanawia być razem.

Seria 6

Klaudia ma prośbę do p.dyrektor

Razem z Kingą chce pomóc Kusemu w rewolucji nauczania w Wilkowyjach. Pomaga również Solejukowej zdać maturę. Chce także, aby związek z Dudą był nowocześniejszy, umawiając się na spotkanie z innym chłopakiem. Fabianowi to się nie podoba, ale nic nie mówi na ten temat. Wkrótce między Klaudią a Dudą dochodzi do sprzeczki, w której brała udział też Kinga. Fabian chce przeprosić Klaudię za swoje zachowanie i całą noc spędza przed jej domem. Kiedy choruje, Klaudia odwiedza go i wybacza mu, a on jej.

Seria 7

Klaudia po kłótni rozstaje się z Fabianem i wiąże się z reżyserem teatralnym - Łukaszem. Ojciec, chcąc zohydzić Klaudii jej nowego chłopaka, udaje przesadny zachwyt jego osobą, jednak Klaudia domyśla się wszystkiego i na przekór rodzicom, ostentacyjnie okazuje Łukaszowi uczucia.

Za namową Czerepacha Klaudia ma pomóc komisji programowej w ułożeniu programu PPU. Okazuje się to niewykonalne, ponieważ poglądy członków komisji tkwią w głębokim średniowieczu. Wówczas dziewczyna wpada na pomysł, aby ich szybko przenieść do nowoczesności i namawia Łukasza, aby poczęstował Myćkę, Solejuka i Wargacza skrętami. Efekt jest niestety niezupełnie zgodny z zamierzeniami - mężczyźni popadają w euforię, a Myćko i Wargacz pod wpływem impulsu wypuszczają byki z obory niejakiego Sądeja, za co Wargacz zostaje aresztowany, a Myćko musi się ukrywać.

Fabian po powrocie z Brukseli postanawia walczyć o Klaudię i z pomocą pielęgniarki Jagny próbuje wzbudzić w niej zazdrość. Przez dłuższy czas próby zdają się na nic, ponieważ Klaudia bardziej interesuje się Łukaszem, lecz kiedy okazuje się, że "miłość" reżysera polega tylko na chęci zadekowania się w domu Klaudii, dziewczyna jest zrozpaczona. Dociera do niej, że popełniła błąd rozstając się z Fabianem. Kiedy przypadkowo Klaudia spotyka Dudę na ulicy, dawne uczucia odżywają. W efekcie para postanawia dać sobie jeszcze jedną szansę. Jednak gdy Fabian widzi zapłakaną, siedzącą na przystanku Jagnę uświadamia sobie, że wracając do Klaudii popełni błąd. Dzwoni do niej i oznajmia, że z ich związku nic nie wyjdzie. Po tych słowach Klaudia postanawia się zemścić.

Seria 8

Klaudia podczas terapii małżeńskiej

Klaudia z zimną krwią realizuje plan zemsty na Fabianie, polegający na napaści i pobiciu go przez „nieznanych sprawców”. Wynajmuje do tego celu Myćkę i Wargacza, obiecując im nagrodę w wysokości 500 zł za wykonanie zadania. Mężczyźni żądają jednak od niej 50 zł zaliczki, zaś Klaudia, nieświadoma konsekwencji czynu, zgadza się im zapłacić. Skutkuje to niepowodzeniem planu – wynajęci pistoleros przepijają pieniądze z zaliczki i przez swoją alkoholową niedyspozycję zawalają cały plan. Klaudia jest na nich wściekła i chce ich pobić, jednak obaj uciekają przed nią na posterunek policji, gdzie Stasiek dowiaduje się o wszystkim, oddaje jej w ich imieniu 50 zł i zawiadamia ojca dziewczyny. Senator oczywiście ma do córki ogromne pretensje i za karę każe jej wrócić do Lublina do akademika.

Widząc, że małżeństwo Więcławskich popadło w rutynę, postanawia pomóc im, przeprowadzając specjalną psychologiczną terapię. Początkowo oboje są niechętni temu pomysłowi, jednak Krystyna pierwsza daje się namówić i wkrótce przekonuje męża do udziału. Terapia polega między innymi na udekorowaniu sypialni i stworzeniu bardzo romantycznej atmosfery w domu. I chociaż podczas wprowadzania terapii w praktykę w sypialni wybucha pożar, Więcławskim spodobała się ta „odmiana” i od tamtej pory płomień miłości wybucha u nich na nowo – od tego momentu nawet publicznie, w sklepie Krystyny, okazują sobie adorację. Świadkami takowych są między innymi Hadziukowa i Solejukowa, które następnie proszą Klaudię, by ta też pomogła w odbudowie ich małżeństw. Córka senatora godzi się, jednak w tym przypadku od razu napotyka na trudności, bowiem zarówno Hadziuk, jak i Solejuk stanowczo odmawiają udziału w jakiejkolwiek terapii. Przyciśnięci przez żony do muru w końcu zgadzają się, ale pod warunkiem, że będą razem uczestniczyć w tych zajęciach. Klaudia zaprasza więc oba małżeństwa do siebie i próbuje wprowadzić na nich swoją terapię, jednak w tym przypadku okazuje się to niemożliwe – obaj panowie i obie panie wzajemnie przekrzykują się, sypiąc inwektywami na współmałżonków. Widząc, że to nie ma sensu, Klaudia wpada na pomysł, niby ironiczny, żeby w takim razie panowie i panie na jakiś czas zamieszkały osobno. Pomysł spodobał się i w konsekwencji Solejuk wprowadza się do Hadziuków, zaś Hadziukowa do Solejuków. Z czasem jednak okazuje się, że o ile panowie są bardzo zadowoleni ze wspólnego mieszkania i braku obowiązków, to panie mimo starań ciągle popadają w konflikty i przestaje im się podobać taki stan rzeczy. Kończy się na tym, że Celina dowiaduje się o bałaganie w jej domu uczynionym przez beztroskich mężów i zdenerwowana wraca do domu, a cała „terapia” kończy się fiaskiem.

Wciąż wściekła na Dudę, przychodzi potajemnie pod jego dom i wybija mu szyby cegłami. Chłopak nic nie może zrobić, bo Klaudia jest sprytna i nie daje się złapać, nawet będąc pod obserwacją policji. Później wpada na przebiegły plan, mający na celu rozbicie związku Fabiana z Jagną – potajemnie przychodzi do biura senatora i, niby w jego imieniu, dzwoni do szpitala w Lublinie i mówi o pielęgniarce, która chciałaby się tam zatrudnić. Plan się udaje – wkrótce Jagna dostaje ofertę pracy i bez wahania przyjmuję ją, mimo iż Fabian bardzo chciał, żeby została z nim w Wilkowyjach. Oboje rozstają się, a Klaudia jest świadkiem ich pożegnania. Wtedy to zaczyna ją gryźć sumienie – do tego stopnia, że postanawia skończyć z dotychczasowym życiem i wstąpić do klasztoru. Przygotowuje się do życia zakonnego, nosząc habit i spędzając czas na modlitwie. Pewnego dnia dostaje telefon od Kingi, żeby przyszła do dworku w ważnej sprawie – okazało się, że dziewczyna razem ze swoją nową sympatią, leśnikiem Pawłem, obmyśliła plan odbudowy związku Klaudii i Fabiana, i tego ostatniego też powiadomiła, żeby przyszedł do dworku. Dochodzi do spotkania zawzięcie skłóconej byłej pary – Kinga i leśnik zostawiają ich samych w pokoju, a ci od razu zaczynają się kłócić, wzajemnie wypominając sobie wszystkie występki. Długa i ostra awantura w końcu cichnie, a gdy Kinga i jej chłopak otwierają drzwi, widzą Klaudię i Fabiana w czułych objęciach – przebaczyli sobie wszystko i znowu są razem.

Pogodzenie się Klaudii i Fabiana w 102. odcinku

Ten obrót sprawy nie podoba się ojcu Klaudii, który ma Fabianowi za złe, że odmówił startowania w wyborach parlamentarnych z ramienia PPU. Gdy widzi, że chłopak znowu nocuje w domu Koziołów, karci go i każe mu wyjść. Obrażona Klaudia postanawia się wyprowadzić do nowego-starego chłopaka.

Gdy Lucy proponuje Fabianowi zostanie wójtem, dowiedziawszy się o tym Klaudia nie może pogodzić się z decyzją chłopaka, ponieważ zaraz po skończeniu studiów mieli oboje wyjechać z Wilkowyj. Po namyśle postanawia nie protestować przeciwko propozycji Lucy i zgadza się zostać żoną przyszłego wójta, jednocześnie stanowczo twierdząc, że „będzie taką żoną wójta, że gmina ją na długo popamięta”.

Seria 9

Po czołowej, pierwszoplanowej roli w serii VIII, perypetie Klaudii schodzą na drugi plan, chociaż w jej życiu nadal wiele się dzieje. Koziołówna przeprowadza się do Fabiana, co nie podoba się ani jej rodzicom, ani jej stryjkowi. Jednak interwencje rodziny spełzają na niczym, ponieważ zakochani, mający bardzo twarde charaktery, nie pozwalają innym mieszać w ich wspólnym życiu. Klaudia bardzo angażuje się w kampanię Fabiana, choć często obietnice wyborcze spotykają się z krytyką. Jako studentka psychologii – a jeszcze nie dyplomowana psycholog – postanawia otworzyć w gminie, a konkretniej w domu jej rodziców, gabinet pomocy psychologiczno-seksuologicznej. Niestety, inicjatywa ta spotyka się z niezrozumieniem i wyśmianiem przez mieszkańców gminy, na czele z Myćką i Wargaczem. Po burzliwym sporze z ojcem, dziewczyna postanawia zawiesić działanie gabinetu.

Klaudia wpada w szał, kiedy podczas debaty wyborczej w studiu nagle brakuje prądu, tym bardziej, że dzieje się to w momencie, w którym do głosu miał dojść Duda. Koziołówna wbiega z pretensjami do sklepu Więcławskiej i idzie z właścicielką na poważną rozmowę. Krystyna przypadkowo uświadamia Klaudii, że ta celowo prowadziła tak kampanię Fabiana, aby ten nie został wójtem, ponieważ w interesie Koziołówny leży wyjazd ze wsi, a nie pozostanie w niej w roli żony nowego wójta. Dziewczyna wpada w rozpacz i na spowiedzi u księdza Macieja wyznaje, że mentalnie zdradziła Fabiana z Więcławską i kierowała jego kampanią tak, aby przegrał wybory. Po spowiedzi w kościele Więcławski wyznaje jej, że to on, z miłości do żony, kazał zepsuć transformator podczas debaty, aby Duda nie doszedł do głosu.

W dniu wyborów Klaudia uczestniczy z jej partnerem, a także z Lucy, Kusym i Kingą, w przyjęciu organizowanym przez Solejuków. Tam dochodzą do nich smutne wieści, że wybory na wójta wygrała jednak oponentka. Obojgu – Klaudii i Fabianowi – jest bardzo przykro z powodu przegranej, a dziewczyna znów proponuje swojemu chłopakowi wyjazd i stwierdza, że Wilkowyje nie są jego godne. Pomimo ogólnego niezadowolenia i wybuchów płaczu, Duda i Koziołówna zdobywają się na honorowe pogratulowanie zwycięstwa Krystynie. Ta zachowuje się wobec nich bardzo przyjaźnie, Fabianowi proponuje podwyżkę i stanowisko jej zastępcy, a Klaudii szefowanie planowanemu ośrodkowi pomocy gminnej. Wątek ten jednak nie znajduje rozwiązania w finale, ponieważ oboje ani ostatecznie nie przystają na propozycję nowej wójt, ani jej nie odrzucają.

Seria 10

Klaudia w dołku po „leczeniu” Kusego

Gabibnet pomocy psychologicznej przy kawiarni artystycznej

Klaudia nadal mieszka z Fabianem, tworząc udany związek. Jednak ta stabilizacja nie jest zgodna z jej niestałym i wybuchowym charakterem i szybko przestaje jej odpowiadać. Swoim zwyczajem, zaczyna szukać nowych wrażeń. Jak na zawołanie trafia jej się Kusy, przeżywający właśnie rozstanie z żoną, która wyjechała na dłuższy czas do USA. Postanawia go leczyć z depresji. Niechętny tej terapii Kusy zarzuca Klaudii brak wystarczającego doświadczenia i wiedzy i odsyła ją do twórczości Sartre’a, wskutek czego dziewczyna sama popada w skrajną melancholię. Fabian w środku nocy żąda od Kusego, żeby wypił piwo, którego nawarzył, więc artysta ponownie spotyka się z Klaudią i wyjaśnia jej głębszy sens filozofii francuskiego pisarza. Dziewczyna bierze sobie te rady głęboko do serca i dla odmiany wpada w wir aktywności.

Na pierwszy ogień bierze sprawy gminne, a ściślej – program krzewienia kultury we wsi. Napotykając opór ze strony radnego Kusiby, który niedawno – z braku innych kandydatur – został przewodniczącym rady gminy, obiecuje mu biorące miejsce na liście PPU do parlamentu w zamian za to, że będzie popierał jej projekty. Oczywiście czyni to bez uzgodnienia z szefami partii, czyli Czerepachem i własnym ojcem. Gdy obaj każą jej wybić sobie ten pomysł z głowy, dziewczyna bez oporu posuwa się do szantażu i zapowiada, że chętnie opowie mediom, jak to było z tym pożarem, w którym rzekomo jej ojciec uratował jakieś dziecko. W tej sytuacji radny Kusiba zostaje wciągnięty na listy do sejmu.

W ramach krzewienia kultury organizuje wycieczkę mieszkańców Wilkowyj do lubelskiego teatru. Plan jednak okazuje się niewypałem, bowiem na spektakl dociera jedynie Wioletka, pozostali uczestnicy skręcają do pobliskiej galerii handlowej i tam spędzają cały wieczór. Załamana Klaudia początkowo traci rezon, ale szybko go odzyskuje, gdy w perspektywie pojawia się realna możliwość poprowadzenia gabinetu pomocy obywatelskiej. Gabinet na powstać przy nowo tworzonej przez Kingę i Jakuba kawiarni artystycznej, w lokalu udostępnionym przez gminę. Klaudia wspiera kawiarnię finansowo, wyciągając od ojca 7400 zł na remont i wyposażenie lokalu, przywłaszcza też na ten cel ekspres do kawy będący na wyposażeniu biura PPU. Gdy kawiarnia zostaje otwarta, do specjalnego stolika, przy którym urzęduje Klaudia, zbiera się kolejka kobiet, a wszystkie mają ten sam problem – przemoc w rodzinie. Dziewczyna próbuje zainteresować sprawą księży i prosi o ich interwencję, ale spotyka się z odmową. Postanawia więc inaczej rozwiązać problem. Do udziału w akcji namawia Francescę, Jolę, Kingę oraz Wioletkę, które uzbrojone w kije bejsbolowe spuszczają skorym do przemocy chłopom regularny łomot.

Ranczo Wilkowyje

Podczas spaceru w lesie Klaudia poznaje Emanuela – młodego filozofa, który rozbił tam obóz. Chłopak bardzo się jej podoba, więc zaprasza go do domu na obiad. Ojcu Klaudii Emanuel wyjątkowo nie przypada do gustu, ze względu na jego niski status materialny. Na końcu okazuje się jednak, że Eman jest gejem, co wyklucza jego związek z Klaudią.

Wizerunki Klaudii

Zmiany wizerunków Klaudii są najczęściej, choć nie zawsze, uzależnione od przynależności jej nowego chłopaka do danej subkultury.

Zdjęcie Opis
Punk
KPunk.JPG Odcinek 2. pt. „Goście z zaświatów Swoim wyglądem przeraża Lucy. Na głowie wielki irokez, ubrana na czarno z kolczastą opaską na szyi. Narzeka, że pochodzi z „pipidówy” i zazdrości Lucy jako Amerykance.
Pobożna
KPobożna.JPG Odcinek 4. pt. „Otrzeźwienie Zaczyna chodzić do kościoła. Odmawia modlitwę przed obiadem, ku niezadowoleniu ojca, którego określa jako „stary komuch". Najpierw wyprowadza się z „domu ateisty” do Księdza, a później do Lucy, lecz w końcu wraca do siebie.
Got
KGot.JPG Odcinek 7. pt. „Podwójny agent Znów ubrana na czarno. Jej pokój zdobią czaszki i świece. Słucha muzyki gotyckiej i czyta gotyckie pisemka. Zamknięta w sobie, ponura, mówi, że ojciec nigdy jej nie zrozumie.
Bizneswoman
KBizneswoman.JPG Odcinek 8. pt. „Kozy ofiarne Zaczyna uczęszczać na kurs biznesu w Unii. Poznaje chłopaka, który uczy w prywatnej uczelni zarządzania. Gdy dowiaduje się o planach założenia hodowli kóz przez Hadziukową, postanawia ułożyć jej biznesplan i wystąpić o kredyt.
Hinduistka
KBuddystka.JPG Odcinek 11. pt. „Wspólny wróg Klaudia zmienia wyznanie. W domu medytuje przy indyjskiej muzyce, a po wsi paraduje w wielkim dzbanem wody. Martwi się, że jej ojciec je żywe stworzenia – kurczaka. Ksiądz nie może się pogodzić, że odeszła od chrześcijaństwa.
Anarchistka
Klaudia anarchistka.jpg Odcinek 13. pt. „Wielkie wybory Klaudia zostaje anarchistką. Nie przywiązuje wagi do tego co je, nie uznaje żadnej władzy.
Skin
KSkin.JPG Odcinek 14. pt. „Sztuka i władza Na jej widok Hot Dog ucieka. Ubrana na biało-czerwono z czerwoną kaszkietówką na głowie i poobwieszana insygniami skinów, tłumaczy Lucy, że skini mają dużo racji i ludzie niesłusznie ich nie lubią. Jej ówczesny chłopak o imieniu Karol uważa, że to Polacy powinni o sobie decydować, a nie międzynarodowa finansjera. Po rozmowie z Lucy dochodzi do wniosku, że jej ojciec też jest skinem. Po tym jak Kusy, mówi jej, że jak widzi skina to czuje się jak arabski murzyn żydowskiego pochodzenia, kończy z tą subkulturą.
„Życie to ciągły wybór”
KRefleksyjna.JPG Odcinek 16. pt. „Lokalna rewolucja Uważa, że w życiu na każdym kroku wybierać trzeba. Na prawo iść czy na lewo… mięso zjeść czy sałatę. Pierwszy raz zgadza się z nią jej ojciec.
Normalna
KNormalna.JPG Odcinek 18. pt. „Europejski kandydat Okres refleksji, szuka kierunku. Ostatni raz ojciec normalnie ubraną widział ją, jak szła do Pierwszej Komunii. Tłumaczy ojcu, że obraz, który kupił od Kusego, za 10 lat będzie wart 10 razy tyle.
Urzędniczka
KUrzędniczka.JPG Odcinek 19. pt. „Rozwód z miłości Ubrana w czarną garsonkę. Zainspirowana działalnością Urzędu Gminy i Fabianem Dudą. Przyglądając się pracy ukochanego, pisze referat o absorpcji środków unijnych na poziomie gminy. Zmienia wizerunek, gdy Kusy proponuje jej pracę przy sprzedawaniu obrazów w Lublinie.
Artystka – agentka Kusego
KArt.JPG Odcinek 19. pt. „Rozwód z miłości” oraz 20. pt. „Diabelskie porachunki Ubiera się „tak bardziej art”. Handluje sztuką Kusego w galeriach w Lublinie. Sprzedaje kilkanaście obrazów po ok. 1000 zł. Zarabia 10% zysków, czyli ok. 100 zł na każdym dziele. Wścieka się gdy Kusy kończy malować diabły.
Survivalowiec
KSurvivalowiec.JPG Odcinek 21. pt. „Jesienna burza Cała w moro z czarną czapką na głowie. Ojciec widząc ją, myśli, że przyszedł po niego pracownik ABW. Klaudia zapisała się na szkołę przetrwania.
Feng Shui
KFengShui.JPG Odcinek 23. pt. „Do dobrego lepiej przymusić” oraz 24. pt. „Siła władzy Poznaje instruktora Feng Shui. Z pogardą patrzy na Fabiana, który nawet nie zna swojej liczby Kua. Widząc brak harmonii w sypialni rodziców urządza przemeblowanie, przez które jej ojciec nabija sobie guza nie widząc po ciemku szafy.
Grunger
KGrunger.JPG Odcinek 25. pt. „Plan awaryjny” oraz 26. pt. „Zgoda po polsku Ubrana w najgorsze ciuchy. Ludzie mówią, że wygląda jakby wyszła ze śmietnika. Znów narzeka, że ojciec jej nie zrozumie. Wójtowa niczym jednak się nie martwi, bo wie, że niedługo jej przejdzie.
Radiowiec
Klaudia radiowiec.jpg Odcinki od 28. pt. „Powrót demona” do 31. pt. „Radio interaktywne Gdy do Wilkowyj wrócił Czerepach i założył swój koncern medialny, Klaudia zatrudnia się u niego jako spikerka radiowa. Rzuca pracę po tym, jak szef nakazuje jej przeczytać informację o romansie Lucy i Kusego.
Lata 20. XX w.
Klaudia lata20.jpg Odcinek 29. pt. „W kleszczach terroryzmu Jednorazowy wizerunek – pracując w radiu, w międzyczasie usiłuje pozować Kusemu do obrazu.
Katoliczka
Klaudia katoliczka.jpg Odcinek 35. pt. „Upadek obyczajów” oraz 36. pt. „Miedź brzęcząca Zafascynowana nowym wikarym, Koziołówna staje się gorliwą katoliczką, ubiera się bardzo skromnie i nie nosi makijażu.
Zakonnica (szarytka)
Klaudia zakonnica.jpg Odcinek 101. pt. „Grecy i Bułgarzy” oraz 102. pt. „Jedźmy, nikt nie woła

Wizerunek podobny do poprzedniego. Po bardzo długim czasie „normalności”, dręczona wyrzutami sumienia po rozbiciu związku Fabiana i Jagny, postanawia odpokutować swoje czyny poprzez wstąpienie do klasztoru. Mimo że nie jest na razie siostrą zakonną, nosi strój przypominający habit klasztorny.

Sympatie Klaudii (m.in.)

Oprócz wyżej wymienionych, byli też tacy, którzy z różnych powodów nie odwzajemnili uczuć Klaudii:

Drzewo genealogiczne postaci

Drzewo gen Kozioł-0.png

Relacje z innymi postaciami

Klaudia jest córką Pawła i Haliny. Z ojcem nie miała najlepszych kontaktów, często się kłócili i stawali do siebie w opozycji. Matka była zdecydowanie bardziej wyrozumiała dla dziewczyny, jednakże nie można powiedzieć, by łączyły je prawdziwe relacje przyjacielskie. Ze stryjem, księdzem Piotrem, łączyły ją słabe, ale pozytywne relacje.

W zamierzchłych czasach bardzo przyjaźniła się z Weroniką Więcławską. Przez dłuższy czas jej bliską przyjaciółką w Wilkowyjach pozostawała Lucy. Dziewczyna lubiła się również z Kusym, Witebskim i małżeństwem Więcławskich. Od połowy V serii dobrą przyjaciółką Koziołówny pozostawała Kinga.

Klaudia była przedstawiona jako osoba bardzo kochliwa, jednak najpoważniejszy związek miłosny łączył ją z Fabianem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że w przyszłości wzięli oni ślub.

Kobieta bardzo nie lubiła się z Jagną, motywem złej relacji była zazdrość o Dudę. Taką samą niechęć żywiła do Myćki i Wargacza, a także Macieja Solejuka.

Cytaty

 • „Jak się ktoś urodził w Nowym Jorku to dla niego wszędzie jest pipidówa, a jak ktoś urodził się w Wilkowyjach, to gdzie by nie pojechał to zawsze przyjechał z pipidówy.”
 • „Mieć poglądy jak mój ojciec to obciach normalnie.”
 • „W Wilkowyjach wszystko mogą ukraść, ale nie obraz.”
 • „Nie no, te Wilkowyje to średniowiecze normalnie.”
 • „Jakbym u ojca przyjaciół miała pracować, to żadnej pracy bym nie znalazła.” – do ojca
 • „Fabian, ty musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ty jesteś młodym wilkiem, czy psem łańcuchowym mojego ojca.”
 • „Ja nie będę ci na ulicy streszczać tego, co Chińczycy 2000 lat wymyślali…” – do Dudy
 • „Święte prawo wyborcy być idiotą.” – do Kingi
 • „Związek ma cię rozwijać, uskrzydlać, wzbogacać, bo inaczej to jest jakaś żałosna pomyłka.”
 • „Panie Myćko, czółkiem z kombajnem pan się zderzył?”
 • „Kobieta to jest taki kwiat, który potrzebuje adoracji, ciepła, podziwu, a bez tego więdnie, albo schnie jak róża bez wody.”
 • „Ta gmina wisi nade mną jak jakieś starożytne fatum. Im więcej się buntuję, tym bardziej. (…) Ja będę taką żoną wójta, że ta gmina na zawsze mnie popamięta, na zawsze! Do końca swoich cholernych dni!”
 • „On ma w głowie koncepcje i prądy filozoficzne.” – o Emanuelu (Ranczo Wilkowyje)
 • Emanuel:„Czytałaś Koniec Historii?”
  Klaudia:„Początek tylko.” (Ranczo Wilkowyje)

Cytaty o Klaudii

 • „Wykapany tatuś, no wykapany tatuś!” – Halina
 • „Aleś Ty córkę wychowała.” – Kozioł do Haliny
 • „Jak nikt na mnie nie patrzy, to myślę sobie, że mnie nie ma.” – Klaudia o sobie w rozmowie z Kusym
 • „Ja nie wiem jak się te geny zmieszały, że ty mi zamiast córki kameleona powiłaś!”– Kozioł do Haliny

Zobacz też

Przypisy

 1. od odc. 102. Jedźmy, nikt nie woła na stałe związana z Fabianem Dudą
 2. WieśćG1.JPG
  W pierwszej serii Klaudia ma 17 lat, a jest to rok 2005, co wynika z daty wydania czasopisma Wieść gminna. W drugiej serii jest już pełnoletnia. Ponadto Paweł Kozioł wspomina w odc. 112., że Klaudia rodziła się w czasie, kiedy Michaił Gorbaczow przeprowadzał w ZSRR Pieriestrojkę, z czego wynika, że Klaudia musiała się urodzić w latach 1985-1991
 3. odc. 104. Wielkie otwarcie
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement