Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 75 Kontrrewolucja - siedemdziesiąty piąty odcinek serialu Ranczo wyemitowany po raz pierwszy 6.05.2012 roku w TVP1.

Opis

Fabian późnym wieczorem czeka na Klaudię pod bramą jej domu, po tym, jak nie do końca właściwie zrozumiał jej poglądy na temat wyzwolonych związków. Ale dziewczyna nawet nie chce z nim gadać, więc zrozpaczony Duda obiecuje, że będzie czekał na nią choćby całą noc. Rankiem w opłakanym stanie znajduje go Wójtowa i ledwie żywego doprowadza do lekarza. Nieco później z domu wychodzi Klaudia i jest najwyraźniej urażona, nie zastawszy Dudy pod furtką.

Ksiądz Maciej przeżywa kryzys. Stwierdza, że chyba nie zna języka, jakim posługują się zwykli ludzie, bo ani on ich nie rozumie, ani oni jego, rozważa zatem wstąpienie do klasztoru i to kontemplacyjnego, gdzie kontaktu z innymi ludźmi praktycznie nie ma. Najlepiej do Kamedułów, albo Karmelitów Bosych. Michałowa, którą wizja bosego księdza bardzo poruszyła, usiłuje odwieść go od tego zamiaru, ale ksiądz najwyraźniej potrzebuje silniejszego bodźca, aby otrząsnąć się z depresji, w którą popadł. Bóg niechybnie ma wobec księdza inne plany, bowiem w tym samym czasie, gdy on wyjawia swoje rozterki Michałowej i Proboszczowi, Solejukowa przy śniadaniu dzieli się ze swym mężem przemyśleniami odnośnie… ontycznej struktury rzeczy według Świętego Tomasza. Gdy Solejuk – co było do przewidzenia - nawet nie próbuje podjąć dyskusji w temacie i uznaje ten wywód za objaw postępującego durnowacenia swojej kobiety, ona - zajęta wciąż Św. Tomaszem - rozumie jego słowa jako nieprzyznanie jej racji. Ze swoimi wątpliwościami udaje się więc do Księdza Macieja, a dla niego rozważania filozoficzne to woda na młyn! Co prawda początkowo Wikary z dużą podejrzliwością traktuje Solejukową i zupełnie nie daje wiary, że tej prostej kobiecie za lekturę przy porannym posiłku służą dzieła wielkich teologów, ale gdy Solejukowa zaczyna wyjaśniać dręczący ją problem, w księdza wstępuje nowy duch.

Lucy przyjmuje w Urzędzie osobliwą delegację. Kusy ze swoimi podopiecznymi, w ramach rewolucji oświatowej składają pani wójt propozycję nie do odrzucenia – dzieciaki posprzątają gruntownie całą gminę i posegregują zebrane śmieci, a Urząd Gminy sfinansuje w zamian część kosztów wycieczki do Rzymu. Zaskoczona Lucy przystaje na ten pomysł i obiecuje, że jak będzie super posprzątane, to gmina do kosztu wycieczki „czterdzieści procentów” dołoży, czyli całe 8 tys. złotych. Tymczasem Czerepach w senatorskim biurze bezskutecznie próbuje wymyślić jakąś ożywczą ideę, którą Senator mógłby zabłysnąć w mediach. Wysiłek umysłowy przerywają mu dzieci, które w ramach pozyskiwania środków na wyjazd do Rzymu, przyszły sprzedać m.in. bilety na dyskotekę. Nie da się ukryć, że dzieciaki legitymują się wybitnymi zdolności marketingowymi, dzięki którym potencjalny nabywca najpierw deklaruje chęć zakupu, a dopiero później dowiaduje się, ile mu przyjdzie za to zapłacić. Przed dziećmi z danej obietnicy jednak nie wypada się wycofać, zatem Senator nabywa aż cztery bilety na imprezę, na którą nie pójdzie, a Czerepach staje się lżejszy się 20 złotych, gdyż nieopatrznie uznał, że Senatorowi przyda się naklejka na samochód o treści „Sponsor wycieczek szkolnych”. Na ową naklejkę daje się nabrać i Proboszcz, od którego dzieci wyciągają kwotę dwa razy większą.

Solejuk, doprowadzony przez żonę do ostateczności, odwiedza Doktora Wezóła, ten jednak z przykrością informuje go, że na małżeńskie problemy, a zwłaszcza na problemy z kobietami, pigułek żadnych jak dotąd nie wynaleziono, a medycyna wobec nich jest całkowicie bezsilna. Kłopoty w domu ma również Myćko, którego żona z torbami pełnymi towaru znów gdzieś się na cały dzień wybiera, a w miejsce obiadu daje mu 10 zł na pierogi u Wioletki. W restauracji Myćko przysiada się do równie sfrustrowanego Wargacza, którego małżonka też się „zbiesiła” i zarabiać zaczęła, a niebawem towarzystwo powiększa się o Ignaczaka oraz Hryćkę, znanego głównie z tego, że pracą się nie hańbi, a zwierzęta traktuje gorzej niż przedmioty. Ów kwiat Wilkowyj o wszelkie swoje nieszczęścia obwinia bliżej nieokreślone władze, które nie wiedzieć jak władzami zostały, skoro żaden z tu obecnych na wybory nie poszedł. Tymczasem Solejuk raczy się samotnie piwem na ławeczce, na którą przysiada się Klaudia – podesłana przez doktora. Klaudia z psychologicznym wyczuciem stara się wybadać, co Solejukowi leży na wątrobie, ale gdy sednem problemu okazuje się wykształcenie jego żony, Klaudia z właściwym sobie temperamentem wygarnia Solejukowi, co sądzi o jego poglądach w tej sprawie. Wymiana zdań jest na tyle gwałtowna, że Pietrek z Hadziukiem muszą ich rozdzielać. Klaudia wściekła opuszcza ławeczkę, a Solejuk wyżala się kompanom na swój ciężki los. Niestety, źle trafił, bo ci, jako mężowie wykształconych i aktywnych zawodowo kobiet, biadoleniu Solejuka nie okazują najmniejszego bodaj zrozumienia. Zdradzony przez przyjaciół Solejuk udaje się zatem do knajpy, gdzie przyłącza się do grona frustratów, w których niezadowolenie rośnie, a żal i złość do bliżej nieokreślonej władzy osiągają niebezpieczny poziom.

Proboszcz przez przypadek słyszy fragment rozmowy Księdza Macieja z Solejukową i z całą pewnością włosy zjeżyłyby mu się na głowie, gdyby tylko miał ich nieco więcej. Już jest gotów uznać, że wikary istotnie nie ma czego szukać na wiejskiej plebanii, gdy nagle z pokoju wychodzi rozpromieniona Solejukowa, której nareszcie ktoś jej rozterki rozwiał, a wątpliwości wyjaśnił. Księdza Macieja zaś nachodzi refleksja, że czym prędzej musi do Lublina do biblioteki jechać, bowiem gdy Pani Solejukowa do Kanta dojdzie, to może u niej nastąpić kryzys wiary, jak nigdy.

Kreatywność miejscowej młodzieży gimnazjalnej w pozyskiwaniu środków na wyjazd do Rzymu nie ma granic. Pomagają za darmo Babce w rozwożeniu kremów, a co im tam wdzięczne klientki do puszki wrzucą, to dla nich. Zbierają butelki – głównie po Mamrocie, które wciskają za odpowiednią kwotę opornej Więcławskiej, przy zdumieniu Stacha, Pietrka i Hadziuka, że aż tak wielki był ich udział jako bezwiednych sponsorów młodzieżowego przedsięwzięcia. Z tej okazji postanawiają opróżnić kolejne butelki - pro publico bono.

Uwagę Czerepacha przykuwa dziwne zachowanie się dzieciaków z miejscowego gimnazjum, które najwyraźniej zbierają śmieci po całej wsi. Zainteresowany podchodzi do Kusego, towarzyszącego młodzieży w akcji oczyszczania gminy i dowiaduje się od niego, iż są to reperkusje oświatowej rewolucji, o czym Kusy dość szeroko się rozgaduje. Po tej informacji w Czerepacha jakby piorun strzelił, bo uświadomił sobie, że owa świeża idea, której o poranku z takim wysiłkiem bezskutecznie poszukiwał, właśnie sama mu wlazła w ręce. Biegnie zatem do Senatora, aby podzielić się tym odkryciem, w międzyczasie załatwiając przyśpieszony występ w lubelskiej telewizji. W telewizji senator prezentuje koncepcję walki z wykluczeniem, poprzez rewolucję oświatową, jako całkowicie własny pomysł, czym zawstydza Lodzię i Halinę, oglądające w obecności Lucy program. Nadzieje, że może bodaj w ostatnim słowie wspomni chociaż o rzeczywistych autorach i realizatorach pomysłu, spełzają na niczym. Niestety, przywłaszczenie sobie cudzego pomysłu jest błahostką wobec perspektywy reakcji kuratorium na rewelacje pana senatora ogłoszone wszem i wobec. W tej sprawie przybiega do Kusego przerażona Dyrektorka, która lepiej niż ktokolwiek inny wie, czym to wszystko może się skończyć. Kusy lekceważy jej słowa, ale niebawem się przekona, że bardzo, oj bardzo się mylił.

Tymczasem Lodzia i Halina w wójtowym gabinecie próbują jakoś wyjaśnić Lucy ostatni występ Senatora. Te próby załagodzenia sytuacji przerywa policjant informacją, że pod Urzędem Gminy zbiera się najprawdziwsza pod Słońcem demonstracja. Oto kwiat Wilkowyj, w osobach sfrustrowanych nierobów, postanowił rzucić wyzwanie znienawidzonej władzy, a że do premiera i Parlamentu Europejskiego trochę daleko, wypowiedzieli wojnę tej władzy, która jest pod ręką, czyli pani wójt. Próby dowiedzenia się, przeciw czemu właściwie protest się odbywa, nie zakończyły się sukcesem, bowiem demonstranci mieli wyraźne trudności z przełożeniem myśli na słowa, niemniej udało się ustalić, że główny postulat jest taki, iż władza ma ze stanowiska natychmiast ustąpić i już.
Proboszcz, do którego doszły w tej sprawie wieści, kwituje je słowami, że gdy nowoczesność za szybko się wprowadza, zawsze należy liczyć się z oporem tych, którzy na tej nowoczesności tracą.

Klaudia dopiero późnym wieczorem dowiaduje się od matki, że Fabian całą noc przesiedział pod bramą domu Senatora i wskutek tego ciężko rozchorował się na zapalenie płuc. Biegnie niezwłocznie do ukochanego, zarzekając się, że umrze wraz z nim. Trochę ją z natchnienia wyprowadzają słowa Fabiana, że raczej zamierza on jednak wyzdrowieć, nie traci mimo wszystko rezonu i wśród pocałunków przyrzeka być z nim także w zdrowiu. Niemniej ostrzega, że gdyby kiedykolwiek on, z inną kobietą… Na wyobrażanie sobie co by to było, lepiej spuścić zasłonę milczenia.

Wystąpili

Cytaty

 • "Ja się do ludzi nie nadaję" - ksiądz Maciej
 • "Młodzież trzeba wspierać" - Senator
 • "Na małżeństwo to pigułek nie ma, to jest jeden z tych problemów, wobec których medycyna jest bezradna" - Wezół do Solejuka
 • "Na chłopa to nic poradzić się nie da." - Solejukowa
 • "Siostra czekolada, doktor pewnie żyd, wikary to w ogóle po polsku nie mówi. To ma być naród." - Hryćko
 • Klaudia:"Moja diagnoza jest taka, że to nie pańska żona ma problem, ale pan"
  Solejuk:"No mówię, że mam z niom"
 • "Świeżutką, a co to parówka, że się popsuje?" - Senator do Czerepacha o nowej idei oświatowej
 • "Na tej wsi to wszystkiego można się spodziewać" - Proboszcz
 • "Takiego cesarza to byle co urazi i zaraz wojna." - Hadziuk
 • "Młode to wesołe, a na starość cała żółć z człowieka wychodzi" - Stach Japycz
 • "Sponsorami zostaliśmy z ławeczki nie ruszając się." - Hadziuk
 • "Politycy zawsze coś gadają, taki fach" - Kusy
 • "Amerykanka do Ameryki!" - Myćko

Zobacz też

Galeria


Linki zewnętrzne

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement