Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 67 Kozi róg - sześćdziesiąty siódmy odcinek serialu Ranczo wyemitowany po raz pierwszy 11.03.2012 roku w TVP1.

Ranczo_-_Polityczny_celebryta_-_scena_z_odc._67

Ranczo - Polityczny celebryta - scena z odc. 67

Opis[]

Z Warszawy do domu po zaprzysiężeniu na senatora wraca Kozioł. Niestety nie jest przychylnie przyjęty ani przez córkę, ani przez żonę, bowiem poprzedniego dnia przed zaprzysiężeniem dał się przyłapać dziennikarzom w stanie wskazującym na znaczne spożycie, co chętnie pokazały wszelkie stacje telewizyjne.Spotyka go za to dotkliwa kara, bowiem żona zabrania mu bodaj zbliżyć się do barku.

U Lucy pojawia się wielce rozemocjonowana Francesca, która z racji braku polskiego obywatelstwa nie może na razie zasilić szeregów polskiej policji, a to dla niej istna tragedia. Lucy ma jednak niespodziankę – oto niedawno podjęła decyzję o powołaniu straży gminnej, zatem proponuje Francesce objęcie tej posady. Upewniwszy się, że w straży gminnej też chodzi się w mundurze i z pistoletem, Francesca z iście włoską radością przyjmuje propozycję, a potok słów wdzięczności - dość lakonicznie przetłumaczony przez Solejukową wydaje się nie mieć końca.

Michałowa ma nowy wielki problem, przez który zaniedbała taka drobnostkę, jak przygotowanie śniadania dla księży. Oto ksiądz Maciej sprowadził na plebanię taką ilość książek, że nie powstydziłaby się jej Biblioteka Narodowa, a kazał sobie przysłać tylko te najpotrzebniejsze. Widząc rozjuszoną Michałową, która nie wyobraża sobie, jak miałaby ten cały majdan sprzątać obiecuje, że sam się tym będzie zajmował. Jest tylko jeden mały szkopuł – wikary nie ma pojęcia jak się obsługuje odkurzacz, Michałowa sugeruje mu więc, aby poszukał odpowiedzi w którymś z licznych, sprowadzonych właśnie dzieł.

Tymczasem Senator wpada na pomysł, aby na jakiś czas wycofać się z wszelkiej aktywności, tak aby wszyscy zdążyli zapomnieć o jego występach przed budynkiem parlamentu. Ta propozycja spotyka się z gwałtownym sprzeciwem Czerepacha, który ma zgoła inną wizję PR i zamierza z dawnego wójta zrobić politycznego celebrytę.

Lucy podejmuje działania zmierzające do zmniejszenia bezrobocia w gminie. Zadaniem gminy ma być pomoc w znalezieniu pracy przez osoby najdłużej pozostające bez zatrudnienia. Szybko jednak okazuje się, że większość bezrobotnych nie pracą jest zainteresowanych, ale zasiłkami, wobec czego opuszczają zorganizowane przez Lucy zebranie. Co ciekawe, są to sami mężczyźni. Z pozostałymi na sali piętnastoma kobietami Lucy postanawia spotkać się nazajutrz i przy udziale specjalisty omówić możliwości znalezienia źródeł zarobkowania, w tym otwarcia własnej działalności. Niestety na spotkanie z Lucy i powołanym na specjalistę od biznesu Więcławskim stawiają już tylko cztery kobiety, z którymi rozmowa na temat ich kwalifikacji i posiadanych umiejętności to istna orka na ugorze.

Kinga składa Witebskiemu propozycję poprowadzenia cyklu internetowych audycji o niedostatkach szkolnictwa. Witebski po namowach Kusego się godzi, ale jego opory niebawem okażą się nie pozbawione podstaw.

Czerepach jako dyrektor biura senatora negocjuje z Koziołem swoje wynagrodzenie. Senator w żadnym razie nie zgadza się na zaproponowaną przez Czerepach kwotę twierdząc, że dyrektor biura absolutnie nie może mieć więcej niż połowę tego, co otrzymuje senator. W tej sytuacji Czerepach bierze kartkę i ołówek, a następnie sprawnie wylicza, że w takim razie jego pensja wyniesie tylko o 2000 zł mniej niż pierwotnie proponował, ale – niechże będzie jego krzywda - może się na to zgodzić. Niestety senator jest twardym negocjatorem, ścina z tej sumy kolejne 2000 zł i uzależnia wynagrodzenie Czerepacha od osiąganych wyników, a tych przecież na razie żadnych jeszcze nie ma.

Pietrkowi udaje się spełnić marzenie Joli o nauce śpiewu, jadą więc razem do Lublina na przesłuchanie u profesora. Występ pary niestety nie przypada do gustu profesorowi, który w mało grzeczny sposób wyprasza niedoszłą uczennicę wraz z mężem za drzwi. Cóż, nie docenił profesor siły uczuć i wagi złożonych kobiecie obietnic, Pietrek nie może wszak pozwolić, aby ktoś w ten sposób traktował jego ukochaną, wraca więc do mieszkania i przedstawia profesorowi niezwykle stanowcze żądanie – będzie profesor uczył Jolę śpiewu za sześć stówek za godzinę i żeby żadnego wzdychania, czy krzywienia się przy tym nie było. A wyraz twarzy przy tym Pietrek ma taki, że tylko bardzo odważny człowiek ośmieliłby się mu w tym momencie odmówić.

Michałowa, pomimo porannej utarczki stara się być miła dla nowego wikarego. Nie jest to proste, bowiem ten jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, a język, którym się posługuje jest kompletnie niezrozumiały dla prostego człowieka, co Michałowa niesłusznie odbiera jako szydzenie z niej. Ostatecznie księdzu Maciejowi przy pomocy Proboszcza z wielkim wysiłkiem udaje się znaleźć zwykłe słowa dla wytłumaczenia, dlaczego ryba jest symbolem chrześcijaństwa, co z jednej strony Michałową cieszy, a z drugiej daje powód do kolejnych pretensji, tym razem do proboszcza, że o tak ważnych rzeczach ten nigdy jej dotąd nie powiedział.

Tymczasem Lucy zwierza się Kusemu z problemów z bezrobotnymi. Gdy tak sobie rozmawiają ich uwagę przykuwa autorska audycja Kingi w telewizji internetowej. Występ sprowadza się do pełnego furii ataku na oświatę jako taką, na której Kinga nie pozostawia suchej nitki. Dyrektorka szkoły, jako najwyższy organ oświatowy w gminie, wszystkie te zarzuty bierze osobiście do siebie i goni po wsi Kusego, zapowiadając srogą zemstę. Ponieważ temu udaje się zbiec, z braku innych obecnych swoje dość przerażające plany ogłasza Proboszczowi, który akurat w tym momencie postanowił oprowadzić po gminie nowego wikarego, próbując zapoznać go z miejscowym kwiatem inteligencji. Kolejną napotkaną przez nich osobą jest senator, który w niewybrednych słowach wita się z bratem, dodając przy okazji, że wczorajszy pijacki występ przed kamerami to była świadoma akcja promocyjna. Chwilę później Proboszcz zostaje postawiony przez wikarego Macieja w niezręcznej sytuacji, bowiem spotykają świeżo upieczoną strażniczkę gminną Francescę, która łamaną polszczyzną, korzystając ze słowniczka próbuje im powiedzieć, jaką obecnie pełni funkcję. Okazuje się, że Ksiądz Maciej zna włoski, więc ucina sobie z nią pogawędkę, niemal zapominając o proboszczu.

Jedyną osobą, której występ Kingi przypadł do gustu jest Klaudia, która szczerze gratuluje Kindze odwagi. Świadkiem tych gratulacji jest Dyrektorka, która z trudem pohamowuje emocje, by nie przejść do rękoczynów. Kusy nie podziela entuzjazmu Klaudii i wyjaśnia Kindze, że nie tylko treści, ale i sposób mówienia jest ważny i nie wolno słowem walić na oślep niczym młotem. Wymusza na Kindze obietnicę, że za swoją bezpardonową wypowiedź przeprosi Dyrektorkę szkoły i to w tym samym miejscu, gdzie go obraziła, czyli na antenie.

Metody dydaktyczne profesora okazuję się nieco kontrowersyjne i wzbudzają w Pietrku niejaki opór, szczególnie gdy profesor zamierza ćwiczyć przeponę Joli metodą dotykową.

Bezrobotne kobiety w międzyczasie wpadły na doskonały pomysł, aby założyć spółdzielnię, w której Więcławski będzie prezesem. Niestety czym miałaby się ta spółdzielnia zajmować, tego już nie wymyśliły.

Akcja promocyjna senatora zaczyna przynosić skutki i różne stacje telewizyjne chcą z nim koniecznie przeprowadzać wywiady. Okazuje się, że chcieć mieć promocję, a doświadczać skutków tej promocji to jednak dwie różne rzeczy i Kozioła ogarnia całkiem realne przerażenie. A tymczasem telefon dzwoni i dzwoni, nawet w środku nocy...

Wystąpili[]

Cytaty[]

 • "Jak ty od upomnienia swoją karierę zaczynasz to strach pomyśleć na czym skończysz. Na dożywociu chyba." - Halina do Senatora
 • "A dotknij się do barku tylko, to łapy siekierą przy samym łokciu utnę" - Halina do męża
 • "To mnie uciupranego jak traktorzysta po wypłacie w telewizji na całą Polskę pokazywali." - Paweł Kozioł
 • "Ty mnie tam Konstytucją oczu nie mydl." - Senator do Czerepacha
 • Czerepach:"Teraz trzeba z Wójta zrobić politycznego celebrytę"
  Paweł Kozioł:"Ty się licz ze słowami"
 • "Centrum Wilkowyj, może jeszcze powiesz w śródmieściu. Matko Czerepach tobie już całkiem na mózg padło" - Senator do Czerepacha
 • "Ona jak ma za dużo czasu do skinów w Radzyniu bije." - Kusy o Kindze
 • "Moja pensja ma ograniczać naturalną ludzką skłonność do korupcji" - Czerepach
 • "Czy można mysz nauczyć latać? Pani raczy za wiele od mnie wymagać" - Profesor do Joli
 • "Każdemu według zasług" - Paweł Kozioł
 • "Szydzić z prostego człowieka to wcale nie jest po chrześcijańsku" - Michałowa do Księży
 • "Absolut znalazł się" - Pietrek do Profesora
 • Pietrek:"Chwalić Profesor Jolę ma"
  Profesor:"Na miłość boską, ale za co?"
  Pietrek:"Za sześć stów na godzinę"
 • "Gdyby nie kobiety to byśmy jeszcze na drzewach siedzieli" - Kusy do Lucy o mężczyznach
 • "Jak ostatnio do piętnastu liczyłem, to mi więcej wychodziło." - Więcławski
 • "Zabiję tego Kusego jak go dorwę, zatłukę na miejscu" - Dyrektorka Szkoły do Księży
 • "Ty się tak nie nadymaj bo ci żyłka pęknie." - Senator do Proboszcza
 • "Nie jestem pewienna, szi prawidłolowo rozmawiał. Jestem... strażnica!" - Francesca do Proboszcza
 • "Taka natura ludzka jest, że jak coś łatwo przychodzi to nie uszanują (...) Nic samo łatwo nie przyjdzie" - Więcławski
 • Paweł Kozioł:"Ja nie mam parcia na szkło"
  Halina Kozioł:"Nie, parcie na szkło to ty masz, tylko nie w telewizorze, a butelce"
  Paweł Kozioł:"Mężczyzna musi mieć jakieś skłonności, bo inaczej za babami lata"
 • "Słowem można zranić tak jak nożem." - Kusy
 • Pietrek:"Na Joli pokazywać zaczął, gdzie przeponę ma"
  Hadziuk:"Ale żeby tak przy mężu pod kieckę?"
 • "Taką przeponę masz i nawet nie wiesz" - Solejuk
 • "Sztuka z przyzwoitością nic wspólnego nie ma."- Pietrek
 • "Kobieta jak się uprze w najgłupszej nawet sprawie to nie poradzisz" - Stach Japycz
 • "No i zapędziła nas ta twoja polityka w kozi róg." - Halina

Zobacz też[]

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement