Ranczopedia
Advertisement

Krystyna Więcławska (Dorota Chotecka-Pazura) – postać pierwszoplanowa serialu Ranczo i filmu Ranczo Wilkowyje, właścicielka i sprzedawczyni jedynego sklepu w Wilkowyjach, a następnie współwłaścicielka spółki Wilkowyje Cheese & Pierogi Company sp. z o.o. W ostatnim odcinku IX serii zostaje wójtem gminy Wilkowyje. Żona Andrzeja Więcławskiego i matka Weroniki, ma wnuczkę Zosię.

Przed akcją serialu[]

Krystyna jest rodowitą wilkowyjanką[3]. Od 15 lat prowadzi swój sklep. Wyszła za mąż i urodziła Weronikę będąc jeszcze w bardzo młodym wieku, ok. 19 lat. Nie ma wyższego wykształcenia, a jedynie średnie.

Kilka lat przed rozpoczęciem akcji serialu córka Więcławskiej bardzo ciężko zachorowała, a jej ojciec ślubował w kościele, że jeżeli córka wyzdrowieje, to on wyremontuje wszystkie kapliczki w okolicy.

Seria 1[]

Poznajemy Więcławską jako doświadczoną kobietę lubiącą plotkować z klientami. Często rozmawia z Lucy o jej życiu prywatnym. Widać że wolałaby, by Amerykanka żyła z Kusym niż z Witebskim. Jako ekspedientka w sklepie wie pierwsza o wszystkich nowościach we wsi.

Seria 2[]

Gdy jej mąż wspomina, że niektóre małżeństwa biorą rozwód, by uchronić rodzinny majątek przed fiskusem, postanawia z ich związkiem zrobić podobnie. Przy kilku mieszkańcach Wilkowyj odgrywają kłótnię. W międzyczasie zaczyna podejrzewać Więcławskiego o romans z Wioletką. Uspokaja się dopiero gdy mąż składa przysięgę w kościele. Sama jednak nie jest „święta” w tych sprawach – flirtuje w Policjantem, a nawet zostaje przyłapana przez Więcławskiego na całowaniu ze Staśkiem. Widząc męża dostającego pałą od policjanta każe wynosić się Staśkowi, traktując go paznokciami i nazywając „zomowcem”.

Seria 3[]

254165465465.png

Więcławska zatrudnia na okres próbny nową pracownicę – Jolę, młodą dziewczynę z jej rodziny. Ta okazuje się być bardzo niezdarna i powolna, więc Krystyna postanawia z niej zrezygnować. Za namową Pietrka, który obiecuje Więcławskiej pokryć z własnej kieszeni wszystkie szkody uczynione przez dziewczynę, Jola dalej pozostaje ekspedientką.

Niespodziewanie do Więcławskich przyjeżdża ich jedyna córka, Weronika. Zdała wszystkie egzaminy na studiach, jednak radość rodziców nie trwa długo – okazuje się, że Werka jest w ciąży, w dodatku z obcokrajowcem – Chińczykiem Kao Tao. Na domiar złego nie ma zamiaru się z nim pobrać, gdyż wyznaje feministyczne poglądy. Więcławska jest wstrząśnięta i chce namówić córkę do ożenku, dodatkowo zabraniając jej wychodzenia z domu, żeby mieszkańcy Wilkowyj się nie dowiedzieli o nieślubnej ciąży. Między matką i córką wybucha z tego powodu konflikt. Ostatecznie, dzięki pomocy Księdza, udaje jej się namówić Werkę do wzięcia ślubu.

Seria 4[]

Images.jpeg

Jest współorganizatorką potrójnego ślubu i wesela, w których bierze udział między innymi jej córka. Podczas niego przyłapuje Wójtową i Wezóła na zdradzie, ale zapewnia ich że nikomu o tym nie powie.

Hadziukowa, która popadła w kłopoty finansowe, prosi ją o pożyczkę. Więcławska ma inny pomysł – namawia ją do utworzenia spółki Wilkowyje Cheese & Pierogi Company sp. z o.o., do której wkrótce dołącza Solejukowa, wnosząc znajomość języków obcych i swój sztandarowy wyrób – pierogi. Na kierowniczkę sklepu mianuje Jolę.

Seria 5[]

Bv.jpeg

Spółka Więcławskiej, Hadziukowej i Solejukowej przeżywa problemy, które biorą się z… sukcesów dwóch ostatnich pań. Podczas jednego ze spotkań dochodzi między wspólniczkami do ostrej kłótni, w efekcie czego wszystkie obrażają się na siebie i spółka zawiesza działalność. Do zgody dochodzi kilka odcinków później kiedy to panie, wraz z Wioletką, postanawiają założyć inny biznes – dom weselny.

Robi awanturę mężowi gdy widzi go siedzącego na ławeczce i pijącego piwo wraz z jej stałymi rezydentami. Wie jednak, że Andrzej ma problemy – nie może wygrać żadnego przetargu, gdyż miał tajny układ z byłym wójtem, a jak wiadomo nowa pani wójt brzydzi się korupcją. Chcąc pomóc mężowi idzie do urzędu, by porozmawiać z Lucy na temat możliwości dania mu kolejnej szansy.

Seria 6[]

Bhf.jpeg

Więcławska, za pośrednictwem Jagny, przyjmuje nową sprzedawczynię, która nie dość że, podobnie jak Jagna, ma ciemniejszą karnację niż jest to w Wilkowyjach przyjęte, to jeszcze jest równie atrakcyjna. Radykalnie zmienia to miejscowe zwyczaje – chłopi garną się do zakupów jak nigdy, a najwyższe półki w sklepie zostają wyczyszczone z towaru. Nagłe zainteresowanie zakupami miejscowych chłopów nie bardzo podoba się kobietom. Więcławska naciskom na zmianę sprzedawczyni nie ulega tak długo, dopóki sama nie czuje zagrożenia – gdy już ono następuje, podejmuje radykalne działania.

Namawia męża, aby gdzieś razem wyjechali, bo zajęci są tylko pracą. Po przejrzeniu ofert zagranicznych wycieczek wspólnie wybierają Hiszpanię. Jednak Więcławski znajduje sposób jak na ten urlop nie pojechać: Gdy Hadziukowa zwraca się o pożyczkę do męża Krystyny, ten żąda pomocy wzajemnej. Okazuje się, że chce aby Hadziukowa zamiast niego pojechała razem z jego żoną na te wakacje.

Seria 7[]

Próba przekupstwa

Wioletka, nad miarę obciążona dzieckiem i restauracją, zwraca się do Więcławskiej, Solejukowej i Hadziukowej o pomoc w prowadzeniu knajpy U Japycza. Niestety, ich wizja ekskluzywnej restauracji nie pokrywa się z potrzebami lokalnych smakoszy, głównie amatorów prostych trunków i pierogów.

Przestraszona nagłym wezwaniem męża przez prokuraturę ukrywa się u Hadziukowej. Wraz z innymi mieszkańcami Wilkowyj entuzjastycznie wita księdza proboszcza, który opuścił areszt. W nagrodę za czynny udział w ochronie prokuratora Jędrzeja – a wraz z nim i całej wsi – przed prokuraturą funduje ławkowiczom jedną kolejkę wina gratis.

Seria 8[]

Klaudia stwierdza, że małżeństwo Więcławskich najwyraźniej się wypaliło. O swoich spostrzeżeniach mówi Krystynie, usilnie namawiając ją do rozpoczęcia wspólnie z mężem terapii. Więcławska nakłania męża, aby wziął udział w tym przedsięwzięciu, a gdy ten się opiera, najpierw próbuje wymóc na nim zgodę krzykiem, a gdy to nie działa – łzami. Nazajutrz Klaudia tłumaczy Krystynie różnice między psychiką kobiety i mężczyzny, następnie pisze jej wytyczne na kartce i każe wieczorem punkt po punkcie je wypełnić. Więcławscy wieczorem ściśle wypełniają przygotowane im przez Klaudię wytyczne. Więcławski prosi żonę do tańca, ta zrzuca z ramion peniuar, aby prezentować się bardziej seksownie. Niestety peniuar ów ląduje wprost na jednej z palących się świec – i tak, zamiast płomieni uczuć, Więcławscy muszą gasić pożar w sypialni. Okazuje się jednak, że mimo tej małej niedogodności, wzbudzona wcześniej namiętność nie zgasła i randka małżonków ostatecznie ma finał tam, gdzie powinna. Nazajutrz Więcławscy zachowują się jak para świeżo zakochanych nastolatków. Świadkami ich czułych pocałunków i wzajemnych uprzejmości są Hadziukowa i Solejukowa, które nie wierzą własnym oczom. Więcławska opowiada im o terapii, jakiej poddała ich Klaudia.

Więcławska przynosi Celinie szybkowar, a kiedy widzi w jak fatalnym stanie jest dom Hadziuków informuje o tym Hadziukową. Wspiera koleżanki, kiedy niby „pozbyły się swoich mężów”.

Kiedy Lucy chce wyjechać do Stanów, Więcławska postanawia odkupić od niej dworek. Widząc że Hadziukowa ma takie same plany kłóci się z nią, a następnie również z Solejukową, która to niby posłała męża, aby kupił dworek, a tak naprawdę Solejukowa o kupnie dworku nic nie wiedziała.

Uczęszcza na próby chóru założonego przez Wezółową, a następnie występuje podczas uroczystej mszy świętej z udziałem biskupa Sądeckiego.

Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi pod dworek i prosi Lucy, aby nie opuszczała kraju i przy okazji godzi się z koleżankami.

Seria 9[]

Po awansie swojego męża na stanowisko wiceministra infrastruktury Krystyna, która zaczęła odczuwać swojego rodzaju istotny dysonans, postanawia zostać kontrkandydatką Fabiana Dudy w wyborach na wójta. Do swojego sztabu zatrudnia przyjaciółki – Solejukową i Hadziukową. Chwilowo też do kampanii Krystyny włączony zostaje Czerepach, który wpada na pomysł, by „zatrudnić” Myćkę, Wargacza i radnego Kusibę do uczestnictwa w spotkaniach wyborczych Dudy i zadawania mu niewygodnych pytań. Do nieczystych zagrań – odcięcia prądu w studiu podczas debaty – posuwa się też Więcławski, który później tłumaczy, że zrobił to z miłości do żony.

W międzyczasie Krystyna szuka osoby, która mogłaby poprowadzić sklep w razie jej wygranej. Trafia na Weronkę, siostrzenicę Michałowej, która wcześniej chwilowo zatrudniona była na plebanii, a później u Magistra w aptece.

Zarówno Więcławska, jak i Fabian robią wszystko, aby wygrać i zachęcają w różny sposób mieszkańców Wilkowyj, aby na nich głosowali – poprzez plakaty, transparenty, baloniki i inne wymyślne sztuczki. Ich postawę ostro krytykuje biskup Kozioł .

Ostatecznie wybory wygrywa Krystyna Więcławska, która proponuje Dudzie, aby został na swoim stanowisku i żeby wprowadził w życie obietnice, jakie miał zrealizować po wyborach.

Seria 10[]

Więcławska piastuje już urząd wójta i jest jednocześnie przerażona swoimi nowymi obowiązkami, ponieważ uświadamia sobie, że ma małe kompetencje w zakresie gminnych i unijnych przepisów. Na pomoc zwołuje Dudę i Lodzię. Krystyna postanawia zaprowadzić rządy twardej ręki i rozpoczyna gospodarski obchód po urzędzie gminy – gdy wykrywa nieprawidłowości, krzykiem przywołuje pracowników do porządku.

Gdy Kazimiera uzyskuje licencjat z filozofii, Więcławska jej szczerze gratuluje i chwali Solejukową za rozwój.

Pani wójt pozwala Klaudii i Fabianowi na zajęcie się propagowaniem kultury w gminie; przy okazji Koziołówna – używając genów po startującym na prezydenta tatusiu – pomaga uporać się Więcławskiej z trudnym w obyciu radnym z Dopiewa.

Krystyna zajmuje się również inwestycją Kingi i Jakuba, czyli pierwszą w Wilkowyjach kawiarnią artystyczną.

Razem z mężem dochodzi do wniosku, że trzeba zrobić coś, aby firma Andrzeja pozostała bezpieczna na czas jego urzędowania w parlamencie. Tak powstaje pomysł przekazania jej Patrykowi Pietrkowi. Więcławska jako wójt pomaga Joli oraz Weronce w założeniu hurtowni alkoholu przy sklepie.

W finałowym odcinku serialu Krystyna przychodzi do dworku i trafia na powitanie Lucy, która właśnie powróciła z USA. Jest obecna na wielkiej wilkowyjskiej pasterce.

Ranczo Wilkowyje[]

Kopo.jpeg

Gdy Ławeczkowicze chcą kupić po mamrocie na kredyt, Więcławska zdecydowanie odmawia i każe im opuścić sklep.

W dalszej części filmu w jej sklepie spotykają się miejscowe kobiety – Wezółowa, Hadziukowa, Solejukowa i dyrektorka. Plotkują na temat Louisa, byłego męża Lucy, będąc nim jednakowo zafascynowane.

Drzewo genealogiczne postaci[]

do uzupełnienia

Ciekawostki[]

 • Dorota Chotecka-Pazura, czyli odtwórczyni roli Więcławskiej, prywatnie jest żoną Radosława Pazury, który w filmie Ranczo Wilkowyje grał rolę Louisa.
 • W trakcie kręcenia II serii Dorota Chotecka-Pazura była w ciąży, dlatego w odcinkach z tej transzy rzadko jest filmowana jej cała sylwetka. Na przykład w odc. 19 Rozwód z miłości, w scenie gdy potrzeba było pokazać całą postać Więcławskiej, aktorkę zastąpiła dublerka Anna Kowalska.
 • Córka Krystyny Weronika urodziła się około 1983 roku. Z odcinka 43 można dowiedzieć się, że sklepikarka rodziła córkę w wieku około 19 lat – z tego można wyliczyć przybliżony rok urodzenia Więcławskiej (1964).

Cytaty[]

 • „Napalony na ten dworek jak szczerbaty na suchary.” – do Lucy o Wójcie
 • „Dziewczyna jak malowanie, a Kusy nie chce.” – o Lucy
 • „Wszystko można, co dla ludzi, tylko porę i miarę trzeba znać.”
 • „Ty normalnie Jolka taka głupia jesteś, że teraz to już tylko zmądrzeć możesz.” – o Joli
 • „Jeszcze trochę i ja będę się od ciebie uczyć.” – do Joli
 • „To angielski jest?” – do Lucy podczas przesłuchiwania Solejukowej
 • „A jak się żółte urodzi, to po mnie czy po tobie?” – do męża o dziecku Weroniki i Kao
 • „U nas to tylko ksiądz na baby nie lata.” – do Wójtowej
 • „Co mieli zrobić to już zrobili, więcej nie zrobią.” – do Więcławskiego o Weronice i Kao
 • „Pan artysta to na biznesie znać się nie musi, żaden wstyd.” – do Witebskiego gdy spółka Cheese & Pierogi chciała odkupić jego telewizję
 • „A to takie prawo jest, że ja we własnym sklepie krzyżyka powiesić sobie nie mogę?” – do Czerepacha
 • „Ja bym tam jeszcze wróciła i mu jeszcze dołożyła żeby lepiej zapamiętał.” – do kobiet na plebanii o Czerepachu
 • „Aleś mi dała do wyboru!” – do córki
 • „Wierzący, ale buddysta.” – do Proboszcza o Kao
 • „Kozia dziedziczka się znalazła!” – o Hadziukowej
 • „Teraz każdy, kto ma komórkę, to dziennikarz” – do Haliny Kozioł
 • „Aż trudno uwierzyć, że on były jest.” – o Louisie, byłym mężu Lucy (Ranczo Wilkowyje)

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

 1. brak jest dokładnych informacji co do powiązań rodzinnych między Jolą a Krystyną Więcławską; Jola zwraca się do Krystyny per „ciociu”
 2. od odc. 118 Kto tu rządzi
 3. wynika to z wypowiedzi w odcinku 112 Demony Kusego w którym wskazuje, że jej kontrkandydat Fabian Duda, w przeciwieństwie do niej, jest przyjezdnym
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement