Ranczopedia
Advertisement

Wikary.png
Wikary potępia Lucy i Kusego.png

ks. Robert (Bartłomiej Kasprzykowski) – postać pierwszoplanowa serialu Ranczo, wikary, a następnie proboszcz w wilkowyjskiej parafii. Pojawia się w serii III, gdy ksiądz proboszcz chce wyjechać na misję do Afryki. Pomiędzy V a VI serią wyjeżdża na studia do Rzymu. Na początku VIII serii wraca do Wilkowyj. W ostatnim odcinku VIII serii zostaje ogłoszony proboszczem parafii, w związku z awansem księdza Piotra na biskupa pomocniczego.

W pierwszych występach wikary daje się poznać jako pedant, człowiek skłonny do przesady – twardy, oschły, niesympatyczny. Odżywia się bardzo skromnie i nie pije alkoholu. W parafii próbuje zrobić małą rewolucję, co odbija się niekorzystnie na społeczności Wilkowyj. Po tym jak wierni wystąpili przeciw niemu, przechodzi wewnętrzną przemianę w całkiem innego, przyjaznego ludziom i pomocnego wikarego.

Przed akcją serialu[]

O wcześniejszych losach księdza Roberta niewiele wiadomo. Od dziecka panicznie brzydził się brudu, brak mu też było wrodzonego poczucia humoru. Był za to prymusem w szkole, o czym świadczy szóstka z chemii w liceum. Na wilkowyjską plebanię trafił prawdopodobnie niedługo po nauce w seminarium. Przez jakiś czas pracował w kurii w Lublinie i był osobistym sekretarzem biskupa Sądeckiego.

Seria 1-2[]

Postać nie występuje.

Seria 3[]

Ksiądz Robert pojawia się, gdy załamany proboszcz chce wyjechać na misję do Afryki. Daje się poznać jako oschły i pedantyczny człowiek. Gani świeżo napotkanych parafian za ich złe uczynki, czym sieje postrach we wsi. Ma jednak dwoje „sprzymierzeńców” – Klaudię, która się w nim zakochuje, oraz Fabiana Dudę, chcącego dzięki jego wsparciu zrobić rewolucję w urzędzie gminy i „wygryźć” urzędującego wójta.

Po tym, jak wierni występują przeciwko niemu w kościele stając murem za Lucy i Kusym, przechodzi wewnętrzną przemianę i zaczyna rozumieć swoje błędy. Postanawia zaangażować się społecznie, a jego pierwszą inicjatywą jest stworzenie biura pośrednictwa pracy na plebanii, dzięki któremu wielu mieszkańców Wilkowyj znajduje pracę za granicą.

Seria 4[]

Przez jego zbytni angaż w szukaniu pracy dla parafian i popularność ksiądz proboszcz popada w depresję. Radzi wikaremu, aby bardziej zajął się życiem religijnym niż społecznym. Ten bierze sobie to do serca i przepytuje całą wilkowyjską społeczność z prawd wiary i Pisma Świętego. Denerwuje się przy tym, gdyż parafianie wykazują się niesłychaną niewiedzą. Problem ten zostaje jednak rozwiązany, bowiem obaj księża organizują nauki na Uniwersytecie Ludowym pt. „Religia dla dorosłych”.

Pytania księdza[]

Jednym z ciekawszych epizodów w tej serii było przepytywanie wilkowyjskich parafian przez księdza Roberta. Oto lista pytań:

 • Pytania na kartkówce:
  • Czym jest Dekalog?
  • Jak brzmi 4. Przykazanie? (odpowiedź jednego z uczniów, Henryka Milińczuka: „Chrzcij ojca swego i matkę swoją”)
 • Do Wezółowej:
  • Czy nieśmiertelność duszy jest dowodem na istnienie Trójcy Świętej? (odpowiedź Wezółowej: tak, prawidłowa: nie)
  • Kim był Samuel? (odpowiedź Wezółowej: królem Izraela, prawidłowa: prorokiem)
 • Do Joli i Więcławskiej:
  • Bliźniacy w Biblii to Piotr i Paweł czy Jakub i Ezaw? (odpowiedź Joli: Piotr i Paweł, poprawna: Jakub i Ezaw)
  • Wymienić Ewangelistów (Jola z Więcławską wymieniły tylko Marka i Łukasza, prawidłowa odpowiedź – Mateusz, Marek, Łukasz i Jan)
 • Do Solejukowej i Stacha Japycza:
  • Jakiego pochodzenia była Matka Boska (i Jezus Chrystus?) (Solejukowa odpowiedziała, że polskiego, poprawnie: była Żydówką)

Seria 5[]

Przez swoją wielką dobroć rozdaje wszystkim biednym finanse parafii, przez co doprowadza ją na skraj bankructwa.

Kiedy Czerepach postanawia powiększyć asortyment prowadzonej przez siebie i Wójta apteki o wodę ze świętych źródełek, wikary podsuwa mu pomysł, by sprzedawać również cudowne medaliki i wizerunki świętych (które miałyby być święcone w kościele).

Gdy dowiaduje się, że ateistka Kinga bardzo dobrze zna Pismo Święte, postanawia się z nią zaprzyjaźnić – gdyż „grzech by było taki potencjał zmarnować”. Odbywa długą rozmowę z matką Kingi, gdy ta chce ją zabrać do siebie z powrotem. Rozmowa ta sama w sobie niczego do sprawy nie wnosi (ksiądz Robert jest lekko załamany brakiem skutku swoich działań), ale po niej mama Kingi decyduje się na otwartą i szczerą rozmowę z córką, po której wreszcie ulega i godzi się, by Kinga dalej mieszkała u Kusego i Lucy.

Seria 6-7[]

Postać nie występuje. Na początku serii dowiadujemy się, że za sprawą decyzji kurii ksiądz Robert wyjechał na studia do Rzymu. Fakt ten wprawia w zmartwienie proboszcza oraz Michałową, którzy byli przyzwyczajeni do wikarego. Wkrótce na jego miejsce biskup Sądecki przysyła następcę – młodego i niedoświadczonego księdza Macieja.

Seria 8[]

Ksiądz Robert wraca z Rzymu do Wilkowyj. Okazuje się, że będąc w Watykanie wdał się w politykę, co niestety czynił mało dyskretnie i trzeba go było stamtąd odwołać.

Powrót wikarego wprowadza wiele zamieszania w życie wilkowyjskiej parafii. Jego powrót nie cieszy księdza Macieja. Obaj wikarzy na każdym kroku dogryzają sobie, aż w końcu dochodzi do większej awantury, na którą natychmiast reaguje Proboszcz, który stanowczo kończy ich spory. Zarówno ksiądz Robert, jak i ksiądz Maciej przyswajają słowa księdza Proboszcza, lecz w dalszym ciągu nie godzą się. Z pomocą przychodzi Michałowa, która swoimi skutecznymi sposobami doprowadza wikarych do prawdziwej zgody.

Kiedy Proboszcz wpada na pomysł praktycznego nauczenia wilkowyjskich dzieci miłości do bliźniego, ksiądz Robert pomaga w tej „religijnej rewolucji”. Razem z księdzem Maciejem i dziećmi pomagają mieszkańcom wsi w codziennych porządkach. Pomaga również wilkowyjskim dzieciom w odrabianiu lekcji.

Kiedy księża zostają poinformowani przez Michałową o nietypowej wymianie małżeńskiej Hadziuków i Solejuków, poproszony przez Proboszcza idzie do domu Hadziuków. Celem jego wizyty jest dogłębniejsze wyjaśnienie sprawy, lecz wizyta wikarego zbacza na inny tor, kiedy Hadziuk i Solejuk raczą go nalewką świętej pamięci tatusia. Ksiądz Robert wypiwszy kilka kieliszków nalewki czuje się „nie najlepiej”. Chwiejnym krokiem wraca na plebanię, gdzie akurat przebywa Biskup Sądecki. Nie najlepiej wyglądającego księdza Roberta spotyka ksiądz Maciej, który zabiera go w bezpieczne miejsce. Ową sytuację zauważa Proboszcz, który rzecz jasna nie jest zadowolony z takiego obrotu sprawy.

Kiedy terapia małżeńska Hadziuków i Solejuków zbacza z właściwego toru i Hadziuk wraz z Solejukiem traktowani są jako zaginieni, pomaga ich odnaleźć. Razem z księdzem Maciejem i Staśkiem udaje się do domu Hadziuków, aby przesłuchać żony zaginionych. Na miejscu znajduje ukryte pełne butelki wina, co jest dowodem, że Hadziukowa i Solejukowa mają coś wspólnego z zaginięciem swoich mężów. Razem z księdzem Maciejem wpada na trop, że kobiety nie mogły ukryć ciał daleko od domu. Wikarzy razem z Francescą udają się na miejsce i w ogórku Hadziukowej znajdują świeżo zakopany dół. Księża biorą łopaty do rąk i odkopują dół, znajdując nie domniemanych zaginionych, lecz aparaturę Hadziuka do pędzenia bimbru. Zaginieni mężczyźni zjawiają się na plebanii, gdzie wikarzy i proboszcz zadają im pokutę – leżenie krzyżem w kościele przez całą noc.

Razem z księdzem Maciejem wpada na pomysł założenia na plebanii telefonu zaufania. Proboszcz pochwala pomysł wikarych, lecz jak się później okazuje w praktyce, owy telefon zaufania nie spełnia do końca swojej roli.

Kiedy Proboszcz dostaje awans na biskupa pomocniczego, biskup Sądecki postanawia, że nowym proboszczem wilkowyjskiej parafii będzie właśnie ksiądz Robert, którego taka decyzja ekscelencji bardzo zaskakuje.

Seria 9[]

Na początku serii ks. Robert próbuje odnaleźć się na stanowisku proboszcza. Gdy biskup Kozioł informuje go, że w dworku mieszkają bez ślubu dwie pary, udaje się tam i podejmuje interwencję. Okazuje się jednak, że żaden narzeczony już tam nie sypia. Nowy proboszcz jest świadkiem awantury, jaką Monika robi Kusemu za palenie papierosów. Kusy prosi księdza o odprawienie egzorcyzmów nad agentką, ten jednak popiera kobietę i mówi Jakubowi, że lepiej dla jego zdrowia będzie, jak przestanie palić. Ksiądz Robert wracając na plebanię spotyka Klaudię i Fabiana, którzy razem mieszkają. Informuje biskupa, że wprawdzie w dworku problem został rozwiązany, ale bratanica księdza Kozioła żyje bez ślubu z Dudą. Proboszcz tłumaczy, że nie chciał ingerować w sprawy rodzinne Koziołów.

Szybko przekonuje się także, że bycie proboszczem jest o wiele trudniejsze, niż można było się spodziewać. Jak sam mówi Michałowej, od proboszcza ludzie więcej oczekują niż od wikarego. Dowiaduje się, że gospodyni chce udzielić „pikantnego” wywiadu. Jest zszokowany jej pomysłem, ale kobieta upiera się przy swoim i ani myśli odchodzić od tego pomysłu. Dopiero gdy proboszcz z księdzem Maciejem i Witebskim tłumaczą jej, na czym owa pikantność polega, Michałowa wycofuje się z chęci rozmowy z dziennikarzem.

Gdy biskup Kozioł coraz pewniej czuje się na swoim nowym stanowisku, z wikarym Maciejem i gospodynią Michałową obawia się, że księdzu Piotrowi ta władza może szybko uderzyć do głowy. Sam zainteresowany jest zszokowany tymi domysłami, ale szybko dochodzi do wniosku, że faktycznie tak może się stać.

Jako że w Wilkowyjach zbliżają się wybory na nowego wójta, ksiądz Robert chce wesprzeć biskupa Kozioła w rozmowie z Lucy i Więcławską. Michałowa tłumaczy mu jednak, że jako proboszcz będzie musiał wiele spraw w gminie załatwić, więc lepiej będzie, jak nowy wójt nie skojarzy go z neutralnością, jaką zdecydował biskup pomocniczy. Zarówno jemu, jak i wszystkim na plebanii ciężko dokonać wyboru. Więcławska bowiem nie ma doświadczenia samorządowego, zaś Duda żyje bez ślubu z Klaudią.

Ksiądz Robert przekonuje się także, że bycie proboszczem uczy cierpliwości. Kiedy bowiem Michałowa zakłada z pomocą księdza Macieja stronę internetową, na plebanię raz po raz dzwonią inni proboszczowie, oskarżając parafię wilkowyjską o rozleniwianie ich gospodyń. Każdy chce, by Robert zakazał Michałowej tej działalności – jednak zarówno on, jak i biskup Kozioł wiedzą, co by się działo, gdyby tej energicznej kobiecie czegokolwiek zabronić. Problem rozwiązuje biskup Sądecki, który przybywa do Wilkowyj i decyduje, że strona będzie prowadzoną za jego wiedzą i zgodą.

Kolejny problem pojawia się, gdy na plebanię przychodzi Solejukowa. Tłumaczy księżom i Michałowej, że odkąd wygrała z mężem 5 mln, mieszkańcy nie dają im żyć, uprzykrzając życie na różne sposoby. Proboszcz radzi jej, aby podzieliła się wygraną, to wtedy ludzie ponownie zaczną ich szanować. Kazimiera początkowo nie jest tym zainteresowana, jednak widząc że niechęć miejscowej ludności do jej rodziny przybiera niebywałych rozmiarów, publicznie ogłasza na Mszy świętej, jak podzieli i na co przeznaczy wygrane pieniądze.

Seria 10[]

Do uzupełnienia.

Cytaty[]

 • „O, a to jest już szczyt wszystkiego – IV Przykazanie w wykonaniu niejakiego Milińczuka Heńka – proszę bardzo: «Chrzcij ojca swego i matkę swoją». Chrzcij!” – do proboszcza
 • „Panie Solejuk, na miłość boską, bo ja zaraz zwariuję. Pańscy koledzy wzięli się do roboty – to jest zasługa a nie grzech, to po pierwsze. Po drugie – jak przestaniesz pić to pan będziesz zdrowszy. A po trzecie psiakrew, weź się pan w końcu do roboty darmozjadzie jeden, zamiast całe życie na tej ławce marnować. I przepraszam bardzo, że się uniosłem.” – do Solejuka siedzącego samotnie na ławeczce
 • „Kobieta z papierosem… I nie wstyd pani?!” – do Więcławskiej
 • „Już ja widzę co tu jest, już ja widzę, dziecko by się domyśliło.” – do Wioletki
 • „Przecież oni nawet nie wiedzą, w co wierzą!”
 • „Wdowi grosz to jest najcenniejszy pieniądz jaki może być.”
 • „Wiesz jak biskup uwielbia niespodzianki. Albo będzie chciał awansować proboszcza, albo mnie, albo ciebie, albo z Michałowej kardynała uczynić.” – do ks. Macieja
 • „Nalewka śp. tatusia, nie mogłem odmówić. Praktycznie czysty spirytus. Jak ja się skupiłem, żeby przez wieś prosto przejść” – pijany do ks. Macieja

Cytaty o księdzu Robercie[]

 • „Ksiądz jak tutaj przybył to zupełny ortodoks, a dzisiaj skrajny liberał” – Proboszcz
 • „Oż, żmija czarna!” – Wójt

Ciekawostki[]

 • Jest leworęczny.
 • Postać nie wystąpiła w VI i VII serii z uwagi na zaangażowanie Bartłomieja Kasprzykowskiego do głównej roli w serialu pt. Wszyscy kochają Romana. Serial jednak okazał się klapą[1] i zakończono prace nad nim po nakręceniu jednego sezonu, dzięki czemu ksiądz Robert mógł się znów pojawić w Ranczu.

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy

Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement