Ranczopedia
Advertisement

Lodzia na pierwszej stronie Lustra Gminy

Leokadia Czerepach (z d. Paciorek), Pani Lodzia (Magdalena Kuta) – początkowo drugoplanowa, później pierwszoplanowa postać serialu Ranczo i drugoplanowa w filmie Ranczo Wilkowyje, główna[4] księgowa w Urzędzie Gminy. Cicha, skromna i wstydliwa kobieta. Członkini wielu komisji gminnych.

Początkowo platonicznie zakochana w wójcie, potem lokuje swe uczucia z wzajemnością w Czerepachu.

Przed akcją serialu[]

O przeszłości pani Lodzi nie wiadomo nic poza tym, że od urodzenia mieszka w Wilkowyjach[5]. Najprawdopodobniej ukończyła studia ekonomiczne. Można przypuszczać, że była jedną z nielicznych uczciwych i kompetentnych osób pracujących w wilkowyjskim urzędzie.

Seria 1[]

515641541465.jpg

W pierwszej serii jest postacią rzadko występującą. Gdy do gminy ma przyjechać delegacja z Unii oczarowuje swoim wyglądem upitego Wójta, który rzuca się na nią w niecnych celach, lecz w końcu „wybiera” kserokopiarkę.

Seria 2[]

Tym razem widzimy ją znacznie częściej. Jest świadkiem zwolnienia Czerepacha, który chowa się za nią, by nie oberwać od Wójta. Bardzo podoba się jej nowy praktykant – Fabian Duda, nazywa go aniołkiem. Służy pomocą swojemu szefowi, spełniając wszystkie jego polecenia.

Seria 3[]

Po tym jak w gazecie Lustro Gminy ukazuje się zdjęcie, na którym Lodzia wkłada głowę przez okno w samochodzie Wójta, zostaje zwolniona. Następnie współpracuje z Czerepachem. Gdy okazuje się, że Arkadiusz jest oszustem, powraca na stanowisko w gminie.

Seria 4[]

Lodzia podrywająca Czerepacha

W czwartej serii wraca Czerepach, żeby pomóc wójtowi zachować władzę nad Wilkowyjami i zakłada się z nim, że uwiedzie Lodzię. Udaje mu się to. Wraz z rozkwitem romansu z Czerepachem kobieta przestaje bać się Wójta i często dochodzi między księgową a Arkiem do głośnych intymnych chwil, co nie podoba się Wójtowi. Pewnego dnia Arkadiusz wrabia Lucy w kradzież pieniędzy, żeby ludność wilkowyjska wybrała po raz kolejny Pawła Kozioła na wójta. Dowiaduje się o tym Lodzia i postanawia wyjawić Amerykance prawdę o przekręcie. Czerepach w ostatniej chwili zapobiega temu symulując atak serca. Ostatecznie nie mówi Lucy o przekręcie swojego kochanka i opiekuje się nim. Przy każdej chwili słabości, gdy czuje się winna oszukując Amerykankę ten tłumaczy jej, że to jest gra i że Wilska o wszystkim wie. Niebawem księgowa dowiaduje się, że atak serca Arka był fałszywy i zrywa z nim. Potem mówi Lucy o tym co się stało z pieniędzmi za komputery, a następnie – z kościelnej ambony – dowiadują się o tym mieszkańcy Wilkowyj, dzięki czemu Amerykanka wygrywa wybory na wójta. Czerepach przekonuje się, że kocha Lodzię i odstawia politykę na boczny tor, próbując odzyskać swoją miłość. Gdy ta wraca z pracy dość późno daje jej dwie róże, a ona uderza go kwiatami raniąc mu policzek. Próbuje też czytać poezję pod jej oknem, jednak Leokadia ostudza jego zapał wiaderkiem zimnej wody. Dopiero w ostatnim odcinku księgowa wybacza Czerepachowi jego symulację choroby, gdy ten wyważa drzwi od jej domu i łamie przy tym sobie rękę. Pozostaje na stanowisku księgowej, ale tym razem pracuje dla Lucy.

Seria 5[]

Uid e8f38ca76d3277dd7ae2b72fd138e6da1296992090369 width 600 play 0 pos 3 gs 0.jpg

W tej serii dowiadujemy się, że Lodzia i Czerepach są małżeństwem, gdyż ma jego nazwisko i mieszka z nim. Lodzia trzyma krótko swojego męża, nie pozwala mu mieszać się w politykę, a o wszystkich interesach z ekswójtem Czerepach musi jej natychmiast mówić.

Współpraca z Lucy i Haliną Kozioł na stanowisku zastępcy wójta układa się pomyślnie, jednak nie brakuje kłopotów – najwięcej ich sprawia niejaki radny Myćko. Kobiety kombinują jak by się go pozbyć z Rady Gminy, w końcu Lodzia zwraca się o pomoc do męża. Ten podsuwa im pomysł wrobienia Myćki w śmieciowy biznes, co skutkowałoby zrzeczeniem się mandatu. W zamian jednak Lodzia musi mu pozwolić na podjęcie wspólnego biznesu z ekswójtem.

Razem z Haliną uczestniczy też w gminnej kontroli gospodarstw mającej na celu sprawdzenie czy zwierzęta są dobrze traktowane.

Polityczne ambicje jej męża okazują się silniejsze od zakazu i Czerepach wbrew jej woli postanawia wziąć udział w planie Wójta, który chce zostać senatorem i mianować go na szefa swojego biura. Ostatecznie Lodzia, po rozmowie z Lucy i Kusym, postanawia dać za wygraną i pozwala mężowi robić polityczną karierę.

Seria 6[]

560706 431227196896101 189104267775063 1583379 852353604 n.jpg

Po rozmowie z Więcławską martwi się o swoje małżeństwo. Razem z Haliną postanawiają walczyć o swoje związki i w tym celu wybierają się do Lublina na zakupy w sex-shopie. Kiedy uwodzenie mężów nie przynosi oczekiwanych rezultatów, postanawiają zgromadzić na mężów prewencyjnie haki, które utrzymałyby jedność związków w wypadku zagrożenia. Następnie do swojego planu wciągają Proboszcza.

Seria 7[]

W urzędzie

Lodzia wyrusza w świat

Lodzia wyjeżdża do Brukseli za namową Lucy. Jej mąż jest o nią bardzo zazdrosny i wysyła za nią Dudę, aby pilnował Lodzię. Wraca z Brukseli w najbardziej nieodpowiednim momencie, kiedy prokuratura aresztowała Lucy, a Lodzia może być kolejnym jej celem. Wraz z mężem ukrywa się u Solejuków.

Seria 8[]

Razem z Haliną postanawia zapisać się do partii i kandydować w najbliższych wyborach do sejmu. Dostaje telefon od dziennikarza, który prosi ją i Koziołową o spotkanie i udzielenie wywiadu do telewizji. Kobiety uświadamiają sobie, że tak naprawdę nic nie wiedzą o funkcjonowaniu rządu czy Unii Europejskiej. Załamane swoją niewiedzą raczą się alkoholem. Nazajutrz, w dzień wywiadu wyglądają i czują się fatalnie. Kiedy wywiad okazuje się kompletną klapą proszą swoich mężów, aby oni coś zaradzili. Senator i Czerepach płacą dziennikarzowi za kasetę z nagraniem i przez to „punktują” u swoich żon.

Wracając z zakupami przez przypadek odkrywa romans Senatora z Moniką. Postanawia dowiedzieć się więcej na ten temat i udaje się do dworku, a następnie śledzi Monikę, która udaje się na wcześniej umówione spotkanie z kochankiem w jego biurze. Lodzia wdrapuje się na balkon budynku i przez okno widzi jednoznaczną sytuację. Wściekła wraca do domu, gdzie czeka na nią zmartwiony mąż. Nie dając dojść mu do słowa policzkuje męża, twierdząc że „jak jego szef taki, to on na pewno taki sam”. Okazuje się, że w tym samym momencie jej mąż odkrywa romans Haliny z aptekarzem. Wspólnie zaradzają problemowi.

Paparazzi, którzy opanowali wieś monitorują każdy krok Lodzi i Haliny. Obie w pośpiechu uciekają do urzędu, gdzie raczą się alkoholem. Następnie ubliżają Lucy, przez co pani wójt czuje się obrażona. Wychodzą z urzędu pod osłoną nocy, lecz idąc przez wieś zostają zauważone przez fotografów, którzy w dalszym ciągu „patrolują” wieś. Obie próbują uciec przed mężczyznami. Na pomoc przychodzą im kursantki z Francescą na czele, które kładą kres całemu zajściu.

Kiedy Lucy chce wyjechać do Stanów i w urzędzie ma zwolnić się stanowisko wójta uświadamia sobie, że posada wójta najbardziej by ją usatysfakcjonowała. Razem z mężem zapraszają na kolację małżeństwo Koziołów. Okazuje się, że Halina i Paweł wpadli na analogiczny pomysł, czyli że Halina miałaby zostać wójtem gminy. Pomiędzy Koziołami i Czerepachami dochodzi do kłótni. Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi pod dworek, gdzie prosi Lucy, aby nie wyjeżdżała. Przy okazji godzi się z Haliną. Następnie obie przychodzą do dworku, gdzie przepraszają Lucy za swoje zachowanie i godzą się z nią.

Seria 9[]

Lodzia od początku bardzo przejmuje się swoją nową rolą posłanki. Sytuacja związana z zaprzysiężeniem przeraża ją do tego stopnia, że wraz z Haliną zatrzaskuje się umyślnie w sejmowej toalecie, a później ucieka do partyjnego autokaru, przez co obie panie nie zostają zaprzysiężone jako posłanki i rezygnują ze swoich poselskich mandatów. Powrót Lodzi i Koziołowej do Urzędu Gminy jest odebrany bardzo ciepło przez innych urzędników, na czele z Lucy. Początkowo Lodzia jest zachwycona tytułem wicepremierowej i puszy się tym szczególnie przed Haliną, która została tylko z mianem prezesowej, jednak później księgowa uświadamia sobie, że na przebywającego ciągle w Warszawie męża czyha pokusa złamania wierności małżeńskiej. Emocje wzbierają tym bardziej, gdy w Wilkowyjach pojawia się nowa asystentka CzerepachaOla. Lodzia, dopingowana przez Koziołową, stara się wymyślić coraz to nowe metody, aby udowodnić zdradę męża z nową – domniemaną – kochanką. Księgowa posuwa się do tego, że próbuje – w ramach odwetu – zdradzić męża z niejakim Romanem, jednak jej uczciwa natura zwycięża i ze złamania wierności nic nie wychodzi. Za radą przyjaciółki kobieta próbuje jednak udawać przed swoim mężem, że ma nowego adoratora i osiąga swój cel, ponieważ Arkadiusz zaczyna zdecydowanie interesować się poczynaniami żony. Lodzia nie daje jednak za wygraną i podczas nieobecności Arka zakrada się do biura PPU, żeby poszukać dowodów na zdradę męża z ponętną asystentką i niespodziewanie natyka się na Kozioła. Pozornie prosta wymiana zdań przeradza się w gorzką konwersację, suto zakrapianą brandy. Niespodziewanie dla obojga Kozioł uwodzi Lodzię, co owocuje upojnie spędzonym popołudniem w biurze partii. Później, na kolacji zorganizowanej w domu Czerepachów z inicjatywy gospodarza, Lodzia dyskretnie wypytuje Pawła o rzekomy romans wicepremiera z Olą, jednak prezes uczciwie wyprowadza ją z błędu i zapewnia, że ich obojga łączą jedynie kontakty zawodowe.

Kiedy Czerepachowi nie powodzi się plan odsunięcia Kozioła od władzy w partii Lodzia, targana rozpaczą i miłością do męża, przychodzi do domu swego niedawnego kochanka i grozi ujawnieniem zdrady, jeżeli Kozioł nie zmieni zdania co do dymisji Arkadiusza ze wszystkich możliwych stanowisk. Przyparty do muru prezes ugina się pod presją Lodzi i daje Czerepachowi ostatnią szansę. W ostatnim odcinku księgowa wraz z mężem i Koziołami uczestniczy w imprezie zorganizowanej przez Solejuków, na której docierają do nich wspaniałe wieści o tym, że PPU zyskała aż 39,7% poparcia w sondażu i jest głównym pretendentem do wygrania nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Seria 10[]

Lodzia razem z Dudą pomaga Więcławskiej w początkach jej pracy w Urzędzie Gminy. Udziela jej dobrych rad jak rządzić urzędem.

Kiedy dowiaduje się, że może zostać żoną pełnego premiera jest bardzo przerażona. Wspólnie z Haliną prosi Olę o pomoc. W celu uzupełnienia garderoby wspólnie wyruszają na zakupy do Lublina.

Wspiera męża w poszukiwaniu Kozioła, gdy tamten tajemniczo znika. Razem z nim udaje się do Babki a później do dworku. Zostaje zaproszona na wigilię do domu Koziołów. Po ogłoszeniu wyników wyborów razem z nimi bierze udział w uroczystej pasterce.

Ranczo Wilkowyje[]

Pani Lodzia pojawia się tylko w jednej scenie – gdy Wójt mdleje na widok Czerepacha w roli kontrolera i wraz z Fabianem Dudą i doktorem Wezółem próbuje go ocucić.

Cytaty[]

 • „Ale to jak w mafii.” – do wójtowej
 • „Pan jest cham!” – do wójta
 • „Ja na plebanię nie chodzę, bo ksiądz wie, że ja pana wójta człowiek jestem, znaczy pana wójta kobieta, matko, znaczy człowiek chyba jednak” – do Wójta
 • „Ja angielskiego nie znam, ale chyba o wazelinę chodzi” – do Lucy o Dudzie
 • „No tak sobie przypominam jak przed przyjazdem delegacji europejskiej wójt był łaskaw upić się do nieprzytomności, potem rzucił się na mnie, w końcu kserokopiarkę wybrał.” – do wójta
 • „Pani wójcie… wójtowo… też nie…” – do nowo wybranej na stanowisko wójta Lucy
 • „Ja nic nie wiem, ja jestem tylko prostą księgową.” – do Witebskiego, gdy chciał zadać jej parę pytań w sprawie rzekomej kradzieży pieniędzy przez Lucy
 • „Wójt nawet jak śniadanie je, to to ma podtekst polityczny.” – o wójcie do Czerepacha
 • „Panie Boże, Ty wiesz, że ja jestem uczciwa, ani grosika nigdy bym nie wzięła, ale proszę, zabierz od nas tę kontrolę, bo się nerwowo wykończę.” – modlitwa podczas kontroli w gminie
 • „Nie wolno więzić sokoła.” – do męża
 • „Ale to antywłamaniowe były…” – gdy widzi Czerepacha, który wyważył drzwi do jej domu
 • „Ach… przy panu wójcie to nawet liczby urojone… Przepraszam!”
 • „Ludzie często najpierw coś robią, a potem żałują. Najczęściej właściwie.”
 • „A spróbuj przeciwko pani wójt w referendum zagłosować to wrócimy tu jeszcze i zrobimy ci jesień średniowiecza.” – do Hryćki
 • „Gdybyśmy nie umieli wybaczać i zapominać, to jakbyśmy żyli?” – do Pawła Kozioła

Relacje z innymi postaciami[]

Leokadia była przez dłuższy czas platonicznie zakochana w swoim przełożonym. Później spodobał jej się – również na gruncie czysto platonicznym – Fabian Duda. Z jej późniejszym mężem – Arkadiuszem Czerepachem – najpierw łączyły ją chłodne i wyłącznie służbowe relacje, dopiero w IV serii wybuchło pomiędzy nimi, na początku udawane ze strony Arkadiusza, lecz później prawdziwe uczucie.

Najlepszą przyjaciółką Lodzi jest Halina Kozioł, kobieta zaprzyjaźniła się także z Lucy Wilską. Utrzymuje również przyjazne kontakty z Fabianem Dudą, Krystyną Więcławską i dyrektorką szkoły.

Lodzia miała – jeszcze jako panna – krótki romans z Tomaszem Witebskim. Później, już jako mężatka, przeżywa krótkie, ale namiętne uniesienie z mężem jej przyjaciółki, a zarazem byłym przełożonym – Pawłem Koziołem. Romanse nie wychodzą jednak na jaw.

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

 1. dowiadujemy się tego z odc. 53 Msza obywatelska; sam ślub Lodzi z Czerepachem nie został pokazany w serialu
 2. wspomniana w odc. 29 W kleszczach terroryzmu
 3. używane często przez Halinę Kozioł
 4. odc. 103 Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród
 5. mówi o tym w odc. 103 Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement