Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 99 Los pogorzelca - dziewięćdziesiąty dziewiąty odcinek serialu Ranczo, po raz pierwszy wyemitowany 20 kwietnia 2014r. w TVP1.

Opis[]

Fabiana i Jagnę budzi o poranku brzęk tłuczonej szyby. Nie jest to pierwszy taki wypadek i Duda nie ma wątpliwości, kto jest sprawcą tych ataków. Udaje się do policjanta i żąda od niego wszczęcia czynności śledczych.
Tymczasem na plebanii wikarzy mają nowy pomysł na pogłębienie stosunków między parafianami a Kościołem. Postanawiają uruchomić telefon zaufania. Michałowa na tym projekcie nie pozostawia suchej nitki, jednak Proboszcz, choć początkowo sceptyczny, podchwytuje ideę.

Po nocy spędzonej na kościelnej posadzce, Hadziuk i Solejuk prezentują kompanom z ławeczki nieco okaleczone oblicza. Nie jest to bynajmniej skutek leżenia krzyżem przed ołtarzem, ale następstwa dodatkowej pokuty, jaką każdemu z marnych małżonków zadały ich żony. Ponadto, w ramach odkupienia win, panowie muszą tachać nadmiernie wypchane zakupami torby do domu. Chociaż nie o takie efekty Hadziukowej i Solejukowej w terapii małżeńskiej chodziło, to lepszy taki skutek, niż żaden. Hadziuk i Solejuk straszą Stacha, że moda na terapię najwyraźniej jest zaraźliwa i tylko patrzeć, jak ulegnie jej i Michałowa, jednak ta, w obecności kolegów oświadcza, że ani jej w głowie ciągać na jakieś terapie tak dobrego męża.

Ranczo_-_Stachu_uważaj!_-_odc._99

Ranczo - Stachu uważaj! - odc. 99

99-10.jpg

Tymczasem policjant wielce dyskretnie zaczaja się pod domem senatora, czekając na Klaudię. Ta oczywiście natychmiast po wyjściu go zauważa, wraca więc ostentacyjnie do mieszkania, stwierdzając że w takim razie na krok się stamtąd nie ruszy. Jednak gdy tylko udaje jej się zniknąć z oczu Staśka, przeprawia się przez płot i udaje prosto pod dom Dudy, gdzie przy pomocy cegłówek tłucze świeżo wstawione przez szklarza szyby. Na szczęście szklarz nie zdążył jeszcze odjechać.
W tej sytuacji Fabian biegnie do policjanta, który wciąż stoi "zaczajony" po domem senatora i każe mu iść ze sobą, w celu sprawdzenia, czy Klaudia jest na miejscu. Dziewczyna otwiera im drzwi po dłuższej chwili, owinięta w ręcznik, twierdząc, że brała kąpiel. Duda jest skłonny ów ręcznik zedrzeć, czemu zapobiega policjant, a szkoda, bo gdyby na to pozwolił, ujrzałby Klaudię w kompletnej odzieży.

W dworku panuje nerwowa atmosfera. Monika ma dziś wieczorem jechać z Kusym do Warszawy na kolejną wystawę jego prac. Najwyraźniej Kusy cały swój limit nerwów zdążył zużyć, gdy jego obrazy poleciały do Nowego Jorku, bowiem teraz zachowuje stoicki spokój. Monika przeciwnie, jest tak rozdygotana, że słowa nie można z nią zamienić. W końcu upija się winem, powierzając prowadzenie samochodu artyście.

Fabian nic nie wskórawszy u policjanta, udaje się do biura senatora. Tam bez ogródek żąda od ojca dziewczyny naprawienia szkód. Czerepach próbuje odeprzeć te "bezpodstawne" oskarżenia, jednak senator bez słowa wyciąga portfel i daje Fabianowi sześćset złotych. Jednocześnie proponuje Dudzie kandydowanie do sejmu z list PPU. Chłopak nie pali się do tej propozycji, ale obiecuje się zastanowić.
Wobec widocznego wahania się Dudy, senator postanawia wzmocnić siłę argumentów i o całej sprawie informuje napotkaną po drodze Jagnę, korzystając ze starej mądrości ludowej, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Zgodnie z przewidywaniami, Jagna do tej propozycji niebywale się zapala i już wkrótce namawia Fabiana, aby z niej skorzystał.

Księża wikarzy z nadzieją oczekują dzwonka telefonu. Michałowa pokpiwa sobie, że może to kwestia braku zaufania do takiego "telefonu zaufania". Gdy kolejny raz zauważa, że jakoś cicho na tej plebanii, telefon znienacka odzywa się. Okazuje się, że być zaufanym powiernikiem nie jest wcale łatwo – najpierw Ksiądz Robert musi wysłuchać półtoragodzinnej epopei o kłopotach rodzinnych jednej z mieszkanek wsi, a zaraz potem Ksiądz Maciej zostaje szczegółowo zapoznany z ciemnymi stronami charakteru synowej pani Fedorczuk.

99-11.jpg

Rankiem w aptece pojawia się Halina. Ze łzami w oczach zawiadamia Ryszarda, że źli ludzie dowiedzieli się o ich uczuciu, wobec czego muszą natychmiast zakończyć związek, zanim wieść o romansie dotrze do jej męża. Mężczyzna jest tak zrozpaczony, że sięga po środki uspokajające.

Zniecierpliwiony Czerepach żąda od senatora informacji o decyzji Dudy. Ponieważ Fabian nie odezwał się w tej sprawie, Kozioł decyduje, aby wpisać go na listę mimo braku jego jasnej deklaracji. W czasie, gdy przebywa w biurze, kilkakrotnie dzwoni do niego Monika, on jednak, pamiętając ultimatum, jakie postawiła mu Michałowa, nie odbiera połączeń. W ukojeniu cierpienia nie pomaga nawet parę kieliszków brandy, wobec czego Kozioł postanawia wcześniej wrócić do domu

99-8.jpg

W urzędzie Lodzia zawiadamia Lucy, że Halina nie przyjdzie dziś do pracy, z powodu "problemów sercowych". Przy okazji gratuluje Fabianowi przyszłej politycznej kariery. Duda, widząc zaskoczenie Lucy, która jest przekonana, że kandydowanie w wyborach ukartował on za jej plecami, usiłuje zaprzeczyć, ale pani wójt nie chce go słuchać i ze złością przerywa rozmowę. Przypomina przy tym Fabianowi, że wcześniej jej obiecał, iż nie zostawi urzędu, gdy większość kluczowych pracowników odejdzie pracować na posadach poselskich.
Po wyjściu z urzędu Lucy spotyka na ulicy Czerepacha, od którego usiłuje się dowiedzieć, czy faktycznie Fabian sam się starał o wpis na wyborczą listę. Czerepach daje popis umiejętności dyplomatycznych i nie zełgawszy ani jednym słowem, tak przedstawia sytuację, że Lucy wierzy, iż Duda wręcz sam zabiegał o możliwość kandydowania do parlamentu.

99-4.jpg
99-9.jpg

Wieść o kandydaturze Dudy dociera do Klaudii, której Jagna cynicznie dziękuje, że tej propozycji nie zablokowała. Dziewczyna wściekła wpada do domu, gdzie zastaje ojca śpiącego na kanapie i matkę w podłym nastroju, po rozstaniu z aptekarzem. Nie bacząc na nie najlepszy stan ojca, budzi go i żąda wyjaśnień. Jednak ostatnie, na co senator ma ochotę, to tłumaczenie się córce ze swoich decyzji, więc odwraca się i dalej drzemie. Klaudia zauważa, że ojcu wypadły z kieszeni klucze, korzysta więc skwapliwie z okazji, podprowadza je i udaje się do jego biura. Stamtąd, w imieniu senatora – jako jego sekretarka - wykonuje telefon do dyrektora pewnego szpitala, którego prosi o zatrudnienie Jagny. Ponieważ dyrektor ma wątpliwości, czy nie jest to prowokacja dziennikarska, Klaudia zaleca aby dyrektor sam do niej oddzwonił na numer, jaki znajdzie w internecie. Dyrektor obiecuje, że tak zrobi i umawia się na rozmowę pod wieczór. Po paru godzinach Klaudii udaje się sfinalizować intrygę. Gdy już wychodzi z biura, wpada tam Fabian i każe jej przekazać ojcu, iż na żadne kandydowanie nie wyraża zgody. Klaudia kwituje te żądania diabolicznym śmiechem.

Ksiądz proboszcz je kolację na plebanii sam, ponieważ wikarzy wcześniej udali się z dziećmi na wycieczkę. Niestety nie jest mu dane w spokoju spożyć posiłek, bowiem z telefonu zaufania ponownie postanawia skorzystać pani Fedorczuk, według której wczorajsza relacja na temat podłej synowej najwyraźniej nie była wystarczająca. Po upływie półtorej godziny zniecierpliwiony ksiądz próbuje przerwać rozmowę, niby to w trosce o rachunek telefoniczny rozmówczyni, ale okazuje się, że po dwudziestej pani ma darmowe połączenia. Gdy w końcu udaje się zakończyć te zwierzenia, dzwoni kolejny telefon. Tym razem proboszcz wykazuje się asertywnością i informuje rozmówczynię, że telefon zaufania jest czynny tylko do ósmej wieczór - nowy przepis.

Ranczo_-_odc._99_-_zwiastun

Ranczo - odc. 99 - zwiastun

Zwiastun odcinka

W dworku Lucy czeka niecierpliwie na wieści z Warszawy. Nagle podjeżdża samochód, z którego wysiada Monika i jej mąż - mocno poturbowany. Przerażoną Lucy Monika informuje, że są to skutki zderzenia ze stołecznym art-biznesem. Dwaj krytycy – Werber i Nowak uznali, że film przedstawiający palenie płócien przez Kusego to fikcja. W tym momencie Kusy jeszcze był spokojny, ale gdy panowie dodali, że "aktorka" na tym filmie jest drętwa, niewiarygodna i nawet pocztówki nie warto dla niej rzucić w ogień, nie dało się już Kusego powstrzymać. Ostatecznie wezwano sześciu ochroniarzy, którzy spacyfikowali rycerskiego męża. Tym samym na stołecznym rynku sztuki tak Kusy, jak jego obrazy są spalone. Taki to już los pogorzelca.

Wystąpili[]

Cytaty[]

 • "Klaudia wróciła z Lublina." - Fabian do Jagny, gdy poleciały szyby
 • "Wikarzy mają pomysł, proboszcz będzie miał kłopoty" - Proboszcz
 • "Ksiądz Proboszcz zawsze pierwszy nieszczęśliwy" - Michałowa do Proboszcza
 • "Znaczy księża chcą tutaj taką tele parafię zrobić." - Michałowa o pomyśle wikarych
 • "Jak świat światem to kiedy człowiek miał problem to zawsze mógł przyjść i po ludzku porozmawiać, a teraz będzie dzwonić, a spowiedź i komunie świętą to może przez komputer księża wymyślą, a ostatnie namaszczenie smsowo" - Michałowa do księży
 • Solejuk:"Stachu a próbowałeś kiedy całą noc krzyżem leżeć?"
  Stach:"Nie."
  Hadziuk:"Spróbuj, zobaczym jak biegał będziesz."
 • "Kuba, w Nowym Jorku to obcy byli i sami wykształceni, kulturalni ludzie, a tu cię rodacy będą oceniać." - Monika do Kusego
 • "Sami święci." - Monika o mieszkańcach dworku
 • "Życie agenta to jest koszmar" - Monika
 • "Panie Fabian, pan sobie ochronę wynajmij, taniej będzie." - szklarz
 • "O, idą nasze usługi transportowe." - Pietrek o Solejuku i Hadziuku
 • "Cieniasy..." - Klaudia o Staśku i Dudzie
 • "Może ludzie nie mają zaufania do tego telefonu zaufania" - Michałowa
 • "Wybaczcie to grzeszne uczucie, ale jak Michałowa raz kogoś innego niż mnie wzięła na celownik, to ja troszeczkę tak się czuję jak na wakacjach." - Proboszcz do wikarych
 • "Jak się zdecydujesz będzie Cię stać na pancerne szyby, a nie jakieś badziewie." - senator do Dudy, składając mu propozycję zostania posłem
 • "Zadzwonił na telefon zaufania, żeby donieść w zaufaniu że sąsiad sobie nowy samochód kupił, co dowodzi że robi przekręty w biznesie i trzeba go skontrolować." - Proboszcz
 • "Poszedłeś w inna sprawa, a wyszedłeś z kandydat na posła?" - Lucy do Fabiana
 • "Najpierw księża coś nawymyślają, a potem Michałowo ratuj" - Michałowa do księży
 • "Jak człowiek miłość w sercu ma, jak szczęśliwy jest to wtedy jest zdrowy" - Polakowski
 • "Najpierw Więcławska wymyśliła, potem na nasze kobity przeszło, jak zaraza idzie." - Solejuk do Stacha o terapii małżeńskiej
 • "Kobity na modę łase są." - Pietrek
 • "Ty nie mieszaj polityki z uczuciami" - Paweł Kozioł do Klaudii
 • "Wszystko dla kariery zrobicie, nie ma rzeczy ważniejsze" - Lucy do Czerepacha
 • "Ty powinieneś pomocy u psychologa poszukać, albo nie, u psychiatry najlepiej." - Klaudia do Dudy
 • "Zderzył się z polskim art-biznesem." - Monika do Lucy o Kusym
 • "Mój rycerz." - Lucy o Kusym
 • "Jeśli chodzi o stołeczny rynek sztuki, Kusy jest bardziej spalony niż jego obrazy." - Monika
 • "Jak komuś pisany los pogorzelca to, to przed nim nie ucieknie." - Kusy

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement