Ranczopedia
Advertisement

Louis (Radosław Pazura) – jeden z głównych bohaterów filmu Ranczo Wilkowyje i postać sporadycznie wspominana w Ranczu.

Amerykanin mieszkający najpewniej[2] w Nowym Jorku, były mąż Lucy Wilskiej – jak się okazuje w filmie, z niesfinalizowanym rozwodem.

Jest bardzo przystojny i podoba się kobietom, dba o tężyznę fizyczną, zaciekle trenuje bieganie.

Według przesłanek z filmu i z pierwszej serii Rancza, małżeństwo Lucy i Louisa rozpadło się najpewniej z powodu niewierności mężczyzny[3] lub jego wielkiego oszustwa.

Ranczo Wilkowyje[]

Louis przybywa niespodziewanie do Wilkowyj pod pozorem chęci ponownego związania się ze swoją żoną. Jak się okazuje, on i Lucy mają niesfinalizowany rozwód, więc w świetle prawa są nadal małżeństwem. Amerykanin, ku rozpaczy Wilskiej, wprowadza się do kanciapy obok dworku i swoim zachowaniem doprowadza do wyprowadzki wzburzonego całą sytuacją Kusego.

Przystojny obcokrajowiec nie ma jednak dobrych zamiarów, a miłość malarza i Amerykanki ratują dzieci Solejuków – Jasio i Muniek. Chłopcy podsłuchują rozmowę Louisa i Czerepacha, z której wynika, że mężczyźni są w pieczołowitej zmowie i chcą doprowadzić do krzywdy Lucy. Jasiek informuje o wszystkim Kusego.

Sokołowski wraz z Ławeczkowiczami urządzają swojskie przesłuchanie Louisa, a potem gonią go konno po całej wsi i okolicach. Wkrótce na jaw wychodzi prawda, że zmarła ciotka Emma – krewna Lucy. W testamencie zapisała swój majątek – milion dolarów – Amerykance, chyba że ta pozostanie w małżeństwie – wtedy Lucy i Louis mieliby dostać spadek po połowie. Arkadiuszowi Czerepachowi – który był w zmowie z Amerykaninem – w udziale miałby przypaść zaś dworek.

Wilska wpada na dobry plan pozbycia się niechcianego byłego męża, a także stara się uchronić Kusego przed groźbami Amerykanina o podanie go do sądu za uszczerbek na zdrowiu. W tym celu wręcza Louisowi dokument, na podstawie którego zrzeka się całego spadku na jego rzecz. Zadowolony z takiego obrotu sprawy eksmąż wraca do Stanów, gdzie – zgodnie z obietnicą – ma dokończyć formalności rozwodowe.

Pod koniec filmu, w wyniku intrygi Lucy i babki zielarki, Louis opija się preparatem z ziół halucynogennych, wsiada do taksówki i wyjeżdża z Wilkowyj, dręczony koszmarami do tego stopnia, że cały siwieje.

Ranczo[]

W serialu Louis personalnie nie występuje. Jest wspominany podczas kilku okazji.

 • w odc. 1. Spadek, kiedy Lucy mówi, że Louis jest osobą bardzo fałszywą
 • w odc. 39. Szczęśliwe rozwiązanie Wilska mówi, ze Louis jest baptystą i że mieli ślub cywilny i rozwód w USA

W serialu – z racji tego, że jest on odrębną opowieścią niż film – nie było poruszanego wątku niesfinalizowania rozwodu. W rzeczywistości serialowej Louis nigdy nie odwiedził też Wilkowyj. Nigdy nie było też wspominane, żeby Czerepach nawiązał z nim kontakt w jakikolwiek sposób.

Cytaty[]

 • „I forgive you.” (ang. „Wybaczam ci.”) – do Lucy po przyjeździe do Wilkowyj.
 • „I can’t live without you.” (ang. „Nie mogę bez ciebie żyć.”) – do Lucy.
 • „I’ve changed. You’ll see.” (ang. „Zmieniłem się. Zobaczysz.”) – do Lucy.
 • „Kocham cię, kochanie moje (…)” – wykonując piosenkę Manaam pod oknem Lucy.
 • „See ya” (ang. „Nara”) – do zachwyconych nim kobiet z Wilkowyj.
 • „So, catch me if you can.” (ang. „Więc złap mnie, jeśli potrafisz.”) – do Kusego, gdy ten chce go zmusić do wyznania prawdy.
 • „What the fuck are you doing?” (ang. „Co ty k… wyprawiasz?”) – do Kusego, gdy ten go torturuje, podtapiając go.
 • „Kusy get me down from here now!” (ang. „Kusy, wypuść mnie natychmiast!”)
 • „Help me, please. Please! They all wanna kill me.” (ang. „Pomóż mi, proszę! Proszę! Oni wszyscy chcą mnie zabić.” – do księdza.
 • „One million dollars.” (ang. „Milion dolarów.”) – wartość spadku cioci Emmy.

Cytaty o Louisie[]

 • „Mój mąż dla pieniędzy zostałby nawet Eskimosem.” – Lucy
 • „Aż trudno uwierzyć, że on były jest.” – Więcławska
 • „Jakby ta ewolucja w tej Ameryce to dalej poszła, czy co…” – Celina Hadziuk

Ciekawostki[]

 • Początkowo reżyser filmu Wojciech Adamczyk chciał obsadzić w rolę Louisa prawdziwego Amerykanina. Jednak napięty budżet nie pozwolił na to[potrzebne źródło].
 • Aktor grający Louisa jest w rzeczywistości mężem Doroty Choteckiej-Pazury, serialowej Więcławskiej.
 • Louis momentami mówi bardzo łamanym angielskim.
 • Według książki Ranczo. Powieść (tom 1) Louis jest biseksualny i zdradził Lucy z innym mężczyzną.

Zobacz też[]

Przypisy

 1. wynika to z wypowiedzi Lucy w odc. 1 Spadek
 2. Według wypowiedzi Lucy w odc. 1. Spadek, Louis mógł przeprowadzić się czasowo do Indii – wraz z firmą, w której pracował. Trzeba jednak pamiętać, że serial i film to zupełnie oddzielne opowieści, które nie mają na siebie fabularnie wpływu.
 3. patrz dział „Ciekawostki”


Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement