Ranczopedia
Advertisement

Rozmowa o sprzedaży dworku

z Hot-Dogiem

Z Księdzem

Z byłym mężem Louisem (Ranczo Wilkowyje)

Lucy Wilska (ur. najprawdopodobniej w 1974[8]) (Ilona Ostrowska) – główna bohaterka serialu Ranczo i filmu Ranczo Wilkowyje, Amerykanka polskiego pochodzenia. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych, zaś w wieku dziesięciu lat ostatni raz była w Polsce. Odziedziczyła po swojej babci dworek. Najpierw planowała go sprzedać, potem jednak postanawia zamieszkać w Polsce na stałe.

Lucy Wilska jest bardzo żywiołowa i energiczna, wprowadza do spokojnej i troszkę zacofanej wsi dużo pozytywnych zmian. Żona Kusego, z którym ma córkę Dorotkę, wcześniej zalecali się do niej Witebski, Czerepach i policjant Stasiek. W filmie Ranczo Wilkowyje poznajemy jej byłego męża Louisa.

W ostatnim odcinku serii IV Lucy zostaje wójtem gminy Wilkowyje i piastuje ten urząd aż do ostatniego odcinka serii IX. W serii X razem z Dorotką mieszka w Nowym Jorku. Powraca do Polski w finałowym odcinku serialu.

Przed akcją serialu

Lucy Wilska urodziła się w USA, ale jej rodzice pochodzili z Polski. Była bardzo związana ze swoją babcią. Ostatni raz widziała się z nią w wieku 10 lat, później nie przyjeżdżała już do Wilkowyj. Zamieszkała w Nowym Jorku. Jej mama chodziła do kościoła, ojciec – jak przyznała sama Lucy – pozostawał bierny w sprawach religijnych. W Ameryce uczyła się w college’u, studiowała kierunek artystyczny[9]. Wyszła za mąż za Louisa, jednak ceremonia była świecka ze względu na to, że mąż był baptystą, a ona katoliczką. Pracowała w agencji reklamowej. Do Polski wyjechała zaraz po rozwodzie z Louisem[10].

Seria 1

Lucy przyjeżdża do Wilkowyj z Nowego Jorku aby sprzedać, pozostawiony jej w spadku po babci, malowniczy dworek. Kobieta decyduje się pozostać w Polsce na stałe po tym, jak śni jej się uśmiechnięta babcia. Początkowo mieszkańcy są sceptycznie nastawieni do przybyszki, jednak szybko się do niej przekonują. Chce dostać posadę w miejscowej szkole jako nauczycielka języka angielskiego. Dyrektorka szkoły, bardzo ucieszona tym faktem, idzie do Wójta aby go zawiadomić, że nareszcie mają nauczycielkę języka obcego, lecz Wójt na zatrudnienie Amerykanki nie pozwala. Dyrektorka, zasmucona tym faktem, następnego dnia idzie do Lucy powiedzieć, że jest jej bardzo przykro, ale etatów nie ma. Amerykanka myśli o powrocie do Stanów, jednak Proboszcz, ku utrapieniu brata, udostępnia jej salkę parafialną do nauki angielskiego. Wyremontowania dworku Lucy podejmuje się firma Więcławskiego. Lucy poznaje polonistę Witebskiego, któremu niezmiernie się podoba. W pracach przy uporządkowaniu dworku pomaga jej Kusy. Wójtowi nie podoba się decyzja Lucy o pozostaniu na stałe w Wilkowyjach, ponieważ chce on kupić dworek dla córki. Najpierw, razem z Więcławskim, Wójt próbuje upozorować obecność duchów w starym domu; później na posesję Lucy, wysługując się Pietrkiem, podrzuca bezpańskie psy tworząc w ten sposób, bez wiedzy Amerykanki, nielegalne schronisko dla zwierząt. Następnie wymyśla plotkę o założeniu przez Lucy hodowli kóz, jednak, z pomocą Kusego, kobieta daje sobie radę z perfidną władzą.

Lucy organizuje pogadankę o antykoncepcji i higienie, by „uświadomić” miejscowe kobiety. Zostaje porwana przez Hadziuka i Solejuka dla okupu. Gdy dowiadują się o tym żony porywaczy, natychmiast znajdują i uwalniają Amerykankę. Zostaje zatrudniona jako tłumaczka kiedy z Unii Europejskiej przyjeżdża kontrola. Na prośbę księdza proboszcza i Kusego „na niby” startuje w wyborach na wójta po to aby zmusić wójta Pawła Kozioła do złożenia przysięgi w kościele, iż ten dotrzyma programu wyborczego, który zresztą napisała sama Lucy. Kusy zakochuje się w niej z wzajemnością, jednak jest to dopiero początek ich miłosnych perypetii.

Seria 2

Lucy zostaje porzucona przez Kusego który twierdzi, że nie mogą być razem, ponieważ na nią nie zasługuje. Dzięki Amerykance Solejukowa nabiera pewności siebie i zakłada firmę produkującą pierogi. Czytając historię Grundtviga Wilska wpada na pomysł by stworzyć w Wilkowyjach uniwersytet. Po wielu trudnościach, także związanych z remontem starej biblioteki, udaje się go otworzyć, jednak wykłady nie cieszą się popularnością wśród mieszkańców wsi. Lucy jest zrozpaczona. Z pomocą przychodzi jej ksiądz proboszcz, który głosi wiernym na kazaniu, że to grzech, kiedy ma się możliwość darmowej nauki, a nie korzysta się z niej. Kusy znajduje Amerykance Jana Kowalskiego – bogatego lokatora, który ma jej pomóc w problemach finansowych, płacąc za „hotel” w dworku. Okazuje się, że ów Kowalski nie jest osobą, za którą się podaje, lecz poszukiwanym przestępcą. Lucy ma pretensje do Kusego, że sprowadził jej pod dach kogoś takiego. Kiedy zbliżają się urodziny księdza i wójta Lucy wpada na pomysł, żeby przy tej okazji doszło do pojednania obu braci. Po uroczystościach wraca do domu, gdzie czeka na nią Kusy i wyznaje jej miłość.

Seria 3

Lucy i Kusy są parą, żyją ze sobą w tajemnicy przed mieszkańcami Wilkowyj. Utajnienie związku nie jest jednak łatwe. Gdy pewnej nocy doszczętnie płonie Country Club, jego właścicielka Wioletka nie ma gdzie się podziać. Kiedy Lucy pozwala jej zamieszkać u siebie w dworku, Wioletka od razu domyśla się, że ją i Kusego łączy coś więcej niż przyjaźń.

z Kusym

z Hadziukową podziwiają metamorfozę Solejukowej

Mama i tata z córeczką

W końcu za sprawą koncernu medialnego Czerepacha i podsłuchu zainstalowanego w radiu w eter wychodzi wiadomość, że Lucy i Kusy żyją w konkubinacie. Wtedy zaczynają się kłopoty Amerykanki, szczególnie z księdzem, który nie toleruje owego nieformalnego związku i wyrzuca ją z salki parafialnej, gdzie uczyła angielskiego. Kiedy mieszkańcy stają w jej obronie, ksiądz stwierdza, że jest nieudolnym kapłanem i postanawia wyjechać na misję do Afryki. Lucy próbuje zrobić coś, co powstrzyma Proboszcza przed tak dramatyczną decyzją. Razem z Kusym postanawia, że to oni opuszczą Wilkowyje, jednak tu z „pomocą” przychodzi im kuria, przysyłając księdzu nowego, jak się później okazuje, niepokornego wikariusza, który początkowo stwarza wiele problemów, zarówno księdzu Piotrowi, jak i parafianom. Nowy ksiądz jeszcze mocniej potępia ich nieślubny związek, gromiąc ją wprost z kazalnicy. Wtedy parafianie stają w jej obronie. Po „przemianie” wikarego Lucy zaczyna prowadzić z nim biuro pośrednictwa pracy. Organizuje zebranie w sprawie egzaminów gimnazjalnych. Dyrektorka Szkoły jest spokojna o część humanistyczną, więc Lucy proponuje, aby wziąć się za nauki ścisłe. Dodatkowe nauczanie daje wilkowyjskiej szkole czwarte miejsce w województwie. Później bierze odpowiedzialność za przygotowania do ślubu Michałowej i Stacha Japycza. W ostatnim odcinku serii dowiadujemy się, że Lucy jest w ciąży.

Seria 4

431731 370859192932902 189104267775063 1413272 158817510 n.jpg

W tej serii Lucy jest już mamą malutkiej Dorotki i (od odc. 42) żoną Kusego. Musi uporać się z nadmierną opiekuńczością męża w stosunku do córeczki.

Lucy bierze ślub

53-2.jpg

Proboszcz nakłania Lucy, żeby startowała w wyborach na wójta jako kontrkandydat dla Pawła Kozioła, tym razem naprawdę. Pomysł księdza popiera też babka zielarka. Lucy, po przemyśleniu sytuacji, zgadza się kandydować. W międzyczasie Amerykanka organizuje nielegalną akcję, w której biorą udział najmłodsi mieszkańcy Wilkowyj. Polega ona na „oddaniu” właścicielowi śmieci, które porzucił w lesie.

Kampania wyborcza jest burzliwa i niepozbawiona chwytów „poniżej pasa”, których dopuścił się sztab Wójta. Jednak pomimo nieuczciwych zagrywek przeciwnika wsparta przez społeczeństwo Lucy zostaje wójtem i wymyśla karę za wszystko, co złego uczynił jej odchodzący wójt Paweł Kozioł – na zastępcę wójta wybiera jego żonę Halinę.

Seria 5

Odc53-01.jpg
Odc54-01.jpg

Po dwóch latach Lucy z powodzeniem urzęduje na stanowisku wójta. Ma mało czasu, aby zajmować się Dorotką. Do niej i Kusego przyjeżdża Kinga – siostrzenica jego pierwszej żony. Początkowo mają z nią wiele kłopotów, jednak z czasem następuje przełom – znajdują wspólny język z niepokorną nastolatką.

Na stanowisku wójta musi stawić czoła wielu problemom, zwłaszcza z niezrównoważonym radnym Myćką, który uwziął się by utrudnić Lucy sprawowanie władzy. Postanawia walczyć z niezdrowym trybem życia mieszkańców gminy organizując w miejscowej szkole zajęcia sportowo-rekreacyjne, a także ze złym traktowaniem zwierząt w domostwach. Przedsięwzięcia te nie podobają się części mieszkańców, którzy na czele z Myćką organizują opozycję przeciw pani wójt. Na ich wniosek w gminie odbywa się referendum w sprawie odwołania Lucy z urzędu. Poparcia dla Lucy w dniu referendum udziela Proboszcz, a także – niespodziewanie dla wszystkich – były wójt, dzięki czemu wynik głosowania jest korzystny dla Lucy.

61-5.jpg

Seria 6

380365 426680470684107 189104267775063 1569154 1514021654 n.jpg

Lucy realizuje kolejny społeczny plan. Dzięki tzw. spółdzielniom socjalnym próbuje zlikwidować bezrobocie w gminie. Niestety, jej zapał zderza się z całkowitym sceptycyzmem części bezrobotnych, którzy od gminy oczekują jedynie pomocy finansowej. Na placu boju pozostają tylko cztery dzielne kobiety, ale wszystkie bez wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji. Misja zbudowania koncepcji ich działalności, mimo że włączony został do niej przedsiębiorca Więcławski, napotyka na dużo większe trudności, niż Lucy mogła podejrzewać.

Lucy próbuje rozwiązać problem bezpańskich zwierząt. Wpada na pomysł powszechnej sterylizacji. Kusy tłumaczy jej, że nie będzie to takie proste, jednak postanawia pomóc jej w realizacji pomysłu.

Podczas gdy bezrobotne kobiety ze wszystkich sił starają się kontynuować zarabianie pieniędzy, ich mężowie coraz mocniej i głośniej buntują się przeciw zmianom w otaczającej ich rzeczywistości. Mężczyźni postanawiają protestować pod urzędem gminy. Chcą aby Lucy ustąpiła ze stanowiska wójta.

Stała pikieta męska pod urzędem gminy rozrasta się i rośnie w siłę. Lucy, mając nadzieję że protestującym znudzi się koczowanie na chodniku, nie chce na razie interweniować. Jednocześnie próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest powód tego protestu.

Lucy, osamotniona w walce z pikietą, postanawia także zaprotestować czynnie; przysiada się do pikiety i zapowiada, że nie odejdzie, dopóki protestu nie zrozumie. Oprócz wielkiego zdziwienia pikietujących wywołuje to równie gwałtowną, co bezowocną dyskusję. Lucy jest jednak uparta i siedzi dalej. Niespodziewanie do grupy protestujących dołącza kolejny mieszkaniec. Na jego widok Lucy już kompletnie nie wie, co o tym wszystkim myśleć. Gdy zapada zmrok i robi się chłodno protestujący wspomagają się płynnymi środkami rozgrzewającymi własnej produkcji. Po krótkim wahaniu częstują też Lucy. Efekty wspólnego picia są zaskakujące. Niestety Lucy, którą dopadł gigantyczny wręcz kac, niewiele pamięta z poprzedniego wieczoru.

Za namową Proboszcza udaje się porozumieć z protestującymi. Godzą się oni przestać protestować za prawo do weta raz na miesiąc. Obie strony podpisują ugodę w kościele.

Seria 7

65938 574340455918107 1055884559 n.jpg
Ranczo-5.jpg

W spokojne życie rodzinne Lucy i Kusego zakrada się Monika – agentka sztuki z Warszawy, która chce zarówno wypromować obrazy Kuby, jak i zniszczyć jego małżeństwo z Lucy. Na początku Amerykanka jest zadowolona tym, że jej mąż ma szanse na karierę, ale z biegiem czasu staje się o niego zazdrosna. Nie próbuje się jednak pozbyć Moniki, ponieważ nie chce przeszkadzać Kusemu w rozwijaniu się. Rozwój ten niesie ze sobą wiele obowiązków, które spadają na Lucy. Pani wójt musi brać Dorotkę do pracy, żeby nie przeszkadzała artystom oraz zajmować się obowiązkami domowymi. Gdy Kusy maluje akt marszandki, Lucy jest bardzo zdenerwowana, ale nie daje tego po sobie poznać. Z pomocą przychodzi jej Babka, która próbuje rzucić urok ma Monikę. Niestety czary nie odnoszą pozytywnych skutków.

Do urzędu przychodzi zawiadomienie o kursie w Brukseli. Lucy typuje do wyjazdu Halinę i Lodzię oraz wpada na pomysł zrobienia kandydatkom testu na znajomość angielskiego. Ostatecznie sprawdzian lepiej pisze Lodzia i to ona jedzie do Belgii.

Kłopoty Amerykanki nie kończą się na sprawach sercowych: kobieta zostaje aresztowana pod zarzutem korupcji. W więzieniu uczy siedzące z nią w celi dziewczyny angielskiego. Jednocześnie bardzo tęskni za domem i dzieckiem. Na przesłuchaniach Lucy jest jednak nieugięta i stanowczo mówi o swojej niewinności. Choć prokurator zgadza się na widzenie z Kusym i Dorotką, mogą oni rozmawiać jedynie przez pancerną szybę. W tym czasie wieś podejmuje kroki, aby uwolnić ulubioną panią wójt. Monika odwiedza Lucy w więzieniu i pokazuje jej listę zaproszeń do najbardziej prestiżowych galerii sztuki dla Kusego. Jednocześnie sugeruje, że to właśnie ona zniszczyła życie artyście.

W wyniku zbiegu okoliczności i interwencji Senatora wraz z Czerepachem, Lucy zostaje uwolniona. Jest wzruszona tym, że wraca do domu, jednak podejmuje decyzję o rozstaniu się z Kusym i pozwoleniu mu na rozwój kariery. Gdy Kusy pali w rozpaczy swoje obrazy, Lucy godzi się z nim.

Seria 8

92-4.jpg

Lucy postanawia zostać na stanowisku wójta do końca kadencji. Pomaga mężowi wyjść z kryzysu twórczego i telefonuje w tej sprawie do Moniki. Spotyka się z nią na jeziorkiem i obie ustalają, że Monika ponownie będzie agentką Kusego.

Wynajduje kolejny społeczny problem do rozwiązania, mianowicie problem niżu demograficznego.

Obraża się na Dudę, który rzekomo za jej plecami załatwia sobie polityczną karierę. Następnie kłóci się z Haliną i Lodzią, które jej ubliżają. Oliwy do ognia dolewa prokurator, który składa na jej ręce donosy. Po dniu obfitującym w nieprzyjemne zdarzenia, dochodzi do wniosku, że ma dość życia w Polsce i chce wrócić do Ameryki. Kusy uznaje ten pomysł za szalony i próbuje go żonie wyperswadować. Lucy zostaje przy swoim i w końcu przekonuje męża, aby razem wyjechali z Polski. W międzyczasie ogłasza w urzędzie, że niebawem składa rezygnację ze stanowiska i postanawia wyjechać do Stanów. Dzwoni do Jerry’ego, aby przyjechał załatwić im wizy. Kiedy w gminie zaczyna „wrzeć”, Proboszcz zwołuje mieszkańców wsi i wszyscy udają się pod dworek, gdzie przekonują Lucy, aby nie opuszczała kraju.

z Kusym

W ostatnim odcinku Lucy decyduje się pozostać w Wilkowyjach. Godzi się z Haliną, Lodzią i Fabianem, proponując temu ostatniemu stanowisko wójta gminy i poparcie w następnych wyborach. Chłopak przyjmuje propozycję, ale jego nowa-stara sympatia, Klaudia, jest bardzo niezadowolona z takiego obrotu sprawy, bowiem planowała wyjechać na stałe z Wilkowyj.

Seria 9

Lucy zostaje skarcona przez biskupa Kozioła, że pod jej dachem Kinga z leśnikiem i Monika z Jerrym żyją bez ślubu. Postanawia więc rozwiązać ten problem. Odbywa rozmowę z Kingą i choć nie przynosi ona wielkich skutków, leśnik, podobnie jak Jerry, akurat wyjeżdża służbowo, więc Lucy może poinformować o tym biskupa.

Lucy z biskupem Koziołem

Razem z Moniką zajmują się poprawą zdrowia Kusego, a także nakłaniają go do rzucenia palenia. Proszą o pomoc Babkę i doktora Wezóła. Kusy przeżywa kryzys; boi się, że Lucy go zostawi i znowu zostanie sam.

Lucy z Kusym i Moniką u Babki po pomoc

Kończy się kadencja Lucy i zbliżają się wybory na nowego wójta. Lucy, tak jak obiecała, zostaje szefową komitetu wyborczego Fabiana Dudy, w którego skład wchodzą także Klaudia i Kinga. Pomysły i program Fabiana robią na niej duże wrażenie. Jest przekonana, że chłopak ma duże szanse i z entuzjazmem go wspiera. Kusy natomiast jest pesymistyczny. Więcławska informuje Lucy i Dudę, że też zdecydowała się kandydować na wójta. Oboje są zdziwieni.

Czerepach namawia Więcławską, by na spotkania z wyborcami jej konkurencji podsyłać Wargacza i Myćkę, by oczerniali obecną panią wójt i Dudę. Dołącza także radny z Dopiewa oburzony tym, że Lucy i Fabian nie chcą, by ten został zastępcą wójta. Lucy jest zszokowana postępowaniem Więcławskiej i mówi jej, że nigdy by się po niej czegoś takiego nie spodziewała. Wkrótce Więcławska zostaje przekonana przez przyjaciółki, że nie może tak postępować.

Wojtek pokazuje Lucy nagrania z monitoringu

Lucy udaje się na plebanię po poparcie dla Fabiana. Wkrótce zjawia się tam również Więcławska, a Michałowa doradza biskupowi, żeby zachował neutralność w wyborach z racji tego, że Fabian mieszka bez ślubu z Klaudią.

Do gabinetu Lucy, na miejsce Staśka, zgłasza się nowy policjant, Wojtek. Przyjęty przez panią wójt i Franceskę, jest zdziwiony ich akcentem. Po pewnym czasie prosi ją o zgodę na montaż monitoringu dla bezpieczeństwa mieszkańców Wilkowyj. Gdy wszystko jest gotowe, Lucy udaje się na posterunek, a Wojtek pokazuje nagrania z kamer, jednak okazuje się, że monitoring nie działa zbyt dobrze.

Monika robi awanturę Lucy

Dzwoni do niej kilkukrotnie Polka Ewa, koleżanka ze Stanów Zjednoczonych, z informacją że ma bardzo korzystną ofertę pracy.

Monika urządza kolejną awanturę Lucy, przekonując ją, że Kusy jako wielki artysta nie może być jednocześnie dobrym mężem i ojcem. Uważa też, że to właśnie przez nią Kusy przeżywa kryzys. Lucy odbywa rozmowę z Kusym, w której o wszystkim mu mówi. Kusy uważa, że pracy w urzędzie nie da się porównać z jego wielką sztuką. Godzą się, jednak Lucy wie, że musi coś zrobić. Kinga próbuje pocieszyć Lucy, jednak nie udaje jej się dowiedzieć, co postanowiła.

Gdy Kinga przyprowadza do dworku pana Marka Lucy ją w tym wspiera. Lucy, Kusy i Dorotka są świadkami licznych kłótni Moniki z Jerrym.

Ze zdziwieniem odkrywa, że za jej plecami Halina i Lodzia, przed ogłoszeniem wyników wyborów, udają się do Więcławskiej i świetnie się dogadują. Lucy zauważa, że Kusemu jest trudno pogodzić sztukę i rodzinę. Dociera do niej fakt, że nie ma pracy po skończeniu kadencji wójta. Nie wie, co ma robić dłużej w Wilkowyjach. Odbywa rozmowę z Kusym i powiadamia go, że przyjęła propozycję pracy w USA i za tydzień wyjeżdża z Dorotką do Ameryki na rok lub dwa, by on mógł odnosić sukcesy malarskie. Kusy jest zrozpaczony.

Ksiądz biskup, wraz z Michałową, przychodzą z ciastem do dworku i serdecznie żegnają Lucy. Michałowa mówi, że wszyscy doceniają, jak wiele dobrego zrobiła, a biskup, że wszyscy będą modlić się, by prędko wróciła.

Komitet wyborczy Fabiana na przyjęciu u Solejuków

Solejukowie organizują wielkie przyjęcie dla wszystkich mieszkańców Wilkowyj. Zjawiają się również kandydaci na wójta i ich komitety wyborcze. Tam Wioletka odczytuje wyniki wyborów, które wygrywa Krystyna Więcławska. Kusy chce przekonać Lucy do zmiany decyzji, ona jednak uważa, że Wilkowyje poradzą sobie dobrze bez niej.

Seria 10

Lucy razem z Dorotką wyjeżdżają do USA w przerwie między dziewiątą a dziesiątą serią. Dworek opustoszał. Kusy popada w ciężką depresję. Kinga zakłada mu Skype, by mógł często widzieć się z Lucy. Kiedy jednak Lucy dzwoni z Ameryki, Kusy wymienia z nią tylko kilka zdań i zamyka komputer. Żali się Kindze i uważa, że Lucy nie powinna wyjeżdżać. Tęskni za żoną i córeczką. Więcławska obejmuje po Lucy stanowisko wójta.

Gdy Kusy ucieka do lasu, Monika i Kinga w dworku denerwują się, co powiedzieć Lucy, gdy zadzwoni ona z USA. Mimo tego że w Stanach jest dopiero szósta rano, dzwoni Lucy. Tłumaczy, że nie mogła spać, bo całą noc dręczyły ją koszmary. Śniło jej się, że Kusy szarpie się w krzakach i nie może wyjść. Obie próbują wmówić Lucy, że jej mąż pojechał na spotkanie autorskie. Jednak im dłużej ją do tego przekonują, tym bardziej Lucy się dziwi. Ostatecznie nie daje się nabrać. Gdy dowiaduje się, co zrobił Kusy, radzi im by udały się do Babki, bo wie ona o wszystkim, co dzieje się w lesie. Tymczasem Babka próbuje pocieszać Kusego i mówi mu, że rozmawiała z Lucy i przekonywała, by nie wyjeżdżała. Lucy jednak stwierdziła, że musi wyjechać.

Lucy obserwuje terapię Kusego przez komputer

Gdy zwabiony podstępem Kusy wraca do dworku Monika i Kinga nie pozwalają mu wyjść. Odbywa wtedy rozmowę z Lucy. Wtedy do dworku wpada Klaudia. Stwierdza, że Kusy popadł w ciężką depresję i myśli, że Lucy go zostawiła, a miłość się skończyła. Lucy jest zdziwiona. Klaudia zapewnia ją, by spokojnie robiła karierę w Stanach, a ona pomoże Kusemu. Jest tak pełna zapału, że nie daje dojść do słowa Lucy.

Lucy dzwoni do Kusego podczas terapii, przeprowadzanej przez Klaudię. Kusy odwraca komputer, by Lucy mogła posłuchać młodej terapeutki. Metody Klaudii wywołują duże zdziwienie Lucy. Kusy, aby „oszczędzić” tego żonie, żegna się z nią i mówi, by szła już do pracy.Małżeństwo Lucy i Kusego przechodzi poważny kryzys tym razem za sprawą szwagierki Kusego, a jednocześnie matki Kingi – Grażyny. Wpada ona z wizytą do dworku, podczas załatwiania spraw w Lublinie, a gdy tylko dowiaduje się, że Lucy i Dorotka są w Stanach, postanawia zostać na dłużej i „zaopiekować się” Kusym i Kingą. Wypytuje Kusego o jego małżeństwo. Posuwa się nawet do tego, że pyta czy Kusy nie rozwodzi się z Lucy.

Lucy dzwoni z Nowego Jorku przez komputer, podczas gdy Grażyna sprząta. Szwagierka Kusego odbiera rozmowę. Lucy jest zaskoczona obecnością Grażyny. Pyta o Kusego, a gdy słyszy, że zaczął malować bardzo się cieszy, jednak już po chwili mina jej rzednie, gdy Grażyna w śmiały sposób insynuuje Lucy, że nie zadbała należycie o męża i dlatego przestał malować. Z nieszczerym uśmiechem mówi jej jeszcze kilka złośliwych uwag i rozłącza się.

Po tym incydencie Lucy nie odbiera nawet telefonu. W końcu pojawia się na ekranie komputera. Jest lekko obrażona i zdenerwowana. Mówi, że wie od Grażyny, że Kusy zaczął malować a także, że widocznie nie potrafiła o niego zadbać, po czym się rozłącza. Kinga jest pełna podejrzeń co do nagłej przemiany matki i wypytuje ją, co nagadała Lucy. Grażyna wszystkiego się wypiera, a serwując kilkudaniowy obiad sprawia, że Kusy nie dostrzega w tym nic złego podobnie jak Jakub. Kinga dzwoni do Lucy. Lucy jest bardzo zdenerwowana i zniechęcona. Kinga domyśla się, co uknuła jej matka i rozłącza się.

Wieczorem po raz kolejny rozmawia z Lucy, mówiąc, że jej mama wyjechała. Lucy rozumie, że to dzięki Kindze, która jako jedyna zachowała trzeźwy rozum w tej sytuacji. Bardzo jej dziękuje i pyta o Kusego. Kinga odpowiada, że on nawet się o niczym nie zorientował.

Kinga opowiada Lucy o remoncie kawiarni. Lucy chce porozmawiać z Kusym, jednak dowiaduje się, że został zaproszony na obiad przez doktorową. Później znów nie udaje jej się porozmawiać z mężem, a Kinga mówi jej, że tym razem poszedł na kolację do Franceski. Sytuacja powtarza się, Lucy rozmawia z Kingą i Moniką i dowiaduje się od nich, że zdenerwowana Francesca poszła gdzieś z Kusym. Lucy zaczyna podejrzewać, że Kusy może mieć coś wspólnego z problemami małżeńskimi Tomka i Franceski.

Za Lucy bardzo tęskni Kusy i okazuje się, że również Hot-Dog.

Lucy dostaje propozycję wysoko płatnej pracy w USA, jednak kontrakt jest na cztery lata. Nie może spać; mimo tego, że w Nowym Jorku jest dopiero trzecia nad ranem postanawia zadzwonić do Kusego. Prosi go o radę, bo nie wie, co ma zrobić. Kusy uważa jednak, że jego zdanie się nie liczy. Uważa też, że Lucy nigdy już nie wróci. Kinga postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odbyć poważną rozmowę z Lucy.

Lucy wraca do Polski. Kusy nie może uwierzyć, gdy widzi ją wysiadającą z samochodu przed dworkiem.  

Lucy i Dorotka przy stole wigilijnym

Ostatnia scena Lucy i Kusego w dworku – 130 odcinek

130.mp4 002.jpg

Lucy przyrzeka Kusemu, że już nigdy więcej nie wyjedzie, nawet na jeden dzień. Padają sobie w objęcia i całują się. Na powitanie Lucy przybiega Hot-Dog. Wkrótce w dworku zjawiają się liczni mieszkańcy, przynosząc z sobą potrawy na stół wigilijny. Wszyscy radośnie witają Lucy, a ona dziękuje ze wzruszeniem. Pierwsza przychodzi Solejukowa z córką Kasią. Ściska Lucy i cieszy się z jej powrotu. Potem zjawia się Michałowa z księdzem Maciejem. Okazuje się, że wiedziała ona, że Lucy wraca do Wilkowyj. Oprócz potrawy przynosi opłatek, sugerując, że Kusy pewnie o tym nie pomyślał. Wkrótce zjawiają się też Hadziukowa i Więcławska, a także Francesca. Lucy jest bardzo wdzięczna i wzruszona. Lucy, Kusy i Dorotka siadają do stołu wigilijnego. Lucy wyznaje, że żałuje tego, że wyjechała. Spostrzega także, że Kusy przestał utykać na nogę. Kusy jest pewien, że to dzięki Lucy. Całują się. Mieszkańcy Wilkowyj gromadzą się na uroczystej pasterce, gdy wszyscy są już obecni, do kościoła zmierzają również Lucy, Kusy i Dorotka. 

Ranczo Wilkowyje

RanczoWilkowyje10.jpg

Lucy ma problem – ze Stanów niespodziewanie przyjeżdża jej były mąż Louis. Okazuje się, że nie dopełnił on formalności rozwodowych i nadal są małżeństwem. Lucy bardzo się to nie podoba i każe mu się wynosić, jednak Louis jest nieugięty i chce ją zabrać do Ameryki. Kusy, wówczas jej kochanek, usuwa się w cień. Na końcu okazuje się jednak, że Louisowi zależało na małżeństwie tylko dlatego, że Lucy dostała w spadku po ciotce milion dolarów. Lucy daje mu upoważnienie do odebrania pieniędzy, jej były mąż odjeżdża, a Kusy do niej wraca.

Ciekawostki

 • Ilona Ostrowska jest jedyną aktorką serialu, która mimo że nie wystąpiła we wszystkich odcinkach, jest wymieniona w napisach końcowych każdego z nich.
 • W czasie trwania serialu (w okolicach serii V) zastanawiano się czy postać grana przez Ilonę Ostrowska powinna przestać mówić z akcentem amerykańskim. Uznano jednak po rozmowie aktorki z reżyserem, że należy przy tym pozostać do końca trwania serialu, gdyż bez akcentu charakterystyczność postaci Lucy mogłaby się rozmydlić i zaniknąć.
 • W nawiązaniu do powyższej ciekawostki – co osobliwe – Lucy nie nauczyła się odmieniać prawidłowo przez przypadki imienia jej własnej córki – Dorotki. Zazwyczaj używa niezależnie od wszystkiego po prostu mianownika, chociaż na przykład w seriach I-IV bardzo łatwo przyszło jej nauczyć się deklinacji pseudonimu Kusego.
 • Przez 9 serii Rancza Lucy występowała osobiście we wszystkich odcinkach oprócz odcinka 88, w którym jednak pojawiła się w telewizji na materiale filmowym z jej zatrzymania. Właśnie ten filmik powoduje problem – jeżeli uznać, że był to występ Lucy – to pojawiła się ona we wszystkich odcinkach serii I-IX. W serii X Amerykanka nie pojawiła się w ogóle w odcinku 121 „Geny nie kłamią” (ani jako osoba fizyczna, ani w trakcie wideorozmowy na ekranie komputera), podobnie nie występowała w odcinkach 123, 125, 127 oraz 129.
 • W seriach 1-4, a potem w serii 8 akcentowane jest, że Lucy jest właścicielką dwupokojowego mieszkania w Nowym Jorku, które wynajmuje lokatorce. W serii 10, podczas pobytu w USA, Lucy mieszka w nim razem z Dorotką.
 • Nadrzędnym polskim odpowiednikiem imienia Lucy jest imię Łucja[11][12][13], a nie Lucyna[14]. Dobrym dowodem na to jest angielska nazwa Dnia św. Łucji (13 grudnia) – Saint Lucy’s Day[15]. Spolszczając więc bohaterka Rancza nazywałaby się najpewniej Łucja Wilska.
 • W książce „Ranczo. Powieść (tom 1)” pojawiają się następujące ciekawostki na temat Lucy:
  • w college’u była dobra w biegach na średnich dystansach.
  • kiedy miała 12 lat chciała ratować ludzkie życie i chodziła na kurs udzielania pierwszej pomocy. Raz jej się to przydało, kiedy stosując chwyt Heimlicha uratowała na lotnisku paroletnią czarnoskórą dziewczynkę, która zadławiła się cukierkiem.
  • Wzięła głęboki wdech, zatrzymała powietrze w płucach i wypuściła je powoli, powtórzyła to jeszcze 3 razy. Był to sposób na tremę, którego kiedyś nauczył ją pewien aktor z Broadwayu. Jemu to nie pomogło bo nie zrobił kariery, lecz na nią tym razem podziałało i po chwili była jest spokojna.

Drzewo genealogiczne postaci

Sokołowscy.png

Cytaty

 • „Piesa krew!” – nawykowe powiedzenie
 • „Cześć Boże” – słynne powitanie duchownych
 • „Mój mąż dla pieniędzy zostałby nawet Eskimosem.” – do Jerry'ego o swoim byłym mężu Louisie, odcinek 1
 • „Powiem ci pies, różne głupie rzeczy w życiu robiłam, ale takiej to nie.” – odcinek 1
 • „A ty za to, że nie chcesz z bułką, będziesz nazywał Hot Dog się.” – do Hot Doga (Hindusa), odcinek 1
 • „Tylko niech pan szybko jedzie, bo ten pies ma z tysiąc pchłów.” – do Staśka, odcinek 1
 • „To jak można jak nie można?” – do bywalców ławeczki  
 • „Jest Pan nieoceniony.” – o Kusym, odcinek 5
 • „Ja nie mam ani koza, ani rogi, ani nic!” – do Hadziukowej, odcinek 8
 • „Jednym strzałem dwie sprawy zastrzelone.” – do Hadziukowej i Klaudii, odcinek 8
 • „Z miłości porzucił mnie. To kretyn.” – o Kusym, odcinek 14
 • „Pani to jest mądra kobieta, pani Michałowa” – o Michałowej, odcinek 14
 • „Magic country.” – o Wilkowyjach, odcinek 14
 • „To jakiś na wzór arabski harem, żeby dla mężczyzny tyć?” – odcinek 15
 • „Cholery jasne! Ledwo ze mną zaczął kochać się, to mnie utajnił jak jakąś rakietę atomową.” – o Kusym, odcinek 27
 • „Najgorsza rzecz w życiu kobieta, to czekanie aż jej mężczyzna rozumu nabierze.” – odcinek 27
 • „Jak facet chce coś głupiego zrobić to zawsze jakąś filozofię wymyśli!” – w rozmowie z Wioletką i Kusym, odcinek 28
 • „Trochę większy od piesa.” – o koniu, odcinek 30
 • „Jesteśmy szczękliwe” – o Kusym, odcinek 32
 • „Ja jestem z New York'a, a tam więcej mniejszości niż większości jest.” – w rozmowie z Klaudią, odcinek 37
 • „Kusy, a ile chciałbyś mieć dzieciów?” – do Kusego, odcinek 39
 • „I co ja jemu zrobić mam?” – do Pietrka, który przyniósł tekst swojej pierwszej piosenki do przeczytania,odcinek 39
 • „Kusy, jak nasz ślub następny nie będzie, to ja tobie zabiję normalnie.” – do Kusego, na ślubie Stacha i Michałowej, odcinek 39
 • „Ambulansa do pampersu nie trzeba!” – do Kusego, odcinek 41
 • „On teraz ojciec jak dwie matki proszę kciędza.” – o Kusym, 41
 • „W mojego Kusy strzelacie, bydlaki?!” – do mafii rzucając granat, odcinek 47
 • „Ty jesteś moje, jak to się mówi, światełko w szambie?” – do Kusego, odcinek 49
 • „Jak taki młody chłopak jak pan, nawet dobrze kształcony, już taka stara świnia jest.” – do Dudy, odcinek 50
 • „Nie można go w kaftan zawinąć i do hospital zawieść? Pięć minut z nim pogadają, już go nie puszczą.” – gdy chciała się pozbyć Myćki z rady, odcinek 54
 • „Aaa co ta kontrola była sorry, tyle tych kontrolów, że sama nie wiem która skąd.”
 • „To jest mój dom, piesa krew!” – gdy Kinga była zbuntowana i nieposłuszna, odcinek 59
 • „To niech ksiądz filiżankę wyrzuci. Porcelana to też chińska wynalazka.” – gdy proboszcz skrytykował jej pomysł zorganizowania lekcji tai-chi, odcinek 61
 • „Ja naprawdę czuję, że ten kraj mój jest, ale skąd w nim tyle głupie ludzie, to nie rozumiem” – do Haliny, gdy były wójt kandydował na radnego
 • „Nie mogę, dziecko opiekam” – o opiekowaniu się córką Dorotką, odcinek 81
 • „Jedna gmina, dwa planeta” – do Kusego o protestujących pod urzędem gminy
 • „Ja taki patriot pomimo jestem.” – do Haliny na temat miłości do Wilkowyj
 • „Mój kraj nie może tak robić” – gdy Kusy nie dostał wizy do USA, odcinek 96
 • „To bardzo ciekawa wieś” – do Moniki o Wilkowyjach, odcinek 98
 • „Z pan Ryszard? Przecież to taki poczciwy człowiek.” – gdy dowiaduje się o romansie Haliny z magistrem, odcinek 98
 • „Mam dosyć tych donosów, tych pijaków, tego obrażania się na wszystko, tej frajdy, że się komuś niszczy życie. Mam dosyć Polska” – gdy chce wrócić na stałe do USA, odcinek 101
 • „Normalny człowiek pracuje, żeby mógł jeść, a on nie je, żeby mógł pracować” – o Kusym
 • „Jestem popóźniona” – gdy mówi, że spóźni się do pracy
 • „To takie tolerance, co kciądz biskup mówi. To mądre takie” – o biskupie Koziole, odcinek 105
 • „Ja zawsze wiedziałam, że to jest fajny facet” – o biskupie Koziole, odcinek 105
 • „Jak jutro śnieg spadnie to też będzie moja wina?” – do Moniki, odcinek 113
 • „Wy wszyscy uwielbiacie robić większe problemy, niż je rozwiązywać” – do Kusego, odcinek 117
 • „Tyle lat się starałam, żeby tu było lepiej, a jak Dudę poduczyłam, żeby było lepiej, to Więcławską wolą” – do Kusego, odcinek 117
 • „Co mnie tu czeka, co ja mam tutaj szukać? Ogródek mam kopać, angielski całe życie uczyć? ” – gdy mówi Kusemu, że chce wyjechać do USA do pracy, odcinek 117
 • „Ty jak ten kraj jesteś, wiesz, że chory, a nie pójdziesz się leczyć” – o Kusym. odcinek 117
 • „W tym kraju wszystkie mówią, że są fajne, a świństwa robią” – gdy odkryła, że Halina i Lodzia dogadały się z Więcłąwską, odcinek 117
 • „Niech kciądz tak nie mówi, bo się zaraz rozbeczę” – do księdza Kozioła, odcinek 117
 • „Będą sobie dobrze radzić bez mnie” – do Kusego, gdy postanowiła wyjechać do pracy do USA, odcinek 117
 • „Kusy nie gadaj jak dziecko” – do Kusego, odcinek 118
 • „Dziewczyny, sorry, ale to jakaś ściema jest. Rano wyjechał, żeby na noc wrócił, bo jakieś spotkanie ma, którego nigdy nie miał? No co wy gadacie?” – do Moniki i Kingi przez Skype z USA, odcinek 119
 • „No Kusy, co ty jakieś dziecko niepoważne jesteś, żeby z domu do lasu uciekać? To Dorotka wie, że to głupie, a jej ojciec tak robi?” – do Kusego, gdy uciekł do lasu, kiedy była w USA, odcinek 119
 • „Znaczy co? Mam rzucić wszystko, zaraz wracać, bo opiekać się tobą trzeba jak niemowlakiem jakimś?” – do Kusego przez Skype z USA, odcinek 119
 • „No Kusy, proszę pomóż mi, a nie wyrabiaj takie rzeczy. Teraz cały czas w strachu będę, że znowu do lasu uciekniesz albo jeszcze inne głupoty zrobisz” – do Kusego przez Skype z USA, odcinek 119
 • „On jest za mądry na takie dziecinne gadanie.” – o Kusym do Klaudii, przeprowadzającej terapię
 • „Tomek się wściekł, a ona Kusy woła?” – do Moniki i Kingi o Kusym
 • „A co on ciągle coś z ta Francesca ma?” – do Moniki i Kingi o Kusym
 • „Kusy, czekasz jeszcze na mnie?” – do Kusego po powrocie z USA, odcinek 130
 • „Nigdy więcej nie wyjadę, nawet na dzień.” – do Kusego po powrocie z USA, odcinek 130
 • „Kochane, dziękuję wam z całego serca.” – do gości przybyłych do dworku w Wigilię, odcinek 130
 • „To była najgłupsza rzecz w życiu, że wyjechałam” – do Kusego przy stole wigilijnym, odcinek 130
 • „Kusy ty nie tykasz nic. Amazing, a od kiedy?” – do Kusego, odcinek 130
 • „Człowiek czasami czuje, co jest dobre, a co złe”Ranczo Wilkowyje
 • „Było w pismo, żeby kochać robaczywki?” – do księdza Kozioła, Ranczo Wilkowyje

Cytaty o Lucy

 • „Pani to je luks kobita!” – Pietrek
 • „To wyjątkowa kobieta, wyjątkowa.” – Kusy
 • „Jakby pani od nas wyjechała to Wilkowyje już by nie te były co z panią.” – Pietrek
 • „Amerykańska dziewczyna poradzi sobie wszędzie, zwłaszcza gdy płynie w niej polska krew”– Lucy o sobie do Jerry'ego.
 • „To uczciwy i dobry wójt jest, każdy to przyzna” – Paweł Kozioł podczas referendum
 • „To taka miła osoba” – ksiądz Maciej
 • „Moim zdaniem dla kogoś takiego, to zajęcie zawsze powinno być” – Michałowa
 • „Lucy, Kusy, nie opuszczajcie ojczyzny, jesteście tej gminie potrzebni jak powietrze, to jest nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych, są” – ksiądz proboszcz Piotr Kozioł, by Lucy nie wyjeżdżała
 • „Bardzo boleję nad tym, że dla pani zapału, pani talentu, pola u nas pani nie znajduje” – biskup Piotr Kozioł
 • „O rychły pani powrót będziemy się modlić, bo bardzo będzie nam Pani brakować” – biskup Kozioł
 • „Wszystkie kobiety zwłaszcza, doceniają, co pani dla nich zrobiła” – Michałowa
 • „Pani Lucy, jak jakaś święta, grosza ode mnie nie brała” – Solejukowa do księdza Kozioła
 • „Ty Lucy niezwykła jesteś” – Kusy
 • „Za pani rządów tyle się zmieniło, co przez ostatnie trzydzieści lat” – Fabian Duda
 • „Lepszego wójta od pani Lucy Wilskiej, w historii Wilkowyj nie było” – ksiądz Kozioł
 • „Święta kobieta” – Więcławska jako wójt
 • „Mama ma taką moc” – Kusy chwilę po tym jak przestał utykać
 • „Dwie kobiety mojego życia” – Kusy o Lucy i Dorotce

Relacje z innymi postaciami

Przed akcją serialu Lucy rozwiodła się ze swoim pierwszym mężem – Louisem – z powodu niewierności mężczyzny. Prawdopodobnie jeszcze w USA poznała i polubiła się z Jerrym. Będąc już w Wilkowyjach, Amerykanka od razu zaprzyjaźniła się z babką zielarką, Klaudią, Witebskim, księdzem Koziołem, a także z Kusym, w którym później się zakochała i od IV serii stworzyła małżeństwo. Wspólnie z mężem opiekuje się ich córeczką – Dorotką.

Wilska utrzymywała przyjazne stosunki z większością postaci, m.in. z Haliną Kozioł, Lodzią Czerepach, Kingą, Wioletką, policjantem, Więcławską, Solejukową i jej dziećmi, dyrektorką szkoły, Francescą i wieloma innymi.

Do Amerykanki zalecało się wielu mężczyzn: Witebski, policjant Stasiek, Czerepach i Stolarkiewicz vel Kowalski. Żaden adorator nie zdobył jednak wystarczającego uznania w oczach Wilskiej, która szybko zakochała się w Kusym.

Kobieta miała na początku złe relacje z Wezółową, Michałową, księdzem Robertem oraz Fabianem Dudą – jednak w miarę upływu czasu stosunki z wymienionymi postaciami uległy znacznej poprawie.

Lucy otwarcie i ze wzajemnością nie lubiła się z Pawłem Koziołem, Arkadiuszem Czerepachem i matką Kingi – Grażyną. Nie mogła również dojść do porozumienia z Myćką, Wargaczem, radnym Bartkowiakiem i radnym Kusibą.

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. Lucy nie brała ślubu kościelnego z Louisem, ponieważ Louis jest baptystą, więc w obliczu Kościoła katolickiego była ona panną
 2. wynika to z wypowiedzi Lucy w odc. 1. „Spadek
 3. nie żyje, wspomniana tylko w filmie Ranczo Wilkowyje
 4. Kinga jest córką szwagierki (siostry zmarłej żony) Kusego, formalnie nie należy do rodziny Lucy i Kusego;
 5. odc. 13 „Wielkie wybory
 6. używane przez Babkę zielarkę i babcię Lucy
 7. od odc. 52 „Zemsta i wybaczenie” do odc. 117 „Złoty róg
 8. W pierwszej serii Rancza na plakatach wyborczych jest napisane, że Lucy ma 31 lat. Może to sugerować, że urodziła się w roku 1974 (przyjmujemy, że rozgrywa się w roku kręcenia zdjęć do serialu, a nie premierowej emisji, a więc w 2005).
 9. odc. 13 „Wielkie wybory” – informacja na plakacie wyborczym
 10. według książki „Ranczo. Powieść (tom 1)” Lucy rozwiodła się na miesiąc przed przyjazdem do Polski. Przyczyną rozwodu miało być to, że Louis zdradził Wilską z mężczyzną.
 11. https://pl.wiktionary.org/wiki/%C5%81ucja#pl
 12. https://pl.wiktionary.org/wiki/Dzie%C5%84_%C5%9Awi%C4%99tej_%C5%81ucji#pl
 13. https://en.wiktionary.org/wiki/Lucy#English (strona w języku angielskim)
 14. https://en.wiktionary.org/wiki/Lucyna#Middle_English
 15. https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Lucy%27s_Day (strona w języku angielskim)
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement