Ranczopedia
Advertisement
Herb Mińska Mazowieckiego

Herb Mińska Mazowieckiego

Mińsk Mazowiecki - miasto w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki, zaliczane do aglomeracji warszawskiej. Położone jest około 40 kilometrów na wschód od Warszawy.

Według danych z 30 czerwca 2016 roku Mińsk Mazowiecki zamieszkiwało 40 386 mieszkańców.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.

Historia

Mińsk Mazowiecki otrzymał prawa miejskie w 1421 roku z nadania księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. W lipcu 1816 Mińsk stał się stolicą obwodu stanisławowskiego. W czasach powstania listopadowego i powstania styczniowego okolice Mińska były terenem licznych potyczek. Podczas wojny polsko-bolszewickiej, w sierpniu 1920 r. Mińsk został zajęty przez Armię Czerwoną. 17 sierpnia 1920 roku, miasto zostało wyzwolone przez oddziały grupy płk. Stanisława Wrzalińskiego. Wtedy też miało tu miejsce połączenie sił polskich (po kulminacyjnym momencie bitwy warszawskiej).

W 1940 Niemcy utworzyli tutaj getto, którego mieszkańcy 21 sierpnia 1942 zostali wywiezieni i wymordowani w obozie zagłady w Treblince. Blisko tysiąc osób zostało rozstrzelanych na dzisiejszym Starym Rynku. Po opuszczeniu miasta przez okupanta AK przejęło nad nim kontrolę 30 lipca 1944, ale nazajutrz weszła Armia Czerwona. W nocy z 2 na 3 marca 1945 roku, NKWD zamordowało 7 przedstawicieli mińskiej elity, w tym burmistrza Hipolita Konopkę.

W 1945 miasto liczyło jedynie 10,5 tys. mieszkańców, a w 2006 już około 37,5 tys. W roku 1984 dokonano ostatniego dużego powiększenia miasta, m.in. o Kędzierak i Anielinę.

Zabytki

  • Pałac Dernałowiczów wraz z zespołem parkowym
  • Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  • Kościół starokatolicki mariawitów
  • klasycystyczny budynek dawnego starostwa z XIX wieku, na Placu Kilińskiego
  • budynek szkoły z XIX wieku na ul. Warszawskiej
  • empirowy zajazd pocztowy z XIX wieku na ul. Warszawskiej


S9-58.jpg

Związek z serialem Ranczo

W Mińsku Mazowieckim przy ul. Piłsudskiego 32 znajduje się lokal, który wykorzystano jako serialową kawiarnię Kofi & Ti.
Ponadto na terenie powiatu mińskiego leży wiele miejscowości, w których kręcone było Ranczo:

Ciekawostki

  • W rzeczywistości serialowej akcja dzieje się na terenie województwa lubelskiego, w powiecie radzyńskim, więc i pojazdy wykorzystywane w serialu mają zwykle tablice rejestracyjne LRA. Jednak czasem przez niedopatrzenie rekwizytorów niektóre samochody, autobusy czy traktory (np. traktor Wargacza w odc. 64) mają rejestrację WM, przypisaną dla województwa mazowieckiego, powiatu mińskiego.
  • W odcinku 12 Honor gminy widać drogowskaz na drogę wojewódzką nr 802 (Mińsk Mazowiecki - Seroczyn), mimo że te miejscowości nie mają nic wspólnego z rejonem, w którym toczy się akcja serialu.

.

Zobacz też

Advertisement