Ranczopedia
Advertisement
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Doktor Wezół”. Zobacz też: Doktor Wezół (odcinek).

Piotr Wezół.jpg

Mieczysław Wezół (Wojciech Wysocki) – pierwszoplanowa postać serialu Ranczo i drugoplanowa filmu Ranczo Wilkowyje, jedyny lekarz w gminie. Mąż Doroty. Panicznie boi się swojej żony, która pilnuje, by nie spotykał się z żadnymi kobietami. Nie wierzy w działanie medycyny (częsty komentarz „to i tak nic nie pomoże”), mimo to mieszkańcy gminy mają do niego zaufanie i przychodzą po porady lekarskie.

Przed akcją serialu[]

Mieczysław Wezół studiował medycynę. Na studiach był zdolnym i dobrze zapowiadającym się młodym lekarzem. Jak sam mówi, był najlepszy na roku z anatomii[2], a jego liczne interwencje w trakcie akcji serialu[3] dowodzą, że musiał również świetnie dawać sobie radę z farmakologią. Wezół był nadzwyczaj zainteresowany specjalizacją z seksuologii[4] – wykładowcy mówili mu, że ma w tym kierunku specjalny talent. Rozważał także zostanie patologiem. Jednak wraz z poznaniem swojej zazdrosnej, przyszłej żony Doroty zrezygnował ze swych planów i został internistą.

W młodości uprawiał też sport (biegi przełajowe) – został nawet wyróżniony dyplomem za zajęcie III miejsca w zawodach o Puchar Prezydenta Lublina[5].

Seria 1[]

Poznajemy go gdy w Wilkowyjach panuje epidemia grypy. Nie wierzy jednak w swoje możliwości i nie umie nikogo w pełni wyleczyć. Na szczęście otrzymuje zioła od babki zielarki, które pomogły już choremu Księdzu i Lucy. Wypisuje zwolnienie z pracy Witebskiemu, lecz Wójt niszczy je, by polonista skończył na czas pierwszy numer Wieści Gminnej.

Wezół planuje wyjazd do pracy za granicę i o lekcje języka angielskiego prosi Lucy. Jednak jego zazdrosna żona wybija mu z głowy spotkania z Amerykanką.

Załamany porwaniem Lucy Kusy postanawia skończyć z nałogowym piciem. Prosi Wezóła, by wszczepił mu pod skórę preparat, który w połączeniu z alkoholem zabija. Gdy Kusy podejmuje próbę samobójczą, doktor wyznaje Lucy, że wszył pijaczkowi tylko witaminy i od tego na pewno nie umrze.

Seria 2[]

Jest zaproszony na uroczyste otwarcie Country Clubu, tym samym zostając zaliczonym do wilkowyjskich dżentelmenów. Widząc jednak tworzące się zamieszki przed lokalem ucieka niespostrzeżenie razem z Czerepachem tylnym wyjściem.

Po wizycie w domu Wezółów znajomego, który niedawno wrócił ze Szkocji gdzie pracował w szpitalu, jego żona Dorota postanawia również wysłać go za granicę. Wójt próbuje zatrzymać Wezóła, grożąc zwolnieniem z pracy, lecz ten bardziej boi się sprzeciwić żonie niż Koziołowi. Tym razem do lekcji angielskiego u Amerykanki dochodzi bez przeszkód. Wójt wspólnie z Księdzem postanawiają koniecznie zatrzymać doktora i układają dwa plany postępowania w tym celu. Pierwszy polega na przestrzeganiu Wezółowej przed wysłaniem męża do „innych bab” przez Więcławską, Wójtową i Michałową. Gdy jednak Wezółowa wymusza od Wezóła podpisanie weksla na sto tysięcy złotych, zostaje tylko „plan B”. Witebski ma za zadanie pójść do Wezółowej i robić jej zdjęcia, najlepiej występującej w skąpym stroju. Policjant przerywa lekcje doktora w dworku i powiadamia o zaistniałej sytuacji w domu Wezóła. Doktor widząc Witebskiego z jego rozbierającą się żoną, wściekły uderza polonistę w nos, po czym niszczy jego aparat cyfrowy. Wezółowa oddaje się mężowi pod symboliczną karę – „klapsy”. Na szczęście wszystkich mieszkańców doktor postanawia zostać we wsi.

Seria 3[]

Więcławski przychodzi do niego z prośbą, żeby zbadał jego córkę będącą w nieślubnej ciąży i bez względu na wynik badań nakazał jej nie wychodzić z domu. Mimo iż jest to niezgodne z etyką lekarską, „dla dobra sprawy” doktor stosuje się i wydaje Weronice zalecenie pozostania w domu. Werka oczywiście jest niezadowolona z tej decyzji i określa później Wezóła „wsiowym konowałem”.

W ostatnim odcinku sezonu odbiera poród Weroniki, po czym na weselu Michałowej ze Stachem Japyczem ogłasza nowinę o nowej wilkowyjance.

Seria 4[]

Strajk służby zdrowia i oświaty

Gdy Kusemu rodzi się córka, zatroskany ojciec nieustannie zawraca mu głowę pytaniami, czy z jego dzieckiem wszystko jest w porządku. Doktora bardzo to drażni. Bierze udział w strajku wraz z dyrektorką szkoły i nauczycielami o podwyższenie płac.

Ma romans z wójtową nie wiedząc, że jego żona przeżywa to samo z Wójtem.

Seria 5[]

Po otwarciu w Wilkowyjach apteki Czerepach namawia go, by chorym przepisywał te leki, które akurat apteka ma na stanie. Jednak doktor, wierny zasadom etyki lekarskiej, stanowczo odmawia. Dochodzi do nieporozumienia między nim a magistrem Polakowskim gdy tamten, wprowadzony w błąd przez swoich pracodawców (że w Wilkowyjach nie ma lekarza), wszedł doktorowi w kompetencje i udzielał w aptece porad medycznych. Ostatecznie sprawa się wyjaśnia i obaj panowie nawiązują współpracę.

Dostaje do pomocy młodą i piękną pielęgniarkę – Jagnę. Od razu wzbudza ona zazdrość jego żony.

Żona, kiedy Wezół skręcił kostkę biegnąc do Wójta, wmawia mu, że jest doktorem House’em ze znanego serialu. Zakazuje mu się golić i ubiera go podobnie do House’a, a kiedy ten myśli nad problemem wójta, daje mu do koncentracji piłeczkę i zaleca słuchać muzyki. Doktor, przy pomocy pielęgniarki i magistra, próbuje wyjaśnić przyczynę tajemniczego omdlenia Kozioła – w końcu udaje mu się wydedukować, że winę ponoszą tabletki viagry, które Paweł przyjmował w połączeniu z innymi lekami.

Seria 6[]

Wezół dostaje od profesora Tulpicza bardzo korzystną propozycję pracy. Początkowo cieszy się z tej wiadomości, lecz po chwili namysłu postanawia odmówić profesorowi i nic nie mówić żonie. Jednak Wezółowa dowiaduje się o propozycji, którą otrzymał jej mąż i robi mu wielką awanturę. Wezół ma w domu teraz piekło. Musi chodzić na obiady do knajpy, bo żona obraziła się na niego. Ku uciesze Wezóła, żona rozmawia z Klaudią, której udaje się przekonać Wezółową, aby wybaczyła mężowi.

Seria 7[]

Tajemnicza choroba księdza

428561 600450236640462 1785945890 n.jpg

Wezół leczy Proboszcza z choroby na którą zapadł. Kiedy wreszcie doktor wpada na przyczynę niedomagania, ksiądz błaga go na wszystkie świętości, żeby pod żadnym pozorem nie zdradzał Michałowej powodów swojej choroby. 

Razem z małżonką odwiedza plebanię. Jak się później dowiadujemy żona Wezóła ma w prokuraturze chrześniaka, który wydaje się być jedynym ratunkiem.

Seria 8[]

Kiedy Czerepach siłą przyprowadza do ośrodka nie za dobrze czującego się Senatora doktor bada go, lecz nie stwierdza u niego żadnych dolegliwości.

Wezół dostaje od Senatora propozycję miejsca na liście do sejmu. Doktor zgadza się kandydować i kiedy partia odnosi duży sukces w wyborach Paweł Kozioł proponuje mu posadę w resorcie zdrowia, lecz Mieczysław odmawia.

Razem z Fabianem Dudą przeżywa wyjazd Jagny do Lublina, gdzie dziewczyna otrzymała korzystną ofertę pracy.

Mieczysław badany jest przez Babkę, która radzi mu, aby nie tłumił w sobie emocji. Kiedy przejęta zachowaniem księży żona, widząc markotnego męża proponuje mu, aby wyrzucił z siebie niepotrzebne emocje, ten stanowczo stwierdza, że napiłby się koniaczku. Ku zdziwieniu Mieczysława żona zgadza się na tę propozycję. Kiedy Dorota próbuje przeprowadzić przesłuchania do chóru Wezół proponuje członkiniom chóru „po koniaczku” na rozluźnienie.

Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi pod dworek i prosi Lucy, aby nie wyjeżdżała z kraju.

Seria 9[]

Razem z Babką zajmuje się zdrowiem Kusego. Stawia różne diagnozy. Szantażowany przez Monikę natychmiast wykorzystuje swoje znajomości i załatwia Kusemu badania w klinice w Lublinie.

Kontynuuje swoją karierę polityczną. Bierze udział w spotkaniach PPU, udziela wywiadów w telewizji. Bardzo podoba się to jego żonie i po każdym obejrzanym wywiadzie zaprasza męża do sypialni. Szczęśliwy Wezół pędzi do prezesa Kozioła i oznajmia, że musi zostać rzecznikiem prasowym klubu. Wypowiedzi medialne zadowalają Wezółową, ale nie władze PPU i doktor ma być zdjęty z funkcji rzecznika. Sytuacja sama się wyjaśnia kiedy to Wezół mdleje i musi być rehabilitowany w szpitalu. Prezes uznaje, że nie należy narażać cennego zdrowia doktora, ale całkiem z niego nie rezygnuje i prosi, aby był stałym przedstawicielem w programie „Dywagacje na kolację”.

Kiedy po przeczytaniu fragmentów książki Oli Czerepach mdleje Wezół zajmuje się nim w Ośrodku zdrowia. Później opiekuje się również omdlałym Pawłem Koziołem.

Seria 10[]

do uzupełnienia

Ranczo Wilkowyje[]

Doktor pojawia się w filmie tylko dwa razy. Na początku filmu tuż przed mszą w kościele spóźniony wbiega wraz ze swoją żoną tłumacząc się, że właśnie odbierał poród. Szukając miejsca do siedzenia zauważa w kościele Wójta, co go mocno dziwi.

Później w urzędzie gminy musi ocucić Wójta, który zemdlał na widok Czerepacha w roli kontrolera z Izby Obrachunkowej – jednak zanim zdążył wstrzyknąć mu środki na otrzeźwienie, Wójt się budzi. Biegnącego w kierunku urzędu Wezóła widzą Ławeczkowicze, którzy żartują sobie z niego nazywając go „wilkowyjskim pogotowiem”.

Cytaty[]

 • „Tak między nami mówiąc, właściwie to wszystkie choroby są nieuleczalne.” – do Lucy
 • „Tu są dwie przyczyny wszystkich nieszczęść: alkohol i nieuświadomienie, czyli ciemnota.”
 • „Medycyna zna przypadki cudownych uzdrowień.”
 • „Jak patrzę w te pani oczy, to żałuję, że nie zostałem okulistą.” – do Lucy
 • „A co ja na to mogę poradzić?”
 • „Ich stać na takie rzeczy, że mi nawet do głowy nie przychodziło, że człowiek może czegoś takiego potrzebować.” – do Lucy o zarobkach lekarzy w Szkocji
 • „Bakterie bakteriami, ale najwięcej chorób to właśnie z nerwów się bierze.”
 • „A, no jeżeli jest pani zdecydowana umierać, to niech pani raczej z proboszczem porozmawia. No, ja pani pomóc nie mogę.” – do Lodzi
 • „Te unijne przepisy to oni mogą sobie wsadzić, praca lekarza nigdy się nie kończy.”
 • „Kusy, zdarza się, że kobieta w szok poporodowy wpada, ale żeby mężczyzna? No pierwszy raz widzę…”
 • „Kusy, ja wiem, że zdrowie pacjenta to jest dobro najwyższe. Ale jeżeli pacjent jest zdrowy, a lekarz niewyspany, to nie jest to dobro najwyższe, tylko wręcz przeciwnie!”
 • „Nie no, zdrowia tutaj wszystkim życzę!” – do klientów nowo powstałej apteki
 • „Nie wesół, panie magistrze, absolutnie nie wesół. Wezół.” – do aptekarza
 • „Tacy to z nas, można powiedzieć misjonarze, na tym czarnym, podlaskim lądzie…” – do Polakowskiego
 • „Wątrobę wójt ma wydolną jak mało kto. To wielokrotnie zostało potwierdzone.”
 • „To ja może kilka nowych szyn ortopedycznych zamówię.” – po meczu koszykówki
 • „Gdyby pani była ze 30 lat starsza i bardzo brzydka, no to mogłaby pani być, prawdę mówiąc, nawet zielona.” – do pielęgniarki, gdy spytała, czy żona doktora nie akceptuje jej ze względu na kolor skóry
 • „Ale… psychiatria to nie jest moja specjalność.” – gdy zobaczył na plebanii Czerepacha przebranego dla niepoznaki w kobiece ciuchy
 • „Jak w kamasze, przecież ja kategorię E mam!” – do Czerepacha
 • „Nie na darmo się mówi, że medycyna to wyścig z czasem.” – do Moniki
 • „Żywot lekarza to jednak niekończące się pasmo niespodzianek.” – do Michałowej i księdza Macieja
 • „Medycyna jest bezsilna w tym przypadku. Jak zresztą w większości…” (Ranczo Wilkowyje)

Cytaty o doktorze Wezóle[]

 • „Ot, wilkowyjskie pogotowie!” – Hadziuk
 • „Wezół przy niej to jak Solejuk przy Koperniku jakimś.” – Hadziuk (o babce zielarce)
 • „Ja zawsze mówiłem, że pan doktor może i nie wygląda, ale mądry człowiek jest.” – Więcławski
 • „Siostra czekolada, doktor pewnie Żyd, wikary to w ogóle po polsku nie mówi. To ma być naród?”Hryćko
 • „Z depresją do Wezóła to jakby pożar benzyną gasić.” – Kusy

Ciekawostki[]

Dyplom Wezóła.jpg
 • Niektóre pozaserialowe źródła (m.in. dawna strona TVP[6]) podają, że Wezół ma na imię Piotr.
 • W odc. 18. Europejski kandydat dowiadujemy się, że Wezół chciał zostać seksuologiem – rzecz w tym, że seksuologia jest specjalnością lekarską szczegółową, a do jej podjęcia lekarz musi mieć ukończoną wcześniejszą specjalizację podstawową (m.in. z chorób wewnętrznych – internę lub psychiatrię lub ginekologię i położnictwo, ew. inne z aktualnego wykazu ministerialnego). Mieczysław w rozmowie z Lucy wyraźnie sugeruje jednak, że seksuologia miała być jego pierwszym wyborem, co jest zupełnie niemożliwe z przyczyn ustawowych.
  • Jedynym wyjaśnieniem tej nieścisłości mógłby być fakt, że wilkowyjski lekarz opowiedział swoją historię po prostu oględnie i niedokładnie, a tak naprawdę chodziło mu o to, że po zakończonej specjalizacji z chorób wewnętrznych żona nie pozwoliła mu kształcić się dalej i podjąć dodatkowej specjalizacji z seksuologii.
 • W odc. 48. Bohaterski strajk dowiadujemy się, że dr Wezół ma kategorię E zdolności do czynnej służby wojskowej – oznacza to, że ma trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie mobilizacji oraz w czasie wojny.
 • Nazwisko doktora na dyplomie wiszącym w jego gabinecie napisane jest czcionką Monotype Corsiva, która została opracowana w 1995 r. Przyjmując że na początku akcji serialu (2005 r.) Wezół ma ok. 40-45 lat, musiał zdobyć dyplom nie wcześniej niż po trzydziestce – jest to oczywiście możliwe, jednak mało prawdopodobne by dorosły mężczyzna, w dodatku uprawiający trudny zawód, znalazł czas na wzięcie udziału w podobnych zawodach (i tym bardziej zajął wysokie miejsce).
  • Stoi to też niejako w sprzeczności z posiadaniem wojskowej kategorii E, którą zazwyczaj otrzymują poborowi z ułomnościami fizycznymi lub przewlekłymi chorobami.
 • W odc. 128. Klauzula sumienia żona doktora wyznaje, że pomimo prób i chęci posiadania potomstwa nie mogą mieć dzieci.

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

 1. nazywany tak przez swoją żonę oraz krótko przez Halinę Kozioł
 2. odc. 18. Europejski kandydat
 3. najlepiej ukazane zostało to w odcinkach 59 .Doktor Wezół i 80. Potęga immunitetu
 4. nie jest to jednak do końca zgodne z obowiązującymi standardami dotyczącymi specjalności lekarskich – patrz dział Ciekawostki
 5. odc. 87. Ciężka ręka prawa; zobacz też dział Ciekawostki
 6. http://web.archive.org/web/20110823105525/http://www.tvp.pl/seriale/komediowe/ranczo/bohaterowie
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement