Ranczopedia
Advertisement

Monika Korczab, Agentka Monika (Emilia Komarnicka) – postać drugoplanowa serialu Ranczo, agentka sztuki z Warszawy, pojawia się w 7. serii. Przyjeżdża do Wilkowyj aby dokładnie poznać Kusego i jego sztukę, jest nim zafascynowana. Chce koniecznie zabrać artystę do Warszawy, na każdym kroku wyrażając wielką niechęć do Lucy i całej jego rodziny.

Monika jest kobietą młodą i bardzo atrakcyjną, lecz jednocześnie wyjątkowo chytrą i bezwzględną, nie liczącą się z uczuciami innych. Wartości takie, jak rodzina lub stabilizacja nie mają dla niej najmniejszego znaczenia. W gruncie rzeczy jest to egoistka, martwiąca się tylko o własną karierę.

Przed akcją serialu

Wedle własnych słów, Monika pochodzi z małej miejscowości. W rozmowie z babką sama stwierdza, że bez niczyjej pomocy udało się jej przebić przez stołeczny rynek sztuki nowoczesnej. Najprawdopodobniej studiowała na którejś z uczelni artystycznych w Warszawie. Później została agentką kilku malarzy, lecz jej każdy podopieczny w jakiś sposób marnował swoją karierę, a Monika kończyła wtedy z nim współpracę. Nie jest wykluczone, że działo się to za sprawą samej agentki, która ma wyjątkowy „talent” do zrażania do siebie żon i partnerek artystów. Tuż przed pojawieniem się w Wilkowyjach poniosła porażkę stawiając na twórczość niejakiego Kosickiego, gdyż jego wystawa nie wzbudziła żadnego zainteresowania i trzeba ją było zamknąć już po kilku dniach.

Po jakimś czasie natrafiła w internecie na obrazy Kusego i postanowiła przyjechać do Wilkowyj, aby spotkać się z nim osobiście i dzięki jego twórczości odkuć się po przegranej.

Seria 1-6

Postać nie występuje.

Seria 7

ChomikImage (4).jpg
393579 582892828396203 776956470 n.jpg
537224 590718224280330 716957630 n.jpg

Monika przyjeżdża niespodziewanie do Wilkowyj z zamiarem poznania Kusego oraz przyjrzenia się jego twórczości. Jest oczarowana wizjami artysty i postanawia pokierować jego karierą. Na początku proponuje nakręcenie filmu o pracy Kusego. Po poznaniu pisarza Witebskiego Monika ma pomysł na trójdyscyplinarny projekt artystyczny, ale zazdrosna o swojego narzeczonego Francesca skutecznie, bo za pomocą pistoletu, wybija jej to z głowy. Arogancka agentka sztuki na każdym kroku pokazuje swoją niechęć i pogardę w stosunku do Lucy, Kingi i Dorotki. Nie ukrywa, że jednym z jej celów jest rozpad małżeństwa Kusego – w tym celu wymyśla coraz to nowe intrygi. Między innymi specjalnie kupuje test ciążowy w aptece, aby rozpuścić plotki o romansie z malarzem. Monika aby jeszcze bardziej zdenerwować Lucy proponuje, żeby Kusy namalował jej akt. Pani wójt nie daje się jednak wyprowadzić z równowagi i prace nad obrazem zostają rozpoczęte. Przyjaciółka Lucy, Babka, próbuje rzucić na Monikę czary, jednak to na niewiele się zdaje, ponieważ kobieta ma silną i zawziętą osobowość. Przez cały czas pobytu w Wilkowyjach agentka sztuki zarzuca Lucy, że marnuje i niszczy Kubę w zaściankowej wsi i nie pozwala mu się rozwinąć i spełnić jako artysta. W końcu doprowadza do tego, że Kusy wystawia swoje prace w Arkadii, jednej z najbardziej prestiżowych galerii sztuki w Warszawie. Nie obywa się jednak bez skandalu, bo Monika namiętnie całuje Kusego po udanym wernisażu, co rejestrują zaproszone na niego media. Gdy Lucy zostaje aresztowana, obawiający się o żonę Kusy wyrzuca Monikę z dworku i zwalnia ją ze stanowiska jego agentki. Kobieta jednak nie poddaje się i odwiedza Lucy w więzieniu. Pokazuje jej zaproszenia dla Kusego od najbardziej prestiżowych galerii sztuki na świecie. Później znika z życia głównej pary bohaterów.

Seria 8

95-18.jpg
96-6.jpg
96-7.jpg
96-8.jpg

Na prośbę Lucy przyjeżdża do Wilkowyj aby pomóc Kusemu, który przeżywa kryzys twórczy. Monika dowiaduje się, że Kusy z miłości do Lucy spalił swoje wszystkie obrazy. Wściekła kobieta wygarnia Kusemu co o nim myśli i już ma wyjeżdżać, kiedy to zostaje zatrzymana przez Kingę, która – jak się okazuje – całe zajście palenia obrazów przez Kusego nagrała na komórkę. Monika z zaciekawieniem ogląda film. Po obejrzeniu filmu stwierdza, że taki akt desperacji malarza może zrobić furorę na rynku sztuki. Kusy, który w dalszym ciągu nastawiony jest negatywnie w stosunku do Moniki, po prośbach zarówno agentki jak i Lucy zgadza się, aby Monika znów została jego agentką.

Kiedy nikt z domowników nie może zająć się Dorotką postanawia, że to ona podejmie się tego zadania. Okazuje się, że była to pochopna decyzja, ponieważ można zauważyć, że Monika nie ma pojęcia o dzieciach. Kiedy doprowadza dziecko do płaczu postanawia zabrać dziewczynkę na spacer. Udaje się w stronę sklepu gdzie spotka Hadziuka, który postanawia spróbowac ją poderwać – ta jednak grozi jemu i pozostałym ławeczkowiczom paralizatorem. Po całym dniu spędzonym z dzieckiem Monika jest na tyle zmęczona, że kiedy Lucy prosi ją o zostanie jeszcze kilku godzin z Dorotką, ta daje Kindze dwie stówy za zajęcie się dzieckiem.

Przychodzi do knajpy U Japycza gdzie spotyka Senatora, który na jej widok zupełnie traci zainteresowanie polityką. Spotkanie przerywa wiadomość, iż prestiżowa galeria sztuki w Nowym Jorku zamierza wystawić obrazy Kusego. Nazajutrz Monika razem z Kusym jedzie do Warszawy w celu załatwienia wizy dla artysty, lecz okazuje się, że to nie jest takie proste, bowiem Kusy zostaje wzięty przez konsula za zagrożenie terrorystyczne i nie dostaje wizy. Kiedy oboje wychodzą z budynku ambasady spotykają Senatora. Monika każe Kusemu wracać do Wilkowyj, a sama zostaje z Koziołem w Warszawie.

Monika wyjeżdża do Nowego Jorku aby osobiście dopilnować wystawy Kusego w prestiżowej galerii. Senator telefonicznie kontaktuje się z Moniką, która prosi go o załatwienie jej kolacji z przedstawicielem Komisji Kultury.

Monika wraca ze Stanów. Zostaje powitana przez Senatora, który z bukietem róż w ręku czekał na nią przed Wilkowyjami. Następnie osobnymi samochodami udają się do Wilkowyj, gdzie zauważa ich Lodzia. Wymiana gestów między Moniką i Koziołem nie pozwala mieć złudzeń co do charakteru łączącej ich relacji. Monika, która umówiła się na popołudniowe spotkanie z Koziołem jest śledzona przez Lodzię, która odkrywa ich romans. Kiedy Kozioł przez dłuższy czas nie odbiera od niej telefonów, wściekła udaje się do senatorskiego biura, gdzie wymusza na Koziole umówienie spotkania z członkiem Komisji Kultury.

Razem z Kusym udaje się do Warszawy na kolejną wystawę jego prac. Okazuje się, że wystawa staje się kompletną porażką. Monika kontaktuje się z wieloma galeriami ale bezskutecznie, bo po incydencie w Warszawie krytycy piszą negatywnie o Kusym i jego dziełach. Kiedy Monika jedzie niby to zwinąć wystawę okazuje się, że inni krytycy przychylnie wypowiadają się o twórczości Kusego i agentce udaje się sprzedać wszystkie obrazy.

Kiedy wraca do dworku, zastaje w nim przyjaciela Lucy – Jerry’ego. Mężczyzna jest zafascynowany agentką sztuki i kiedy musi na kilka miesięcy wrócić do Stanów, proponuje Monice wyjechanie razem z nim. Agentka przystaje na prośbę Jerry’ego.

Seria 9

Już w pierwszym odcinku Monika wraca z Jerrym ze Stanów. Zakochana para bardzo się kłóci, ponieważ agentka jest zazdrosna o to, w jaki sposób Amerykanin patrzył na stewardessy w trakcie lotu, czego sam zainteresowany w ogóle nie pojmuje. Kobieta jest jednak bardzo zakochana i tęskni za swoim mężczyzną, który musiał szybko wracać w sprawach zawodowych do Warszawy.

Marszandka skupia się w dworku na zdrowiu Kusego, szuka wszelkich sposobów na to, aby malarz przestał palić i utykać na nogę. W tym celu wzywa na pomoc doktora Wezóła i babkę zielarkę.

Po chwilowej nieobecności w Wilkowyjach Monika wraca do dworku i jest bardzo niezadowolona z faktu, że mistrz nie maluje. Podczas kłótni agentka próbuje wytłumaczyć Lucy, że Kuba to nie jest żaden zwykły człowiek, tylko artysta, którym ciągle miotają skrajne emocje i uczucia. Prawdopodobnie ta awantura podsuwa Amerykance pomysł o wyjeździe do Nowego Jorku.

W międzyczasie do dworku znów przyjeżdża Jerry i znów spotkanie zakochanych kończy się wielką kłótnią o wszystko. Amerykanin postanawia wyjechać ze wsi, jednak targany miłością zatrzymuje się chwilowo u Hadziuków. Monika odnajduje go z pomocą Lucy i Celiny oraz przyprowadza do domu. Nie obywa się bez szkód, ponieważ Jerry spada z balkonu i łamie nogę. Od tamtego momentu w związku agentki i dyplomaty panuje spokój i harmonia.

Seria 10

do uzupełnienia

Ciekawostki

Cytaty

 • „Sztuka na tym poziomie drogie dziecko nie uznaje kompromisów.” – do Kingi
 • „Agresja miłością, co?”
 • „Tak go tym ciepełkiem z każdej strony owijasz, żeby ruchu nie miał.” – do Lucy o Kusym
 • „Spryciulka…” – o Lucy
 • „Ten to w ogóle z innej planety, dzikus kompletny.” – do Lucy o Kusym
 • „Artysta zna tylko jeden sposób pozbycia się emocji.”
 • Monika: „Kuba… Ty się nie boisz, że przeze mnie wszystko stracisz?”
  Kusy: „Słucham?”
  Monika: „No co słucham?! No zastanów się człowieku… Szczęśliwy jesteś, żonę kochasz, dziecko masz… I to wszystko dla kilku obrazków poświęcasz?” – gdy babka rzuciła na nią urok
 • „Psia krew! Ja ze środowiskiem sztuki nowoczesnej i z mediami pracuję! W art biznesie, jak ja bym tam miłość i bezpieczeństwo czuła to by mnie zaraz rozerwali na strzępy i zjedli, na surowo! Z butami!”
 • „Parę godzin jazdy samochodem i człowiek w średniowieczu ląduje.”
 • „Agent jest jak saper, jak się pomyli to po nim.”
 • „To są narodziny legendy, kumasz?” – do Kingi
 • „Ty jesteś największym durniem jakiego znam.” – do Kusego
 • „Jak nie namaluje to nie zarobi pieniędzy i z głodu umrzecie.” – do Dorotki
 • „Oni mocarstwem są, oni nie muszą przepraszać.” – o Amerykanach
 • „Taka rola agenta, jak trzeba – anioł stróż, jak trzeba – nadzorca niewolników.”
 • „Kuba, w Nowym Jorku to obcy byli i sami wykształceni, kulturalni ludzie, a tu cię rodacy będą oceniać.” – do Kusego
 • „Sami święci.” – o mieszkańcach dworku
 • „Życie agenta to jest koszmar.”
 • „Krótko mówiąc, jeśli chodzi o stołeczny rynek sztuki, to Kusy jest bardziej spalony niż jego obrazy.”

Cytaty o Monice

 • „Nie no, ja tę małpę z Warszawa to zabiję.” – Lucy
 • „Jej nic nie będzie. Na nią nawet jak wilki by wyszły to pozagryza.” – Babka zielarka
 • „Takiego okazu jak żyję nie widziałam.” – Babka
 • „To ta pipa, pod Babkę się podszyła.” – Lucy do Babki zielarki
 • „To nie kobieta, to dybuk.” – Babka zielarka
 • „Co za kobieta… ogień i stal!” – Senator Kozioł

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. Monika jeździ samochodem o numerach rejestracyjnych zaczynających się od WX, a to oznaczenie jest zarezerwowane dla dzielnicy Żoliborz, co wskazuje na to, że Monika może mieszkać na Żoliborzu, patrz odc. 93 Wykapany ojciec
 2. używane przez Lucy i Kingę
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement