Ranczopedia
Advertisement

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" - ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.

"Solidarność" powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.[1]

NSZZ "Solidarność" w serialu Ranczo

Do organizacji tej należał w latach 80-tych Marek Karat, nauczyciel historii z Radzynia. Był jej czołowym działaczem w regionie, spotykały go za to liczne szykany ze strony komunistycznej władzy. Po zmianie ustroju nie tylko nie doczekał się rehabilitacji ze strony nowych władz, ale również stracił cały swój dobytek, stając się miejscowym żebrakiem żyjącym wyłącznie dzięki uprzejmości pojedynczych ludzi, między innymi właściciela kawiarni Kofi & Ti. Kinga, gdy dowiaduje się o jego historii, postanawia zabrać pana Marka do Wilkowyj.

Zobacz też

Przypisy

  1. Opis zaczerpnięty z Wikipedii.
Advertisement