Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 68 Narracja negacji - sześćdziesiąty ósmy odcinek serialu Ranczo wyemitowany po raz pierwszy 18.03.2012 roku w TVP1.

Ranczo_-_Kto_jest_kim?_-_scena_z_odc._68

Ranczo - Kto jest kim? - scena z odc. 68

Opis[]

Halina zastaje swojego męża rankiem siedzącego na kanapie w totalnym stuporze. Wraz z Czerepachem zastanawiają się, jak wyprowadzić senatora z tego stanu, w który popadł, gdy dziennikarze przez całą noc nękali go telefonami. Gdy Halina wychodzi do pracy, Kozioł przyznaje się Czerepachowi, że przyczyną jego stanu jest uświadomienie sobie, że tym dziennikarzom nie ma nic kompletnie do powiedzenia. Czerepach początkowo próbuje senatora przekonać, że nie jest z całą pewnością mniej mądry niż całą reszta parlamentu, a wszystko sprowadza się do odpowiedniego wytrenowania, którego chętnie się podejmie. W ramach programu przygotowania senatora do występu w mediach poddaje go wkrótce krótkiemu egzaminowi, po czym z przerażeniem stwierdza, że ten w ocenie własnej wiedzy niestety się nie mylił. Tymczasem występ w telewizji już jutro!

Więcławski i Lucy nie ustają w próbach zmotywowania czterech bezrobotnych kobiet do podjęcia jakiejkolwiek działalności. Największym problemem wciąż pozostaje fakt, że kobiety nie potrafią sobie uświadomić ani posiadanych umiejętności, ani talentów, tkwiąc w przekonaniu, iż poza pracami domowymi na niczym się nie znają, wobec czego rozmowa z nimi w tej sprawie może doprowadzić co najwyżej do łez.

474926 376115905740564 627436653 o.jpg

Halina podtrzymuje stan karnej abstynencji męża, zgodnie z porządkami jaki zaprowadziła w domu. Kozioł zwierza się jej, że bycie senatorem, które miało być przecież znacznie prostsze niż bycie wójtem, jednak go przerasta. Przerasta do tego stopnia, że gdy znalazł się w centrum uwagi całego kraju w czasie ślubowania, jedyne słowo, jakie miał wówczas powiedzieć, musiał zapisać sobie na kartce. Najwyraźniej senator ma za słabą głowę na bycie parlamentarzystą.

Kinga, zgodnie z wcześniejszym zobowiązaniem, przeprasza na antenie nauczycieli i dyrekcję miejscowej szkoły. Początek wypowiedzi wskazuje, że Kinga zrozumiała daną jej przez Kusego lekcję. Jednak zaraz potem Kinga porównuje pracowników oświaty do nazistów oskarżonych w Norymberdze. Jej coraz bardziej emocjonalny występ, w którym znów żadne słowo krytyki nie jest oświacie oszczędzone, oglądają w sklepie u Więcławskiej Solejukowa i Dyrektorka Szkoły. Wielce zapalczywą wypowiedź Kingi przerywa Witebski, który powołując się na prawo własności, przy użyciu siły fizycznej, usuwa Kingę ze swojego studia, co wzbudza podziw w Dyrektorce. Jej dobre samopoczucie burzy Solejukowa, której zdaniem szkoła uczy wszystkiego, tylko nie tego, co potrzebne. Panie wdają się w dyskusję, która kończy się niewesołą konkluzją Solejukowej, że jeśli ktoś wykształcenia nie ma to nawet nauczyciel czuje się uprawniony takiej osobie ubliżyć.

Odpowiedzialność za występy publiczne senatora ten w całości zrzuca na Czerepacha, bowiem nie przywykł do tego, że sam mógłby być czemuś winien. Czerepach nawet by tę odpowiedzialność chętnie przyjął, gdyby nie to, że ignorancja senatora w sprawach publicznych jest, łagodnie mówiąc, żenująca. A tymczasem senator jest już poumawiany na pierwsze audycje telewizyjne i wywiady. W przypływie geniuszu Czerepach sporządza kilka odpowiedzi, pasujących do każdego pytania, jakie tylko może paść, zatem wystarczy, aby senator nauczył się ich na pamięć i może brylować w polityce. Zapomina przy tym przez chwilę, kto w tym duecie jest pracownikiem, a kto pracodawcą.

Tymczasem Solejukowa wraca do domu mając głowę pełną przemyśleń. Po drodze spotyka Kingę i Klaudię, które omawiają ostatni – w sensie dosłownym - telewizyjny występ Kingi. Przekazuje dziewczynom wnioski ze swoich rozważań, z których wynika jasno, że papierek o wykształceniu lepiej mieć, niż nie mieć, choćby to wykształcenie samo w sobie wiele warte nie było. Próbuje się przy tym od nich dowiedzieć, czy jest możliwe, aby zdała maturę, mimo że nie ukończyła liceum.

Były wójt pod wpływem Czerepacha pozornie odzyskuje pewność siebie, jednak nie ufając własnym nerwom, na wszelki wypadek odwiedza własną aptekę. Zręcznie podpytuje magistra o najsilniejsze leki uspokajające i ukradkiem spożywa je w zdecydowanie nadmiernych ilościach, przy tym nielegalnie, bo bez recepty. Magister po tym zdarzeniu jest tak roztrzęsiony, że rzuca pracę u Kozioła, a ratunku z tej sytuacji szuka u Babki, trafiając do niej w momencie, gdy Kusy odbiera od niej krem „własnej produkcji” dla Lucy. Zbieg tych okoliczności ma jednak niezwykle pomyślny skutek, bowiem Kusy wpada na pomysł, aby Więcławski, któremu budowlany biznes ostatnio idzie tak sobie, otworzył drugą aptekę, a cztery bezrobotne panie produkowały owe rewelacyjne kremy i założyły spółdzielnię, której prezesem i nadzorcą produkcji zostałaby Babka. Tym samym apteka miałaby co sprzedawać, a spółdzielnia – komu.

W międzyczasie Pietrek i Jola poddają się coraz dziwniejszym metodom szlifowania sztuki wokalnej u profesora. Początkowo Jola jest tymi metodami zachwycona, zmienia jednak szybko zdanie, gdy Pietrek żąda, aby profesor demonstrował owe metody na nim, a nie na jego żonie. Okazuje się, że w obronie męża Jola jest zdolna do użycia takiej siły, na jaką pozwala jej postura. Tym samym nauka śpiewu u profesora została bezpowrotnie zakończona.

Klaudia i Kinga decydują się pomóc Solejukowej w sprawie matury. I znów świeżość odzyskuje stara prawda, zgodnie z którą wspólny wróg, a jeszcze bardziej wspólny przyjaciel, potrafią jednoczyć ludzi ponad podziałami. Niemniej trzeba przyznać, że bez dyplomatycznych zdolności Klaudii niewiele brakowało, aby te piękne plany spaliły na panewce. Pomocna okaże się w tej sprawie Dyrektorka szkoły, której jako pedagoga z 20-letnim stażem wykrętów uczyć nie trzeba, a której znajomości w kuratorium i innych potrzebnych miejscach okażą się w tej sytuacji zbawienne. Dzięki nim Solejukowa w dość rychłym terminie będzie mogła przystąpić do matury. Kinga nie będąc pewna, czy Solejukowa poważnie traktuje swoje zamiary, poddaje ją dość dogłębnemu egzaminowi, którego efekt zadziwia ją do tego stopnia, iż jest ciekawa, czy Solejukowa kiedykolwiek badała sobie IQ. Cóż, cukier sobie Solejukowa i owszem badała, ale tego ajkiu – nie.

459000 376110272407794 556192920 o.jpg

Ławeczkowicze ze współczuciem odnoszą się do zakończenia przez Pietrka i Jolę edukacji w Lublinie, zaś na plebanii w tym samym czasie Klaudia i Proboszcz przy udziale Michałowej toczą dysputę na temat emancypacji kobiet, której kanwą jest niedawny występ Kingi w telewizji internetowej. Wbrew pozorom, w tej mierze Michałowej, która nie słyszała o plebanii, na której mężczyzna gotuje i sprząta, bliżej do emancypacji, niż do tradycji. Michałowa, kontynuując swoje feministyczne rozważania i zadaje księżom trudne pytania w rodzaju: „Dlaczego „Pan” Bóg”, skoro płeć Boska nie jest ustalona. Młody wikary próbuje wyjaśnić, iż to nie o płeć chodzi, ale o zaznaczenie nadrzędności, niemniej Michałowa jest skłonna sądzić, że prędzej chodziło o zaznaczenie nadrzędności mężczyzny nad kobietą niż jakiejkolwiek innej. Ku rozpaczy Proboszcza, ksiądz Maciej stwierdza, iż los kobiet nie był obojętny Janowi Pawłowi II, co rozjusza Michałową, która ma kolejny pretekst, aby zgłosić pretensje do Proboszcza, tym razem o zatajanie przed nią ważnych faktów teologicznych.

465980 376121442406677 1040628158 o.jpg

Czerepach podziwia niezwykłe opanowanie swojego pryncypała przed planowanym wywiadem. Nie ma przy tym na szczęście pojęcia, czym owo szczególne opanowanie zostało wywołane. Podczas debaty transmitowanej na żywo przez jedną ze stacji telewizyjnych, senator nie tylko nie korzysta z przygotowanych przez Czerepacha odpowiedzi na pytania, ale w ogóle się nie odzywa. Polityczni przeciwnicy skaczą sobie w tym czasie do gardeł, zaś Senator przyparty przez dziennikarkę do muru, oświadcza, że od tego wszystkiego głowa go boli i opuszcza studio. Czerepach ma o to wielkie pretensje do senatora, a korzystając z jego chwilowego rozłączenia się ze światem pozwala sobie nawet na wyzwiska. Szybko jednak okazuje się, że wszelkie błędy popełnione przez Kozioła przekuwają się (znów) w medialny sukces, bowiem dziennikarze i inni politycy tłumaczą nagłe wyjście senatora ze studia szczególnym stosunkiem nowego senatora do sposobu uprawiania polityki w Polsce. Ot, jak można własne słabości przekuć na awanse. Takie cuda tylko w…..?

Wystąpili[]

Cytaty[]

 • Czerepach:"Będzie Wójt gwiazdą na politycznym niebie"
  Paweł Kozioł:"Ale spadającą"
 • "Profesor jest jak doktor, musi czasem podotykać" - Jola
 • "Artysta musi mieć tolerancję" - Jola do Pietrka
 • "Kapitalizm zawsze rodził się w bólach" - Więcławski
 • "Na ludzkie gadanie nic się nie poradzi" - Lucy
 • "Jak kto bez wykształcenia to każdy może naubliżać jemu, nawet nauczyciel" - Solejukowa
 • Kinga:"Cały system jest chory"
  Solejukowa:"Na chorobę to do Babki najlepiej"
 • "Jak dziób umoczysz to jak ci dam poznać co to jest zawiedzione zaufanie." - Halina do Senatora
 • "Jezu, jakie to szczury małe." - Senator do Magistra, żeby odwrócić jego uwagę, aby wziąć silne tabletki na uspokojenie
 • Paweł Kozioł:"Rozpiszesz pan to jakoś i jakoś tam będzie"
  Magister:"Wypraszam sobie"
  Paweł Kozioł:"Żebym ja zaraz pana nie wyprosił"
 • "Ona i pokój. Gorsza niż Mudżahedin jakiś" - Dyrektorka szkoły o Kindze
 • "Ty anarchistka, ty pedagoga z 20-letnim stażem wykrętów nie ucz" - Dyrektorka do Kingi
 • Klaudia:"Pani Solejukowa, bomba"
  Solejukowa:"Gdzie?"
 • Kinga:"Pani sobie kiedyś IQ badała?"
  Solejukowa:"Nie, cukier to pół roku temu robiłam, ale tego IQ to nie"
 • "Czegoś ty się naćpał?" - Czerepach do Senatora
 • "Nową narrację wprowadziłeś, przecież ty nawet tego słowa nie znasz" - Czerepach do Kozioła
 • "Tego świata co dzisiaj jest, zrozumieć się nie da." - Stach Japycz

Zobacz też[]

Galeria[]


Linki zewnętrzne[]

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement