Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 96 Obywatelskie obowiązki - dziewięćdziesiąty szósty odcinek serialu Ranczo, po raz pierwszy wyemitowany 30 marca 2014r. w TVP1.

Opis

Ranczo_-_zwiastun_odc._5,_niedziela_20.20_w_TVP1

Ranczo - zwiastun odc. 5, niedziela 20.20 w TVP1

Zwiastun odcinka

W restauracji Senator wraz z Czerepachem zastanawiają się, jak zapobiec skandalowi, do którego niechybnie doprowadzą gwiazdy ich partii – Wargacz, Myćko i Solejuk, gdy tylko przekroczą próg sejmu. A szansa na to, że przekroczą jest wysoka, bowiem Senator obiecał temu "trzonowi" swojego ugrupowania "jedynki" na listach wyborczych. Nagle uwagę Kozioła przykuwa wejście Moniki, która wpadła sobie na espresso. Na jej widok natychmiast traci zainteresowanie polityką i postanawia się jej przedstawić. Monika gromi go wzrokiem, ale gdy słyszy, jak Arkadiusz zwraca się do niego per "panie senatorze", natychmiast zmienia nastawienie, zaprasza go do stolika i spędza z nim wieczór. Spotkanie przerywa wiadomość, iż prestiżowa galeria sztuki w Nowym Jorku zamierza wystawić obrazy Kusego a ponieważ przedtem trzeba się wystarać o wizy, Monika nie ma ani chwili do stracenia.

Klaudia przy okazji zakupów w sklepie obserwuje wzajemne relacje Więcławskich i stwierdza, że ich małżeństwo najwyraźniej się wypaliło. O swoich spostrzeżeniach mówi Krystynie, usilnie namawiając ją do rozpoczęcia wspólnie z mężem terapii i to najlepiej zaraz, zanim będzie za późno. Więcławska nakłania męża, aby wziął udział w tym przedsięwzięciu, a gdy ten się opiera, najpierw próbuje wymóc na nim zgodę krzykiem, a gdy to nie działa – łzami.
Trzeba przyznać, że Klaudia, mimo niewielkiego doświadczenia, całkiem nieźle sobie radzi jako psychoterapeuta. Najpierw żonie, a później mężowi tłumaczy różnice między psychiką kobiety i mężczyzny, następnie pisze im (każdemu z osobna) wytyczne na kartkach i każe wieczorem punkt po punkcie je wypełnić.

96-10.jpg

Tymczasem senator wpada na pomysł rozwiązania problemu z trzonem swojej partii. Wyjaśnia tym "trzem muszkieterom", że sposób liczenia głosów do sejmu jest tak skomplikowany, że nawet mając większość głosów, można się do sejmu nie dostać. Proponuje im zatem "jedynki" na listach wyborczych do senatu, gdzie jak wiadomo, obowiązują okręgi jednomandatowe i ordynacja większościowa, więc pierwsze miejsce na liście nie daje żadnej gwarancji znalezienia się w parlamencie. Orły polityki oczywiście o tym nie wiedzą i ochoczo przyjmują pozycję.

96-2.jpg

Lucy wynajduje kolejny społeczny problem do rozwiązania. Zabiera wciąż załamane po nieudanym wywiadzie Lodzię i Halinę na plebanię, gdzie wraz z Proboszczem i wikarymi omawia sprawę najwyższej wagi – kryzysu demograficznego w kraju. Michałowa słysząc o zagrożeniach, płynących z wyludniania się Polski, wpada w skrajną rozpacz i niezwłocznie bierze sprawy w swoje ręce.

96-4.jpg

Pierwszymi jej ofiarami są Wioletka i Stasiek, którzy mają tylko jedno dziecko. Następnie Michałowa bierze się za Pietrka, którego poucza, że powinien rzucić alkohol i zabrać się niezwłocznie za powiększanie rodziny. Patryk czuje się nieco przytłoczony obowiązkiem zaludnienia całego kraju, na szczęście okazuje się, że Michałowa oczekuje od niego zaledwie pięciorga dzieci. Spać spokojnie może tylko Solejuk, który swoje demograficzne obowiązki wypełnił z nawiązką.
Problem demograficzny nieoczekiwanie wyzwala w Halinie nową falę energii. Postanawia ona, że ta sprawa będzie jej celem, jako posłanki na sejm. Uświadamia sobie przy tym, że parlamentarzysta na wszystkim znać się nie musi, zatem gdy pewien dziennikarz chce znać jej opinię na tema jakiejś demonstracji, jaka miała miejsce w Stolicy, Halina tonem kobiety, która doskonale wie, czego chce, w dosadnych słowach mu wyjaśnia, czym jest taka demonstracja w obliczu groźby wyludnienia Polski. Wywiera przy tym wielkie wrażenie na własnym mężu, obecnym przy tej rozmowie.

Ranczo_-_Wizyta_w_ambasadzie_-_odc._96

Ranczo - Wizyta w ambasadzie - odc. 96

Monika jedzie z Kusym do Warszawy w celu zdobycia amerykańskiej wizy. Wydaje się, że przy tak ważnym powodzie wyjazdu uzyskanie wizy powinno być formalnością. Niestety, konsul zwraca uwagę, że Kusy dwa razy miał do czynienia z pożarami. W dodatku okazuje się, że sam się do nich przyczynił, a oba były związane z namiętnościami. W tej sytuacji Amerykanin uznaje, że obecność Kusego, którego emocje najwyraźniej w jakiś sposób wpływają na wzniecanie pożarów, będzie stanowiła zagrożenie na dla Manhattanu i odmawia wydania wizy.

96-7.jpg

Nieopodal amerykańskiej ambasady znajduje się budynek parlamentu, pod którym Kozioł skrycie czeka na Monikę. Gdy widzi ją wychodzącą z Kusym, ujawnia się i okazuje radość z tego "przypadkowego" spotkania. Monika, która szybko się zorientowała, że Paweł czekał na nią od dłuższego czasu, podejmuje decyzję, że do Wilkowyj wróci razem z nim wieczorem, wobec czego Kusy wsiada sam do swojego samochodu i odjeżdża do domu. Tymczasem Monika oświadcza senatorowi, że nie lubi żadnych ceregieli z kolacyjkami i kawami i proponuje, aby od razu udali się do jego służbowego lokum w Warszawie, na co ten skwapliwie przystaje.

Więcławscy wieczorem ściśle wypełniają przygotowane im przez Klaudię wytyczne. Sypialnia jest ozdobiona mnóstwem zapalonych świec, szampan chłodzi się w kubełku, a w tle płynie sprzyjająca namiętności muzyka. Wszystko zapowiada się świetnie – po szampanie Więcławski prosi żonę do tańca, ta zrzuca z ramion peniuar, aby prezentować się bardziej seksownie… Niestety peniuar ów ląduje wprost na jednej z palących się świec, które mąż poustawiał nawet na krzesłach. I tak, zamiast płomieni uczuć, Więcławscy muszą gasić sypialnię. Okazuje się jednak, że mimo tej małej niedogodności, wzbudzona wcześniej namiętność nie zgasła i randka małżonków ostatecznie ma finał tam, gdzie powinna.

Lucy jest oburzona faktem, iż jej mąż nie uzyskał wizy. Łapie za telefon i biegnie dzwonić do Jerry'ego. Jednak przed interwencją powstrzymuje ją Kinga, która uświadamia jej zagrożenie, jakie niesie samotny wyjazd jej męża na drugi koniec świata z Moniką. Lucy reflektuje się i rezygnuje z pomysłu, a agentce i Kusemu mówi, że Jerry jest na Karaibach i nie może pomóc. Nieoczekiwanie Monika stwierdza, że ta sytuacja może przynieść dodatkowe korzyści, bowiem Amerykanie, bardzo wrażliwi na prawa człowieka, tym chętniej odwiedzą wystawę Kusego, tak niesprawiedliwie potraktowanego przez ich kraj.

96-17.jpg

Po ostatniej "poślubnej" nocy Więcławscy zachowują się jak para świeżo zakochanych nastolatków. Świadkami ich czułych pocałunków i wzajemnych uprzejmości są Hadziukowa i Solejukowa, które nie wierzą własnym oczom.  Chcą natychmiast wiedzieć, czym spowodowana jest taka odmiana w ich małżeństwie. Więcławska opowiada im o terapii, jakiej poddała ich Klaudia. Gdy kobiety to słyszą, wybiegają przed sklep i tonem nie znoszącym sprzeciwu zawiadamiają swoich mężów, że od jutra zarówno Solejuk, jak Hadziuk będą z żonami brali udział w terapii. I to bez żadnej dyskusji!

Wystąpili

Cytaty

 • Solejuk:"Tak tam samemu całe dnie pod krawatem siedzieć, ani pogadać z kim, ani nic"
  Pietrek:"Ponoć Myćko i Wargacz też tam mają być"
  Solejuk:"To pijaki są"
 • "Nie samą kasą żyje człowiek" - Solejuk
 • "Czy coś ci z półki na głowę upadło? Kolorówki żeś przedawkowała?" - Więcławski do żony
 • "Przecież te buraki przyjdą zaraz domagać się jedynek na liście" - Czerepach o Solejuku, Myćce i Wargaczu
 • "Poseł nie musi wszystko wiedzieć. Inaczej w parlamenty same profesory by były" - Lucy do Lodzi i Haliny
 • "By cię ci twoi nowi koledzy z tego senatu na tej ławeczce zobaczyli to by im dopiero kopary ze zdziwienia opadły" - Hadziuk do Solejuka, "A koronki z zębów" - Pietrek.
 • Klaudia:"Kiedy pan jej ostatni raz kwiaty kupił?"
  Więcławski:"Kwiaty w ogródku ma"
 • "Kobieta to jest taki kwiat, który potrzebuje adoracji, ciepła, podziwu, a bez tego więdnie, albo schnie jak róża bez wody" - Klaudia Kozioł
 • "Ten mój angielski z Podlasia, obciach straszny przecież" - Kusy
 • "Oni mocarstwem są, oni nie muszą przepraszać" - Monika o Amerykanach
 • "Polityka to jest jak moja druga żona, a nawet jak pierwsza, bo jeszcze mi za nią płacą" - Paweł Kozioł
 • "Takiego romantycznego pożaru to nasza gmina jeszcze nie widziała" - Więcławski

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement