Ranczopedia
Advertisement

Logo Polskiej Partii Uczciwości

Polska Partia Uczciwości – partia polityczna założona przez senatora Pawła Kozioła wraz z dyrektorem jego biura senatorskiego Arkadiuszem Czerepachem. PPU opowiada się za poszanowaniem wiekowej roli Kościoła[1] oraz wdrażaniem zmian na zasadzie reform. Partia jest eurosceptyczna[2].

Z politologicznego punktu widzenia PPU jest typową partią populistyczną opierającą się na tanich hasłach wyborczych, nierzadko wzajemnie wykluczających się (np. niższe podatki, wyższe świadczenia socjalne). Spośród partii politycznych istniejących w rzeczywistości PPU największe podobieństwo wykazuje w stosunku do Samoobrony RP.

Historia[]

166721 574340315918121 1641125165 n.jpg

Inspiracją do założenia partii politycznej jest sen Czerepacha w ostatnim odcinku VI serii Poród amatorski. Wcześniej senator Kozioł oraz dyrektor biura otrzymywali propozycje startu w wyborach parlamentarnych od liderów innych partii politycznych obecnych w polskim parlamencie.

Statut partii zostaje napisany przez sekretarza generalnego Partii – Czerepacha – zastrzega w nim, że wszelkie decyzje senator i dyrektor podejmują wspólnie. Nie podoba się to początkowo Koziołowi, jednak Arkadiusz przekonuje go do swoich racji.

525396 574340702584749 530410019 n.jpg

Do ułożenia programu partii zostaje powołana rada składająca się z Solejuka, Wargacza i Myćki. Wspólne wysiłki członków rady programowej nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, w związku z tym z pomocą przychodzi żona Solejuka, która samodzielnie pisze program polityczny Polskiej Partii Uczciwości zatytułowany „Sprawiedliwość, sprawność, rozwój”, będący kompilacją programów dwóch najważniejszych partii politycznych. Dzięki psychologicznemu podejściu (które podsunęła jej Klaudia) Solejukowa wmawia mężowi, że to on jest faktycznym twórcą programu.

96-10.jpg

Kozioł z Czerepachem od początku starają się pozyskać poparcie z różnych źródeł, m.in. w miejscowej parafii – tutaj jednak proboszcz odmawia współpracy, zaś odwetowa antyklerykalna akcja Czerepacha nie przynosi oczekiwanego efektu. Skuteczniejsze okazują się inne zabiegi „marketingowe” – reklama na butelkach wina (nowa marka „Kozioł Mocny”) oraz piwa Tur. Dzięki tym chwytom po jakimś czasie partia w sondażach może liczyć na 7-9% poparcia.

97-2.jpg

Rosnące poparcie dla PPU nie podoba się politycznym rywalom, którzy knują intrygę przeciw senatorowi Koziołowi. Aresztowana zostaje wójt Wilkowyj Lucy Wilska, która – w zamian za wolność – ma w prokuraturze złożyć zeznania obciążające jej poprzednika na stanowisku wójta. Wskutek podjętych energicznych działań senator doprowadza do korzystnego dla siebie finału intrygi w odcinku Trudne powroty.

W serialowych wyborach parlamentarnych partia zdobywa 14,9% głosów. Dzięki temu wprowadza 47 posłów do Sejmu (Gambit geniusza). W wyniku rozmów koalicyjnych Polskiej Partii Uczciwości udaje się wynegocjować stanowiska wicepremiera, ministra edukacji narodowej, ministra transportu i budownictwa oraz wiceministra sprawiedliwości. Urzędy obejmują odpowiednio Arkadiusz Czerepach, dyrektorka Wiesława Oleś, Więcławski oraz Jędrzej Kowalski.

Podczas konferencji prasowej z pozostałymi koalicjantami Paweł Kozioł, jako szef PPU, rezygnuje publicznie z tek ministrów edukacji i transportu, zadowalając się stanowiskami wiceministrów w tych dwóch resortach. Prezes wyznaje również Czerepachowi, że zamierza być kandydatem PPU w wyborach prezydenckich, by rozdzielić tych dwóch, co żrą się od dawna i wszyscy mają ich dość.

W wyborach samorządowych Polska Partia Uczciwości nie decyduje się na wystawienie kandydatów do sejmików województw, rad powiatów i rad gmin oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. PPU udziela poparcia Krystynie Więcławskiej, która kandyduje na urząd wójta gminy Wilkowyje.

W wyborach prezydenckich kandydatem Polskiej Partii Uczciwości zostaje prezes ugrupowania i ówczesny poseł na Sejm – Paweł Kozioł, który wygrywa wybory już w pierwszej turze. Po wyborach ogłasza, że nie będzie ubiegał się o reelekcję i wystąpi z PPU, gdyż zgodnie z konstytucją prezydent nie może być członkiem żadnej partii politycznej. Pełniącym obowiązki prezesa zostaje Arkadiusz Czerepach. Zostaje on również ogłoszony potencjalnym kandydatem na premiera w przyspieszonych wyborach parlamentarnych.

Członkowie Polskiej Partii Uczciwości (m.in.)[]

Program polityczny PPU (m.in.)[]

 • wprowadzenie wielozmianowości pracy sądów, wynagrodzenie sędziów wyłącznie za efektywną pracę i uproszczenie procedur
 • osiągnięcie średniego czasu rozprawy karnej przed sądem rejonowym poniżej 2 miesięcy
 • wprowadzenie dużych dodatków do emerytur dla kobiet, które wychowywały dzieci, proporcjonalnie do ich liczby
 • zmiany w systemie oświaty, żeby młody człowiek, kończący szkołę średnią, był wyposażony w taką wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu stać się aktywnym i świadomym możliwości uczestnikiem rynku pracy
 • poszanowanie doniosłej roli Kościoła

Politycy Polskiej Partii Uczciwości[]

106-15.jpg

Prezydent RP[]

106-16.jpg

Senatorowie RP[]

Posłowie na Sejm RP[]

Inni[]

 • Jędrzej Kowalski – z racji wykonywanego zawodu (prokurator) nie może być posłem, objął funkcję wiceministra sprawiedliwości[8]
 • Kusiba

Kandydaci do Senatu RP[]

Hasła PPU[]

 • „Przeciw bogaczom i niesprawiedliwości – Polska Partia Uczciwości”
 • „Zmniejszyć podatki, bronić wolności – Polska Partia Uczciwości”
 • „Żądamy w każdej dziedzinie równości – Polska Partia Uczciwości”

Cytaty o PPU[]

 • „Do krainy wiecznej szczęśliwości, razem z Partią Uczciwości!” – ironiczne hasło wymyślone przez Halinę Kozioł, rzecz jasna nieużyte
 • „A kto rządzi we wsi tu? PPU! PPU!” – pijacki śpiew Solejuka, Myćki i Wargacza

Zobacz też[]

Przypisy[]

 1. odcinek 82.
 2. odcinek 116.
 3. od odc. 108 Gambit geniusza
 4. właściwie wiceminister edukacji narodowej; od odc. 108 Gambit geniusza
 5. od odc. 108 Gambit geniusza
 6. od odc. 112 Demony Kusego
 7. od odc. 109 Potęga mediów do odc. 112 Demony Kusego
 8. od odc. 108 Gambit geniusza
Advertisement