Ranczopedia
Advertisement

Postacie wspominane w Ranczu – artykuł ten przedstawia listę i krótki opis postaci, które zostały wspomniane w serialu Ranczo i filmie Ranczo Wilkowyje.

Postacie związane z Lucy Wilską

 • Rodzice Lucy – pochodzili z Polski, jednak ich córka została urodzona już w USA; nie wiemy o nich nic bliżej poza tym, że mama była praktykującą katoliczką, a tata pozostawał raczej bierny w sprawach religijnych. Wątek rodziców Lucy właściwie nigdy nie został podjęty – córka nigdy nie kontaktowała się z rodzicami, ani nie było wspomniane, że odwiedzili ją w Polsce. Nie wiadomo też, czy państwo Wilscy żyją – o tym że zmarli może świadczyć fakt, że Lucy jest jedyną spadkobierczynią dworku. Poza tym proboszcz w rozmowie z Amerykanką mówi o jej rodzicach w czasie przeszłym, a zwykle nie mówi się tak o osobach żyjących[1].
 • Dziadek Lucy – był mężem znanej widzom babci Lucy, Kusy wspomina o nim w I serii i opowiada Pietrkowi, że to właśnie ten dziadek ukrywał w ziemiance na terenie ogrodu wokół dworku rodzinę żydowską podczas trwania II wojny światowej. Zmarł 20 lat przed śmiercią babci Lucy, więc około 1982 roku[2].
 • Ciocia Emma – nie żyje, wspomniana została w filmie Ranczo Wilkowyje. Była osoba bardzo bogatą, w swoim testamencie zapisała Lucy i Louisowi niebagatelną sumę miliona dolarów zaznaczając jednocześnie, że w przypadku rozwodu całą sumę dziedziczy sama Amerykanka.
 • Ewa – Polka, koleżanka Lucy z USA, dzwoni do niej w odc. 107. W szponach zdrowia, aby pochwalić się świetną posadą w branży reklamowej oraz zaproponować intratną pracę Lucy. Amerykanka początkowo odmawia, jednak potem decyduje się na wyjazd do Stanów Zjedoczonych, najprawdopodobniej jednocześnie przyjmując propozycję Ewy dotyczącą pracy.

Postacie związane z Kusym

 • Zmarła żona Kusego
 • Dziadkowie Kusego  – wspominani w odc. 47. W samo popołudnie; dziadek miał skłonność do napadania na banki (to po nim Kusy odziedziczył rewolwer Nagant), jednak dzięki znajomości z babcią Sokołowskiego, dziadek ustatkował się i zerwał z dotychczasowym życiem rabusia.

Postacie związane z Piotrem i Pawłem Koziołem

 • Rodzice Koziołów – wiadomo o nich tyle, że mama pracowała jako gospodyni na plebanii, ojciec Jan[3] zajmował się polityką – przynależał do partii PZPR, był komunistą – ale ideowym, jak zaznacza wilkowyjski proboszcz. Rodzice faworyzowali Piotra, ponieważ przysparzał mniej problemów i lepiej się uczył niż Paweł.

Postacie związane z bywalcami ławeczki

 • Pani Pietrasiewicz – nauczycielka wychowania fizycznego Hadziuka. Wspominana jest podczas posiedzenia na ławeczce w odcinku 121. Hadziuk twierdzi, że kiedy pokazywała jak zrobić fikołki, to po plecach ciary aż szły.
 • Pani od przyrody ucząca Pietrka – uczyła Pietrka przyrody. Również jest wspominana w odcinku 121. Pietrek przyznaje, że był w niej zakochany po uszy.
 • Nauczycielka geografii Stacha Japycza – uczyła Stacha geografii w pierwszej klasie liceum. W tamtym okresie była świeżo po studiach i według opinii Japycza, posiadała nieziemską urodę. Cała jej klasa udawała, że nie zna położenia konkretnych miejsc, aby nauczycielka wstała i pokazała ten punkt na mapie, dzięki czemu członkowie klasy mogli się napatrzeć. Z tego powodu po roku dostała depresji i przestała uczyć, ponieważ myślała, że jej działania nie przynoszą żadnego skutku.
 • Pan Nowak – nauczyciel geografii Stacha Japycza od drugiego roku liceum. Był pod wrażeniem znajomości punktów na mapie jaką prezentowała klasa Stacha.
 • Pani Rozbicka – nauczycielka od prac ręcznych Macieja Solejuka. Według niego była najpiękniejszą kobietą w szkole. Nosiła okulary, które często były zsunięte na nos, co Solejuk uważa za dodatkowy atut. Ma przez nią bliznę na palcu, ponieważ podczas wbijania gwoździa zapatrzył się na nią, wbijając sobie gwóźdź w rękę.

Postacie związane z bohaterami drugiego planu

 • Matka Witebskiego – wspomniana została tylko raz[4] przez jej syna; wiadomo jedynie, że mieszka w Radzyniu Podlaskim.
 • Brat policjanta Staśka – wspomniany tylko raz[5], miał być jednym z uczniów Witebskiego, jego wątek nigdy później nie został podjęty.
 • Urszula, koleżanka Więcławskiej – prowadzi ekskluzywny butik w Lublinie. Na prośbę Krystyny przyjmuje do pracy ekspedientkę Marysię.
 • Ojciec Kingi – równie krnąbrny co jego córka, były mąż Grażyny; wiadomo tyle, że nie interesuje się losem swojej latorośli.
 • Pierwszy mąż Michałowej – miał na imię lub, co bardziej prawdopodobne, na nazwisko Michał. Zmarł w młodym jeszcze wieku, ale prawdopodobnie już za czasów proboszcza Kozioła. Nie pozostawił po sobie potomstwa.
 • Rodzina Solejukowej – wiadomo tyle, że matka Kazimiery była analfabetką (co oznacza, że nie potrafiła czytać i pisać), jeden z jej wujków był z wyglądu bardzo podobny do obecnego szefa pewnego banku, w którym Solejukowa ulokowała zarobione pieniądze. Sam wujek miał dobry charakter, chociaż prawdopodobnie był alkoholikiem.
 • Rodzina Pietrka – Patryk ma na pewno liczną rodzinę w Radzyniu Podlaskim, o której od czasu do czasu wspomina, oraz kuzyna mieszkającego w Kocku, który załatwił mu pracę na budowie w Anglii.
 • Kuzynka Wezółowej – nigdy nie była personalnie wspominana, wiadomo jedynie to, że jest matką prokuratora Jędrzeja.
 • Rodzina Dyrektorki – z wielu serialowych wypowiedzi wiadomo, że dyrektorka ma męża oraz dwójkę synów. O mężu Wiesławy wspomina np. Witebski[6] i opowiada proboszczowi, że odkąd dyrektorka zaczęła ubierać się bardziej kobieco, mąż się w niej na nowo zakochał. O dwóch synach państwa Olesiów wiemy tylko tyle, że istnieją i że najprawdopodobniej uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego prowadzonych przez Lucy w serii I[7].
 • Profesor Tulpicz – profesor medycyny, bardzo ceniony specjalista, powszechnie znany w kręgach medycznych. Zaproponował on swojemu dawnemu studentowi[8] – doktorowi Wezółowi – świetną ofertę pracy w prestiżowej klinice w Lublinie[9]. Wilkowyjski lekarz odmówił jednak przyjęcia posady. Istnieje prawdopodobieństwo, że nazwisko Tulpicz luźno nawiązuje do nazwiska dra Pawła Lubicza, fikcyjnego lekarza z telenoweli Klan emitowanej w TVP1.
 • Ojciec Tadeusza Hadziuka – nieżyjący już ojciec Hadziuka. Pomysłodawca słynnej nalewki. Został wspomniany w odcinku 97. Nowatorska terapia podczas konsumpcji nalewki przez Hadziuka, Solejuka i księdza Roberta.
 • Kosicki – były podopieczny Moniki, artysta malarz. Pomimo dobrej promocji swoich obrazów oraz kontrowersyjnego, acz udanego wernisażu, jego prace nie zyskały uznania w oczach krytyków. Wystawę trzeba było usunąć, a Monika zakończyła z nim swoją współpracę.
 • Najmłodszy siostrzeniec biskupa Sądeckiego – jest lewicowcem i anarchistą, zostaje wspomniany w odcinku 122.
 • Siostra biskupa Sądeckiego – personalnie nigdy nie jest wspomniana w serialu, jednak wiadomo, że jest matką najmłodszego siostrzeńca biskupa Sądeckiego i mieszka najprawdopodobniej w Warszawie.

Postacie związane z bohaterami epizodycznymi

 • Rodzina Bacuły – wspominani są: żona Janina, brat oraz syn. Wiadomo o nich tyle, że siedzą w zarządzie browaru Tur; prawdopodobnie są zamieszani w matactwa, ponieważ są oni obiektem zainteresowania prokuratury. Bacuła w rozmowie z senatorem prosi go o pewne miejsca na listach wyborczych dla niego i jego rodziny, przy czym celem Bacuły nie jest władza, lecz uzyskanie immunitetu.
 • Dziadek Gumki – wspomniany przez Klaudię, w przeszłości był w partyzantce
 • Ojciec Bolesława Dzikiego – wspomniany przez syna, któremu przekazał gospodarstwo

Mieszkańcy wsi wymienieni z nazwiska

 • Młody Więcek – prawdopodobnie syn Romana Więcka.
 • Mieszkańcy o nazwisku Więcek – wspominani wielokrotnie przez różne postacie; nie wiadomo, czy wszyscy są ze sobą spokrewnieni.
 • Mieszkańcy o nazwisku Zwinek (np. babcia Zwinkowa[10]) – wspominani wielokrotnie przez różne postacie; nie wiadomo, czy wszyscy są ze sobą spokrewnieni – jedynymi znanymi przez widzów Zwinkami są Patrycja, jej rodzice oraz pan Zwinek (gość knajpy U Japycza występujący w odcinku 86.).
 • Kołodziejczyk – sąsiad Ignaczaka.
 • Romaniuk – wspomniany w rozmowie Ławeczkowiczów z Borczukiem[11]; od niego najprawdopodobniej wynajmuje dom Fabian Duda[12]. Jak można wywnioskować ze słów wypowiedzianych przez Solejukową w odc. 64, z zawodu jest kierowcą w Radzyńskim PKSie.
 • Marczykowa – biedna wdowa posiadająca czwórkę dzieci[13], ledwo wiążąca koniec z końcem.
 • Pytlowie – biedna rodzina z wiecznie chorującym dzieckiem[14].
 • Henryk Milińczuk – uczeń wilkowyjskiej szkoły, wspomniany przez księdza Roberta[15]; zasłynął tym, że w jego mniemaniu IV Przykazanie Boskie brzmi „Chrzcij ojca swego i matkę swoją”. Wypowiedź ta przelała czarę goryczy i za jej sprawą wikary postanowił nauczyć wilkowyjan prawd wiary od nowa.
 • Młody Pyrek – wspomniany przez Hadziuka podczas rozmowy z pozostałymi Ławeczkowiczami[16].

Zobacz też

Przypisy

 1. odc. 3. Ksiądz z inicjatywą
 2. odc. 1. Spadek
 3. odcinek 118.
 4. odc. 5. Wieść gminna
 5. odc. 5. Wieść gminna
 6. odc. 39. Szczęśliwe rozwiązanie
 7. odc. 3. Ksiądz z inicjatywą
 8. Tulpicz był opiekunem roku podczas studiów dr. Wezóła
 9. odc. 73. Świadek koronny
 10. odcinek 118. Kto tu rządzi
 11. odc. 56. Amerykańska baza
 12. odc. 113. Konie trojańskie
 13. odc. 3. Ksiądz z inicjatywą
 14. odc. 3. Ksiądz z inicjatywą
 15. odc. 41. Sztormy emocjonalne
 16. odc. 2. Goście z zaświatów
 17. ich wyróżnikiem jest to, że pojawiły się na ekranie chociaż przez kilka sekund
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement