Ranczopedia
Advertisement

Bartkowiak (Marek Lewandowski) – postać epizodyczna serialu Ranczo, radny gminy. Pojawia się w odcinkach: 53. Msza obywatelska, 55. Wielki powrót, 56. Amerykańska baza, 66. Szlifierze diamentów, 69. Wiatr w żaglach, 72. Przeciek kontrolowany, 77. Przywódce, 78. Poród amatorski.

Bartkowiak to formalista i pieniacz. Krytykuje wszystko i wszystkich w urzędzie gminy. Choć ma życiową dewizę – jak już coś robić, to robić porządnie – stosuje ją wybiórczo i w sprawach z reguły mało istotnych. 

Seria 1-4[]

Postać nie występuje.

Seria 5[]

Gdy w urzędzie głosowano nad nazwą ul. Bukowej, Bartkowiak oświadcza, że przeprowadził wizję lokalną i wyliczył, że na tej ulicy rosną tylko 4 buki, za to aż 23 sosny, w związku z czym ulica powinna nazywać się Sosnowa. Z kolei istniejąca już ulica Sosnowa powinna się nazywać Świerkowa, bo tu z kolei sosen jest 17, a świerków – 21, nie licząc jednego złamanego. Ostatecznie Lucy pokonuje go jego własną bronią, proponując nową nazwę dla rzeczonej ulicy Bukowej „Cztery Buki”, czyli zgodnie ze stanem faktycznym.

Seria 6[]

Kandyduje na przewodniczącego rady po wygaśnięciu mandatu Pawła Kozioła, który został senatorem. Jednak jego kandydatury nikt nie popiera oprócz niego samego.

Bartkowiak znowu daje się we znaki pani wójt podczas głosowań, między innymi gdy temat dotyczył książek dla dzieci. Radny od razu rzuca podejrzenie, że ustawa o książkach ma na celu zysk dla męża pani wójt – Kusego, który jest wydawcą. Bartkowiak oraz drugi z kłopotliwych radnych – Kusiba z Dopiewa – zostają skarceni przez księdza wikarego Macieja obecnego wówczas na obradach.

Bierze też udział w strajku pod urzędem gminy.

Seria 7-10[]

Postać nie występuje.

Cytaty[]

  • „Ooo, to jest kultura polityczna naszych przeciwników!” – na zebraniu rady gminy

Zobacz też[]

Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement