Ranczopedia
Advertisement

Kusiba[1], Radny z Dopiewa (Tadeusz Hanusek) – postać epizodyczna serialu Ranczo, radny gminy. Pojawia się w odcinkach: 53. Msza obywatelska, 55. Wielki powrót, 56. Amerykańska baza, 66. Szlifierze diamentów, 69. Wiatr w żaglach, 88. Koniec świata w Wilkowyjach, 102. Jedźmy, nikt nie woła, 113. Konie trojańskie, 121. Geny nie kłamią.

Kusiba w radzie gminy reprezentuje wieś Dopiewo, co podkreśla na każdym kroku. Podobnie jak radny Bartkowiak, lubi się wykłócać o różne błahostki. Od X serii przewodniczący rady gminy, a następnie członek PPU.

Seria 1-4[]

Postać nie występuje.

Seria 5[]

Podczas głosowania nad nazwami ulic stwierdził stanowczo, że jest zbulwersowany faktem, że sprawy Dopiewa są rozpatrywane w dalszej kolejności niż Wilkowyj – mimo iż chwilę wcześniej było głosowanie nad zmianą kolejności i Kusiba nie był przeciwny.

Seria 6[]

Kandyduje na przewodniczącego rady po wygaśnięciu mandatu Pawła Kozioła, który został senatorem. Jednak jego kandydatury nikt nie popiera oprócz niego samego.

Kusiba znowu daje się we znaki pani wójt podczas głosowań, między innymi gdy temat dotyczy książek dla dzieci. Gdy Bartkowiak rzuca podejrzenie, że ustawa o książkach ma na celu zysk dla męża pani wójt – Kusego, Kusiba go popiera. Obaj panowie zostają za to skarceni przez księdza wikarego Macieja obecnego wówczas na obradach.

Seria 7[]

Gdy pani wójt zostaje aresztowana, radny przychodzi do domu jej zastępczyni Haliny Kozioł, żeby zadeklarować poparcie Dopiewa dla aresztowanej – nie jest to jednak bezinteresowny gest, jak się okaże w kolejnej serii. Akurat przebywa tam Kusy, załamany całą sprawą i faktem, że nic nie może wskórać w prokuraturze. Artysta zaprasza radnego do siebie i w dworku we dwóch upijają się wódką. Popijawa zostaje przerwana przez Monikę. Chwilę później, gdy Kusy i księża mają jechać do prokuratury, podpity Kusiba chce jechać z nimi, ale proboszcz go powstrzymuje.

Seria 8[]

Po tym, jak Lucy publicznie ogłasza, że wraca do Ameryki i stanowisko wójta zostanie zwolnione, pierwszą osobą która przychodzi do niej z prośbą o udzielenie poparcia swojej kandydatury na tę funkcję jest właśnie radny Kusiba. Amerykanka odmawia, gdyż nie ma zamiaru nikogo popierać w tych staraniach. Obrażony radny odchodzi narzekając, że Dopiewo kolejny raz zostało skrzywdzone przez władze gminy.

Seria 9[]

Przyjeżdża do urzędu gminy z propozycją dla Lucy i Fabiana. Gotów jest przerzucić swoje głosy na nich pod warunkiem, że zostanie zastępcą wójta. Lucy nie przystaje na propozycję radnego. Odgrażając się mówi, że nie mają co liczyć na jego poparcie w Dopiewie. Następnie z taką samą propozycją odwiedza Więcławskich. Czerepach proponuje mu godne stanowisko, w zamian za zakłócanie zebrań organizowanych przez kontrkandydatów.

Seria 10[]

Zostaje przewodniczącym rady gminy i ma zastrzeżenia do każdego projektu nowej wójt. Klaudia Kozioł wpada na pomysł umieszczenia go na listach wyborczych do parlamentu partii swojego ojca, w zamian za poparcie wszystkich inicjatyw pani wójt. Wraz z Klaudią udaje się w tym celu do Arkadiusza Czerepacha, który na początku się nie zgadza, lecz po szantażu Klaudii ulega i ostatecznie Kusiba otrzymuje „dwójkę” na Podkarpaciu.

Cytaty[]

  • „Bo ja nie jestem przeciw… tylko uważam, że to jest niedopuszczalne!” – na zebraniu rady gminy
  • „W dupie taką radę mam!”
  • „Chwileczkę, Dopiewo jedzie z wami!” – do księży i Kusego jadących do prokuratury
  • „Kasa się liczy i poparcie, bez tego żadnej polityki nie ma.”
  • „No to nie liczcie na głosy w Dopiewie, ani jeden. Żegnam.” – do Lucy i Fabiana

Zobacz też[]

Przypisy[]

  1. nazwisko radnego pada w odcinku 66. Szlifierze diamentów
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement