Ranczopedia
Advertisement
Ranczo_Wilkowyje_w_empiku_Junior
Reklama filmu w Empiku
Nic nie widzisz? Zainstaluj flasha.

Plakat

RanczoWilkowyje1.jpg
RanczoWilkowyje2.jpg
RanczoWilkowyje3.jpg
RanczoWilkowyje4.jpg
RanczoWilkowyje5.jpg
RanczoWilkowyje6.jpg
RanczoWilkowyje7.jpg
RanczoWilkowyje8.jpg
RanczoWilkowyje9.jpg
RanczoWilkowyje10.jpg
RanczoWilkowyje11.jpg
RanczoWilkowyje12.jpg
RanczoWilkowyje13.jpg
RanczoWilkowyje14.jpg
Lucy - Ranczo Wilkowyje.png

Ranczo Wilkowyje – polski film fabularny z 2007 roku w reżyserii Wojciecha Adamczyka, którego fabuła nawiązuje do serialu Ranczo. Premiera kinowa filmu miała miejsce 26 grudnia 2007 roku. Na DVD został wydany 30.05.2008. Premiera filmu nastąpiła między drugą a trzecią serią, ale akcja filmu nie dzieje się między tymi seriami, ponieważ jest alternatywna.

Wstęp - przeczytaj uważnie![]

Wójt_i_polonez

Wójt i polonez

Warto zaznaczyć, że film Ranczo Wilkowyje jest osnuty na bazie wątków z serialu Ranczo, ale nie jest kolejną serią, tylko odrębną opowieścią, dzieje się alternatywnie do akcji bazowej serialu. Chociaż premiera filmu miała miejsce między II a III sezonem Rancza, to film nie jest sezonem 2 i 1/2, a jego akcja nie dzieje się pomiędzy II a III serią.

Niemniej jednak w tym artykule w dziale Ciekawostki publikujemy rozbieżności między serialem a filmem w ramach ciekawostek.

UWAGA! Ten artykuł w dziale: Fabuła: Szczegółowa zawiera SPOILER. Jeżeli nie chcesz znać zakończenia, nie czytaj tego działu!

Fabuła[]

Ogólna[]

Lucy i Kusy muszą stawić czoło sporemu problemowi. Ze Stanów przyjeżdża nagle tajemniczy mąż Lucy - Louis. Okazuje się, że ich rozwód nie został do końca przeprowadzony. Louis walczy o utracone uczucia żony, chce, by dziewczyna wróciła z nim do USA. Kusy usuwa się w cień, jednak z czasem zaczyna podejrzewać Louisa o niezbyt czyste zamiary. Na drugim planie rozgrywa się starcie przebiegłego Czerepacha, w roli kontrolera z Regionalnej Izby Obrachunkowej, z Wójtem. Zdesperowany Wójt, wraz z przedsiębiorcą Więcławskim, który od lat wygrywał wszelkie przetargi w gminie, knuje przeciwko swemu odwiecznemu wrogowi. Niespodziankę szykują również bywalcy ławeczki.

Szczegółowa[]

Wójt Paweł Kozioł ma w nocy koszmar. Śni mu się, że w nocy do Urzędu Gminy przychodzi Arkadiusz Czerepach jako szatan i chce go udusić. Z rana odwiedza kościół przed niedzielną Mszą Św. i chce zamówić mszę w intencji odegnania nagłego niebezpieczeństwa. W ofierze daję duża sumkę pogniecionych banknotów. Po namyśle ksiądz przyjmuje prośbę. W czasie eucharystii kapłan wspomina postać zmarłego Jana Japycza w pierwszą rocznicę śmierci.

Po mszy parę zakochanych – Lucy i Kusego, zastaje w łóżku sprzątająca Solejukowa. Niespodziewanie przyjeżdża firma kwiaciarska z wielkim bukietem róż dla Lucy od tajemniczego wielbiciela. Wójt dowiaduje się, że wkrótce gminę odwiedzi kontrola z województwa. Szybko obmyśla plan, do którego wykonania zobowiązuje Dudę. Nagle otwierają się drzwi do gabinetu wójta, w których ukazuje się postać Arkadiusza Czerepacha.

Bywalcy ławeczki zauważają, że w Wilkowyjach „ruch jak na lotnisku”. Gdy zaczyna bić kościelny dzwon, kobyła starego Więcka jak zwykle biegnie szalona pod świątynię. Wójt na widok Czerepacha mdleje. Na szczęście bez zastrzyku Doktora Wezóła dochodzi do siebie. Klaudia spacerując przy jeziorku spotyka chłopaka imieniem Emanuel, który przeżywa właśnie głodówkę. Interesuje się filozofią. Wójt chce się „dogadać” z Czerepachem w sprawie kontroli, lecz ten odmawia łapówki.

Kompania ławeczkowa rozmyśla na temat Boga. Dochodzą do wniosku, że Stworzyciel Świata jest do nich podobny wyglądem i charakterem. Jednak Stach Japycz rozwiewa ich wątpliwości.

Do Lucy przychodzi Czerepach z prośbą o wynajęcie pokoju w dworku na czas kontroli gminy.

Wójt razem z Więcławskim zastanawiają się co zrobić by „przełamać” Czerepacha, lecz nie wymyślają nic sensownego. Do Wilkowyj przyjeżdża mąż Lucy – Louis. Prosi Czerepacha o wskazanie drogi do dworku. Za przysługę płaci gminnemu kontrolerowi zaliczkę. Kusy i Lucy zastanawiają się kto mógł przesłać bukiet kwiatów. Gdy Amerykanka zauważa niespodziewanego gościa – Louisa, bardzo się denerwuje. Karze mu się wynosić. Wójt wpada na pomysł by zabić Czerepacha. Chce to zrobić rozpędzając się na niego starym nie zarejestrowanym Polonezem. Do współpracy namawia Więcławskiego.

Lucy dowiaduje się od Louisa, że ten nie dopełnił rozwodowych formalności. Kusy słysząc, że Lucy ma męża, wychodzi z domu. Louis prosi Lucy o wybaczenie i żeby nadal pozostali małżeństwem.

Spragnieni i bez gotówki bywalcy ławeczki chcą kupić na kredyt cztery Mamroty od Więcławskiej, na co ta się nie zgadza. Do księdza przychodzi zrozpaczony Więcławski z prośbą o pomoc, związaną ze złymi zamiarami wójta.

Czerepach i Louis rozmawiają w języku angielskim o wcześniejszej umowie, polegającej na tym, że Arkadiusz ma pomóc w powrocie Lucy do męża. W zamian za to Czerepach dostanie dworek. Całą rozmowę podsłuchują Jaś i Zbysiek Solejuk. Kusy strapiony całą sytuacją odwiedza księdza, który radzi mu, aby usunął się z życia Lucy.

Louis śpiewa pod oknem Lucy piosenkę „Kocham Cię kochanie moje” w nadziei, że ta przekona się do niego. Amerykanka jeszcze bardziej denerwuje się na męża. Kusy widząc, że nie ma innego wyjścia postanawia się wyprowadzić. Hadziuk, Solejuk, Pietrek i Stach Japycz z braku pieniędzy postanawiają założyć mały barek piwny.

Solejukowa i Hadziukowa patrząc na przystojnego i wysportowanego Louisa dochodzą do wniosku, że w Ameryce ewolucja poszła dalej. Ponury Kusy w towarzystwie Witebskiego opowiada o swoim smutnym losie, popijając kieliszki wódki. Nowi biznesmeni wymyślają nazwę swojego piwnego interesu – „Budka z piwem”. Lucy prosi Kusego, by „obronił” ją przed Louisem, lecz ten mówi jej aby wróciła do męża.

Klaudia i Emanuel znów się spotykają i rozmawiają o książce filozoficznej.

Duda chce się przypodobać Czerepachowi i przynosi inspektorowi dokumenty z gminnymi „niedogodnościami”.

Spisek wójta zaprzepaszcza ksiądz. Wściekły wójt teraz goni Polonezem plebana i Więcławskiego, czego skutkiem jest mały wypadek – wójt ląduje w bagnie.

Na wezwanie księdza Czerepach przychodzi na plebanię. Proboszcz zaprosił go po to, by uchronić go od zabójczych zamiarów wójta. Louis ponownie prosi by Lucy wróciła z nim Stanów. Opowiada o swoich cierpieniach bez ukochanej. Dziewczyna jeszcze bardziej się denerwuje i obrzuca męża jajkami.

Wójt kolejny raz namawia Czerepacha, by złagodził nieco kontrolę urzędu – bez skutku.

Klientki Więcławskiej podziwiają w ze sklepu przystojnego mężczyznę jakim jest Louis.

Lucy pyta się księdza czy lepiej, by wróciła do okropnego męża czy została z ukochanym Kusym. Pleban radzi „po bożemu”, aby żyła z Louisem.

Duda tłumaczy Hadziukowi, Solejukowi, Pietrkowi i Stachowi jak założyć piwny interes. Sprzedawać będą lubelski browar (Perła).

Lucy wyrzuca z domu Louisa. Klaudia zaprasza na obiad Emanuela. Przy stole gość opowiada o swojej pasji – filozofii.

Hadziukowa, Doktorowa, i Dyrektorka szkoły robią Solejukową na bóstwo, by mąż bardziej ją docenił jako kobietę.

Louis przenosi się do pustej kanciapy Kusego, ku wielkim niezadowoleniu Lucy. Solejuk po całym dniu pracy, w złym humorze przychodzi do chałupy, w której zastaje swoją żonę, zupełnie odmienioną. Przestraszony z krzykiem wybiega z domu. W Country Clubie Czerepach i Duda podpici rozmawiają, gdy przybiega Solejuk, i opowiada wszystkim o swoim problemie. Kiedy następnym razem Maciej wraca do chałupy, w pięknej damie dostrzega swoją żonę.

Wójt znowu proponuje Czerepachowi łapówkę. Ten ku niezadowoleniu Kozioła oznajmia, że całą rozmowę nagrał. Nowi wilkowyjscy biznesmeni otwierają Budkę z piwem, gdzie z okazji pierwszego dnia pracy sprzedają piwo za pół ceny.

Czerepach decyduje wreszcie, że wójt jednak pozostanie na swoim stanowisku.

Interes piwny kwitnie, lecz pracownicy dochodzą do wniosku, że taki wysiłek nie jest dla nich. Planują zakończyć biznes po jednym dniu.

Pod pływem Czerepacha wójt zostaje zmuszony zwolnić Dudę ze stanowiska sekretarza gminy. Wójt w rozmowie z Emanuelem w „Budce z piwem” dowiaduje się, że ten jest homoseksualistą, co bardzo uspokaja Kozioła.

Solejuk po całym dniu harówki wraca do domu, wręcza żonie kwiatka i padają sobie w ramiona.

Jaś i Zbysiek Solejek powiadamiają Kusego o złych zamiarach Louisa w stosunku do Lucy. Lucy przychodzi do Babki znachorki z prośbą o truciznę dla męża. Chce przez to pozbyć się go z Wilkowyj. Następnego dnia z rana, gdy Louis wychodzi na jogging, Lucy po kryjomu dolewa mikstury do napoju męża.

Kusy z Hadziukiem, Pietrkiem i Solejukiem porywają Louisa i prawią mu kąpiel w studni. Widząc to policjant Stasiek chce interweniować, lecz Wioletka prosi, by tego nie robił. Mąż Lucy pod wpływem „tortur” opowiada o swoim wrednym planie. W chwili nieuwagi porywaczy, Louis ucieka. Rozpoczyna się gonitwa, która przenosi się na bryczki. Do wszystkiego przyłączają się miejscowi mężczyźni, zdenerwowani kradzieżą swoich bryczek. Cały pościg kończy się pod kościołem. Nad wszystkim próbuje zapanować ksiądz. Pomaga mu w tym policjant, który grozi wypisywaniem mandatów za brak świateł odblaskowych w „pojazdach mechanicznych” zbuntowanych chłopów.

Na plebanii Kusy ujawnia spisek Louisa. Oznajmia, że w Ameryce zmarła ciotka Lucy – Emma, która pozostawiła w spadku milion dolarów dla małżonków, pod warunkiem, że powrócą do siebie. Louis grozi, że oskarży Kusego o porwanie. Lucy postanawia oddać mężowi cały spadek, by ten dał spokój Kusemu. Prosi również, by w Ameryce dokończył formalności rozwodowe. Kusy wpada do Urzędu Gminy, aby dać w twarz Czerepachowi za współpracę z Louisem. Louis jadąc taksówką do Warszawy popija napój z trucizną i przeżywa niezmierne koszmary.

Scena w czasie napisów[]

Ławeczkowicze w rozmowie pod sklepem, dochodzą do wniosku, że najważniejsze w piciu jest towarzystwo. Machają do Emanuela, który przejął i poprowadził po nich „Budkę z piwem”.

Obsada[]

Zdjęcie Postać Aktor
Lucy.jpg
Lucy Wilska Ilona Ostrowska
Ksiądz.jpg
Ksiądz proboszcz Piotr Kozioł Cezary Żak
Wójt.jpg
Wójt Paweł Kozioł Cezary Żak
Arlak.jpg
Wójtowa Halina Kozioł Violetta Arlak
Kusy.jpg
Kusy Paweł Królikowski
Louis.jpg
Louis Radosław Pazura
Witebski Tomasz.jpg
Tomasz Witebski Jacek Kawalec
Klaudia.jpg
Klaudia Kozioł Marta Chodorowska
Pietrek.jpg
Patryk Pietrek Piotr Pręgowski
Tadeusz Hadziuk.jpg
Tadeusz Hadziuk Bogdan Kalus
Celina Hadziuk.jpg
Celina Hadziuk Dorota Nowakowska
Stach Japycz.jpg
Stanisław "Stach" Japycz Franciszek Pieczka
Solejuk.jpg
Maciej Solejuk Sylwester Maciejewski
Solejukowa.jpg
Kazimiera Solejuk Katarzyna Żak
Michałowa.jpg
Michałowa Marta Lipińska
Więcławski.jpg
Andrzej Więcławski Grzegorz Wons
Więcławska.jpg
Krystyna Więcławska Dorota Chotecka
Czerepach.jpg
Arkadiusz Czerepach Artur Barciś
Piotr Ligienza.jpg
Fabian Duda Piotr Ligienza
Magdalena Kuta.jpg
Leokadia Paciorek Magdalena Kuta
Piotr Wezół.jpg
Doktor Mieczysław Wezół Wojciech Wysocki
Wezółowa.jpg
Dorota Wezół Beata Olga Kowalska
Arkadiusz Nader.jpg
Policjant Stasiek Arkadiusz Nader
Wioletka.jpg
Wioletka Magdalena Waligórska
Dyryktorka.jpg
Dyrektorka Szkoły Ewa Kuryło
Babka.jpg
Babka zielarka Grażyna Zielińska
Emanuel.JPG
Emanuel Grzegorz Woś
Jan Solejuk Daniel Zawiska
Zbyszek Solejuk Karol Sokołowski
Kasia Solejuk Anna Stępień
Marianek Solejuk Jędrzej Cempura
Muniek Solejuk Arkadiusz Sokołowski
Rysio Solejuk Radosław Sokołowski
Kobieta Alicja Bach
Matka panny młodej Danuta Borsuk
Weselniczka Ewa Pająk
Kobieta Alina Skiepko-Gielniewska
Kobieta przed telewizorem Beata Łuczak
Dziewczyna w krzakach Wioleta Wawrzak
Doręczyciel poczty kwiatowej Filip Bobek
Chłop Ryszard Chlebuś
Hryćko (w napisach jako Chłop) Waldemar Czyszak
Bąk (w napisach jako Chłop) Jarosław Gruda
Kierowca taksówki Aleksander Mikołajczak
Doręczyciel poczty kwiatowej Maciej Mikołajczyk
Więcek (w napisach jako Chłop) Stanisław Pąk
Mężczyzna przed telewizorem Tomasz Zaród
Ojciec panny młodej Grzegorz Żyła
Wojciech Gumowski
Jacek Potoł
Michał Rujner
Bogdan Sabała
Wiktor Szczepański
Dublerzy
Dubler.jpg
Dubler wójta - księdza Robert Ostolski

Produkcja[]

Nagrody[]

 • 2008 - Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"-Srebrny Bilet

Ciekawostki[]

 • Okres zdjęciowy rozpoczął się 17 lipca 2007. Zdjęcia były realizowane w Jeruzalu i Latowiczu.
 • Film jako jeden z czterech był pokazywany na nocnym seansie na plaży podczas Gali Gwiazd 2008 w Międzyzdrojach.
 • Film jest odrębną opowieścią. Choć akcja rozgrywa się między II a III serią, wydarzenia w nim nie mają wpływu na losy bohaterów w serialu. Gdyby przyjąć odwrotnie, film w porównaniu do serialu zawierałby niewielką ilość nielogiczności i błędów, oto niektóre z nich:
  • W filmie Fabian Duda zostaje zwolniony ze stanowiska sekretarza gminy, a w trzeciej serii ciągle pracuje.
  • Inna nieścisłość jest taka, że Czerepach w drugiej serii wyjeżdża do Belgii, a w trzeciej wraca do Polski z tego kraju, zaś w filmie nie jest wspomniane, że wyjeżdża znowu do Brukseli.
  • Dworek Lucy ma inny kolor niż w serialu.
  • Solejukowa i w filmie i w trzecim sezonie przechodzi metamorfozę, z której w serialu własny mąż jej nie poznaje.
  • Kazimiera pracuje jako sprzątaczka w dworku. W serialu nigdy taki wątek nie został podjęty.
  • Powstała scena, w której na początku filmu Lucy przebrana za seksowną diablicę straszy wraz z Czerepachem wójta Kozioła. Ostatecznie scena została usunięta, ale można ją zobaczyć w kulisach serialu ,,Ranczo Wilkowyje - jak powstawał film'' i w scenach niewykorzystanych.

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement