Ranczopedia
Advertisement

Ryszard Polakowski, Magister (Leon Charewicz) – postać drugoplanowa serialu Ranczo. Pojawia się w piątej serii jako farmaceuta w pierwszej w Wilkowyjach aptece, którą otworzył były wójt. Od serii szóstej pracuje w aptece otwartej przez Więcławskiego

Polakowski jest, w przeciwieństwie do swojego pierwszego pracodawcy, człowiekiem prawym, świadomym i na wskroś uczciwym. Sądzi, że lekarz i farmaceuta to misja – z tym że farmaceuta nie powinien być lekarzem.

Przed akcją serialu

W młodości Polakowski podjął i ukończył studia na uniwersytecie, bowiem jest dyplomowanym magistrem farmacji. Zanim przybył do Wilkowyj został wyrzucony z kilku aptek za wydawanie chorym i biednym leków za darmo.

Seria 1-4

Postać nie występuje.

Seria 5

Gdy magister Polakowski pojawia się w Wilkowyjach, doktor Wezół przestaje mieć pacjentów bowiem aptekarz, wprowadzony w błąd przez Wójta – który poinformował go, że we wsi „praktycznie nie ma lekarza” – staje się jednocześnie aptekarzem i doradcą od dolegliwości. Wizyta samego Wezóła w aptece, który przedstawił się kim jest, powoduje że aptekarz – człowiek ze wszech miar uczciwy – na powrót staje się „tylko” aptekarzem, a Wezół znów ma pacjentów.

Wchodzi w konflikt z Babką twierdząc, że uprawia ona nielegalne czary i nie wierzy w to, że ona pomaga ludziom dzięki ziołom i wiedzy. Babka rzuca na niego czar w wyniku czego ten zaczyna się jąkać. Przegrany magister przeprasza kobietę i zaczyna uczyć się od niej zielarstwa. Zafascynowany tajemną wiedzą Babki chce wykorzystać ją do zrobienia materiału naukowego – później jednak, poruszony własnym sumieniem, rezygnuje z tego pomysłu.

Seria 6

Magister, zdenerwowany kolejną nieuczciwą zagrywką swojego pracodawcy, postanawia zrezygnować z pracy w aptece Kozioła. Nie pozostaje jednak na długo bezrobotnym – wkrótce dostaje bowiem propozycję pracy w innej wilkowyjskiej aptece, którą właśnie buduje Więcławski. Tym razem farmaceuta jest zadowolony ze współpracy z szefem.

Ku zaskoczeniu pani wójt Polakowski przez krótki czas bierze udział w pikiecie pod Urzędem Gminy – aczkolwiek z nieco innego powodu niż pozostali uczestnicy: nie chce bowiem usunięcia Lucy ze stanowiska, lecz protestuje ogólnie przeciw niesprawiedliwej polityce władzy wobec obywateli.

Seria 7

156814 587523547933131 468175301 n.jpg
941489 600449879973831 1028546124 n.jpg

Przez przypadek wdaje się w romans z Haliną, kiedy ta obrażona przez męża przychodzi do apteki. Magister pomaga zrozpaczonej kobiecie. Kiedy Halina jest celem prokuratury Senator ukrywa żonę właśnie u Ryszarda. Magister jest bardzo szczęśliwy, lecz do czasu kiedy senator wraca po żonę. Zrozpaczony Ryszard nie wiedząc co ma ze sobą zrobić udaje się do Babki, lecz ta mówi mu, że na jego chorobę nie ma lekarstwa.

Seria 8

Senator proponuje Magistrowi miejsce na liście wyborczej do sejmu. Halina w obawie, iż Ryszard może się nie zgodzić, udaje się do niego. Przewidywania Haliny okazują się być słuszne, wobec czego kobieta rzuca się przed kochankiem na kolana. Takiej prośbie Ryszard nie jest w stanie odmówić i rychło ulega kobiecie, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Przypadkowo romans pomiędzy Ryszardem a Haliną zostaje odkryty przez Czerepacha, który prosi o pomoc Michałową. Gospodyni, znana ze swojej stanowczości, bierze sprawy w swoje ręce i postanawia rozmówić się z Haliną. Przestraszona Koziołowa, w obawie że jej romans z aptekarzem może wyjść na jaw, przychodzi do apteki i informuje Ryszarda, że muszą z tym natychmiast skończyć. Mężczyzna jest tak zrozpaczony, że sięga po środki uspokajające.

Po sukcesie PPU w wyborach parlamentarnych Ryszard dostaje propozycję dobrego stanowiska w resorcie zdrowia, lecz aptekarz odmawia tłumacząc się, że już samo posłowanie go przeraża.

Seria 9

Ryszard wznawia swój romans z Haliną. Ulega jej namowom i zgadza się wynająć mieszkanie w stolicy na ich potajemne spotkania. Do tego jednak nie dochodzi, ponieważ Halina rezygnuje z bycia posłanką. Bierze więc pokój w hotelu sejmowym. Halina jednak, pod pretekstem kupna maści, nadal odwiedza Magistra w aptece.

Szantażowany przez Michałową zatrudnia do pomocy Weronkę. To oczywiście nie podoba się Halinie, która z wściekłości wybija okna w budynku. Ostatecznie jednak, ku zadowoleniu Ryszarda, Weronka w ramach holdingu zostaje zatrudniona w sklepie Więcławskiej. Kochankowie się godzą.

Magister kontynuuje swoją karierę polityczną. Wraz z innymi członkami klubu bierze udział w zaprzysiężeniu, uczestniczy w spotkaniach PPU. Po zasłabnięciu Wezóła zastępuje go na stanowisku rzecznika PPU.

Seria 10

Magister szczęśliwy, z kwiatami i alkoholem, przybiega do Urzędu Gminy na spotkanie z Haliną. Tam dowiaduje się, że kiedy Halina zostanie prezydentową to będzie śledzony jej każdy krok, więc zmuszona jest na ten czas zerwać bliższą znajomość z Ryszardem. Ten obiecuje czekać na nią nawet 5 lat prezydenckiej kadencji.

Po zniknięciu Pawła Kozioła uczestniczy w specjalnym spotkaniu PPU zwołanym przez Czerepacha.

Cytaty

 • Magister: „Pani nie pomaga, tylko w tej ciemnocie jeszcze bardziej szkodzi.”
  Babka: „Co? Ja szkodzę? Ty magistrze ty cholerny, już mi stąd!”
  Magister: „Kijem racji się nie udowadnia. Ja wszystkie organy zawiadomię, koniec tego zabobonu!”
 • „Farmaceuta choremu leku odmówić nie ma prawa. Nawet jeśli chory nie ma pieniędzy.”
 • „Niezły koktajl.” – o Mamrocie
 • „I tak się ze mnie śmieją.”
 • „Dzisiejszym światem rządzi ciągła zmiana.”
 • „Naukowiec ma jednak obowiązki etyczne.”
 • „Mam poważny dylemat. (…) W zasadzie epistemologiczny, ale bardziej etyczny. Dokładnie aksjologiczny. Czy poznanie w nauce jest wartością absolutną, pani zdaniem? Czy też jednak relatywną, z uwagi na potencjalne skutki?” – do Wioletki w barze
 • „Z miłości jestem chory.” – do Haliny
 • Półkot: „Do widżenia.”
  Polakowski: „Do widżenia… eee… do widzenia.”
 • "Mój ty żbiku histeryku!" - Halina Kozioł

Ciekawostki

 • Niektóre pozaserialowe źródła (m.in. dawna strona TVP[3]) podają, że Polakowski ma na imię Antoni.
 • Wójt często nazywa go Polakowicz zamiast Polakowski.
 • Ryszard i Halina tworzą najdłuższy na przestrzeni serialu romans, który rozpoczyna się w odcinku 84. i trwa (z małymi przerwami) do końca serialu.

Zobacz też

Postacie

Inne

Przypisy

 1. przekręcone nazwisko używane przez Kozioła
 2. używane przez Babkę i Halinę Kozioł
 3. http://web.archive.org/web/20110823105525/http://www.tvp.pl/seriale/komediowe/ranczo/bohaterowie
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement