Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 82 Tchnienie antyklerykalizmu - osiemdziesiąty drugi odcinek serialu Ranczo, po raz pierwszy wyemitowany 24.03.2013r. w TVP1.

Opis

Przy śniadaniu Monika zachwyca się nową tematyką obrazów Kusego. Kinga, wykorzystując okazję, staje za jej plecami i zaczyna ją przedrzeźniać. Lucy z trudem powstrzymuje śmiech. W biurze senator przysłuchuje się opowiadaniom o wyczynach Wargacza z dnia poprzedniego.

W przeciwieństwie do Kingi, Kusy w pochwałach słanych przez agentkę nie widzi nic podejrzanego. Dziewczyna razem z Lucy postanawia częstować malarza jeszcze większą wazeliną, niż Monika. Nieprzyzwyczajony do takiego traktowania Kusy wkrótce zaczyna się buntować.

Na plebani zjawia się Czerepach z misją od senatora. Ucieszony proboszcz jest przekonany, że brat chce się w końcu nawrócić. Niestety, Paweł Kozioł chce jedynie zyskać poparcie kościoła dla swojej partii. Negocjacje okazują się być trudniejsze, niż by się tego ktokolwiek spodziewał, a Czerepach w celu wywarcia pośredniego nacisku, grozi nawet podjęciem na terenie gminy działań antyklerykalnych.

312708 586330834719069 1063970444 n.jpg

Lodzia, wciąż niepogodzona z decyzją pani wójt co do jej wyjazdu do Brukseli, opowiada Lucy o Fabianie, którego wygląd, po załamaniu związanym z zerwaniem z Klaudią pozostawia wiele do życzenia. W domu senatora zjawia się Myćko, który szuka kryjówki przed policją. W międzyczasie zjawia się głodny Łukasz.

W urzędzie gminy Halina dostaje od Lodzi reprymendę za złe wychowanie swojej córki. No bo nie godzi się, żeby takiego chłopaka, jak Duda, Klaudia mogła zostawić. Senator chce dowiedzieć się od Łukasza, jak długo ten zamierza siedzieć na jego garnuszku. Chłopak wykorzystuje tę sytuację do zrozumienia natury prostego człowieka, lecz próba ta okazuje się dla niego szokiem i traumą. Niestety okazuje się, że zarówno dla Myćki, jak Kozioła, każda rzecz, nawet ludzkie życie, jest przeliczalna na pieniądze. Na trzeźwo kontynuowanie tej rozmowy nie ma sensu, zatem panowie postanawiają zmienić ten stan.

63950 586330691385750 854862152 n.jpg

Lucy zaprasza nieszczęśliwego Dudę na obiad do domu. Niestety, Fabian po rozstaniu z Klaudią wpadł w czarną rozpacz. Pracować nie może, jeść nie może, spać nie może. Tylko pić może. Monika nie może zrozumieć, jak chłopak mógł się załamać z powodu jednej dziewczyny. Widząc marny stan Dudy, Lucy nakazuje mu wrócić do domu i odpocząć.

Na plebani zjawia się Więcławska w towarzystwie innych kobiet, oburzonych zachowaniem Czerepacha, który nakazał zdjęcie ze ścian krzyży – symboli kultu, w miejscach uznanych przeze niego za publiczne, przy okazji strasząc policją. Michałowa bierze sprawy w swoje ręce. Skoro Czerepach chce wojny z kościołem, będzie ją miał.

Ranczo_-_Poszukiwanie_uczuć_wyższych_-_scena_z_odc._82

Ranczo - Poszukiwanie uczuć wyższych - scena z odc. 82

Klaudia wraca do domu. Podchmielony Łukasz relacjonuje jej rozmowę z senatorem i Myćką, którą solidnie odchorował. Za doprowadzenie chłopaka do takiego stanu córka oskarża, poniekąd słusznie, swojego ojca. Następnego dnia reżyser postanawia wykorzystać, wypływający z rozmowy z niemającymi skrupułów mężczyznami przekaz, w swojej sztuce.

401237 586330664719086 532012476 n.jpg

Do ławeczkowiczów przysiada się Fabian. Ci, widząc stan chłopaka częstują go swoim trunkiem. Niestety, Duda nie dotrzymuje tempa kompanom i szybko staje się dla nich nie lada problemem. Pijany w sztok chłopak zasypia na ławce. Na szczęście, koledzy przy pomocy taczki odwożą go do domu. W tym czasie Lucy ucina sobie pogawędkę z Hot Dogiem o swoim zachowaniu względem Kusego. Czworonożny przyjaciel ze spokojem wsłuchuje się w monolog swojej pani.

392807 586330708052415 837088996 n.jpg

Czerepach odprowadza Lodzię na przystanek autobusowy. Zapewnia ją, że podróż do Brukseli to bardzo dobry pomysł. Taki kurs to nie lada szansa na rozwój kariery na scenie politycznej dla żony i oczywiście męża. Niestety, Lodzia w podróży widzi tylko przerażającą wielką niewiadomą, więc Arkadiusz siłą musi ją wepchnąć do autobusu.

Ranczo_-_Wojna_religijna_-_scena_z_odc.82

Ranczo - Wojna religijna - scena z odc.82

Wojna religijna, wywołana przez Czerepacha źle się dla niego kończy. Kobiety siłą wyrzucają go z biura senatora, w którym się barykadują. Tymczasem nieświadoma sytuacji we wsi Lucy przeprasza Kusego za swoje wcześniejsze zachowanie. Mąż wybacza żonie i zapewnia ją o swojej miłości. Wszystkiemu przysłuchuje się wiernie Hot Dog. Romantyczną chwilę przerywa Francesca, która wpada z komunikatem, iż "kobiety Czerepach zabiły". Na plebani ksiądz Maciej te same newsy przekazuje przełożonemu. Proboszcz zachowuje jednak spokój. Nie ma się bowiem co wtrącać, jeśli nad całą sprawą pieczę sprawuje rezolutna Michałowa.

Czerepach ukrywa się w domu senatora. Wzywa Staśka i żąda, aby ten zrobił coś z kobietami w biurze senatora. Na to wszystko nie zgadza się Kozioł, obawiający się wojny ze swoim bratem.

Kusy rozmawia z psem o swoich rozterkach twórczych. W tym czasie Lucy próbuje uspokoić rozwścieczone kobiety zgromadzone w senatorskim biurze. Wbrew ich obawom, bynajmniej nie chce ich przepędzać, a wręcz zamierza pomóc i zostawia Francescę na posterunku, aby ta pilnowała ich bezpieczeństwa.

Lucy wraca do domu, gdzie zastaje Monikę rozmawiającą z Kingą o Kusym i jego twórczości. Pani wójt niedokładnie rozumie wypowiedź agentki na temat van Goga i jego ucha, i stwierdza, że jednak woli, gdy mąż jest cały. W tym czasie na plebanii Czerepach dochodzi do porozumienia z proboszczem.

Kobiety świętują zwycięstwo kościoła nad partią. Nawet ksiądz jest zachwycony, serdecznie dziękuje kobietom za ich postawę. Te nie pozostają dłużne, wiwatują na cześć proboszcza, gdy Michałowa wychwala jego działania w obronie krzyża.

Wystąpili

Cytaty

 • "Są tacy, którzy zasuwają i są tacy co są dowcipni" - Kusy do Kingi
 • "U nas naród wcześnie chodzi spać" - Paweł Kozioł
 • "Ja wolnego w pracy nie wezmę tylko dlatego, że ty się boisz sam z gościem zostać" - Halina do męża
 • "Ty się o Wargacza nie bój, to jest prosty mechanizm, tam się nie ma co zepsuć" - Paweł Kozioł do Klaudii
 • "Wszystkie baby jednakowe, żeby tylko człowieka do roboty zagonić" - Senator
 • "Artist potrzebuje akceptacja" - Lucy
 • "I taką wazelinę łyka?" – Kinga o Kusym
 • "Nawet na tej skale ziarno zakiełkowało" – Proboszcz o bracie
 • "Sorry, popóźniłam się" – Lucy
 • "A co to ja gospodyni domowa jestem?" – senator Kozioł
 • "Hotel Bed and Breakfast sobie urządzili" – senator Kozioł o Łukaszu i Myćce
 • Łukasz:"Czego wy się najbardziej w życiu boicie?"
  Myćko:"Obecnie to posterunkowego Staśka"
 • Łukasz:"Oddałby pan życie za kasę?"
  Myćko:"Zależy za jaką"
  Łukasz:"No co za jaką? Przecież jakby pan życie oddał to by pan tej kasy nie miał, choćby to i sto baniek było"
  Myćko:"Chyba, żeby się udało"
  Senator:"Za sto baniek to nie jedno można zaryzykować"
  Łukasz:"Panie Myćko, czego by pan nie zrobił nawet za sto baniek"
  Myćko:"Za sto baniek to bym zrobił wszystko"
  Łukasz:"Jak wszystko. Człowieka by pan zabił? Mnie na przykład?"
  Myćko:"No..."
  Łukasz:"Ja pierniczę..."
  Senator:"Młody słuchaj, za ciebie to on by dostał 50, bo by się musiał ze mną podzielić, żebym go nie wydał"
 • "Musi nawąchał się czego, bo procentów nie czuć" - Solejukowa o Czerepachu
 • Łukasz:"Sorry, nie ma pan coś mocniejszego?"
  Senator:"O, i to jest pierwsze mądre pytanie, jakie dzisiaj pan artysta zadał"
 • "U nas na prowincja nie jesteśmy takie nowoczesne" - Lucy do Moniki
 • Myćko:"Wychodzę"
  Paweł Kozioł:"No, nareszcie"
  Myćko:"Ale tylko do kibla"
 • "Jak Pan Bóg kogoś chce ukarać to mu rozum odbiera" - Michałowa
 • "Chce wojny, będzie miał wojnę" - Michałowa o Czerepachu
 • "Huknie sobie kierownik?" – Solejuk do Fabiana
 • "Otwarte, żeby pooddychało" - Solejuk do Dudy o otwartym Mamrocie
 • "Jak nic wcześniej musiał co dziabnąć, po jednym łyku by tak nie bredził" - Hadziuk o Dudzie
 • Senator:"Nic nie mów. Migrenę mam"
  Halina:"Migrenę? Koń by się uśmiał"
 • Solejuk:"Taki umysłowy to nie wiadomo po co do kielicha siada"
  Stach:"Paradoks to jest, niby głową pracuje, panowania nad głową żadnego nie ma"
 • "Kto zamawiał radio taczki?" - Pietrek do kompanów z ławeczki
 • Łukasz:"Całą noc myślałem o konsekwencjach tego wszystkiego"
  Klaudia:"Oj niepotrzebnie. Ja wszystko w łazience posprzątałam"
 • "Czerwona gnido Ty!" - Solejukowa do Czerepacha
 • "Lucy, wszystko się może zmienić, ale ja zawsze Bogu będę dziękował, że cię spotkałem. Zawsze w moim życiu będziesz najważniejsza. Przedtem, teraz, potem. A nawet jeżeli rzeczywiście coś po śmierci istnieje to na zawsze" - Kusy do Lucy
 • "Lucy! Presto! Zamieszka we wieś jest! Kobiety Czerepach zabiły!" - Francesca
 • Ksiądz Maciej:"Wojna religijna we wsi!"
  Proboszcz:"A tak, słyszałem, słyszałem"
 • "Księże Macieju, jak tam Michałowa sprawy w swoje ręce wzięła to moja interwencja do niczego nie jest potrzebna" - Proboszcz do ks.Macieja
 • "Jak mi ten jego tupecik w ręku został to tak się wystraszyłam jakbym myszy dotknęła" - Dyrektorka Szkoły do kobiet na plebanii

Zobacz też

Galeria

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement