Ranczopedia
Advertisement

Grzegorz[2][3] Wargacz (Sławomir Orzechowski) – początkowo epizodyczna, później drugoplanowa postać serialu Ranczo, mieszkaniec Wilkowyj, sąsiad Solejuków.

Wargacz jest stereotypowym, prymitywnym mężczyzną w średnim wieku – narzekającym, nielubiącym zmian i nowoczesności, niestroniącym od alkoholu. Jego najczęstszym kompanem w popijawach jest Myćko – człowiek o bardzo podobnym charakterze.

Przed akcją serialu[]

O przeszłości Grzegorza nic nie wiadomo poza tym, że jest prawdopodobnie rówieśnikiem Solejuka lub w przybliżonym wieku, gdyż obaj znają się jeszcze z czasów szkoły podstawowej[4].

Seria 1-4[]

Postać nie występuje.

Seria 5[]

Zanim wystąpił w 64. odcinku, zostaje wspomniany dwukrotnie – najpierw przez Solejuka w 57. odcinku Człowiek z Rio (że uprawia ziemię w pobliżu bagna-strefy buforowej, ale jej nie nawozi „bo to sknera”), a następnie przez Solejukową w 63. odcinku Przewroty kopernikańskie (przeklina go za to, że specjalnie przejechał traktorem obok płotu, żeby zachlapać błotem suszące się ubrania Solejuków).

Na początku epizodu dowiadujemy się, że jest sprawcą śmierci jednej z kur Solejuków – poczęstował ją trucizną za to, że wtargnęła na jego posesję. Incydent ten zaostrzył spór między sąsiadami. Jednak prawdziwa wojna wybucha później, kiedy to jego córka Julka zaczyna spotykać się z Szymkiem Solejukiem w celach romantycznych. Pewnego wieczoru, podczas jego własnych imienin, przyłapuje ich oboje w stodole na miłosnych uniesieniach. Wściekły Wargacz chce pobić Szymka, ale ten mu ucieka. Córce zaś, wspólnie z żoną, robi awanturę przy całej rodzinie i zakazuje kontaktów z chłopakiem.

Jednak następnego dnia Julka znika bez wieści wraz z ukochanym. Wargaczowie muszą chwilowo zawiesić spór z sąsiadami. Obie rodziny bezskutecznie poszukują młodych uciekinierów. W końcu zguby odnajdują się – w towarzystwie Proboszcza oraz Wikarego wracają do swoich rodzin. Podczas tego spotkania Wargacz zostaje mocno skarcony przez Księdza za swoje postępowanie.

Seria 6[]

Wargacz jest bardzo niezadowolony że jego żona, która zawsze była mu uległa, zatrudniła się w spółdzielni pracy i stała się niezależna finansowo. Spotyka się z innymi wilkowyjskimi chłopami, którzy są niezadowoleni z takiej „rewolucji obyczajowej”, i razem planują działania mające odwrócić tę tendencję. W końcu postanawiają urządzić wielodniową manifestację pod urzędem gminy domagając się usunięcia Lucy ze stanowiska wójta gdyż, według nich, to ona jest winna tym wszystkim przemianom na ich niekorzyść. Wargacz, wraz z Myćką i Solejukiem, jest jednym z liderów akcji protestacyjnej. Ponieważ jednak Lucy nie chce ulec żądaniom i nie zrzeka się stanowiska, protest trwa wiele dni i zostaje zakończony dopiero po negocjacjach u Księdza na plebanii.

Seria 7[]

Wraz z Solejukiem i Myćką zostaje wybrany przez Senatora do rady programowej Polskiej Partii Uczciwości. Ich celem ma być sporządzenie programu partii. Niestety, wspólne wysiłki trzech panów nie skutkują. Najpierw, zamiast myśleć nad planem, panowie upijają się w knajpie u Wioletki, a co gorsza, sądząc że są chronieni immunitetem, wygrażają się Staszkowi chcącemu ich ukarać za naruszanie porządku. Policjant jednak dowiaduje się, że wszyscy trzej żadnego immunitetu nie mają i zamyka ich w areszcie. Wychodzą dzięki interwencji Senatora, który zastrzegł jednak, że następnym razem po takim incydencie zostaną wyrzuceni z partii. Drugi raz kiedy próbują coś wymyślić z pomocą przychodzi im Klaudia wraz z nowym chłopakiem Łukaszem, częstując ich marihuaną (w zamyśle miał to być sposób Klaudii na otwarcie się mężczyzn na nowoczesne poglądy). Efekt przerósł jej oczekiwania, jednak w negatywnym sensie – konopie indyjskie wywołały u każdego z nich niespodziewane reakcje, które przeraziły Klaudię. Naćpani panowie wychodzą na wieś; Wargacz wraz z Myćką zauważają wielką zamkniętą oborę z bykami – w przypływie miłości do świata postanawiają ulitować się nad zwierzętami i je wypuszczają. O ile Myćko szybko trzeźwieje, gdy byki zaczynają go gonić po całych Wilkowyjach, o tyle Wargacz dalej przebywa w pobliżu obory, aż zostaje złapany przez policję i skazany na kilka miesięcy w areszcie. Nie wydaje jednak Myćki, prawdopodobnie dlatego że nie pamięta że był on razem z nim.

Kiedy ławeczkowicze postanawiają uwolnić Lucy z aresztu i za pomocą traktora wyrywają ścianę, ku ich zdziwieniu z dziury w budynku wychodzi nie Lucy, lecz Wargacz, który jest zachwycony i wdzięczny, że „chłopaki” o nim pamiętały. Ucieka razem z nimi, lecz po krótkiej popijawie wraca do aresztu, gdyż i tak za kilka dni miał zostać wypuszczony.

Seria 8[]

Klaudia składa zarówno jemu, jak i Myćce propozycję zarobienia dużej kasy w krótkim czasie. Mężczyźni z racji braku funduszy przyjmują propozycję, która ma polegać na poturbowaniu i zastraszeniu Dudy. Wargacz razem z Myćką śledzi Fabiana i Jagnę, lecz kiedy para domyśla się o co pijaczkom chodzi, mężczyźni postanawiają dotrzymać złożonej obietnicy i wyzywają Fabiana na pojedynek. Sprawy przybierają nieco nieoczekiwany obrót, mianowicie Myćko zostaje uderzony neseserem przez pielęgniarkę i traci przytomność. Wargacz, który jest świadkiem całego zajścia, widząc że kolega się nie rusza myśli, że Myćko nie żyje. Razem z Dudą niesie kolegę do Wezóła, który jednak nie stwierdza u Myćki żadnych poważniejszych obrażeń. Wargacz i Myćko mówią Dudzie, kto ich wynajął. Kiedy wściekła Klaudia goni mężczyzn po całej wsi, ci próbują schronić się na komisariacie policji. Na szczęście dla mężczyzn Stasiek postanawia zatuszować całą sprawę.

Kiedy Pietrek obmyśla nowy hitowy program, którego uczestniczką ma być m.in. Wargaczowa, prosi kolegów z ławeczki aby nazajutrz ugościli na ławeczce zarówno Solejuka jak i Wargacza, żeby nie zakłócili programu.

Dostaje od Senatora propozycję startu na liście wyborczej do senatu. Oczywiście propozycję szefa partii przyjmuje bez wahania. Kiedy wieś opanowuje plaga fotoreporterów, Wargacz dostaje partyjne polecenie, aby pod żadnym pozorem nie wychodził z domu. Razem z Myćką ukrywają się w urzędzie gminy, gdzie na spożywaniu alkoholu przyłapuje ich Lucy. Kiedy po wyborach okazuje się że nie dostał się do senatu, razem z kolegami których spotkał podobny los postanawiają się zemścić – pobić Czerepacha.

Gdy Lucy postanawia wyjechać do Ameryki i stanowisko wójta ma się zwolnić namawia żonę, aby poszli razem do ustępującej pani wójt i poprosili ją o poparcie kandydatury Wargaczowej na to stanowisko – on sam bowiem, startując w wyborach do Senatu, kandydować nie może. Sama Wargaczowa jest jednak temu niechętna, a po tym gdy Lucy zdecydowanie odmawia otwarcie ujawnia mężowi swój pogląd na temat tego niefortunnego pomysłu.

Seria 9[]

Wraz z Myćką i innymi mężczyznami wyśmiewa tabliczkę z informującą o gabinecie psychologiczno-seksuologicznym, jaką na parkanie domu rodziców powiesiła Klaudia. Pozwala sobie przy tym na niewybredne żarty wobec Kozioła.

Zostaje nasłany przez Czerepacha na spotkanie wyborcze Dudy z mieszkańcami gminy. Ma zadawać, przygotowane z góry, podstępne pytania, które mają na celu oczernić startującego na urząd wójta Dudę.

Kiedy dowiaduje się, że Solejuk wygrał w totolotka, wraz z Myćką próbuje wyciągnąć od niego kasę na alkohol. Gdy mu się to nie udaje, obrzuca Solejuka wyzwiskami. Najprawdopodobniej to on, razem z Myćką, jest współautorem obraźliwych napisów na samochodzie Solejuków.

Wraz z Myćką zostaje wynajęty przez Więcławskiego do działań dywersyjnych w czasie debaty Krystyny Więcławskiej i Fabiana Dudy. Mężczyźni mają zaraz po występie Więcławskiej spowodować zwarcie i odciąć budynek telewizji od prądu, dzięki czemu Duda nie ma już szansy wypowiedzieć się do kamer.

Seria 10[]

do uzupełnienia

Cytaty[]

 • „Koniec z amerykańsko okupacjo i babsko dominacjo.”
 • „On taki nieżyciowy jest. Mówi, że na strajku się nie pije.” – do Lucy o Magistrze
 • „Odprowadzę, żeby jakieś pijaki nie napadły.” – do Lucy
 • „To jest protest narodowy. Od tego urlopu się nie bierze.” – do Staśka
 • „Chłopaki! Nie zapomnieliście o mnie!” – do ławkowiczów
 • „A kto rządzi we wsi tu? PPU! PPU!” – pijacki śpiew
 • „A ty co za nim łazisz i łazisz. Już mnie nogi bolo.” – do Jagny
 • „Ludzie! Piguła Myćkę zabiła!” – gdy Jagna uderzyła Myćkę neseserem, powodując u niego chwilową utratę przytomności
 • „Łona cię zabiła.” – do Myćki

Cytaty o Wargaczu[]

 • „Ty Hitlerze jeden!” – Solejukowa
 • „Ty wypierdku mamuci!” – Solejukowa
 • „Z ciebie to taki katolik, jak ze mnie baletnica.” – proboszcz
 • „Myćko i Wargacz to mężowie tylko z nazwy” – Michałowa
 • „Trzej muszkieterowie spod urzędu gminy.” – Paweł Kozioł
 • „Ty się o Wargacza nie boj, to jest prosty mechanizm, tam się nie ma co zepsuć.” – Senator do Klaudii
 • Wargacz: „Co ona pieprzy, jaki chlew? Ja od 5 lat świniaków nie trzymam.”
  Solejuk: „Ale klimat pozostał.”


Zobacz też[]

Przypisy[]

 1. wspomniany przez Solejukową w odc. 115 Brzytwa dla tonącego
 2. w odcinku 94 Wybacz mnie Czerepach trzyma w ręku listę kandydatów do Sejmu, na której widnieje imię Wargacza
 3. w odcinku 94 Wybacz mnie Stach, w scenie gdy zaprasza Wargacza na Ławeczkę, zwraca się do niego per „Waldek”, co daje wątpliwości co do jego imienia; co ciekawe, Waldemar to imię Myćki – jak okazuje się w tym samym odcinku z list kandydatów do Sejmu z ramienia PPU
 4. wypowiedź Solejuka z odcinka 122 Wszystko jest teatrem
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Advertisement