Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 79 Wielbicielka z Warszawy - siedemdziesiąty dziewiąty odcinek serialu Ranczo, po raz pierwszy wyemitowany 3.03.2013r. w TVP1

Opis[]

Ranczo_-_Strzał_w_serce_wyborcy_-_scena_z_odc._79

Ranczo - Strzał w serce wyborcy - scena z odc. 79

W dworku Lucy budzi się przy swoim mężu, który już od jakiegoś czasu nie śpi. Kusy rozmyśla nad filozoficznym sensem malowania według Parmenidesa i Heraklita.

Halina z kolei daje swojemu mężowi wykład na temat uczciwości i ostrzega, że jeśli jeszcze raz naje się przez niego wstydu to oboje skończą marnie. W tym momencie do domu wchodzi Czerepach ze swoją „nową jakością marketingu politycznego”. Zamierza promować swojego senatora za pomocą lokalnego trunku. Kozioł z aprobatą przyjmuje ten pomysł, jego żona – niekoniecznie.

Na plebani Michałowa wyraża swoje niezadowolenie, że brat księdza został senatorem, a kariera Proboszcza w miejscu stoi. Ksiądz Maciej próbuje bronić przełożonego, ale i on dostaje po uszach od gospodyni.

Kusy maluje. Dzięki temu rozwiązuje spór filozoficzny, o którym myślał rano. O swoim odkryciu próbuje opowiedzieć Lucy, ale ta ma większy problem z Kingą, która już nie chce iść na studia. Całej sytuacji ze spokojem przygląda się Hot Dog. Ksiądz Maciej zauważa, że z proboszczem dzieje się coś niedobrego. Na nieszczęście do pokoju wchodzi Michałowa z kawą i spór z plebanem rozpala się na nowo. Czerepach rozwija dalszy plan promocji wizerunku senatora. Umieszcza na butelkach wina hasła dotyczące partii. Prezes jest zachwycony pomysłem. Halinie dalej to wszystko się nie podoba. Wychodzi do pracy, mężowi każe posprzątać, a przy okazji wymyśla nowe hasło.

Kusy i Lucy próbują dowiedzieć się, dlaczego Kinga zrezygnowała ze studiowania prawa. Kinga wyjaśnia, że myliła się ze swoimi ideami rozsadzenia systemu kształcenia od środka. Boi się, że system ją wciągnie, dlatego musi pozostać na zewnątrz i uczyć się sama. Kusy wścieka się do reszty, wskazuje na późniejszy problem z zarabianiem pieniędzy bez dyplomu. Kinga nie przejmuje się tym, czym mocno uraża Lucy, wybierającą się właśnie do pracy.

Michałowa nie odpuszcza plebanowi. Ksiądz denerwuje się i pyta, dlaczego tak się nad nim znęca, po czym łapie się za serce. Gospodyni nie zwracając uwagi na proboszcza kontynuuje swój wywód. Nie zauważa, że za jej plecami Proboszcz pada nieprzytomny na fotel. Natychmiast wzywa pomoc w osobie księdza Macieja. Wikary dzwoni po doktora Wezóła, jednak w słuchawce odzywa się głos Jagny. Doktora nie ma ze względu na wyrostek, ksiądz prosi o to, aby po powrocie doktor jak najszybciej zjawił się na plebani. Zdenerwowana Michałowa każe wieźć proboszcza do Radzynia, nie pytając chorego o zdanie.

Pietrek kłóci się z Jolą o to, kto ma zostać z dziećmi, bowiem i Pietrek i żona mają na następny dzień umówione spotkania. Zdenerwowana Jola zostawia dzieci pod opieką męża, a sama idzie do sklepu. Wszystkiemu z zaciekawieniem przygląda się ławeczka, która później oceni sytuację rodzinną i zawodową Pietrka.

Michałowa modli się o zdrowie dla księdza proboszcza. W zamian zarzeka się, że już nigdy złego słowa na proboszcza nie powie.

Kinga wyjaśnia Kusemu swoją decyzję co do studiów. Nie jest pewna swojego postępowania, pierwszy raz znalazła się w sytuacji, w której sama może decydować, co ma dalej robić i nie radzi sobie z tym. Kusy, jako człowiek wykształcony potrafi rozmawiać na takie tematy, ale akurat maluje. To widzi Kinga, która denerwuje się, że gdy ona konsultuje z nim swoją przyszłość ten zajmuje się czym innym. Poirytowany odkłada pędzel. Całej sytuacji przygląda się bawiąca na trawie Dorotka.

Do siedzącej przy stole załamanej Michałowej w końcu wracają ksiądz Maciej z proboszczem. Okazało się, że po zażyciu leków arytmia plebana ustąpiła i chory czuje się lepiej. Przez chwilę ucieszona gospodyni dziwi się, że przez takie zasłabnięcie nie zostawili proboszcza w szpitalu, ani nie będzie miał żadnej operacji. Ksiądz Maciej daje jej fiolkę z tabletkami i poucza, że co rano ksiądz proboszcz musi dostawać po pół tabletki. Na to Michałowa zapomina o wcześniejszym ślubowaniu i zaczyna narzekać na swój los oraz na całą aferę, jaką proboszcz urządził przez taką głupotę. Bo wszak ona wielkie ilości tabletek codziennie brać musi, więc skoro tabletki pół, to i choroba żadna.

285767 574340535918099 1682245914 n.jpg

Do Kusego przychodzi Pietrek, który chce dowiedzieć się jak to jest być na urlopie macierzyńskim. Kusy nie ma na to jednak czasu, bo musi zająć się obiadem.

W biurze Czerepach przedstawia senatorowi statut partii. Zapewnia go, że tylko prezes dzierży faktyczną władzę w partii, ale słowa Czerepacha nie mają potwierdzenia w statucie. Kozioł wścieka się na taki stan rzeczy, ale wkrótce dochodzi do wniosku, że skoro on nie może nic zrobić bez Arkadiusza, to i ten nie może nic zrobić bez niego. Na zgodę podają sobie ręce.

Pietrek dalej siedzi na tarasie w dworku. Gdy zjawia się Kusy wdaje się z nim w dyskusję na temat kobiet, a przede wszystkim Joli i jej potrzebach. W trakcie rozmowy dzwoni telefon Kusego. Pewna agentka sztuki z Warszawy chciałaby umówić się na spotkanie z malarzem i zobaczyć jego dzieła. Ucieszony Kusy bierze Dorotkę na ręce i razem idą wybierać dzieła. Pietrek zostaje na miejscu.

Przy obiedzie na plebani proboszcz zaczyna pokasływać. Ksiądz Maciej niepokoi się o zdrowie plebana, Michałowa – nieszczególnie. Oburzona o pastylki przypomina sobie o ślubowaniu, mimo to nie przestaje docinać. Solejuk oznajmia na ławeczce, że nazajutrz ma spotkanie partyjne. Koledzy z politowaniem przyjmują tę wiadomość, ale Solejuk wyjaśnia, że jedyne po co tam idzie to po immunitet, który da mu sporo korzyści związanych m.in. z ochroną przed policją. Ławeczka przyznaje, że taki immunitet to nie byle co.

Do kolacji przy stole dołącza Lucy, która dotąd usypiała córeczkę. Kusy chwali się, że został zauważony przez agentkę, która ma następnego dnia zjawić się w dworku. Lucy niezbyt przejmuje się tą wiadomością, bardziej interesuje ją decyzja Kingi w sprawie studiów. Nie rusza ją nawet propozycja Kusego co do noclegu dla agentki. Zdenerwowany Kusy wychodzi na papierosa, a Lucy nie rozumie o co mu chodzi.

Michałowa nadal nie może uwierzyć w chorobę proboszcza. Żegnając zmartwionego księdza Macieja próbuje udowodnić swoją rację, „głośno” wychodząc z plebani. W tym czasie Pietrek wraca do domu. Jola wkurzyła się długą nieobecnością męża, tym bardziej, że podejrzewa, iż przyczyną spóźnienia jest alkohol. Jednak mąż jest trzeźwy, a dodatkowo zawiadamia ją, że to on zajmie się domem i dziećmi, bo nie może ograniczać kariery żony. Na tę wieść Jola rzuca się na szyję Patrykowi. gorąco mu przy tym dziękując za podjętą decyzję.

11481 574340565918096 1613136402 n.jpg

Nazajutrz o poranku ksiądz Maciej próbuje przekonać Michałową, że proboszcz jednak nie symuluje. Niewzruszona gospodyni obiecuje zająć się plebanem, a wikaremu nakazuje odprawić mszę w kościele. W dworku Kinga zgadza się iść na studia. Pozostawiona przez Lucy w salonie Dorotka bawi się w tatusia, niszcząc obrazy, które tatuś wcześniej tam poustawiał. Poirytowany Kusy rzuca pędzlem i wychodzi.

11391 574340409251445 223824579 n.jpg

Do Michałowej nareszcie dociera, że proboszcz nie symuluje, ale winę za niewezwanie lekarza zwala na księdza Macieja. W dworku Lucy przeprasza Kusego za Dorotkę. Tymczasem na podwórku pojawia się egzaltowana agentka Monika, która jak najszybciej chce zobaczyć dzieła „mistrza”.

525396 574340702584749 530410019 n.jpg

Do biura senatora tłumnie przybywają zainteresowani słuchacze – sami najwięksi krzykacze z Wilkowyj, z Wargaczem i Myćko na czele. Senator obmyśla plan, jak przyszłych towarzyszy w ryzach utrzymać i zapisuje ich do komisji programowej, która tak naprawdę nic nie znaczy. W międzyczasie u proboszcza zjawia się doktor Wezół, który nie może doszukać się choroby w złym stanie zdrowia księdza, a przyczynę kaszlu upatruje w alergii. Ta teoria szybko zostaje zastąpiona podejrzeniem o nerwicę, z którą oczywiście Michałowa nie ma nic wspólnego. Doktor sugeruje pobyt w szpitalu, na co proboszcz kategorycznie się nie zgadza.

Monika przygląda się obrazom Kusego. Jest tak bardzo zachwycona, że nawet kawę chce pić w salonie, chwilowo pustym, bo pełniącym funkcję tymczasowej wystawy. Kinga stoi w drzwiach i z podejrzliwością obserwuje Monikę. Na plebani zjawia się Babka. Próbuje wyleczyć proboszcza swoimi sposobami, ale i ona się poddaje. Zmartwionej Michałowej nakazuje się modlić o zdrowie dla księdza.

Do domu wraca Lucy. Kinga dzieli się z nią swoimi spostrzeżeniami, co do zachowania agentki. Amerykanka ze spokojem przyjmuje te nowiny, ale Kinga już taka ufna nie jest. Jej obawy pogłębiają się, gdy Kusy oznajmia, że Monika zostanie w dworku kilka dni.

Solejuk częstuje Stacha i Hadziuka nowym winem Kozioł Mocny. Na butelkach naklejono etykietki z hasłami wyborczymi. Kolegom bardzo podoba się taka reklama. Michałowa z całych sił stara się dogodzić proboszczowi, proponując mu coraz to wykwintniejsze dania, na co proboszcz w rozmowie z wikarym przyznaje, że dla takiego traktowania przez gospodynię to i chorobę da się wytrzymać.

W dworku przy kolacji Monika rozmawia z Kusym na temat sztuki. W konwersację próbuje wbić się Lucy i Kinga, które nie bardzo znają się na malarstwie. Wprawdzie agentka odpowiada na pytania, ale czyni to lakonicznie i wzroku nie odrywa od „mistrza”. Jest tak zafascynowana Kusym, że nawet odmawia alkoholu, choć malarz przyznaje, że sam jest abstynentem.

Pietrkowi w końcu udaje się uśpić dzieci. Gdy w chwili wytchnienia przygląda się swoim plakatom na ścianie do okna puka Stach. Pietrek broni się przed wyjściem na zewnątrz, bowiem dał słowo Joli, że progu domu na krok nie przekroczy. Koledzy jednak i na to mają sposób. Hadziuk z Solejukiem przynieśli ławeczkę na taras domu Pietrka, aby razem mogli napić się nowego trunku

W sypialni w odpowiednim stroju i nastroju na Kusego czeka żona. Mąż jednak wpada tylko po szkice i wychodzi, zaś Lucy czuje się mocno zawiedziona jego zachowaniem, które tak nagle zmieniło się pod wpływem „małpa z Warszawa”.

Wystąpili[]

Cytaty[]

 • Halina:"No już głupszej nazwy dla tej swojej partii nie mogliście wymyślić. Polska Partia Uczciwości. W całej gminie się z was śmieją"
  Paweł Kozioł:"Z uczciwości się śmieją?"
  Halina:"Z ciebie i z Czerepacha, bo już o co jak o co, ale o uczciwość nie można was posądzić"
 • "To jest nowa jakość marketingu politycznego. Przełamanie wszystkich barier. Strzał w samo serce wyborcy, w jego świadomość i podświadomość! Jak wynalezienie prochu, koła, żarówki, promu kosmicznego!" - Czerepach
 • "Na zaufaniu przełożonych nikt na tym świecie jeszcze kariery nie zbudował" - Michałowa
 • "Punkt nie istnieje, liczy się tylko ruch" - Kusy
 • Proboszcz:"Co ja mam w tańcu z gwiazdami jakimś wystąpić?"
  Michałowa:"To akurat z Księdza nadwagą to niezbyt dobry pomysł"
 • "Ja się nie duszę pani Michałowo, tylko drzwi otwieram, żeby się szyby nie potłukły jak mnie żywcem do nieba przez Michałową wezmą" - Proboszcz do Michałowej
 • "Muszę iść do gmina na mój faszystowski etat, znasz Kusy, nie mam bogaty mąż" - Lucy
 • "Jak się tylko o sobie myśli to się nie widzi, że inni też potrzeby mają" - Michałowa do Proboszcza
 • "No fakt...nie zarabiasz - źle, zarabiasz - też źle. Tak to już jest. Jeszcze się taki nie urodził, co by żonie dogodził" - Hadziuk do Pietrka
 • "Tylko, żeby Ksiądz stanu podgorączkowego nie dostał, bo trzeba będzie wzywać pogotowie z całego województwa" - Michałowa
 • "Trzej muszkieterowie spod urzędu gminy" - Paweł Kozioł o Solejuku, Wargaczu i Myćce
 • "Odstawcie te sikacze" - Solejuk do Hadziuka i Stacha, kiedy przyniósł im wino nowej marki na spróbowanie
 • "Jak ja się za politykę biorę to żadnej ściemy nie ma prawa być" - Solejuk do Stacha i Hadziuka
 • "Ja ta małpa z Warszawy chyba zabije" - Lucy o Monice

Zobacz też[]

Galeria[]

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement