Ranczopedia
Advertisement

Wiesława Oleś, Dyrektorka (Ewa Kuryło) – drugoplanowa postać serialu Ranczo i filmu Ranczo Wilkowyje, dyrektorka miejscowej szkoły i nauczycielka matematyki[2] oraz wiedzy o społeczeństwie[3].

Przed akcją serialu[]

Dyrektorka, jak większość nauczycieli, jest po studiach pedagogicznych. Ma dwudziestoletni staż pedagogiczny, jednak nie wiadomo od jak dawna pracuje w wilkowyjskiej placówce ani też od kiedy jest jej kierowniczką. Wiadomo natomiast, że od zawsze bała się wójta Kozioła i była mu uległa.

Pewnego razu miała zatarg z Czerepachem , ówczesnym sekretarzem gminy – zarzuciła mu, że wchodzi w jej kompetencje. Sekretarz zemścił się donosząc wójtowi, jakoby dyrektorka nazwała go „spasionym czerwonym pająkiem”. Kozioł się wściekł i od razu ją zwolnił. Kobieta wiedząc, że tylko Czerepach może odkręcić sytuację, przeprosiła go i przyniosła mu kwiaty i koniak. Wtedy Arkadiusz ujął się za nią ostrzegając wójta, że dyrektorka ma kuzyna w urzędzie wojewódzkim – co było oczywiście nieprawdą, ale Paweł nie mógł tego sprawdzić i przyjął ją z powrotem na stanowisko.

Seria 1[]

326565 6.png

Dyrektorka Szkoły i Lucy

Dyrektorka bardzo chce, aby Lucy zaczęła uczyć dzieci angielskiego w szkole. Wójt jednak nie zgadza się na to. Wezwana przez Michałową na plebanię bierze udział w zebraniu, gdzie tematem jest dożywianie miejscowych dzieci. Kiedy Lucy zaczyna uczyć języka angielskiego w salce katechetycznej dyrektorka przychodzi i tłumaczy jej, że nie mogła jej zatrudnić bez pozwolenia wójta; pyta się czy może zapisać swoje dzieci na angielski. Prowadzi wraz z Lucy, Wezółową i Proboszczem spotkanie na temat antykoncepcji. Bierze udział w tajnej naradzie komitetu wyborczego przeciwko wójtowi w domu Lucy.

Seria 2[]

Bierze udział w zebraniu z powodu przyjazdu biskupa Sądeckiego do Wilkowyj. Kiedy biskup przechodzi obok szkoły, ku jego uciesze dyrektorka śpiewa z uczniami utwór My, Pierwsza Brygada.

Uczestniczy w imprezie urodzinowej, na której dochodzi do fałszywego pogodzenia się Wójta i Proboszcza.

Seria 3[]

Bierze udział w audycji Tomasza Witebskiego pt. „Zrozumieć kobietę”. Prosi panią Lucy o pomoc w nauczaniu dzieci w szkole. W efekcie udaje się im zdobyć czwarte miejsce w województwie na testach. Obecna jest na weselu Michałowej ze Stachem, upita i ogromnie szczęśliwa z powodu sukcesu swoich uczniów.

Seria 4[]

Strajk służby zdrowia i oświaty

Każe uczniom pomóc Lucy w montowaniu komputerów dla gminy. Obiecuje uczniom, że zespół który zmontuje najwięcej komputerów na koniec roku z informatyki otrzyma ocenę celującą. Przychodzi z Więcławską i Hadziukową w delegacji do księdza proboszcza z prośbą, aby porozmawiał z wikarym na temat przepytywania mieszkańców z wiary. Staje po stronie Lucy, gdy Wójt oskarża ją o kradzież pieniędzy za komputery. Bierze udział w strajku o podwyższenie płac w miejscowej oświacie.

Seria 5[]

Przez pewien czas jest przewodniczącą rady gminy. Po tym jak przewodniczącym rady gminy zostaje Paweł Kozioł jest już tylko radną. Prowadzi z Lucy i Haliną na koniec mszy raz w miesiącu krótką pogadankę na temat spraw gminy Wilkowyje. Udostępnia Lucy salę gimnastyczną na chińską gimnastykę zdrowotną dla kobiet, sama biorąc w niej udział. Podczas meczu koszykówki mężczyzn obserwuje grę wraz z doktorem Wezółem i Lucy. Bierze udział w głosowaniu na przewodniczącego rady parafialnej, w którym wygrywa Czerepach.

Seria 6[]

Dyrektorka i księża

Po wysłuchaniu audycji Kingi, która obnaża prawdę o polskim szkolnictwie, dyrektorka jest oburzona i obrażona na dziewczynę sądząc, że owa krytyka była wymierzona w jej osobę. Pierwszy raz w swojej karierze zaczyna się bać nowego pokolenia. Solejukowa, dzięki pomocy Klaudii, Kingi i dyrektorki, zdaje eksternistycznie maturę. Później nauczycielka godzi się na wprowadzenie do wilkowyjskiej szkoły innowacji oświatowych, inspirowanych m.in. przez Kusego i córkę jego szwagierki. Niestety, wobec nagłośnienia reform przez Senatora i Czerepacha, szkole zostaje przydzielony surowy kontroler. Dyrektorka zwołuje pilne zebranie, ale nauczyciele nie chcą wracać do starego programu. Następnie załamuje się, a pocieszenia szuka w alkoholu. W obawie o rychłą utratę pracy kobieta prosi Więcławską o etat w jej sklepie. Wobec szczęśliwego zbiegu okoliczności Wiesława Oleś zostaje nagrodzona „załatwionym” przez senatora Kozioła medalem Komisji Edukacji Narodowej za wprowadzenie reform i innowacji do szkolnictwa. Dzięki temu wyróżnieniu kobieta zostaje na stanowisku, a kontroler nie stwierdza nieprawidłowości i gratuluje jej – tłumacząc, że prywatnie pochwala rewolucję oświatową, ale musiał trzymać się przepisów.

Seria 7[]

Dyrektorka szkoły pomaga rozprawić się z Czerepachem, który w furii każe zdejmować krzyże z miejsc publicznych.

Pewnego dnia do jej szkoły przychodzi Pietrek i z pytaniem, czy by nie mógł w szkole uczyć muzyki, lecz dyrektorka odpowiada, że do tego trzeba mieć wykształcenie wyższe i odmawia.

Bierze udział w naradzie w Urzędzie Gminy przeciw odejściu pani Lucy. Żegna Francescę i Witebskiego, którzy wyjeżdżają do Włoch, gdzie Francesca chce urodzić. Gratuluje Joli i Pietrkowi, kiedy Tomasz przekazuje im swoją telewizję internetową.

Seria 8[]

Kiedy Proboszcz postanowił praktycznie nauczyć miejscowe dzieci miłości do bliźniego, Wiesława niepokoi się co na ten pomysł księdza powiedzą jej przełożeni. Dyrektorka obecna jest na spotkaniu w biurze Senatora, gdzie Senator proponuje jej miejsce na liście do sejmu. Wiesława zgadza się kandydować i po udanych wyborach dla PPU Kozioł proponuje jej stanowisko ministra oświaty. Razem z innymi mieszkańcami wsi przychodzi do Lucy i prosi ją, aby nie opuszczała Wilkowyj.

Seria 9[]

106-15.jpg

Wiesława bierze udział w uroczystym ślubowaniu posłów w Warszawie razem z innymi członkami PPU. Jest świadkiem, jak Lodzia i Halina zamykają się w sejmowej toalecie i odmawiają wzięcia udziału w zaprzysiężeniu. Polska Partia Uczciwości zostaje koalicjantem partii rządzącej, czego skutkiem jest to, że dyrektorka szkoły dostaje posadę wiceministra edukacji narodowej. Nadal jednak pełni obowiązki dyrektora szkoły.

Na polecenie Kozioła przygotowuje po cichu projekty reform w oświacie. Donosi prezesowi o intrydze Czerepacha, gdy ten postanawia usunąć Kozioła z funkcji kierowniczej w partii i sam zająć jego miejsce. Chwilowo załamuje się, gdy dowiaduje się o planach zerwania koalicji przez swojego szefa.

Za namową Kusego i Witebskiego daje pracę Markowi Karatowi, nowemu nauczycielowi historii w Wilkowyjach, którego serdecznie wita w progach szkoły.

Seria 10[]

do uzupełnienia

Ranczo Wilkowyje[]

Podczas zakupów w sklepie razem z Więcławską, Wezółową, Solejukową i Hadziukową zachwyca się byłym mężem LucyLouisem. Potem, podczas kuracji kosmetycznej Solejukowej, przychodzi z zakupioną dla niej suknią.

Cytaty[]

 • „Nauczycielka angielskiego prosto z Ameryki, no cud oświatowy po prostu!” – do Lucy
 • „A kto uklęknie, albo gapić się będzie, to takie pały ze sprawowania postawię, że się nie pozbieracie!” – do dzieci, w czasie wizyty biskupa incognito
 • „Panie Czerepachu kochany, niech pan ratuje, niech pan ratuje!” – gdy Wójt zwolnił ją za rzekome obrażanie go (wypowiedź przytoczona przez Czerepacha)
 • „Z RIO za nadgorliwość go przenieśli do oświaty? Rozumie pani? To tak jakby z Legii Cudzoziemskiej za brutalność…” – do nauczycielki biologii o inspektorze Bieżunie
 • „Pani wójtowo, ta nauczycielka to skarb.” – do Haliny Kozioł o Lucy
 • „Ale że angielskiego dzieci uczyć będzie, to chyba dobrze.” – do Michałowej, Więcławskiej i Wójtowej
 • „Kocham księdza.” – do Proboszcza, gdy przyszły wyniki testów gimnazjalnych
 • „Więcek, bo ja cię zaraz kopnę.” – do jednego z uczniów
 • „Tak na pewno mnie pochwali, że się nie pozbieram.” – do Kusego o rewolucji oświatowej
 • „Proszę mnie nie dotykać, ja nie kocham pana.” – pijana, do Kusego
 • „Koniec, finito, mogiła.” – do Kusego na pytanie co się dzieje
 • „Dał mi to, żeby mnie dobić.” – do Kusego o wynikach raportu
 • „Ale ta nasza misja to prosta droga do dymisji.” – do Tadeusza
 • „Oczywiście że biorę, tylko wie pani że tam gdzie drwa rąbią, tam i pani może oberwać.” – do nauczycielki biologii
 • „Dziękuję, z całego serca dziękuję, że takie grono jak państwo dostałam.” – do biolożki i Witebskiego
 • „Zabiję tego Kusego, jak go tylko dorwę, zatłukę na miejscu!” – do księży
 • „Solidarna budżetówka – w jedności siła.” – do Witebskiego
 • „Jak urwą, pan przyjdzie! Z takimi obrażeniami, doktor przyjmuje.” – do mężczyzny, który przyszedł do dra Wezóła po zwolnienie, bo inaczej w pracy "głowę mu urwą".
 • „A pan Czerepach co, na przeszpiegi?” – do Czerepacha
 • „Ja matematyki w szkole uczę, to do ośmiu potrafię policzyć.” – w trakcie sesji rady gminy, na zarzut że nie wiadomo czy jest kworum, skoro nie sprawdzono listy obecności
 • „Z nauczycielami tak samo jest, po studiach taki przyjdzie i od razu całą szkołę do góry nogami chce wywrócić, dopiero ze stażem opamiętanie przychodzi.” – do Wezółowej i Więcławskiej o ks. Robercie
 • „Im więcej informacji ma, tym władza jego większa.” – do Doroty Wezół i Krystyny Więcławskiej o wikarym Robercie
 • „Ty, anarchistka, pedagoga z dwudziestoletnim stażem wykrętów nie ucz.” – do Kingi
 • „Czerepach do szkoły przyszedł i jak w moim gabinecie na ścianie zobaczył krzyżyk, to po prostu oszalał.” – do Michałowej, Więcławskiej i Solejukowej
 • „Jak mi w ręku ten jego tupecik został to tak się wystraszyłam, jakbym myszy dotknęła.” – do kobiet na plebanii o Czerepachu

Ciekawostki[]

L8ors.jpg
 • W życiu prywatnym Ewa Kuryło jest żoną aktora Piotra Pręgowskiego, który w Ranczu gra rolę Patryka Pietrka.
 • Imię i nazwisko dyrektorki poznajemy dopiero w ostatnim odcinku VI serii dzięki paskowi podczas telewizyjnej transmisji.
 • Można dopatrzyć się wskazówek w serialu, które świadczą o tym, że dyrektorka może mieć problem z nadużywaniem alkoholu[4].

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

 1. nazywana tak przez prezesa Kozioła po wstąpieniu do PPU
 2. odc. 53 Msza obywatelska
 3. odc. 128 Klauzula sumienia
 4. wskazują na to m.in. odcinki: 39 Szczęśliwe rozwiązanie, 71 Dzieci rewolucji, 76 Tchnienie Las Vegas, 77 Przywódce i inne
Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement