Ranczopedia
Advertisement

Wioletka jako panna

Wioletta Kotecka, Wioletka, Violetka (Magdalena Waligórska) – postać pierwszoplanowa serialu Ranczo i drugoplanowa filmu Ranczo Wilkowyje, barmanka w miejscowej knajpie.

Jest żoną policjanta Staśka, wcześniej była kochanką Kusego. Zalecała się też do wielu mężczyzn, przez co wzbudzała niechęć kobiet z Wilkowyj.

Wioletka jest słodką i bardzo kochliwą kobietą. Potrafi pilnować dobrze swoich spraw, jak np. Country Clubu. Postać przypomina stereotypową blondynkę, jednak Wioletka pomimo braku starannego wykształcenia jest zaradna i mądra życiowo.

Przed akcją serialu[]

Wioletka była miejscową barmanką jeszcze przed akcją serialu, uchodziła w opinii publicznej za wilkowyjską pannę lekkich obyczajów, bałamucącą mężów. Prawdą jest, że miała przelotne romanse z wieloma mężczyznami, na przykład z Kusym. Nie wiadomo, skąd barmanka pochodzi i gdzie jest reszta jej rodziny.

Seria 1[]

Wioletkę poznajemy jako barmankę w gospodzie, do której zaleca się wielu miejscowych mężczyzn. Chwilowo jest również dziewczyną Kusego. Ich głośne spotkania bardzo denerwują Lucy.

Barmanka bierze udział w pogadance o antykoncepcji zorganizowanej przez Amerykankę.

Seria 2[]

Wioletka ze Staśkiem

Wioletka nie jest już barmanką gospody, lecz Country Clubu. Za pozwoleniem Kozioła nadal ubiera się w „lekkie” stroje, tłumacząc się wysoką temperaturą powietrza. To właśnie ona uspokaja zbuntowanych chłopów strajkujących przed nowym lokalem.

Przed przyjazdem do Wilkowyj biskupa Sądeckiego uczestniczy w zebraniu zorganizowanym na plebanii przez Michałową. Jej funkcją jest zachowanie przyzwoitości w knajpie. Barmanka ubiera się w strój podobny do zakonnych i wprowadza do Country Clubu małą biblioteczkę.

Wioletka przychodzi do Urzędu Gminy na zaproszenie Wójta po dokument przedłużający dzierżawę Country Clubu. Bardzo podniecają ją słowa Kozioła na tematy polityczne. Oświadcza, że władza ją pociąga. Gdy temperatura uczuć rośne, nagle do gabinetu wchodzi Wójtowa. Kozioł tłumacząc zaistniałą sytuację mówi, że barmanka przyszła się wypłakać po tym, jak rzucił ją Policjant.

Wioletka na zaproszenie Staśka przychodzi na komisariat. Mundurowy również podnieca barmankę. Policjant odbiera faks – list gończy za Arkadiuszem Stolarkiewiczem, dzwoni po posiłki i idzie na akcję razem z barmanką. Po akcji antyterrorystów Wioletka rzuca się na szyję swojemu bohaterowi. Zakochany policjant pilnuje, by nikt z klientów lokalu nie zaczepiał Wioletki.

Policjant w ostatnim odcinku tej serii oświadcza się Wioletce, a ta zgadza się zostać jego żoną.

Seria 3[]

Po spaleniu się Country Clubu Wioletka zamieszkuje u Lucy na czas odbudowy knajpy i jej mieszkania. Jej romantyczny związek z policjantem kwitnie. Dowiaduje się o tym przez przypadek ksiądz Piotr Kozioł. Początkowo tylko ich, a nie Lucy i Kusego, oskarża o współżycie przedmałżeńskie.

Seria 4[]

Stasiek i Wioletka po ślubie

Zakochana Wioletka bierze ślub ze Staśkiem. Po tym wydarzeniu skarży się, że żal jej stanu narzeczeństwa i jest pewna, że ich związek wpadnie w rutynę. Szybko żałuje swoich słów – Stasiek co chwilę wpada na szalone pomysły, przez co barmanka bardzo się denerwuje. Po wygranej walce mieszkańców z mafią jeden z bandytów ucieka, zamaskowany wbiega do restauracji i chce wziąć Wioletkę jako zakładniczkę. Ta myśląc, że to Stasiek robi sobie głupie żarty kilkoma ciosami, których Stasiek nauczył ją na kursie samoobrony, powala napastnika. Mdleje gdy dowiaduje się, że to nie był jej mąż.

Seria 5[]

53-5.jpg

Wioletka robi wyrzuty Staśkowi, że nadal nie mają potomka. Razem z nim idzie do doktora Wezóła. Ten radzi kobiecie, aby codziennie mierzyła temperaturę. Od tej pory, gdy tylko Wioletka zaobserwuje u siebie „gorączkę” dzwoni po męża, który rzuca wszystko i pędzi do domu na sygnale.

Na prośbę Wezóła pozwala zamieszkać w knajpie nowo zatrudnionej w ośrodku zdrowia pielęgniarce – Jagnie Nowak.

Razem z Hadziukową, Solejukową i Więcławską zakłada dom weselny. Bardzo zaprzyjaźnia się z włoskimi policjantami. Po ogłoszeniu wyników referendum i wyborów pod koniec ostatniego odcinka oznajmia, że spodziewa się dziecka.

Seria 6[]

Wioletka przez całą serię jest w ciąży. Kiedy Stasiek poświęca więcej czasu swojemu wyglądowi, Wioletka staje się zazdrosna. Więcławska radzi jej aby pokazała mężowi, że się trochę gorzej czuje – aby ten bardziej martwił się o żonę i spędzał z nią więcej czasu. W ostatnim odcinku Wioletka rodzi dziecko. Poród przyjmują wspólnie Jagna, Klaudia i Kinga.

Seria 7[]

936168 608605855824900 746173463 n.jpg

W siódmej serii Wioletka dalej prowadzi restaurację i opiekuje się dzieckiem. Nie radząc sobie z prowadzeniem knajpy prosi o pomoc Więcławską, Solejukową i Hadziukową. Kobiety zgadzają się i postanawiają, że zamienią lokal w porządną restaurację. Kiedy „kuchenna rewolucja” nie udaje się, Wioletka postanawia dalej sama prowadzić interes. Jednak klienci nie przychodzą, ponieważ myślą że nadal obsługują panie, które pomagały Wioletce. Ta o takim obrocie sprawy mówi Staśkowi, zaś ten postanawia, że wywiesi wielki plakat z napisem „Wróciła stara obsługa”. Wioletka widząc ten napis jest wściekła na męża i niszczy plakat. Stasiek postanawia zrobić następny, którego treść „Obsługuje Violetka!” tym razem podoba się ukochanej.

Przyjmuje do pracy w restauracji nową kelnerkę Zosię, która – w przeciwieństwie do poprzednich współpracownic – jest chwalona przez klientów baru.

Gdy celem prokuratury stają się Wilkowyje Wioletka obawia się o męża, który jest przewodniczącym rady gminy. Postanawia ukryć Staśka wraz z dzieckiem w domu i stanowczo nalega, aby nie opuszczał mieszkania.

Seria 8[]

Gdy na jaw wychodzi fakt, że Francesca chce w Polsce ukończyć policyjną szkołę oficerską Stasiek popada w depresję. Wioletka próbuje wyjaśnić przyczyny depresji męża i w tej sprawie udaje się do dworku. Po rozmowie z Kusym Wioletka już wie gdzie leży przyczyna depresji Staśka. Okazuje się, że Francesca może podjąć naukę w polskiej szkole policyjnej nie wcześniej niż za cztery lata. W tej sytuacji barmanka prowadzi męża do Solejukowej i prosi ją, aby pomogła policjantowi w wyborze, a następnie w ukończeniu studiów. Razem z Francescą uświadamia Kindze, że tak naprawdę Klaudia i Fabian nadal się kochają. Razem z innymi mieszkańcami przychodzi pod dworek i prosi Lucy, aby nie wyjeżdżała z kraju.

Seria 9[]

Wioletka organizuje Staśkowi pomoc w przygotowaniach do egzaminu sprawnościowego. Prosi Francescę, aby ćwiczyła ze swoim przełożonym. Później okazuje się, że wysiłki te były zbędne, ponieważ Koteckiego – jako czynnego funkcjonariusza – egzamin sprawnościowy nie obowiązuje. Barmanka żegna się z mężem na przystanku autobusowym, gdy ten wyjeżdża do Szczytna.

Kotecka jest podrywana przez redaktora lokalnej gazety, który przyjeżdża do Wilkowyj, aby robić wywiad z Michałową. Kres temu flirtowi bardzo szybko kładą jednak bywalcy Ławeczki. Barmanka poznaje także nowego policjanta – Wojtka, ale jest zupełnie zdegustowana jego brakiem orientacji na wsi.

W ostatnim odcinku, podczas wielkiej imprezy u Solejuków, Wioletka jako przewodnicząca gminnej komisji wyborczej odczytuje wyniki wyborów na Wójta Gminy Wilkowyje. Niewielką przewagą głosów wygrywa Więcławska, z czego barmanka bardzo się cieszy.

Seria 10[]

Barmanka należy do grupy testowej słuchającej programu wyborczego PPU napisanego przez Tomasza Witebskiego, niewiele jednak z niego rozumie. Staje się coraz bardziej wyraźne, że nowy policjant – Wojtek – wydaje się być zauroczony Kotecką. Gdy Kusy przychodzi do restauracji w celu zamówienia alkoholu, Wioletka wpada w panikę i wraz z Francescą szybko zamykają lokal. Kobiety przeprowadzają interwencję antyalkoholową również w sklepie Więcławskiej i wśród Ławeczkowiczów. Kotecka bierze udział w zorganizowanej przez Klaudię Kozioł „Ochotniczej Staży Kobiet”.

Ranczo Wilkowyje[]

W lokalu obsługuje zrozpaczonego Kusego i podaje mu alkohol, będąc świadkiem wzruszającej rozmowy jego i Lucy. W dalszej części filmu baraszkuje ze swoim ukochanym – policjantem Staśkiem – na łonie natury. Oboje są świadkami, jak Kusy torturuje Louisa w celu zmuszenia go do przyznania się do jego złych zamiarów. Policjant chce interweniować, ale Wioletka go powstrzymuje pytając go, czy z miłości dla niej zrobiłby to samo.

Cytaty[]

 • „Poważny mężczyzna musi porządnie zjeść.”
 • „Przy panu wójcie to się czuje, jakbym bielizny na sobie nie miała.”
 • „Liczy się gest.”
 • „No ale jak się policjanci nie będą żenili, to skąd się będą brali następni?”
 • „Tylu w życiu miałam, a żaden mnie nie poprosił.”
 • „Tyle kwiatów co ja dzisiaj dostałam, to wszystkie kobiety w Wilkowyjach przez rok nie widziały.”
 • „Ślub to jest najpiękniejsze co się w miłości wydarza. A potem jest małżeństwo…”
 • „Wszyscy bezrobotni – zajęci.”
 • „Mężczyźni to się sami tak potrafią oszukiwać, że mistrzostwo świata normalnie.”
 • „Im facet prostszy, tym ta jego męska duma delikatniejsza.”
 • „Ja jeszcze takiego dużego brzucha nie mam żeby mi cały świat zasłaniał, a ty lepiej uważaj, bo jak ja powód do zazdrości znajdę to cię policja z całego powiatu nie obroni.” – do Staśka
 • „Zasłoniłam, żeby skandalu nie było.” – o upitej dyrektorce do Kusego i Witebskiego
 • „Stara?! Wróciła?!” – o plakacie zrobionym przez Staśka z napisem „Wróciła stara obsługa”
 • „Ten twój radiowóz to ma więcej rozumu niż ty!” – do męża – Staśka
 • „Jak klienci uciekają to to nie jest kłopot, to jest handlowa katastrofa.” – do Więcławskiej, Solejukowej i Hadziukowej, dziękując im za współpracę w prowadzeniu knajpy
 • „Lokal dobrze prowadzić to jest sztuka.”
 • „Oj, nie «ojwioletkuj» mi tutaj, bo jak się wścieknę to zobaczysz!” – do Kusego
 • „Jak faceci tyle chleją, to kobieta ma prawo wyjść z nerw.”
 • „Jakby on tę Jagnę kochał, to by za nią zaraz do Lublina pojechał. A za Klaudią wszędzie by poleciał, na Marsa nawet, a to jest różnica.” – do Kingi, uświadamiając jej że Fabian i Klaudia nadal bardzo się kochają
 • „Widać, że miastowy, bo nic nie kuma.” – do Franceski o nowym posterunkowym Wojtku

Cytaty o Wioletce[]

 • „Wioletka to taki nasz podmiot gospodarczy.”Wójt
 • „Takie nogi wozić autobusem to wykroczenie drogowe jest.”Więcławski
 • „Wszystko co związane z Wioletką jest grzeszne.”Kusy
 • „No, u nas lepiej…”Hadziuk
 • „O! To dopiero jest prawdziwe zjawisko nadprzyrodzone…”Pietrek
 • „Do pukania to jest młotek, a taka delikatna rączka tylko do pieszczot się nadaje.” – Wójt
 • „Pani Wioletka jest dla nas takim bogactwem naturalnym.” – Wójt
 • „Ciastko słodkie, ale pani Wioletka słodsza.” – Stasiek

Ciekawostki[]

 • Dawniej na stronie TVP podane było panieńskie nazwisko Wioletki – Dębiak[2]. Nie pada ono jednak w żadnym odcinku serialu.
 • Rola Wioletki była napisana specjalnie dla aktorki Magdaleny Waligórskiej, która startowała w castingu najpierw do roli Lucy, a później do roli Klaudii.

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement