Ranczopedia
Advertisement

Wydawnictwo Kusego i Witebskiego - wydawnictwo założone przez Kusego i Witebskiego z inicjatywy Tomasza w czwartej serii.

Po prostu miłość.jpg

Witebski pisze książkę Po prostu miłość i zanosi ją Kusemu z nadzieją, że Kusy, który jako jedyny w okolicy, ma wrażliwość artystyczną, będzie w stanie ocenić jego dzieło. Mężczyźni postanawiają na początek przetestować powieść na miejscowym rynku. Rozdają więc kilka egzemplarzy tutejszym kobietom. Książka Tomasza robi na nich ogromne wrażenie, a Lucy po przeczytaniu jest pewna, że każda kobieta w Polsce chciałaby przeczytać tę wspaniałą, miłosną historię. Książka na rynku ogólnopolskim odnosi wielki sukces. Dzieło lokalnego polonisty zostaje zauważone przez ogólnopolską telewizję, która zamierza przyjechać do Wilkowyj, aby przeprowadzić wywiad z Tomkiem.

Najlepszepieroginaswiecie.jpg

Kolejną książką wydaną przez wydawnictwo jest książka kucharska Najlepsze pierogi na świecie autorstwa Kazimiery Solejukowej. Inspiracją dla Solejukowej do napisania książki jest rozmowa z Kusym, który widząc jak świetnie Solejukowa radzi sobie z lepieniem pierogów i sporządzaniem różnorodnych farszy, podsuwa jej pomysł zanotowania wszystkich przepisów w jednym miejscu i wydania w formie książki kucharskiej. Kazimiera, jako że przy tylu dzieckach, trzeba wszystko szybko robić, spisuje całą swoją wiedzę na stu stronach zaledwie przez jedną noc. Okładkę do książki projektuje Kusy i w odcinku 55 Wielki powrót zostaje wydana.

Nocą wśród szeptu gwiazd.jpg

Po sukcesie pierwszej książki, Witebski, wdaje się w burzliwy romans z włoską praktykantką Franceską. Kiedy Włoszka planuje wyjść za Witebskiego, ten przestraszony znika jej z oczu, chowając się w kanciapie Kusego. Dopiero po jej wyjeździe Tomasz zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę Francesca jest kobietą jego życia i postanawia ją odzyskać. Gdy czeka na jej powrót z Włoch, wydawcy upominają się o kolejne dzieła. Kusy zachęca Tomasza do napisania kolejnej powieści, lecz nie jest to bynajmniej łatwe, ponieważ pisarz, zajęty oczekiwaniem na ukochaną, ma kryzys twórczy. Kusy próbuje różnych sposobów na zmobilizowanie Witebskiego do pisania, lecz z marnym skutkiem. Ostatecznie stosuje fortel, w którym ma swój udział Solejukowa. Ze względu na narzeczoną, Tomasz potrzebuje w szybkim czasie nauczyć się włoskiego. Solejukowa, jako jedyna we wsi włada tym językiem, zatem Kusy namawia ją, aby pobierała od Witebskiego 20 zł za każdą godzinę lekcji. Gdy Tomasz przychodzi do Kusego po zaliczkę na ten cel, dowiaduje się, ze zaliczka będzie, jak będzie rozdział. Nie mając wyjścia Witebski bierze się do roboty i w ten sposób powstaje druga powieść Tomka pt. Nocą wśród szeptu gwiazd.

Zobacz też

Advertisement