Ranczopedia
Advertisement

Odcinek 93 Wykapany ojciec - dziewięćdziesiąty trzeci odcinek serialu Ranczo, wyemitowany po raz pierwszy 9 marca 2014r. w TVP1.

Opis

Klaudia o poranku przyjeżdża do Wilkowyj i w oddali widzi Fabiana, odprowadzającego do pracy Jagnę. Gdy zauważa, że para całuje się, wstępuje w nią istna furia. Przy śniadaniu wycygania od matki 500 zł "na wydatki" i szybko robi z nich użytek. Na rynku przyuważa siedzących "o suchym pysku" Wargacza i Myćkę , którym składa niecodzienną propozycję. Otóż mają oni przydybać Fabiana, gdy ten będzie sam i porządnie stłuc. Panowie nieskorzy do żadnej roboty, choćby i mokrej, nie palą się do zadania, ale za obietnicę 500 zł za tę usługę zmieniają zdanie. Jako twardzi negocjatorzy żądają jednak zaliczki, na co Klaudia nieopatrznie przystaje.

93-2.jpg

Michałowa dziękując Proboszczowi, że sobie od ust odjął, aby jej podwyżkę dać obiecuje zaradzić problemowi, jakim jest wzajemna niechęć do siebie wikarych, pod warunkiem jednak, że ksiądz nie będzie się wtrącał. Jak zapowiada, tak też czyni i podając posiłek zawiadamia młodych księży, że to ostatnia jej posługa na plebanii, bowiem od jutra odchodzi. Gdy księża z przerażeniem stwierdzają, że tym samym Michałowa chce na nich zepchnąć wszelkie domowe obowiązki, ze wszystkich sił próbują zapobiec takiemu obrotowi sprawy. Gospodyni stawia im więc warunek – albo natychmiast dojdą do porozumienia, albo ona rzuca pracę. Wobec tego ultimatum obaj wikarzy ucinają sobie pogawędkę, wskutek której wzajemnie wybaczają sobie początkowe złośliwości i przytyki. Podczas tej rozmowy Ksiądz Robert snuje domysły, jaki też cel miał Biskup Sądecki w umieszczeniu na plebanii dwóch wikarych, skoro doskonale wie, że na tylu duchownych wilkowyjskiej parafii nie stać.

93-1.jpg

Lucy postanawia zapewnić mężowi atmosferę sprzyjającą rozwojowi talentu. Oświadcza mu, że opieką nad Dorotką zajmie się Jola u siebie w domu, bo tak wygodniej, zatem artysta będzie miał wreszcie upragnioną ciszę i warunki idealne do tworzenia. Niestety szybko się okazuje, że nadmiar ciszy również potrafi rozpraszać i mimo spokoju. spod ręki mistrza nic jakoś nie chce przejść na płótno. Gdy Kusy postanawia odreagować swoją niemoc twórczą małą dozą lenistwa na hamaku, dostaje reprymendę od Kingi, która ma ważne kolokwium, przy którym brak weny Kusego to wydumany problem.

93-15.jpg

Tymczasem wynajęci przez Klaudię opryszkowie czekają na Dudę pod Urzędem Gminy, pojąc się nabytym za uzyskaną zaliczkę winem. Gdy Fabian wreszcie wychodzi z pracy, obaj mają już nieźle w czubie, ale dzielnie przystępują do realizacji zlecenia. Niestety, Dudzie towarzyszy Jagna, a przecież sprawa miała być załatwiona bez świadków. W tej sytuacji Wargacz i Myćko udają się w ślad za parą, aby wyczaić moment, gdy dziewczyna pójdzie wreszcie do domu. Są tak dyskretni w tym śledzeniu, że zwracają uwagę Jagny,

Ranczo_-_Zbójcy_na_drodze_-_odc._93

Ranczo - Zbójcy na drodze - odc. 93

która postanawia wprost ich zapytać, dlaczego się za nimi włóczą, na co uzyskuje dość nieoczekiwaną odpowiedź. Otóż włóczą się przez nią i jest najwyższa pora, żeby Jagna sobie gdzieś polazła i zostawiła Dudę samego. Gdy ta odmawia, napastnicy wyciągają zza pazuchy uprzednio przygotowane, a pożyczone od dzieci, kominiarki i usiłują napaść na Fabiana, czemu jednak szybko zapobiega rzutka pielęgniarka, waląc solidnie Myćkę neseserem po głowie. Gdy ten traci przytomność, sprawy przybierają niefortunny dość obrót. Wargacz wraz z niedoszłymi ofiarami niosą "zabitego" Myćkę do Wezóła, gdzie ten jednak stwierdza, że ów nieboszczyk puls ma bardzo żwawy, niemniej tomografia głowy się przyda. Na to żaden z "pacjentów" zgodzić się nie chce, wobec czego Duda poddaje ich szantażowi – albo wskażą kto im zlecił napad na niego, albo ich wiezie do szpitala. W tej sytuacji sprawcy wskazują winnego, zaś Fabian dzwoni do Klaudii z awanturą. Dziewczyna oczywiście wypiera się wszystkiego, ale w chwilę później widzi na drodze swoich niedoszłych dobroczyńców, których zaczyna z furią gonić. Ci próbują szukać schronienia na komisariacie, jednak ze względu na dobro Senatora, Stasiek usiłuje całe zajście zatuszować. Ciężko jest jednak cokolwiek tuszować, gdy się ma do czynienia z rozjuszoną, wrzeszczącą kobieta, która z jednej strony wszystkiemu zaprzecza, a z drugiej usiłuje wydrzeć od winowajców swoje 50 zł, jakie im dała jako zaliczkę, a którą to kwotę zdążyli przepić.

Na ławeczce Pietrek żali się Hadziukowi i Solejukowi, że po wczorajszym ich pijackim występie na antenie, żona szlaban mu na radio dała, a do tego najpierw przez całą noc robiła mu w tej sprawie awanturę, a teraz przestała się dla odmiany w ogóle odzywać. Przy okazji Stach, który dotąd tkwił w przekonaniu, iż wskutek delirium miał omamy, skoro słyszał kompanów, a ich nie widział., przekonuje się, że ich głosy nie były halucynacją i dochodziły z głośników umieszczonych nad sklepem. Z ulgą porzuca więc butelkę wody mineralnej, którą się do tej pory od świtu raczył, na rzecz puszki piwa. Pogaduszki między kolegami zakłóca nieustanny dźwięk telefonu Pietrka, który boi się odebrać, gdyż jest pewien, iż to Witebski zamierza go z radia wyrzucić za ostatnie wybryki. Tymczasem do ławeczki podbiega Jola z pretensjami, że mąż telefonów nie odbiera. Okazuje się, iż to nie Tomasz tak nęka Pietrka, a reklamodawcy, przy czym trudno powiedzieć, na ile niedawne oryginalne występy mają wpływ na ten wzrost popularności. Niestety radość Patryka nie trwa długo, bowiem gdy odbiera on wreszcie telefon, po drugiej stronie słyszy Witebskiego, który zapowiada swój powrót do Polski wraz z Franceską. Jest oczywiste, że w tej sytuacji dni Pietrka w roli redaktora są policzone.

Lucy zastaje męża w ogrodzie w stanie twórczego rozkładu. Uznaje, że tak dalej być nie może, sięga zatem po środek, który nawet Kinga uznaje za kompletnie szalony. Umawia się telefonicznie z Moniką w lesie, jako że kawiarni w Wilkowyjach nie ma. Monika dość podejrzliwie podchodzi do tej propozycji i na spotkanie stawia się uzbrojona w paralizator.

93-9.jpg

Jednak Lucy nie zamierza robić jej krzywdy, a przeciwnie - postanawia skłonić ją do powrotu do dworku i wpłynięcia na Kusego, aby ten znowu zajął się sztuką. Kiedy zaskoczony Kusy widzi obie panie podjeżdżające pod drzwi domu, odmawia wszelkiej współpracy, a gdy te wykazują nieprzejednaną postawę, dochodzi do wniosku, że obie oszalały i chowa się przed nimi w ogrodzie. Tam znajduje go Kinga i dowiaduje się, że ten boi się Moniki, która jego zdaniem jest bombą podłożoną pod dom.

Senator i Czerepach, którzy dopiero co ustalili, że ich partia ma całkiem spore szanse zdobyć poczesne miejsca w wyborach, o ile tylko nie zaszkodzi im jakiś skandal, właśnie dowiadują się, że własna córka Kozioła dopuściła się przestępstwa. W domu Senator próbuje przemówić córce do rozumu, co nie odnosi szczególnego skutku, poza tym, że Halina musi zrewidować swoje poglądy wobec córki, której tak ochoczo dała 500 zł, ufając że zostaną spożytkowane w godziwym celu. Wobec opornej postawy dziewczyny, ojciec postanawia natychmiast odesłać ją do Lublina, gdzie Klaudię ma odwieźć matka. Dziewczyna zgadza się, ale stawia warunek, że do Lublina ona poprowadzi samochód, gdyż nie ma ochoty jechać tam pięć godzin. Po drodze widzi idącego poboczem Fabiana i jakoś tak skręca niechcący, że chłopak z przerażeniem musi rzucić się do rowu, aby uniknąć rozjechania. Halina z przerażeniem konstatuje, że niestety jej córka, to wykapany tatuś. Żywemu nie przepuści.

Wystąpili

Cytaty

 • "Co, na pusto się siedzi?" - Klaudia do Myćki i Wargacza
 • "Zaufanie do ludzi trzeba mieć" - Paweł Kozioł
 • "Panie Myćko. Czółkiem z kombajnem pan się zderzył?" - Klaudia do Myćki
 • "Ty jakiś delikatny bluszcz jesteś, żebyś wsparcia ciągle potrzebował?" - Kinga do Kusego
 • "Na tym polega wsparcie od kobiety. Zawsze ci udowodni, że ma większy problem od ciebie" - Kusy
 • "Jola na radio szlaban dała mnie" - Pietrek
 • "Nikt nie wie skąd sztuka się bierze, to i nie wiadomo dlaczego się kończy" - Kusy
 • "Ty chyba napity Duda jesteś, bo ci się roi" - pijany Myćko
 • "A ty co za nim łazisz i łazisz. Już mnie nogi bolo" - Wargacz do Jagny
 • "A co to są? Jasełka w lecie?" - Jagna na widok Myćki i Wargacza w kolorowych czapkach
 • "Myćko, nie śpij, no wstawaj! Nie żyje! Ludzie, piguła Myćkę zabiła" - Wargacz
 • "Łona cię zabiła" - Wargacz do Myćki
 • "Wiesz jak Biskup uwielbia niespodzianki. Albo będzie chciał awansować Proboszcza, albo mnie, albo ciebie, albo z Michałowej kardynała uczynić" - ks.Robert do księdza Macieja
 • "Ta nowoczesność to jednak człowieka osacza" - Stach Japycz
 • Solejuk: "To za nasz sukces"
  Hadziuk: "Antenowy"
 • "Wieczne odpoczywanie to po śmierci jest potrzebne" - Michałowa do Proboszcza
 • "Ale gdzie Egipt, gdzie Klaudia"- Senator do Czerepacha
 • Klaudia: "Do Lublina ja prowadzę"
  Halina: "A to niby dlaczego?"
  Klaudia: "Bo nie chcę pięć godzin jechać"
 • "Góry nie przeniesiesz, morza nie wypijesz, kobiety nie przegadasz" - Kusy
 • "Wykapany tatuś, no wykapany tatuś" - Halina do Klaudii

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Odcinki
Sezon 1 (1) Spadek(2) Goście z zaświatów(3) Ksiądz z inicjatywą(4) Otrzeźwienie(5) Wieść gminna(6) Racja gminy(7) Podwójny agent(8) Kozy ofiarne(9) Odwyk i antykoncepcja(10) Porwanie(11) Wspólny wróg(12) Honor gminy(13) Wielkie wybory
Sezon 2 (14) Sztuka i władza(15) Gmina to ja(16) Lokalna rewolucja(17) Honor parafii(18) Europejski kandydat(19) Rozwód z miłości(20) Diabelskie porachunki(21) Jesienna burza(22) Diler pierogów(23) Do dobrego lepiej przymusić(24) Siła władzy(25) Plan awaryjny(26) Zgoda po polsku
Sezon 3 (27) Płomień duży i mały(28) Powrót demona(29) W kleszczach terroryzmu(30) Fakt prasowy(31) Radio interaktywne(32) Wielkie odkrycie(33) Sprawca(34) Odsiecz(35) Upadek obyczajów(36) Miedź brzęcząca(37) Zrozumieć kobietę(38) Złoty deszcz(39) Szczęśliwe rozwiązanie
Sezon 4 (40) Szok poporodowy(41) Sztormy emocjonalne(42) Śluby i rozstania(43) Agent(44) Polityka i czary(45) Wymiana międzypokoleniowa(46) Dzieci śmieci(47) W samo popołudnie(48) Bohaterski strajk(49) Debata(50) Kontratak(51) Fałszerze uczuć(52) Zemsta i wybaczenie
Sezon 5 (53) Msza obywatelska(54) Czysty biznes(55) Wielki powrót(56) Amerykańska baza(57) Człowiek z Rio(58) Obcy krajowcy(59) Doktor Wezół(60) Włoski rozłącznik(61) Honor i zęby trzonowe(62) Przymus rekreacji(63) Przewroty kopernikańskie(64) Nad Solejuków i Wargaczów domem(65) Pakt z czartem
Sezon 6 (66) Szlifierze diamentów(67) Kozi róg(68) Narracja negacji(69) Wiatr w żaglach(70) Seks nocy letniej(71) Dzieci rewolucji(72) Przeciek kontrolowany(73) Świadek koronny(74) Sztuka translacji(75) Kontrrewolucja(76) Tchnienie Las Vegas(77) Przywódce(78) Poród amatorski
Sezon 7 (79) Wielbicielka z Warszawy(80) Potęga immunitetu(81) Podróż w czasie(82) Tchnienie antyklerykalizmu(83) Model życia artysty(84) Słowa senatora(85) Pojedynek czarownic(86) Droga na szczyt(87) Ciężka ręka prawa(88) Koniec świata w Wilkowyjach(89) Czas konspiry(90) Trudne powroty(91) Droga przez stos
Sezon 8 (92) Radio Mamrot(93) Wykapany ojciec(94) Wybacz mnie(95) Czysta karta(96) Obywatelskie obowiązki(97) Nowatorska terapia(98) Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana(99) Los pogorzelca(100) W blasku fleszy(101) Grecy i Bułgarzy(102) Jedźmy, nikt nie woła(103) Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród(104) Wielkie otwarcie
Sezon 9 (105) Nowe wyzwania(106) Bardzo krótkie kariery(107) W szponach zdrowia(108) Gambit geniusza(109) Potęga mediów(110) Boska cząstka(111) Istotny dysonans(112) Demony Kusego(113) Konie trojańskie(114) Zamrożony kapitał(115) Brzytwa dla tonącego(116) Grzechy miłości(117) Złoty róg
Sezon 10 (118) Kto tu rządzi(119) Partyzancka dola(120) Próba ognia(121) Geny nie kłamią (122) Wszystko jest teatrem(123) Depresja biskupa(124) Wet za wet(125) Polityczny zombie(126) Edukacyjne dylematy(127) Dominator(128) Klauzula sumienia(129) Ochotnicza straż kobiet(130) Cuda, cuda ogłaszają
Advertisement