Ranczopedia
Advertisement

Zielarka Zofia, Zielarka, Babka, Znachorka (Grażyna Zielińska) – początkowo epizodyczna, następnie drugoplanowa postać serialu Ranczo i drugoplanowa w filmie Ranczo Wilkowyje, najbardziej tajemnicza postać w serialu.

Babka, jak najczęściej zwana jest owa postać, mieszka w chacie na skraju wsi, leczy i pomaga miejscowym ludziom. Dostrzega w Lucy niezwykłą kobietę.

Przed akcją serialu[]

O niej samej nie wiemy zbyt wiele, z pewnością była przyjaciółką babci Lucy i jest rdzenną mieszkanką Wilkowyj. Matka, a także babka Zofii, były „wiedźmami” i właśnie po nich zielarka odziedziczyła swoje magiczne zdolności.

Seria 1[]

S1 DVD2 (3).png

Po raz pierwszy widzimy ją, gdy ostrzega policjanta Staśka przed „zaczepianiem” Lucy. Amerykanka również spostrzega w niej niezwykłą kobietę.

Za drugim razem Lucy spotyka babkę w lesie, podczas spaceru z Witebskim. Zauważa u niej wyjątkowo dobry zmysł słuchu.

Gdy w Wilkowyjach panuje epidemia grypy jej zioła, w przeciwieństwie do leków doktora Wezóła, pomagają chorym, m.in. Lucy i Księdzu. W końcu daje również doktorowi worek z magicznym lekiem, dla jego pacjentów. Podczas wizyty u Amerykanki zielarka mówi, że to nie Lucy, a Kusemu pomoc jest bardziej potrzebna, prawdopodobnie myśląc o jego nałogowym piciu.

Na prośbę Hadziukowej, patrząc w dym, wróży jej przyszłość w kozim biznesie. Prawdopodobnie wynik przepowiedni jest pozytywny, ponieważ Celina zakłada hodowlę kóz.

Seria 2[]

Postać nie występuje.

Seria 3[]

574575475367.png

Po nieobecności w II serii babka zielarka przyczynia się bardzo do uratowania konia przeznaczonego na rzeź, którego w końcu wykupuje Lucy. Później przyprowadza kolejnego sponiewieranego konia, a tego również przyjmuje Amerykanka. Zofia pomaga w odnowie duchowej Witebskiemu, po tym, jak ten wdał się w niefortunne interesy z Czerepachem. Polonista w podziękowaniu odnawia jej chatkę. Zielarka skrycie kibicuje Kusemu i Lucy, których związek ujrzy w końcu światło dzienne.

Seria 4[]

Babka zielarka w tej serii odgrywa już bardziej znaczącą rolę niż we wcześniejszych. Pomaga Joli dojść do siebie i przywraca jej głos po dramatycznej krytyce ze strony lokalnego dziennikarza i opiekuje się Dorotką w czasie najazdu mafii na Wilkowyje. Razem z Jerrym pełni doniosłą rolę świadka na ślubie Lucy i Kusego. Dzięki swoim magicznym zdolnościom pomaga Lucy uporządkować sprawę nielegalnej wywózki śmieci do pobliskiego lasu, a samą Amerykankę uczy kilku magicznych sztuczek. W momencie fałszywego oskarżenia Lucy o kradzież pieniędzy za komputery mści się dotkliwie na wójcie – rzuca na niego czar, przez który Paweł Kozioł cały czas się potyka i w efekcie zostaje ranny. Przyczynia się także bezpośrednio do zmiany usposobienia ciotki wójta i księdza. Jako jedyna od początku nie wierzy w to, że Lucy jest złodziejem. Uświadamia Czerepachowi, że ten kocha Lodzię i nie może bez niej żyć, jednak nie lituje się nad Arkadiuszem. Pomaga po raz drugi Joli gdy okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży z Pietrkiem. Razem z Lucy świętuje jej zwycięstwo w wyborach.

Seria 5[]

Wchodzi w konflikt z magistrem Polakowskim, który oskarża ją o zabobonne czary i szkodzenie ludziom. Babka rzuca jednak zaklęcie jąkania się na aptekarza i wychodzi z tego pojedynku obronną ręką. Polakowski jest nią zafascynowany, dochodzi do zgody pomiędzy nimi, a Zofia uczy farmaceutę różnych sztuczek magicznych oraz sporządzania leczniczych naparów.

Seria 6[]

374028 400165296668958 189104267775063 1507685 2001705451 n.jpg

Babka wykorzystuje swoje umiejętności aptekarskie przy zakładaniu interesu z czterema bezrobotnymi kobietami, produkując kremy dla kobiet i zakładając nową aptekę z Polakowskim.

Seria 7[]

Babka z Michałową podglądają księdza

Gdy Babka dowiaduje się, że Monika próbuje uwieść Kusego, postanawia wkroczyć do akcji. Lucy prosi ją, by nie działała tak radykalnie jak kiedyś przeciwko wójtowi, tylko żeby oczyściła aurę Moniki. Babka sprawia, że Monika obserwuje u siebie nietypowe dla niej reakcje i emocje.

Seria 8[]

Dwukrotnie próbuje pomóc Kusemu w uśmierzeniu zszarganych nerwów – najpierw, gdy ten nie może znaleźć motywacji do malowania obrazów i popada w marazm, a później gdy lekko podupada na zdrowiu z powodu decyzji Lucy o powrocie do Stanów. W obydwu przypadkach jest jednak bezsilna, gdyż – jak twierdzi – „artyści leśnej babce się nie trafili”.

Seria 9[]

Ranczo-9-sezon-odc-112-babka-grazyna-zielinska 23834833.jpg

Babka w tej serii zajmuje się zdrowiem Kusego. Stara się wyleczyć jego poranioną duszę. Najpierw sprawia, że papierosy przestają mu smakować, a potem próbuje go zahipnotyzować, by w końcu zaczął malować. Pomaga również Kusemu na krótką chwilę pozbyć się utykania dodając mu pewności siebie oraz rozluźniając jego umysł. Gdy Babka dowiaduje się, że pan Marek Karat jest bezdomny, bez wahania proponuje mu, by zamieszkał z nią.

Seria 10[]

Do uzupełnienia

Ranczo Wilkowyje[]

Rola babki zielarki w tym filmie jest bardzo ograniczona. Lucy przychodzi do znachorki po magiczny wywar, aby pozbyć się (oczywiście w sposób delikatny) swojego natrętnego, byłego męża – Louisa. Zofia daje jej wywar z grzybków, które powodują koszmary, przykre halucynacje i siwienie włosów.

Cytaty[]

 • „Taki ty zdrowy jak ja młoda.” – o Kusym
 • „Chcesz wojny ze mną?” – do Winieckiego
 • „Wiedźma wiedźmę zawsze pozna.” – o Lucy
 • „Każdy człowiek – stworzenie Boże. Nawet największa wesz.”
 • „Jak kto konia ratuje, to Bóg mu zawsze wynagrodzi.”
 • „Psychiatra też dla ludzi. Jak każdy inny lekarz.”
 • „Nikomu tak się nie zazdrości jak sąsiadowi, co się go od małego zna.”
 • „Dawniej tych wynalazków nie było, a kobiety jakoś sobie z dziećmi radziły.”
 • „Jakbym ja ci co zadała, to by już muchomory i śmierdzące purchawki nad tobą rosły.” – do Czerepacha
 • „Bo ty wredna gnida jesteś Czerepach, cały od góry do dołu, a miłość to dobre uczucie i dlatego twój organizm buntuje się.” – do Czerepacha
 • Kusy: „Czy ja kiedyś Babce mówiłem, że ja Babkę kocham?”
  Babka: „Jak byłam młodsza trzeba było mówić.”
 • „Sam jesteś ciemnota.” – do Witebskiego
 • „Tobie to i diabeł w kościele będzie sprzątał.” – do Lucy
 • „Dla nich najważniejsze to tej powagi trzymać się jak pijany płotu.” – o naukowcach
 • „Jej nic nie będzie. Na nią nawet jak wilki by wyszły to pozagryza.” – o Monice
 • „Takiego okazu jak żyję nie widziałam.” – o Monice
 • „To nie kobieta, to dybuk.” – o Monice
 • „Ziół na miłość, co źle trafiła, to ja nie mam.” – do Magistra
 • „Ja mam zwykłą ludową wiedzę, co tylko na normalnych ludzi działa. Artyści leśnej babce się nie trafili.”
 • „Moja medycyna dla normalnych ludzi jest, a nie dla takich popapranych artystów jak ty” – do Kusego
 • Kusy: „O rany, chyba Dostojewskiego się Babka naczytała.”
  Babka: „Ty nie bądź idiota, Dostojewskiego żadnego ja nie znam, ja tylko te biesy, co się w tobie zalęgły, wygonić chcę.”
 • „Wszelki duch!” – na widok Moniki, gdy ta przyszła do niej
 • „Zabić nie zabije, chyba że sam sobie co zrobi ze strachu…” – po sporządzeniu halucynogennego napoju dla Louisa (Ranczo Wilkowyje)

Cytaty o Babce Zielarce[]

 • „Wezół przy niej to jak Solejuk przy Koperniku jakimś.”Hadziuk
 • „Staruszka ci zbiegła?” – wójt do policjanta Staśka

Ciekawostki[]

 • Dawniej na stronie TVP podane było inne niż w serialu imię i nazwisko Babki – Alina Hadziukowa – oraz informacja, że jest babcią Tadeusza Hadziuka[2]. Możliwe, że taki był pierwotny zamysł scenarzystów.
 • W serialu Babka jest kobietą w nieznanym wieku. W odcinku 5. przedstawia się Lucy jako przyjaciółka jej prababci, co wydaje się być przejęzyczeniem, bowiem z innych odcinków wynika, iż przyjaźniła się z babcią; ponadto jako przyjaciółka prababki musiałaby być znacznie starsza[3].
 • Wypowiedź Staśka w odc. 78. Poród amatorski sugeruje, że babka mogła być z zawodu położną. Na starej stronie TVP[4] oraz na nowej, aktualnej stronie Rancza[5] również widnieje informacja, że zielarka pracowała jako położna. W serialu jednak taka informacja bezpośrednio nigdy nie padła.

Zobacz też[]

Postacie[]

Inne[]

Przypisy[]

Postacie
Główne Lucy WilskaKusyPaweł Koziołks. Piotr Kozioł
Pierwszoplanowe CzerepachHalinaKlaudiaDudaLodziaWitebskiWięcławskiWięcławskaWezółPolicjantWioletkaKingaJan JapyczStachMichałowaSolejukSolejukowaHadziukHadziukowaPietrekJolaks. Robertks. Maciej
Drugoplanowe DyrektorkaWezółowaBabkabp SądeckiFrancescaMonikaOlaPolakowskiMyćkoWargaczJagnaMarianekSzymekKasiaJędrzejWojtekWeronkaMarek KaratJakub
Epizodyczne DorotkaJasiekRysioMuniekZbyszekPółkotJerryMroczekBabcia LucyPaulStolarkiewiczBelgijkaZygmuntZbyszkoŁukasz BarańskiGufiZdrapekSchymallaCiotkaWeronika WięcławskaKaoWojewodaGrażynavan der WellPręgaHryćkoWięcekWinieckiBąkIgnaczakBorczukBartkowiakKusibaToniNamRembikJulkaKlugeNotzekMarysiaSkinVitoKurawskiMazurPopieluchMartaBieżunWargaczowaMyćkowaZosiaMatka ZosiProfesorGumkoDzikiMatematykBiolożkaFizyczkaChemiczkaGeografkaHistorykBacułaZielińskiGabrielskiKowalskiŁukasz (reżyser)LeśnikSzef partiiSekretarz partiiDziennikarzNaczelnyRomanPatrycja ZwinekTobasikPrezydent Miłoszewski
Ranczo Wilkowyje LouisEmanuel
Pozostali Postacie skrajnie epizodyczneZosia Tao Więcławska
Postacie wspominane w RanczuZmarła żona Kusego
Zwierzęta Hot Dog
Postacie – Ranczo Wilkowyje
Główne LucyKusyLouisWójtKsiądzCzerepach
Pierwszo- i drugoplanowe DudaHalinaKlaudiaPietrekSolejukSolejukowaStachMichałowaHadziukHadziukowaPolicjantWioletkaWięcławskiWięcławskaWezółWezółowaEmanuelWitebskiLodziaDyrektorkaBabkaJasioMuniekKasiaHryćkoWięcekBąk
Advertisement