Ranczopedia
Advertisement

Zwierzęta odgrywają w serialu mniej lub bardziej doniosłą rolę, jednak poza Hot Dogiem ich udział jest raczej okazjonalny. Niemniej niektóre spotkania bohaterów serialu z psem, krową czy bykiem bywają bardzo brzemienne w skutkach.

Psy

S1 DVD4 (32).png

Najważniejszym psem w serialu jest oczywiście Hot Dog, zwłaszcza w początkowych seriach. Kusy chętnie ucina sobie z nim „pogawędki”, a w zasadzie wygłasza do niego monologi. W odcinku 125 Polityczny zombie swoim tajemniczym zaginięciem odgrywa jedną z najważniejszych ról. Imię Hot Dog zawdzięcza temu, iż nie chciał jeść parówki z bułką.

Inne psy pojawiają się w serialu mniej lub bardziej licznie. W niektórych odcinkach, jak na przykład Racja gminy gdy wójt podrzuca je masowo do dworku, ich rola jest niezwykle istotna dla rozwoju akcji, a w odcinku Podwójny agent, gdyby nie one doszłoby być może do nieszczęścia. One to bowiem zaalarmowały Lucy, gdy w kanciapie Kusego zaczęła się tlić pościel.

Swojemu psu Rambo powierza chwilową pieczę nad majątkiem Solejukowa, gdy otrzymawszy pierwsze zyski ze spółki zakopuje je pod jego budą (odc. 50. Kontratak). Pies, a ściślej biorąc suka – do tego szczenna – jest przyczynkiem do napaści, jakiej dopuszcza się Kinga wobec Myćki (odc. 62. Przymus rekreacji). Sama suka jednak żadnej znaczącej roli nie odgrywa.

Konie

Koń1.jpg
Koń2.jpg
RanczoWilkowyje11.jpg
Gospodarstwo Hryćki4.jpg

Poza anonimowymi końmi, które od czasu do czasu ciągną jakąś furmankę, istotną rolę odegrało troje tych zwierząt. Dwa z nich występują w serialu i los obu przebiega podobnie – w ostatniej chwili zostają wyratowane przed nieuchronną egzekucją, po czym trafiają do dworku Lucy. W każdej akcji ratunkowej uczestniczy Babka, która używając swoich szczególnych zdolności umie przekonać dotychczasowych właścicieli zwierząt, aby wstrzymali się z ich sprzedażą do rzeźni. Ratowanie koni to kosztowna zabawa – za pierwszego Lucy musi zapłacić 2500 zł, przy drugim Babce wprawdzie udaje się stargować cenę do 2000 zł, ale i tak przez to Lucy nie ma już pieniędzy na opłacenie rachunków. W tej sytuacji Kusy, chcąc ratować domowe finanse, chwilowo powraca do porzuconego malowania diabłów podlaskich. Konie goszczą w dworku Amerykanki w serii III i IV, a w tej ostatniej pełnią doniosłą rolę, ponieważ zostają zaprzęgnięte do bryczki ślubnej Wilskiej i Kusego. W 5 sezonie nie odgrywają już żadnej szczególnej roli, a ostatni raz pojawiają się w odcinku 56 Amerykańska baza, gdzie są podziwiane przez amerykańskich oficerów przywiezionych do Wilkowyj przez Jerry’ego. Później konie nie występują już w serialu – nie zostało wyjaśnione, co się z nimi stało.

Trzeci koń to kobyła starego Więcka, która występuje w filmie Ranczo Wilkowyje i odgrywa w nim ważną rolę. Ma ona bowiem osobliwe upodobanie – gdy tylko słyszy dzwon kościelny, natychmiast galopuje w stronę świątyni. Dzięki temu, gdy Louis umyka zaprzężoną w tę klacz furmanką, udaje się skierować pościg na z góry upatrzoną pozycję.

Za złe traktowanie koni w swoim gospodarstwie został srodze ukarany Hryćko, którego Lodzia i Halina przyłapały na biciu zwierząt w trakcie przeprowadzanej w towarzystwie policjanta kontroli. Te spokojne na ogół damy niewiele myśląc rozbrajają policjanta i pałują oprawcę. Gdy ten idzie poskarżyć się na swój los ławeczkowiczom, nie tylko nie znajduje u nich zrozumienia, ale musi czym prędzej wziąć odwrót aby uniknąć kolejnego pobicia.

Kozy

Zwierzęta te przyjeżdżają licznie do Wilkowyj przywiezione tirem na zamówienie Hadziukowej, ku rozpaczy jej męża. Hadziukowie nie mają jednak powodu do narzekania, kozy stają się źródłem niemałego dochodu szczególnie, że utalentowana Celina umie zrobić użytek z ich mleka – jej sery zdobywają nagrody w samej Francji, a od zagranicznych zamówień nie może się opędzić.

Krowy i byki

Gospodarstwo Dzikiego4.jpg

Krowy od czasu do czasu można ujrzeć w mniejszym czy większym stadzie, jak to na wsi. Niektóre wiodą luksusowe życie w oborze niejakiego Bolesława Dzikiego, który umiał zrobić właściwy użytek z dotacji uzyskanej dzięki PROW[1]. Z krową starego Więcka, która „zaparkowała na skrzyżowaniu”, miała zderzenie Wójtowa, gdy swoim zwyczajem rozbijała się po wsi nie bacząc na przeszkody (odc. 54 Czysty biznes).

Obora Sambela3.jpg

Nic jednak nie może się równać przygodzie, jaką z rozpłodowymi bykami mają Wargacz i Myćko, którzy po debiutanckim uraczeniu się jointem pałają taką miłością do całego świata, że nie mogą patrzeć na uwięzionych w oborze „chłopaków”. Uwalniają zatem całe to stadko, które ochoczo pędzi przed siebie siejąc popłoch w Wilkowyjach (odc. 81 Podróż w czasie).

Kury

Czubatka - kura Solejukowej

Kura przejechana przez Wójtową

Kury zasiedlają głównie podwórko Solejukowej. Jedna z nich staje się przyczynkiem do awantury pomiędzy Solejukami i Wargaczami, gdy powstaje uzasadnione podejrzenie, iż Wargacz otruł kokoszkę z zemsty za to, że wtargnęła na jego ziemię (odc. Nad Solejuków i Wargaczów domem).

Podczas eksperymentów z obiektami latającymi ginie tragicznie kogut niejakiej Wieńszczykowej[2], w którego trafia rakieta wykonana przez Marianka Solejuka.
O kurczakach interesująco wypowiada się Wójt, który stwierdza, że obecnie „produkuje się” byle jakie kurczęta – sama skóra i kości.
Kilka kur traci życie pod kołami samochodu prowadzonego przez Wójtową podczas nauki jazdy, stając się posiłkiem dla jej męża.

Owady

Odc57-01.jpg

Wśród rozmaitych owadów w Ranczu ważną rolę odegrały pchły oraz meszki. Pchłami nadesłanymi w kopertach posługuje się „wdzięczny” elektorat, aby zmusić Wójta do wszczęcia odbudowy spalonej knajpy. Z kolei meszki, których plagę przepowiadają liczne plakaty, stają się doskonałą przynętą dla intratnego pozbycia się przez Wójta i Czerepacha nadmiaru olejku goździkowego, którego termin ważności lada moment upływał. Dzięki „strasznym, niosącym śmierć” meszkom udaje się z Urzędu Gminy wypłoszyć uciążliwego kontrolera.

Ryby

Rybki w akwarium hoduje proboszcz Piotr Kozioł w pierwszych czterech sezonach. Akwarium mają też Hadziukowie w nowym domu – jest widoczne m.in. w odc. 95 Czysta karta podczas wykonywanych przez Hadziukową zabiegów kosmetycznych oraz w odc. 97. Nowatorska terapia, kiedy Ksiądz Robert odwiedza Solejuka i Hadziuka w czasie, gdy przejściowo mężczyźni mieszkają razem w ramach „terapii małżeńskiej”.

W ryby obfituje rzeczka Wilczanka – w odc. 21 Jesienna burza kilka złowionych tam ryb przynosi Michałowej w prezencie Stach Japycz.

W ostatnim odcinku Cuda, cuda ogłaszają doniosłą rolę odgrywa karp, którego Hadziukowa nabyła na wigilijną kolację, ale za namową męża i kolegów z ławeczki postanawia darować mu życie. W efekcie życie niemal traci Hadziuk, bowiem wrzucając karpia do przerębla sam wpada do wody.

Ciekawostki

 • Chociaż akcja serialu dzieje się na wsi, w żadnym z odcinków jakiejkolwiek roli nie odgrywa kot. Kota nie posiada nawet Babka, mimo że zwierzę to często jest wybierane na towarzysza przez literackie wiedźmy. O kocie tu i ówdzie zaledwie się wspomina, np.:
  • na chwilę kot pojawia się w odc. 9 Odwyk i antykoncepcja podczas pierwszego spotkania Lucy z Wezółową;
  • w odc. 25 Plan awaryjny Doktorowa spotyka na ulicy Wójtową i zauważa u niej czerwony ślad na szyi. Halina nie chcąc przyznać, że to pozostałość upojniej nocy spędzonej z mężem (zbawienny wpływ Feng shui) mówi, że to kot ją podrapał, co Wezółowa kwituje słowami "Mój bez przerwy mi to robi", co zresztą można dwuznacznie zrozumieć, zwłaszcza że żadna z pań kota nie posiada.
  • o kocie wspomina wójtowa, kiedy przejechała to zwierzę podczas kursu na prawo jazdy;
  • W odc. 53 Msza obywatelska kot przemyka za radiowozem, pod domem policjanta Staśka
  • W odc. 62 Przymus rekreacji, gdy Pietrek mówi, że nie udało mu się zwrócić sukienki jaką kupił dla Joli, bo „kod nie chciał wejść”, Solejuk dziwi się mówiąc, iż „kot wszędzie wejdzie”;.
 • Kaczka występuje w serialu wyłącznie w postaci dania serwowanego przez Michałową i zastępującą ją Jolę oraz jako zwierzę zabite przez Wójtową w czasie nauki jazdy.
 • Kobyła Więcka, która zakończyła pościg w filmie Ranczo Wilkowyje, nie występuje w serialu, niemniej gdy w odc. 52 Zemsta i wybaczenie Kozioł wyśmiewa propozycję Lucy, aby Halina została jej zastępcą, ta zwraca się do niego słowami „A ty co tak rżysz jak kobyła starego Więcka?”

Lista zwierząt pokazanych w serialu Ranczo i filmie Ranczo Wilkowyje

 • Psy (w tym Hot Dog)
 • Konie (w tym konie Lucy)
 • Krowy i byki
 • Kozy
 • Meszki
 • Kury
 • Bocian
 • Ryby
 • Koty

Przypisy

 1. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
 2. postać nie występuje w serialu
Advertisement